i VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT S? fe.fr’ I hela om I Wjaar. 'W Op alle toonen en daken roepen de klerikalen dat zij de redders zijn van den landbouw; tijdens de kiezingen overladen zij de landbouwers met beloften Ziellier boe die beloften verwezenllijkt worden. In 1884, door list en bedrog aan bet bewind gekomen, hebben de klerikalen met groot beslag bet ministerie van land- bouw ingericht, die een ongehoorde wel vaart aan hel geheele land moest ver schaffen. Zij besteden vele millioenen lot hel oprichlen van dit ministerie en des- jesieKcn, om van het andere verbeteringen Ziedaar Veurnaar, gij die zoo gaarne de Brugsche Gazet en andere klerikale vodde- papierijes nabast, en u niet schaamt de eerlooste aanvallen tegenover een door en door eerlijk man uil ie kramen, het antwoord op uwe vuige aantijgingen. Verder zullen wij niet spreken, maar de gebeurtenissen afwachlen. hit Blad verscliijnl den Zaterdag van iedere week De Annoncen voor BokoiiteniM vnn Onmacht. Het voorstel van den beer Buyl, be treffende den abonnementsprijs van het «Beknopt Verslag» zal weer eens den klerikalen de gelegenheid geven om te bekennen, dat, hoe machtig ook hel schandelijksle kiesbedrog heit daar ge maakt moge hebben, zij in de Kamer tegen de oppositie niet opgewassen zijn. Vooral na de slichtende tooneelen die I onlangs ons Parlement opleverde, lijdt hei niet den geringsien twijfel dat heel I de rechterzij als één man tegen hel voor stel in kwestie zal stemmen. De heer Duyl verlangt dat de prijs van het Kamer verslag vastgcsteld worde op één frank per jaar Ons komt hel voor, alsof wij al I heel tevreden zullen mogen zijn, wanneer de klerikalen den prijs nog niet verdub belen Konden ze 'l Verslag totaal afschaffen. maakt er slaat op, dat ze daarmede niet lang zouden wachten. Is niet noodig dat hun snullerige kiezers méér welen over de zittingen der Kamers, dan zij daarvan vertellen in hun gazetten. Eigen lijk ware bel nog best, dal hel volk heele- maal niets te weel kwame van wat in het Parlement gebeurt. Zittingen gelijk die van Donderdag 4 December met luchtdicht gesloten, ge- barrikadeerde en militair bezette deuren... i ddt zou T ideaal zijn Geen klerikaal blad, dat over hel voor stel Buyl spreekt, of hel bekent botweg dat zijn pnrtijgenoolon de verspreiding i van hel Beknopt Verslag moeten ver hinderen, omdat het al méér en méér een j propagandamiddel wordt voor de liberale i en socialistische denkbeelden Sommige leden der linkerzij, klagen ze, spreken bun redevoeringen uit, minder voor hun kollegas in de Kamer, die er deu helft I van den tijd toch niet naar luisteren, dan voor de stenografen; en zoo krijgen zij i hun bewijsvoeringen gedrukt, verspreid over hel geheele land en onder de oogen gebracht van de meest katholieke lui allemaal met de centen der schatkist 1 Zoudt ge niet zeggen, als ge zoon erbarmlijk gejammer hoort, dat in de Kamer enkel en alléén die godvergeten liberalen en socialisten hel woord mogen voeren en de verdedigers van het voor vaderlijk geloof daar niemendalle in de pap te brokken hebben1 Sakkerloot, de katholieken die nu de redevoeringen van 'nen Huysmans, ’nen Vander Velde, ’nen Neujan of ’nen Demblon te lezen te krijgen, dio zien in hetzelfde verslag toch ook, wat daar een Woeste, een Renkin, een Verbaegen of een lloyois op geantwoord hebben Stonden de klerikalen recht in hunne schoenen, behartigden ze steeds de' ware belangen van hel land, stevenden ze recht I door zee, en hadden ze hel zelfvertrouwen I dal alle rechtzinnige lieden kenmerkt zij zouden roepen, roepen over hunne huizen en daken I