I VAN VEURNE i&s» awcenu NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 'lil x.’ :;o. i:t December SOO^J. Men schrijft in bij C. IlEIlICHT- HUH QOZljll UltSChóuvAili^c duui uatruikcn 386 van Waarom zou ze T6e jam*. Voorbeeldig Bestuur. Wal hebben wij al aan onze klerikale om ontnuchteren, die genoeg stelden in de vrijheidsbe- coak. deze fabrieken of werkhuizen te komen en een verslag over hel geval, door de zorgen van den aangestelden dokier aan bel ministerie van nijverheid en arbeid gezonden worden. Tot hiertoe werden deze beslaligingen gedaan door de nijveraars zelf. Voor Brussel zullen door den minister vier geneesheeren aangeduid worden; voor Gent drie. Binnen kort zullen nog andere benoemingen gedaan worden. I I j Verslag der derde les gegeven door Mr K. Demuynck, op 7 December. Groenselhof verdeeling Afwisseling, bemesting. Soort van grond. Als men den grond voor eenen groenselhof naar beliefte mag kiezen, neemt men eenen verschen, lossen, zandachligen klei grond. Nogtans alle gronden kunnen door verbetering tot groenselhoven bruikbaar gemaakt worden; door ze te diepgronden en het bij voegen van allerlei vuilnissen zooalsstraatmest, delfaarde, graszoden, alzoo verdikt men de bovenlaag; ook met het zand uit te delven en in de wegen te doen om te verwisselen met den goeden grond. Ook door te draineeren als den grond nat is, enz. Üe ligging. Als men de ligging naar beliefte kan kiezen neemt men eene helling naar het zuiden van2 cm. per meter. De helling mag ook niette groot zijn anders loopt men gevaar mest en zaad door den regen te zien mede spoelen. Door het omspitten kan Simpele vraag. Zou Menheire wie hel behoort niet eens een bezoek willen brengen op de Kaals- markl bij de pomp, ten einde grond inzakking ie beslaligen, alvorens er onge lukken zouden kunnen gebeuren?... Denk eens lezer, 212 reken druk, als antwoord, ’t is voor nieten 1 Hoor eens Veurnaar, alle commenlariën daar gelaten, het is op voorstel van den heer Barbier dal de mestrapers elk 100 fr. verliooging hebben, en dal de heer Kommissaris 200 fr. verhoogd Is, op voorstel van den heer Vanmassenhove. Deze twee voorstellen werden door den ganschen gemeenteraad aanvaard ,en hetis dus aan die twee liberale leden te danken, dat de mannen in kwestie de verliooging bekomen hebben. De liberalen zijn in minderheid en kunnen niet beslissen, zoo schrijft de Veurnaar. Dal is waar, confrater. T Ware juist hetzelfde, ware het omgekeerd. In alle geval, ge zult toch niet ontkennen, dal de liberale conseillers hunne taak Ier herte nemen, en alles in het werk stellen om de grieven Oerinwoners aan den gemeenteraad voor te leggen, te onder steunen en te trachten in de maat van het mogelijke voldoening te krijgen. Ze ver dienen de achting van elk rechtschapend mensch, en hunne handelingen zijn zoo danig belachelijk niet, daar uwe opstellers ze gedurig uitscheldt voor stoeffers en comedianten. De populariteit van uwe mannen loopt ook niet te hoog; ze strekt niet verder dan tol den boord van den hoed en daarmee uit. Ja Veurnaar, als men over feesten spreekt, hel kittelt in uwen neus. Ge weel immers wel, dat er reeds eene reeks feesten door het stadsbestuur werden gegeven, die groole sommen geld hebben gekost en niet aan de verwachtingen be gevende uitslagen Vraag eens aan de inwoners, of’ ze te boffen gehad hebben melde kermisfeesten, festival, enz., ge zult er aardige vertellin gen van hooren. Wij zijn legen hel in richten van feesten