VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Landbouwcomice van Veurne. W.r IO. .jaar. Zaterdag T Maart 1903. van van Op Zondng, 1SS Maart 1003, to 4 ure namiddag, in de Rhet orica, openbare voordracht door den heer Karel Demuynck, hofbouwkundige te Eerneghem. Onderwerp Hel kweeken van Planten en Bloemen binnen huize. Het Bestuur. N. B. Er zullen voor de damen, op de voordracht tegenwoordig, geze- tene plaatsen voorbehouden worden. A.ntxvooi-<1 van den heer Minister van financiën op de vraag van den lieer Buyl. Mijn departement is geneigd hel voel- bruggelje dat voorzien is over de vaart van Winoxbergen te vervangen door eene biug voor gerij, op voorwaarde dal de stail Veurne tol de kosten bijdrage lol beloop der som die haar werd gevraagd. Er beslaat hoegenaamd geen reden om op de genomen beslissing diesaangaande terug te komen. Merkt wel dal de stad door den Staal bevoordeeld is geworden namelijk mei hel oog op hol verbeteren der wegen. Ik voeg etbij dal er hoegenaamd geen beslissing is genomen betreffende eene mogelijke verandering van de richting aangenomen voor hel verbeteren van de vaart van Veurne op Duinkerke, nabij de Duinkerkebrug le Veurne. liet Vergunningsrecht. De herbergiers en drankslijlers die in hoop leefden hel vergunningsrecht, door de klerikale regeering ingevoerd, te zien verdwijnen, zullen zich snel bedrogen vinden. De midden-afdeeling der Kamer, gelast met hel onderzoek der voorstellen betreffende hel vergunningsrecht, ver gaderde woensdag. I)e heer Delbeke is verslaggever benoemd. Er had een nogal hevige bespreking plaats. De eenen wilden hel vergunningsrecht toepassen op ai de herbergen, anderen wilden hel afschaffen, anderen nog wilden de taks wijzigen. Na een lange gedachtenwisseling. be sloot de midden-afdeeling de besluiten staande le houden, genomen in de ver gadering van November 1901 en in hel proces-verbaal van den loenmaligen ver slaggever, den heer Francotie, thans minister, meegedeeld. Volgens du proces verbaal werden al de voorstellen lot af schaffing van hel vergunningsrecht ver worpen. Dit recht werd behouden en levens werd een recht op d‘* opening van nieuwe drankslijterijen ingevoerd. De midden-afdeeling heeft besloten in een volgende zitting te onderzoeken of bel niet noodig zou wezen de wel te volledigen door de beperking van het getal herbergen. Zooals uit bovenstaande beraadslaging blijkt, is er voor de belanghebbenden niets goeds te verwachten. Verslag der 9,le les gegeven door Mr K. Demuynck, op ln Maart. Over den kweek der Wortelgewassen. De Wortelen. Er worden wor telen gezaaid van Februari tot Juli. Voor de vroege wortels moet men bijzondere variëteiten nemen, en de eerste zelfs op zonnebarmen zaaien. Die in April en nadien gezaaid worden, dienen als voorraad voor den winter. De wortelen vragen eenen diep om werkten grond, veel oud voedsel of ten minste verteerden mest. Verschen, langen mest is hun niet voordeelig. De wortelen worden gewoonlijk in eene andere vrucht, als erwten, platte boonen, rogge, tarwe of vlas gezaaid. Men zaait ze met volle hand. Zorgen. De wortelen worden gewied, gekrabt en gedund. Hoe eerder dit alles gedaan wordt, hoe min de planten lijden. Bewaren. De wortelen die als voorraad voor den winter moeten dienen, worden bij droog weder uit gedaan. Men laat ze eerst goed op drogen en legt ze dan in eenen kuil in den kelder. De Schorsoneeren. De Schorsoneer wordt gezaaid in Februari. Zij vraagt eenen vruchtbaren, diep omgewerkten en niet vochtigen grond. Bewaren. De Schorsoneer is een voorraad voor den winter. In Novem ber worden de Schorsoneeren uit gedaan, in voren nevens malkaar geplaatst en tot aan het loof met aarde bedekt. De Radijzen. Er zijn Radijzen voor alle jjaargetyden. Men zaait nogtans meest voorjaarsradijzen en winterradijzen of ramonassen. De voorjaarsradijzen worden ge zaaid van Februari tot April, van veertien tot veertien dagen. Men zaait ze gewoonlijk in andere vruchten, in wortelen of schorsoneer. De Ramo nassen worden gezaaid is Augusti, September. Bewaren. Men bewaart des winters de Ramonassen, gelijk de Rapen, in kuilen of in den grond. Men eet er van tot in Mei en Juni. De Suiherij. De Suikerij wordt gezaaid met April. De