VAN VEURNE I 1 I II. VONDEL, Ni NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I. De gefopte Oom, Geprimeerd blijspel in een bedrijf door Karel Van Ryn. ¥1 TOONEELVERTOONéNG *r.' 4LV. y<5c ,jaar. O December 1902. bericht. in de aarde Landbouu. I openbare Schouwburg van Veurne. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ VAN RHETORICA PROGRAMMA. Prijzen der plaatsen als gewoonte, Bureel 4 1/2 ure. Begin om 5 ure. op Zondag 14 December met dé medewerking der tooneel- speelsters Mev. Hebbelynck-Vergult, van Antwerpen, juff. Rachel Thery, van Gent, en van de symphonie- afdeeling der Koninklijke Maatschap pij Ste Cecilia, onder het bestuur van den heer Vander Linden, Zoon. vervvil- wareli der het Goeveriieinenl, onze Strenge Winters. Sedert de slichling van de Koninklijke sterrewachl van Belgie, zijn de vroegste winters begonnen op 9 November 1833 en den 13 November 1834. Sedert vijftig jaar is de winter zeven en gonnen, T is te zeggen dal het gevrozen beeft voor dien datum. In 1835-1836 was de eerste vorst be- staligd in October en dan kreeg men zeven en veertig dagen vorst zonder ophouden. In 1844-1845 had men negentig dagen vorst en ’t jaar daarna twee en negentig dagen. Zachtere winters volgden dan daarop. Nog eene lange winter was die van 1879- 1880. L)e strengste winter in Brussel vast gesteld (laag midden-Belgiewas die van 1880- 1881. De bijtendste koude in de Ardennen bestatigd was 29,7 graden onder nul in 1894 95. De langste winter was die van 1890-91. Het begon te vriezen in den nacht van 24-25 November; ’t vroos de gansche Decembermaand, drie en twintig dagen in Januari, achttien dagen in Februari, twaalf in Maart en twee dagen in April. Voegen wij dal deze winter begint met dezelfde weerkundige leekens van den grooten winter van 1890-91. De landbouwstokerijen. Op 239 landbouwstokers die zich in de voorwaarden bevonden voorzien door de wet van 28 Juli 1902, hebben 214 hun bedrijf gestaakt; 16 vroegen de vergoeding bij experleering overeenkomstig deze wel; 198 vroegen de toepassing van den standaard vaslgesteld door het koninklijk besluit van 28 Juli 1902. Slechts 25 stokers zullen, ten persoon lijken titel, de verminderde belasting betalen, die door gezegde Wel voorzien wordt. Morgen Zondag, 7 December 1902, ten 3 ure namiddag, in de Gemeenteschool alhier, derde les, gegeven door den heer De Muynck, hofbouwkundige te Eerne- ghem. OnderwerpGroenselhof verdeeling, afwisseling en bemesting. Marie-Louise Delcourt, beurré Duron- deau, conseillier a la cour, soldat laboureur, fondantes des bois, José- phine de Malines, beurré Giffard. De Pruimen Al de reine clauden, bleu de belgique, kirkes plum, queen Vic toria, belle de Louvain, Double Al- tesse. Krieken De Anglaise hative, kortsteert, bigareau, enz. 5° Zorgen na de planting. Bevrijd uwe boomen van den wind en de beesten. Bewindt den stam met doorens of bramen om zeker te zijn dat er geene beesten kunnen aan knagen. Snoeit den peer rn appelboom niet’t jaar der planting, bedekt den voet met mest om de wortels van de vorst te vrijwaren en de wortel- werking voort te zetten. Geschiedkundig tooneelspel in vijf bedrijven door H. Van Peene. De personen die een abonnement nomen op hel Advertentie-[Had voor 1903, zullen het blad van heden af tol nieuwjaar koste loos ontvangen. int Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jours; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De innonrrn voor Belgie, uitgezonderd heide Meanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VANDKN KERCKHOVE, Drukker-üitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. nazien. Wij zien daarin dat dees jaar bet I gedeelte betreffende de openbare schuld 9.560,054 fr. 73 moer bedraagt dan ver leden jaar en daarin alleen 4,290,281 fr. 60 voor nieuwe intresten van de schuld. Ja, lezer, ziet maar goed Dees jaar betalen wij meer dan vier miljoen intresten over schuld door de klerikale» gemaakt. Van waar komen die nieuwe intresten Die intresten komen van de lasten van eene leening van 134,071,300 fr. honderd vier en dertig miljoen een en zeventig duizend drie honderd frank Dus is de openbare schuld met die miljoentjes ver meerderd. Beweert men nog dal ons klerikaal ministerie 't land gespaarzaam en behendig bestuurd Naar de faling, ja schuld spreekt ons voor leuge- niel en zijn voor 1903 Openbore Scliiild. Als men over openbare