VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Z»tei*(lng 5J1 Maart ISIOXI. !\T.r 19. Il' jaar. Men schrijft in bij Het Vergunningsrecht.. Nu hei gouvernement de accijnsrechten op alkofiol mei een dertigtal millioenen heeft verhoogd en de Staatskas derhalve goed gespekt moet zijn als T maar waar is beijveren zich alle belanghebbenden, als herbergiers, drankslijters, brouwers, enz., om de afschaffing van het zoo hate lijke als onrechtvaardige vergunningsrecht te zien. Een krachtdadige werking zal in dien zin op louw gezel worden. Zelfs de siokers-likoristen van het land hebben zich in bond vereenigd. De voor naamste flrmas van het land zijn erin vertegenwoordigd. Naast de verdediging hunner beroepsbelangen, zal deze bond eveneens meewerken lot de afschaffing van het vergunningsrecht. Door eendrachtige samenwerking zal aan dit onrecht wel ebn einde komen. Vervolg De heer Buyl. —Gij hebt waarlijk reden om zoo te spreken Gij ziel niet altijd zoo Kamer der Volksvertegenwoordigers. Verleden vrijdag heeft de Kamer der volksvertegenwoordigers zich bezig ge houden met hel wetsvoorstel van den beer Buyl en consoorten belrekkelijk hel Beknopt Kamerverslagen voor doel hebbende den abonnementsprijs te brengen van 4 op 1 frank. Dal is voorzeker een goed en democra tisch wetsontwerp en men had een oogen- blik kunnen hopen dat het in de Kamer door eene machtige meerderheid zou ondersteund worden. Helaas! Hel waren ijdele dwalingen en verre dromerijen De commissie, die het bestudeeren moest, komt door hel orgaan van haar verslaggever en na vooreerst de ziens wijze van Mr Woeste gevraagd te hebben, van te besluiten lol de verwerping van het voorstel. Wat zijn de betoogen van die onverslaanbare commissie De kosten zouden te groot zijn T Is ellendig Mr Woeste is van gedachte dat hel onnoodig is van de politieke opvoeding van het volk te bewerken. De wetten en de gemeentereglementen moeten eerst gekend zijn, zegt hij, en daarom zouden de Mönileur de Annalen het Bullelijn der Wellen kosteloos moeten verspreid worden. Waarom doel hij hel niel Waarom stelt hij «lal niet voor in de Kamer, hij wiens verlangen altijd aan zien zijn als geboden. Hij zou op die manier een eenig maar schitterend bewijs geven dal hij voor doel heelt het volk op zedelijk en politiek gebied te onderwijzen. Maar hel ware le schoon en bijzonderlijk te zeer in tegenstrijdigheid met zijne princiepen van baatzuchtigheid en fana- tism. M. Woeste heeft over de zaak ge sproken hel is gedaan en dal men nu gehoorzame als slaven of zoo niet.... En ziel hoe men in de Kamer eene meerderheid van draadpoppen vindt die laf genoeg is om aan hel volk de politekc opvoeding waai aan lui recht heeft te weigeren. Dompers Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De tnnoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Donderdag werd door de Kamer het voorstel van M. Buyl verworpen met 75 stemmen legen 42. Een amendement Feron, strekkende tol hel aanplakken van het Beknopt Verslag, wordt verworpen bij rechtstaan en neer zitten. Een amendement, toelatende ieder burger het Beknopt Verslag te doen aan plakken, zonder zegelrechten le moeten betalen, wordt insgelijks verworpen. .1 cnever. Reeds vele jaren zijn vervlogen sedert Conscience hel gekende boek schreef Eene uitvinding des duivels waarin hij den jeneverkanker aanlast. En van jaar tot jaar, in plaats van te verminderen, steeg hel gebruik van hel zoogezeide levenswater zoodanig, dat hel als een geesel bij de andere maatschappe lijke kwalen werd gerangschikt. Wij zijn van dezen niet die den helft der maatschappelijke en huiselijke ellenden ten laste leggen van den duivelsdrank, doch we durven stout bevestigen, dat veel armoede zou verdwijnen, wierd er wat min jenever gedronken, ja, dat in vele huisgezinnen de drank alleen hel gebrek veroorzaakt. Jenever en ellende zijn zuster en broer. Hoe menig huis kunnen wij aanwijzen, waar vroeger de frissche bloemen van ge luk en welstand bloeiden, en nu de lee- kens van verval van verre zichtbaar zijn. Oorzaak de jenever. Men spreekt dikwijls van de zwakheid der arme schepseltjes, die hedendaags ter wereld worden gebracht en geeft als eerste oorzaak aan zwakheid der moeder door uitputting en gebrek. Dal is zoo, en het wordt gestaafd dooi de wetenschap. Meer rust, meer voedsel, meer huise lijk leven, zullen gezonder en sterker telgen baren. Doch ookmin jenever moet