niet, doch we ver klaren dat feesten die veel geld koslen en aan de lastenbelalers geen profijt op brengen, nutlelooze geldverkwistingen zijn. Zoo denkt immers iedereen. In zake van Cecilia, we houden het voor gezegd, .dat we geschreven hebben. Gij durfdel in geene bijzonderheden treden, want uwe nooit volprezene Melomanen stonden op ’t spel. Ziedaar Veurnaar, eenige korte be merkingen. Wij verwachten nog eene boterham, doch vermoeid u niet nutteloos. We zullen er niet op antwoorden, ’t ware op hel einde, echte zagerijen. Tot verder order, confrater. De personen die een abonnement nemen op het Advertentie-Blad voor 1903, zuilen hel blad van heden af tol nieuwjaar koste loos ontvangen. i men aan eenen hof altijd de helling geven. Eenen hof moet goed open en verlucht zijn, maar bevrijd tegen den Noord, Noord-Oost en Noord-West wind. De beste schutsels zijn de muren en bij gebrek aan muren, hagen. De soort van hagen die best bevrijden in het voorjaar zijnde bouken, de verschillige soorten van ligustrums, Gevaarlijke Nijverheidsgestichten. De minister van Nijverheid en arbeid zal in de verschillende mjverheidsstreken van liet land geneesheeren aanstellen, gelast de werklieden te onderzoeken die zullen aangenomen worden om te werken in de nijverheidsgestichten, die als gevaar lijk en ongezond aangegeven zijn. Indien deze werklieden gevaar loopett door de erge ziekten, veroorzaakt door den aard der nijverheid, aangetast te worden, of geen krachtig gestel genoeg hebben om aan de beroepsaandoeningeu te weerstaan, let klcrikuul gevaar. Hoevelen, zelfs onder de weldenkende burgers en werklieden, hebben in de laat ste lijden den strijd tegen het klerikalism niet beschouwd als een afgezaagd deuntje, nog nauwelijks waard er een oogenblik de aandacht op le vestigen. Was hel Picard niet die zich sterk maakte het gevaar der klerikale reaktie op een handomdraai uit de wereld te helpen, grootspraak welke in de socialistische kringen machtig veel effekt maakte De politiek moest, naar den eisch der jongeren en der vurigen, een gansche nieuwe richting inslaan. Stoffelijke be langen zouden op den voorgrond treden. Het streven naar betere levensvoorwaar den. naar meerdere genoegens zou. het hoofddoel zijn der jonge strijders, en zoo de kamp tegen de klerikale heerschappij niet totaal door hen werd opgegeven, be schouwden zij hem toch als een weinig belangwekkende bijzaak. Wij zijn zeker niet van degenen die de ekonomische vraagstukken en vooral alles wat de werkende klas tol lotsverbetering kan sttttkkou. kleiiischatten. inaar u.u. hebben altijd betreurd dal er zoosteik niet meer werd vastgehouden aan de hoogere zedelijke belangen, die de grond vesten zijn van sociaal geluk en vrijheid. Ons Antwoord. Ons klein artikel nopens het verslag van den gemeenteraad, heeft de opsteller van de Veurnaar in eene fransche kolerie I gebracht. Seffens heeft hij zijne beste pen geval en ons eenen ellenlangen boterham opgedischt, waar vele woorden in komen naar weinig stof levert tol antwoorden. Ontuchtige kreten, zangen enz. Ziehier den tekst aangenomen door de Kamer, bij de eerste stemming van het westontwerp bet ariikel 383 en 386 van het strafwetboek volledigende Art. 1. Hel art. 383 van hel strafwet boek wordt volledigd door de volgende schikking die het 2 paragraaf zal uilmaken. Zal gestraft worden met dezelfde straffen al wie zal hebben doen hooien in de ver gaderingen of openbare plaatsen beoogd in paragraaf 2 van artikel 