verwijt de klerikale pers naars. Cijfers echter liegen ook niet dubbelzinnig. Iedereen kan hel budget telt (en niet 28, zoo de Veurnaar schrijft van 200 fr. vet hoogd is. Waarom laat de Monileur van T Stad huis, de woordenwisselingen achter, in zake der openbare feestelijkheden Mogen de kiezers op de hoogte niet zijn der geld - verkwistingen? Geene melding treft men aan over de proleslatie van den heer Barbier op de woorden van den heer Burgemeester nopens Cecilia. Aardig, aardig Hel bladje doel ook de gezegdens van M. de Spot voor deze van Mr Donck door gaan. Is moedig gewerkt, confrater. Wal moet men denken van zulk fantai- sich verslag? Wat kunnen de kiezers vormen uit die fabelachtige uitleggingen van de Veurnaar welke totaal op on waarheden rusten. Hunne mannen ophemelen en bewier- rooken, dal is hun geliefkoosd werk, maar de zaken neerschrijven, zooals ze wezen lijk zijn, daarvoor hebben ze den moed niet, die fijne penneridders. Zondag, 23 November lest, had alhier de tweede les plaats der leergang van Groenselkweek en Fruilboomkunde, ge geven onder de zorgen van het Landbouw- Comice van Veurne, doorM. 11. Demuynck, hofbouwkundige, te Eerneghem. Even als hij de voorgaande les, waren de toehoorders zeer talrijk opgekomen en ncoueti nier vwi da hneinnde als leerrijke voordracht van den ge- vierden spreker aanhoord. Zie hier een kort verslag der 2de les. Over den keus der boomgaard. Om voordeel van eenen boomgaard te trekken moet men de volgende punten in acht nemen. 1° De grond tot het planten van fruitboomen bestemd, gelijk van welken aard hij moge wezen, moet wel bewerkt zijn; hoe vruchtbaar hij is moet hij nog eene omspitting onder gaan van 70 cm diep; want men mag nooit vergeten dat den ondergrond doordringbaar moet wezen, hetgeen nog te veel uit het oog verloren wordt; de bovenlaag moet ten minste 80 cm dik zijn, opdat den boom wel kunne wassen en van duur zij. De boomen die geenen doordringbaren ondergrond hebben en waarvan de bovenlaag niet dik genoeg is, moeten in korten tijd komen, bemosten, kankeren, weinig vruchten geven en vroeg wegsterven. 2° Bij het maken van oenen boom gaard, is het van allergrootste belang do plaats te kennen van iedere fruit- soort. In den Noordkant plant men Kastagnes en Okkernoten, omdat deze groote hoornen, late bloeien en een schutsel zijn voor andere boomen. Naast de okkernoten komen de Peeren, omdat deze eenen pijramijdalen vorm aannemen. De Appelboom komt achter de peeren. Deze zal het midden uit manen. De Krieken en de Pruimen zullen aan den zuidkant komen, omdat hunne bloemen teerder zijn van de voorjaarvorsten. 3° De afstand die men moet laten tusschen de boomen in een boomgaard is niet mogelijk juist aan te duiden, omdat men van drie dingen moet rekening houden a van de vrucht baarheid van den grond; b van de grootte der partij welke men in boomgaard maakt; van de groeikracht der verschillige soorten. Als men Okkernoten plant in het Noorden om den wind te breken, plant die op 7 of 8 meters en als men die plant op verschillige reken, plant die 14 meters; de appels op 8 tot 12 m. de peeren van 7 tot 10 m. de pruimen en de krieken op 6 tot 8 meters. 4* De beste soorten voor boomgaarden De Appels Reinetten, belle fleur, striepingde court pendu, de calville. De Peeren Beurré d’amalis, bon chrétien William, beurré dilly, beurré de mérode, Louise bonne d’avranche, Aan <ie Veurnaar. De opsteller van het verslag in de Veurnaar is een van die mannen die de waarheid niet durft neet schrijven, die immer bolt en stoft met zijne mannen en de tegenstrevers vergeet te noemen, daar waar hel noodig is, en bun den lof niet toezwaaien die ze van rechtswege ver dienen. Zoo zien wij o. a. in ’t verslag der laatste gemeentezitling hoe hij de gezeg dens der liberale gemeenteraadsleden verdraaid en werwringt; hoe hij ver scheidene aanhalingen achterlaat. Hoe komt dat, Veurnaarlje? Het is dank aan de liberale leden, dal de mestrapeis Aug. Debdenst en Hendrik Vandergucht, elk eene verhooging bekomen hebben van 100 fr. Waarom, Veurnaar, meldt gij dit niet De inwoners mogen hel toch weten. Het is ook door de liberalen dal de Kommissaris Decherf die 33 jaren dienst □e macadamiseerlng van de groote weg van Veurne naar rper. De macadamiseering van de baan van Veurne naar Yper wordt hevig voortgezet. Om de materialen gemakkelijker te ver voeren en oin gereed te