grond moet diep omgewerkt zijn. Zorgen. Binst den zomer moet den loover niet afgesneden worden. In November worden de wortelen uit gedaan. Men zet ze dan in eenen gracht op wier bodem eene goede laag mestaarde ligt. Men zet ze even hoog. De kleinste laat men uit en de grootste snijdt 'men af. Ze mogen omtrent aan elkander komen; er ligt anders niets dan een weinig mest tusschen. Boven de groeve legt men eene lage mest van 50 tot GO cm. en boven het mest nog bladeren en strooisel. Binst den winter schieten de wortelen gele bladeren die men afnijpt en tot salade gebruikt. In plaats van ze in eenen gracht te zetten, kan men ze in eenen kelder of op eene andere plaats op eenen hoop langs den muur plaatsen, zorg uci vuih buciaiisuöcii biau Amsterdam meldt, dat het komileil verweer heeft besloten 1° Een manifest te verspreiden op 200,000 exemplaren door hel gcheele land. 2° Alle plaatselijke komileiten aan le manen onmiddellijk een aanvang te maken met het houden van protesi-meetingen. 3° Aan le dringen op onmiddellijke vorming der plaaiselijke komileiten van verweer. Niet zoo lang parlementeeren, handelen 4° Aan le dringen op spoedige voor ziening in de ünanlieele middelen. Du Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. I>e Innoneen voor Belgie. uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. V.1NDEN KEIICKIIOve, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. In een Doolhof. Als ooit ons weergaloos ministerie ge meend heeft, zijn werkongeyallenwet zoo gemakkelijk gestemd le krijgen als de derdig miljoen nieuwe lasten op den jenever, welnu dan moet het al menig doosje pillekens hebben doorgeslikl. Pas was hel ontwerp van de wet uil- van al de redelijke wenken, lol hiertoe of een ware zondvloed van amen- iiwinnc .in hocmMiimr nnaavon dementen overstroomde hel bureel der j Kamer. Geen honorabele zoowc. van links of van rechts, of hij had in hel regeeringsvoorstel, fouten, leegteu, on volmaaktheden gevonden Om uil dien warboel eenigszins wijs te kunnen ge- raken, deed hel bureel elk artikel van hel ontwerp afzonderlijk drukken met al de voorgestelde wijzigingen en toevoe gingen ernevens. Zoo was voor sommige artikels een blad papier noodig, niet veel kleiner dan een beddelaken En, nauwe lijks was niet de bespreking aangevangen, of langs alle kanten stroomden nog nieuwe amendementen toe! Ruim tachtig afge vaardigden lieten zich voor een spreek beurt inschrijven. Met minder kon ons Parlement hel dezen keer niet doen. Vier weken al is nu geredeneerd, gedis- kuleerd, ruzie gemaakt geworden... en de warboel is n' g verschrikkelijker dan den eersten dag. De Kamer zit, met ooien en pooien in een doolhof, waarde duivel-zelt haar niet uit zal halen. Tol daartoe moet go overigens geraken, als ge gaat zoeken naar een wel om hel loeval te regelen Ge kunt wel welen waar ge begint, maar nooit vermoeden, waar ge terecht zult komen. Vóórzie tien miljoen soorten van ongevallen in uwe wet, geen week zal ze loegepast zijn, of daar gebeurt er een, waaraan ge in uw leven niet zoudi gedacht hebben. Hoe kan hel dus anders of tijdens de bespreking moeten elk oogenblik nieuwe bedenkingen geopperd, nieuwe veronder stellingen gemaakt, nieuwe hinderpalen op den weg geworpen worden De eenige scheidslijn welke zich in den twistenden hoop laat waarnemen is die tusschen de voor- en de tegenstanders van de verplichte verzekering. Langs den eenen kant staan de socialisten, de voor uitstrevende liberalen en een twintigtal katholieken, die meenen dal, waar de Staal den nijveraar verplicht, zijne werk lieden die gekwetst worden in zijnen dienst, schadeloos le stellen, de wel hem ook moet dwingen, zich in staal le stellen om aan die verplichting le voldoen door zich tegen zulke ongevallen le verzekeren, j Langs den anderen kant zien wij de Regeering, door de meerderheid der kon- servalieven en eenige liberalen gesteund, die den nijveraar volkomen vrij willen laten in de keus zijner voorzorgen legen de gevolgen die hel verminken of dooden van een arbeider in zijnen dienst voor hem zal hebben. Hel ministerie wil tot nog toe van geenerlei verplichting op dit kapittel hooien en heefl reeds vrij ondubbelzinnig te verstaan gegeven dal hel de pijp aan