444, ontuchtige zangen of redevoeringen. Art. 2. De volgende schikking zal het eerste paragraaf uitmaken óverhel artikel 389 van het strafwetboek. De straffen voorzien bij de artikelen 384 en 385 zullen kunnen gestraft worden op hel dubbel, als het misdrijf jegens minderjarigen is gepleegd. Ten gevolge van de onverschilligheid van velen, de lauwheid van anderen, tellen wij thans 18jaar klerikaal Staatsbestuur. Onze tegenstrevers hebben hunnen lijd niet verleen. Er is geen enkele lak van hel openbaar bestuur meer of hij is be laden met drooge klerikale vruchten. .Ma gistratuur en notariaat zijn in handen van bisschoppelijke kreaturen; leger wordt verkwezeld en als we niet goed oppassen, komen de Kempische koolmijnen in de rooversklauwen van geestelijke genoot schappen. Zulke feiten zouden reeds volstaan de naïeven te üiiiiiuvif»crc»v ,rni vertrouwen stelden in de vrijheidsbe grippen van onzen lijd om geen reak- tionaire aanslagen te duchten. O zoo de strijd legen de priesterparlij was maar een beuzeling. En vandaag doen we de droeve onder vinding op dal het klerikalism ons volk en onze instellingen door wellen wil onderwerpen aan de Roomsch katholieke zedeleer. .Morgen zal die zelfde kliek, onder voorwendsel de Zondagrust le be schermen, onze vrijheid van arbeid schen den. Wie zegt dat zij hel niet wagen zal een aanval legen de kerkelijke dogmas wettelijk te bestraffen Waarom zou ze terugdeinzen wedde van hunnen graad te hebben ge- I noten en de tweede helft acht jaar later. -j - Die verhoogingen worden gewoonlijk stadsoverheid le danken toegekend na het heropenen van de leer- Hunne Monileur schreeuwt over heg en nmnhor Hti -/iin de lofli-nnrs daken als een bezetene dat ons voor- nog'altijd aan ’t wachten. Wanneer denkt de heer minister vol doening te verschaffen aan die belang wekkende ambtenaren Op deze vraag zal Dinsdag worden ge antwoord. beide I Inunderen alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. De Annoncen voor Belgie, utigezonaetn vckic 'v KUllCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De begroeting der Kamer vóórziet voor 1903 eene vermeerdering van fr. 21,658 66 op de begrooting van dit jaar. De toeneming van liet getal afge vaardigden (velleden jaar 152 en thans 166) zal aan het land 664.400 fr. kosten. Met de kosten van onderhoud, van bureel, verwarming, vergoeding aan het perso- lieol van Liet beknopt duur Geen man, geen kanon meer. De nieuwe leger wel voorziet eene ver meerdering van manschappen, zoodat zij aanleiding geeft tot herinrichting van het leger op oorlogsvoet en op voet van vrede. Hel effectief in vredestijd zal derhalve vermeerderd worden voor wat het voet volk betreft met een bataljon per regiment of 19 bataljons meer. De vestingartillerie ziet zijn regimenten hervormd in 15 bataljons. De andere korpsen ondergaan geen verandering. Die vermeerdering van manschappen hebben natuurlijk de klerikalen met handen en voelen gestemd. Voegen we hier nog bij dat de jaarlijk- sche schouwing der gewezen soldaten onder de nieuwe legerwet, in slede van 8jaren, 13 jaren zal plaats hebben. Als de policiemuts en hel soldatenvestje dan nog passen, weten w’er alles van I Ja. we gaan 'non gang, zegt de Nieuwe Gazet, van Antwerpen De klerikale reaktie is zoodanig on schadelijk, dat zij al stouter en stouter liet hoofd opsteekt. Wanneer wij niet krachtig optreden en wacht houden bij onze grondwettelijke instellingen, zal het niet lang meer duren of de eeuwenoude vijand