Burgers, koopt en leest het verslag i der Kamerzittingen 1 Daarin zult gü zien wat wij doen voor uw aller welzijn, hoe onze mandatarissen de gekke theoriëii van socialisten en liberalen in duigen slaan, wat wij antwoorden op de grieven die in gébracht worden legen ons Beheer En zij zouden hel Verslag heel het land Kamer, dan zijn ze de tolken der beproefde door laten uitdeden op kosten hunner 1 ™t- associaties en bisschoppelijke kassei), als ze hel middel niet vonden om dal door de Regeering te doen betalen. Thans echter beleven we juist hel om gekeerde De klerikalen beproeven van alles om aan de Parlementaire werkzaamheden zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid te geven. Niel enkel stellen zij den abonnements prijs buiten het bereik der gewone arbei- dersbeurs, zij werken nog op alle ma nieren de verspreiding van het Beknopt Verslag legen. Nu raden al de klerikale gazellen openlijk hunne lezers aan, die olllciéde uitgave buiten hun deur te houden. Nog een beetje, en in den biecht stoel krijgen de abonnenlen van bet Kamerverslag hel schuif ken De Roomsche partij erkent hier dus wel degelijk, dat zij er zelf volkomen over- I luigd van is, dat haar woordvoerders in I Onze eerbare volksvertegenwoordiger Adolf Buy) is door de katholieke en menschlievende drukpers hevig aange vallen geweest omdat hij aan M. Demblon een boek overhandigd had. De heer Buyl heeft Waarblijkend uilge- legd dal hij dit boek alleenlijk aan M. Demblon geleend had, omdat de volks- vertegenwoordiger van Luik hel zijne verloren had. De heer Demblon heeft dal in eenen openbaren brie! verklaard. Niet tegenstaande hebben verschillende kleri kale dagbladen M. Buyl de schandaligste namen loegebrachl, zooals Nationale zot, etter, abjecte purulence, crapuleux individu, pdle voyou, immondice, enz. enz. M. Buyl zal die gazetten betrekken, volgens het schijnt. Ónzen knappen strijder is te hoog ver heven opdat die modder hem zou kunnen genaken. Wij vinden nochtans dal hij gelijk heeft van die processen in te spannen. Ann de Veurnaar. De Veurnaar is verwonderd dat wij ons genoegen uitdrukken over de herstellingen die in stadsschouwburg zijn gedaan ge worden, herstellingen die hoogst nood zakelijk waren en reeds menigmaal door hel publiek gevraagd werden. Met deze verbeteringen aan te slippen toonen wij, dal wij niel stelselmatig het gemeentebestuur bestrijden, dat wij aan Cesar geven wal aan Cesar loekoml, en de handelwijze van de Veurnaar niel na- vulgcu, dio immoro al wol do liboralon doen, beknibbelt, verzwijgt of aan zijne meesters de verdiensten er van toekent. Indien de opstellers van de Veurnaar, een handje wilden toesteken nm gemeentebestuur de „v te bekomen die wij in ons blad hebben aangewezen, dan zouden wij hem hierover onzen welgemeende!» dank aanbieden. Van goeden oorsprong vernemen we dal de tram Oostende-Veui ne binnen eenigen tijd de stoom niel meer zal gebruiken, er door electriciteit zal bewogen worden. de Kamer voor die der tegenpartijen de vlag moeien strijken en dal haar dogmas al even onmogelijk weerslaan kunnen aan de eenvoudige laai van het gezond ver sland als.haar beheer aan de beknibbe lingen der oppositie. jjy December SS)O!