Marlen schenken zou, indien voor de ver plichte verzekering een meerderheid moest gevonden worden. Dekabinetskweslie...Ziedaar het middel, dal hel Ministerie gebruiken wil om zich door den lastigen toestand heen le slaan. Hel heefl al zoo dikwijls alle verdeeld heid in de rechterzij versmacht; waarom zou hel nu ook weer niet die klerikalen welke het niet heelemaal mei hel gouver nement eens zijn in T hooger belang der kerkparlij tol zwijgen nopen Eenige leden der meerderheid schijnen er niet erg toe geneigd om zich in deze gewichtige omstandigheid nogmaals hel mes op de keel te laten zetten. Zoo b. v. de lieerde Broqueville, die verleden vrijdag de Regeering een anderen Adriadnedraad in de hand wilde geven om zich uit hel labyrint le redden. De afgevaardigde van Turnhout vroeg dal heel de boel, wetsontwerp en amen dementen, vertrouwd zou worden bevoegde kommissie en dat daaraan nog eenige leden, vertegenwoordigend al de zienswijzen, zouden worden toegevoegd om mede le helpen aan het opstellen in zoo klaar en eenvoudig mogelijken vorm I van een nieuwen tekst. In dil hervormd ontwerp zou rekening gehouden worden tijdens de bespreking gegeven. Dil voorstel was le wijs bedacht, te praktisch, om aan hel ministerie le kunnen bevallen. In alles behalve vriendelijke bewoordingen deden onze Excellenties begrijpen dat zij zich door niemand den I weg wilden gewezen of de les gespeld zien, en scheelde heel weinig of minister Francolle smeet legen het voorstel van de Broqueville zijn portefeuille in de schaal Hij verlangt alleen le beslissen over de wijzigingen, aan zijn ontwerp toe te brengen; en zal de wet intrekken zoo groot als ze is, liever dan zich eenige veranderingen te laten opdringen. Hel ergst echter is dal, moest hel ooit zoover komen, al dadelijk een groep Kamerleden gereed zou slaan om hel ontwerp over te nemen. En dan kon heel de litanie opnieuw beginnen, van het kruisken af! De ministeriëele bladen hebben bevel ontvangen, hel den heer de Broqueville en zijn vrienden voorstanders de ver plichting. heel kwalijk te nemen, dat zij zoo hel Gouvernement in een valsche positie hebben durven brangMi. »n. -.j kwijten zich zoo gewetensvol mogeiijk van dien last. Dinsdag zei de Palriolcal dal de klerikalen die gedwongen verzekering vragen, daarmee geen ander bedoeling hebben, dan minister Francolie le dwingen eruit te trekken, om zijn plaats le kunnen innemen Wal blieft, mijnheer llcllepulte? De meeste klerikale bladen echter pr. diken toegevendheid aan. Alleen door aan weerszijden wal water bij den wijn le doen, kunnen de klerikalen losgeraken uil het spinneweb waarin de onbekwaam heid van hun ministerie heit hier weer eens verstrikt heefl. Als er loch water in den wijn moet gedaan worden dal ze daar dan maar gauw mee beginnen; want de Kamer gaal fameus gelijk aan den toren van Babel Do Arhoidaku/octio in Nederland. Tegenstrijdige geruchten. De Nieuwe Courant van Rotterdam beween le kunnen verzekeren, dal op beslissing van het komileil der spoorweg arbeiders, le Utrecht, in den loop der komende week, de dag is nog niet be paald een algemeene werkstaking zal losbrekeu. Eerst dan zou hel werk hernomen worden als het gouvernement heeft toe gegeven aan de eisclien die zullen worden gesteld. Er zal onder ander gevraagd worden Wijziging van hel strafwetboek voor de artikels waardoor werkstaking strafbaar wordt verklaard. De leaders der werkmansvereenigirtgen houden konferenlie op konferentie. Integendeel wordt rechtstreeks uil Utrecht bericht, dat er uil de beste bron kan verzekerd worden, dal er niets gekend is betreffende hel besluit van hel arbeiderskomileil om een werkstaking voor de spoorwegen of een algemeene werkstaking te proklameeien. Daarbij voegen de berichten, dal het dus ook onnauwkeurig is, dat de werk staking in den loop der aanstaande week zou uitbreken, indien de wetsontwerpen, die bei gouvernement aan de Kamers heefl voorgelegd, niet worden ingetrokken. Hel komileil moet integendeel hel nog niet noodig hebben geoordeeld, in een of anderen zin, een beslissing le nemen. Ti-"* Verweer. Het Volk socialistisch blad ADVERTENTIEBLAD S3 mBmMnKHcaBEnanoaÖMLjMSMBBBiiKBBii

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1