zijn op den lijd door het kohier van lasten vastgesteld is de Aannemer der sectie van Elsendamme naar Veurne overeengekomen met de maatschappij der buurtspoorwegen om eene voorloopige lijn te maken van de Hoogstalende tot aan de Nieuwe Herberg. Wij nemen die gelegenheid te baal om den wensch uil te di ukken dat die lijn zou blijven bestaan. De lijn van Veurne naar Yper zou van minstens vijf kilometers verkort worden en de Maatschappij der Buurtspoorwegen zou dan zonder moeite in den zomer bijzondere treinen kunnen inl ichten van Yper naar de Panne, met een stilstand alleenlijk in de bijzonderste gemeenten. Om de lijn van Hoogstalende aan Fortliem gebruikbaar te maken zou men niet anders moeten doen dan ze te leggen tot aan Dixmude. Deze van Forthem naar de Nieuwe Herberg zou men kunnen voöiizeltefl lot aan Hoiidschoote, waar zij den ijzerweg zou tegenkomen gaande van Hoiidschoote naar Rcxpoede, Steen voorde en Hazebrouck; op het Belgisch grondgebied zou zij Isenberghe en Leysele aldienen. Op die manier zouden al de gemeenten van het rijke Veurne-Ambacht in be trekking' n gesteld worden met Veurne, Dixmude, Berg u, Yper, sleden die zelfs verbonden zijn aan de gioole haildel- middeus van België en Franklijk. ’t Gaat opperbest De klerikale binden zijn vol aitikels, waarin zij hel Gouvernement bewierooken voor de weergalooze weldaden, waarmede hel ons land overlaadt. Stoffelijke wel vaart geestesontwikkelingfinanciële behendigheid alles komt voor de pin in dien dreunenden lofzang Boem I Het oogeublik is waaraclitig goed ge kozen om van stoffelijke welvaart te spreken. Overal hoort men, in de nijver heid en koophandel, puiten in de aarde klagen. De zaken gaan slecht, vreeselijk woedt de geduchte failliet. Wal de geestesontwikkeling betreft, om ervan te durven spreken moet men van die ga zei schrijvers zijn, ten volle over tuigd dat zij werken voor domkoppen, Wien hel verboden is naar tegenspraak te luisteren. Het is officiéél vaslgesteld dat, voor hel onderwijs, Belgie achter de meest verachterde volkeren komt. Dat blijkt onder anderen uit de statis tieken die ons den graad van ontwikkeling tier rekruten laten kennen, dat blijkt ook uit 'dè verslagen van hel ministerie van IniI Itmi iv «kcatf i nnii -< buiten en eindelijk nog uit de statistieken van het minislei ie van justitie, aangaande liet vermenigvuldigen der misdrijven. Wal het finaiiliëel bestuur van hel Gouvernement betreft, enkele cijfers lecrcn ons wal hi t waard is. Het budget voor 1993 bedraagt 590 millioen, dan, wanneer hel budget van 1880 er slechts 292 bedroeg; this eene vermeerdering van 208 millioeu De rechtslreeksehe belastingen zijn ver meerderd van 70 millioeu; de zoogezegde proefneming op de stokerijen kost aan liet land 28 millioeu, de verliezen daardoor aan de nijverheid veroorzaakt niet rnede- gereki-nd; de nieuwe mihciewel zal jaar lijks een tiental indhoen nieuwe militaire ungaven medebrengen; de openbare schuld is vei ineerdeid van I millard; de vei bruikingsbelasliiigei) zijn verdubbeld van 55 millioeu stegen zij lot 111 milloen; zij bedragen 6.36 per inwoner, als zij in 1880 slechts tot 4.85 fr. beliepen Dit is voldoende om te loonen dal al het talent van den heer de Smet de Naryer enkel bestaal in de kunst om zand in de OOgen te strooien; hij bestuurt 's lands geldkist op eene wijze, die zelfs zijne beste vrienden verschrikt; men kent daaromtrent de zienswijze van de heeren De Lanlslieeie en Cooreinan, beiden ge wezen katholieke ministers, en ook van dch lieer Renkin, een der leiders der rechterzijde. Iti 1901 beknibbelde de heer Cooreman hel onlirpiiald aangroeieii der upeniKire schuld; de lieer De Lanlslii-ere iigdv tien Senaat nopens de g, finaiit ë'-le politiek van l._: 1 en de heer Reukin verklaarde dal ministers de Staatskas besturen als echte geldverkwisters. Denkt ge misschien dat de heer de Smet van die gewichtige vermaningen reken schap zal houden Ge zijl er wel mede Wat kan hem dat allemaal schelen Indien zelfs katholieke oud-miuisters verklaren dal hij 'l land naar den onder- gaug leidt, heeft hij niet al de katholieke krabbelaars om in hunne gazetten te ver lellen dat alles opperbest gaat En beslaan er geene godvruchtige zielen genoeg otn dat te gelooxen Wat zou hij meer moeten hebben Il'emaai schelen ADVER t 1 I vciir& L. 4 I naar den onder-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1