£. zelfs vel betaalde bedienden. Welke zijn nu de onovertrefbare diensten van dit ministerie geweest Landbouwingenieurs r:; jaar wedden werden benoemd. Proefvelden werden ingeriebt. De koeien met oor- land c„ .,1;1 ringen versierd. Politieke vrienden zijn worden of de den vreemde bezoek gaan brengen om eenige belachelijke verslagen te maken. Hel geld der belastbaren werd zollelijk verspeeld om landbouwsiokérijen ler stand te brengen. En weel ge wat die onovertreffelijke diensten aan het land opgebrachl hebben na 18 jaar Hewel, een minister van land bouw den achtbaren heer Vanderbrugghen zal ons daarop antwoorden. In de Kamer zitting van Dinsdag 9" December 11. zegde hij aan den heer Bertrand De prijs der tarwe en der aardappelen is verminderd van 40 p. h. en de boter 13 per terwijl de steenkolen van 75 verhoogd zijn. Welk nieuws, landbouwers Hel grrroot ministerie, redder des lands, millioenen wreler, moet zelf bekennen door hel orgaan zijns huidigen meesters, dal alles wat gij kunt verkoopen verminderd is van waarde (dus uwe winst is kleiner en minder geld komt in uwen zak) terwijl hetgeen ge moet inkoopen zooals steen kolen die u onmisbaar zijn, u 75 7» meer kosten. En uwe katholieke Volksvertegenwoor digers hebben die woorden huns ministers loegejuiebt; ze schenen zeer gelukkig den akeligen toestand van den landbouw te mogen tegenslöllo» aan doi. bloei de.r nijverheid. Nog iets op de neus uwer klerikale kandidaten te leggen, landbouwers van Veurne-Ambacht. .VieiiWH uit de atad. Onlangs klaagden wij over mangel aan verlichting in onze straten. Nogmaals verledene week, gedurende drie dagen heeft het alle maal te buiten gegaan. Het was gansch de week volle maan; zoo dus moet er maar een lantaarn op drie aangestoken worden en ware hel donker als in de hel, niets doet er aan. Van den dinsdag af was hel juist hel geval. Om 4 1/2 ure was er een lantaarn op drie aangestoken niettegenstaande de maan slechts rond 7 ure rijzen moest. Zoodus van 4 lol 7 ure was Veurne in eene don kere hel veranderd en ware hel niet bel licht eeniger winkels zou men zich te Zouienaye geloofd zijn. j Altijd is het zoo geweest, zegt men onsI Schoone reden 1 Zouden onze lantaarntoe- zieners, bij voorbeeld, en op eigen initia tief, niel kunnen gerechtigd zijn eenige lan taarns meer te doen aansteken wanneer M de maan zoo laat zichtbaar of wanneer de i„. Zoo zou men be wijzen dal zij toch tot iels dienen. Misschien zal men ons antwoorden; weeral geld Ehwelwij hebben een goed middel om die bijzondere uitgave te dekken. ij Bond 1896 of vroeger werd door de HB slad een klein grondje gekocht gelegen bij de Yperbrug (bijna aan de Bergen vaart) gekend als nr 289a van ’t kadaster en groot 13 a. 50 c. Dit diende als mesl- plaais lol in 1898; dan wi rd het opge hoogd met delfaarde der Duinkerkevaart. En sedert dien ligt die grond in brake. I De stadhuislieeren hebben hem waar schijnlijk vergeten, want reeds in het S volgende jaar had men hem kunnen ver- j pachten, ware hel maar aan 30 cent, de - roede, hetgeen voor de honderd roeden een jaarlijks inkomen van 30 fr. uitmaakt. Daarmede, denken wij, kan er veel gas- licht betaald worden. „cck. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bt'ki ndinakingen 20 cenTiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Ilch/ie. uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men <chrij7i in bij VAIVOWW KEKCKHöVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De heeren volksvertegenwoordigers Buyl en Termote hadden den weledel ge- strengen beer graaf de Smet de xNaeyer eene vraag gesteld betrekkelijk de terug gave der grondbelastingen van T loopend jaar aan de landbouwers van Cortemarck en Thourout, die onlangs slachtoffer van eenen wervelstorm waren. De nuchtere graaf antwoordde Op hel verzoek van twee achtbare collega’s, de heeren De Groote en De Brabandere, heb ik van laatstleden September af, een onderzoek ingesteld over hel mij bekend gemaakte verlies van den oogst in Corle- marek en Thourout. Uit het onderzoek is gebleken toen