van de burgerlijke maatschamiij zal brok voor brok van onze duurgewoonen vrijheden afrukken. Bericht aan de jonkheid die zich in den stroom der vermaken werpt en den brui geeft aan de politiek, ’t Is niet zeer edel moedig le leren op de nalatenschap der voorgangers. Zij offerden have en goed aan de gewetensvr ijheid. Zouden wij, door onze onverschilligheid en ons égoïsme den geërfden schal laten rooven j daken als een bezetene dal ons beeldig stadsbestuur onze zaken bereddert zóó wijs zoo behendig dal nog nooit sedert Papa Adam zijnen ongelukkigen appelbeet deed, een bestuur wijzer handelde en meer roem verdiende. Klappen zijn geen oorden, en hoe onze feniksen ook pogen met boffen en stoffen te verblinden, de werkelijkheid bedriegt niet. Eene opsomming van eenige hunner grootsche hervormingen is leerrijk. Wij kregen dank onze stoffers volgende weldaden 1° Vermeerdering van policie personeel, die er zoo noodig was als T water in onze schoenen, T vijfde wiel aan den wagen; 2° Een plantagie-bewaarder voor een u, rcinf lilalzhnnmAir 3° Een houten kiosk, door liet volk met den schilderachligen naam van Mikke betiteld; 4° Een lusthof, een echt botanieken hof, met ijzeren kiosk il y en a pour tons les goutsachter een paar pissijnen en een paar achterpoortjes van herbergen ofte cafés, juist op eene plaats waar tering en dus nering gelijk nul zijn; 5“ Een stelsel splinternieuwe riolen, coucurentie aan de mollegaten; een prijs te winnen voor wie een goedkoop en duidzaam middel zal uitvinden om die te reinigen 6° De overgroote verbetering aan den Kapitalen Wal zaliger, enz. enz. Niet waar, beste lezer, ’t zijn feniksen, en T nageslacht zal hunne onsterfelijke namen in T marmer vereeuwigen, maar intusschen zullen de hedendaagsche kiezers, vooral die mei eene slem, ze op pensioen zeilen, een Staatspensioen van 18 centen daags. Immers na zoo vee) werken verdient men rust Wij raden onze lezers een bezoek te brengen aan de Rozendaelstraat. Sedert men er uil hoofde van mangel aan vol doende verlichting een paar menschen- ongelukken te betreuren heeft, slaat er een lantaarn met pelrollamp, als T u belieft. Geheel hel najaar brandde die lantaarn dagelijks. Sedert deze winter wachten onze edilen tol waarschijnlijk eene hemelsche star zal dalen. Intusschen loopen de bezoekers en de bewoners dier straal een gedurig gevaar En zeggen dat een twaalftal kinderen en jongelingen de nijverheids- en teeken- scholen bezoeken. Moet er weer een drenkeling de over heid lot zijnen plicht roepen? Voorbeeldig bestuurniet waar. X. ■>e Knmer. zal hel liuu streng verboden worden in Vraag van den heer Buyl aan den heer j Minister van binnenlandsche zaken Naar luid van den ministeriëelen om zendbrief van 3 Januari 1898, kunnende leeraars bij T middelbaar onderwijs, ge rangschikt I uitstekendde eerste helft van de uitzonderlijke verliooging bekomen na gedurende vijf jaar de maximum jaar wedde van hunnen graad te hebben ge noten en de tweede helft vijfjaar later. De leeraars gerangschikt II (zeer vol doendekunnen de eerste helft bekomen na geduren'de acht jaar de maximum jaar- c:i de tweede helft acht jaar later, verhoogingen worden gewoonlijk ,W. O_L_ I na het heropenen van de leer gangen in October. Dit jaar zijn de leeraars nog altijd aan T wachten. Wanneer denkt de heer minister vol- XI t BLAD ADVER Ijindbomv. i H Ti] iLi I UviO All/ ln-t rat liuiunt jaar 1,157,738 fr. kosten.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1