de windhoos zich verklaarde, oogsl binnen of gemijt was; werden er binsels door den wervelwind wegge slingerd, ze zijn grootendeels terugge vonden. Dank aan hel privaat initiatief werden dan ook de landbouwers vergoed; zij hebben geene teruggave van grondlasten gevraagd. Overigens kon, gezien de feilen, der- gehjktf naimang niel worden Ingewinigd.» Jongens, jongens, wat is me die graaf een vieze minister. Twee liberale volksvertegenwoordigers stellen heni eene vraag en hij gebaart te antwoorden aan twee klerikale vrienden, die niet gewoon zijn den heiligen bek te openen. En dan het antwoord zelf is eene aan- eenschakeling van tegenstrijdigheden. De graaf heelt een onderzoek ingesteld over bel hem bekend gemaakte verlies van den oogsl, er is dus wel vast en zeker verlies geweest, maar twee lijnen verder lezen wij dal de wervelwind te laat kwam, daar de oogsl binnen was of gemijt en de weggeslingerde schooven zijn terugge vonden. Er is dus geen verlies geweest. En nog twee lijnen lager verklaart het edel hoofd des kabinets dal de land bouwers werden vergoed, dank aan hel privaat initiatief. Die menschen werden dus vergoed voor een verlies, dal niet bestond. Nederig bekennen wij uit culke ver klaringen niet wijs te worden. En, gaal de minister voort, de boeren hebben geene teruggave van grondlasten gevraagd. We gelooven nu wel dat mijnbeeren De Groote en De Brabandere aan dien rechtvaardigen maatregel niet hebben gedacht, maar de heeren Buyl en Termote hebben er van gesproken. Die mannen zijn ter plaats geweest, zij hebben de ramp van bij gezien, ze hebben de klachten en verzuchtingen gehoord der slachtoffers, die zij onderstand, hulp en redding hebben beloofd. En zij hebben hun woord gehouden in mate hunner krachten. En als ze’t woord laten klinken inde r-j buitenlieden, die ook van u, mijnheer de minister, wat meer dan ijdele klanken hebben verwacht. Maar gij hoort de taal uwer tegen strevers niet, hopen wij dal ze u welhaast mei dezelfde munt betalen zullen. Dil artikel i in de Vlaamsche volgende regelen aaniroffen Hij tie long gevat. Wij hebben er onlangs op gewezen, hoe in de laatste lijden een hevige veldtocht werd op louw gezel, in de klerikale pers, vooral die van ‘l vlaamsch land, legen den achtbaren heer Buyl, volksvertegen woordiger voor Oostende-Veurne-Dix- muide. Zich steunend op de valsche aanklacht van een courantier, die M. Buyl aanduidde als zijnde de opstoker, de iugever en de raadsman van M. Demblon, in zake de bespreking der zedelijke godgeleerdheid van Sl-Alfonsius de Liguori, vielen allen M. Buyl te lijve en zwierden hem ais om prijs, scheldwoorden en eerroovende be schuldigingen naai hel hoofd. De vrienden van M. Buyl hebben beslist dal hij hel daarbij niet laten mocht, dal hij als politiek man voor plicht had die klerikale lasteraars den bek te snoeren en zulks door tusscbenkomsi van 't gerecht. Hel Kamerlid voor Oostende eischl dus bescherming en verdediging bij de recht bank. In de eerste plaats zullen, naar wij ver- I nemen, op ’t bankske verschijnen de Gazelle van Brugge de XX® Siècle, enz. en eene keutel jacht sinjeurs van __.jng. Er zijn nog wellen en rechters in het land en hel zal eens bepaald uitgewezen noodzakelijkheid der politiek loelaal een eerbaren en geachten staats burger uil te schelden en te overzwadde- ren, zooals men het tot hiertoe nooit heeft gezien. 31 - was geschreven toen wij ..j gazet van Brussel de lucht overtrokken is. dat, de I A D V ERTENTIEB LAD Ann <le I^iiiidboiiivcrs. 111 n n o K1 - J Een belangrijk. prove». i - Ze vroegen niets

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1