er ge dronken worden, opdat de jeneverdrift niet koke in de jonge aderen en de goede gevoelens der ongelukkige kleinen in de kiem versmachte. Die noodkreet wordt reeds jat en dooi de menschenvrienden geslaakt, en hoever staan wc nu Wc staan, eilaas, zoover, dal de Regee- ring steunt op de jeneverbelasting, om hare begrooting te redden. Wij hebben dus schoon hel staatsmono- pool van den alcool le vragen, ten einde hel kwaad aan den wortel te treffen, de regeering zal niet hooren. want moest zij hei jenevergeld missen, zij zou de groolen moeten belasten en daar wil zij niet van weten. Men mag dus zeggen dal het ministerie den drankduivel in de hand werkt en plichlig is aan de ellende van duizende huishoudens. Het feil is erg, maar onloochenbaar. Genoeg dus, met den theoretische» strijd legen T alcoolmisbruik die op niets uitloopt. Hoe zal dal veranderen. Redevoering van M’ Buyl over zijn wetsvoorstel strekkende tot hel verminderen van den prijs van hel Beknopt Verslag. zamen 226,500 frank voor die vijf laatste jaren. Hel Staatsblad kost slechts 20 frank per jaar, terwijl de gemiddelde kostprijs voor de laatste vijfjaar in hel verslag van den heer Lefebvre op 43 frank wordt geschal; er is dus een verlies van 23 frank op elk abonnement. De Staal deed op die uitgave een verlies van 64,200 fr. in 1896; van 76,500 fr. in 1897; van 88,600 fr. in 1898; van 82,200 frank in 1899; van 84,400 fr. in 1900; hel geheel bedrag van het verlies voor deze vijf laatste jaren is dus 395,900 frank. Deze cijfers spreken luid genoeg; er dienst niets bijgevoegd. De beschouwingen, die ons voorstel in hel politiek en maatschappelijk opzicht rechtvaardigen, laat ik ter zijde. Meer gezaghebbende redenaars zullen niet na laten die belangrijke zijde van hel vraag stuk te behandelen. Ik meen le hebben bewezen dal in financiëel opzicht geen enkel gegronde reden kan worden aange voerd om ons voorstel niet aan te nemen. Zeer welvan de zijde der oppositie nauw I Hebben wij indertijd geen minis- terieele bescheiden ontvangen, waarin een gedrukt stuk ten voordeele van Sinl- Lodewijksgestichl voorkwaamLaat gij niel eiken dag gedrukte stukken ten voor deele van uwe boerenbonden kosteloos door de posterijen uitdeden Zendt gij geeneStaatstelegrammenaan uwe vrienden telkens gij hier hunne afwezigheid vergt? Dal mag men geldverspilling noemen Zeer welvan de zijde der socialisten De heer Lefebvre zegt dal de 13,000 exemplaren van de Franscbe uitgave, in 1895 1896 getrokken, aan papier 10,100 fr. kosten. Dit cijfer als grondslag nemende, vind ik dat hel papier van de 11,373 abon- nenten 8836 fr. kostte, wat 77 centiemen per inschrijver geeft. Bij dit cijfer voeg ik de kosten van drukken en vouwen, tegen 2 fr. per 1000 vellen, dus voor de 156 vellen, waaruit de jaargang bestaal, 31 centiemen, of te zamen fr. 1.08. Gedurende deze 5 jaar kostte de Fran- sche uitgave gemiddeld fr. 1.18. Ik maakte dezelfde berekening voor de Vlaamsche uitgave, en steeds steunende op de overdreven cijfers van den heer Lefebvre, vond ik dat zij 1 fr. 19 c. kostte in 1895-1896; 1 fr. 55 c. in 1896-1897; 89 centiemen in 1897-1898; 1 fr. 78 c. in 1898-1899; 98 centiemen in 1899-1900, dus gemiddeld 1 fr. 27 c. Ik vraag de Kamer om verschooning dal ik verplicht ben als T ware eene kruideniersrekening te maken en op deze bekrompen bedenkingen aun te driugen, doch daartoe word ik verplicht door de berekening van den verslaggever. Ziehier wat de inschrijvingsprijs van hel Beknopt Verslag was, als men rekent volgens de cijfers van het verslag, doch ik herhaal dal die cijfers blijkbaar over dreven zijn. Ik zal hel bewijzen. In 1896- 1897, telde de Fransche uitgave 1,236 bladzijden, wal tegen 20 gram per vei van 8 bladzijden nauwkeurig gewicht), 3090 kilo papier uitmaakt, legen 27 centiemen per kilo betaalde prijs 83 centiemen. Voegen wij daar 41 centiemen bij voor het drukken en vouwen van 211 vellen 2 fr. per 1000 vellen), dan vinden wij dat hel abonnement 1 fr. 25 c. kostte. Dezelfde berekening maakte ik voor de volgende jaren en vond voor de 5 laatste jaren een gemiddelde prijs van fr. 1.02. Ziedaar dus welke kosten den abonnent moeten aangerekend worden. De Kamer zal erkennen dal, den prijs van het abon nement van hel Beknopt Verslag op 1 fr. willende verminderen, ik een redelijk voorstel deed, dal mol de wezenlijke feiten overeenkomt. ’t Is overigens niet de eerste maal dal men zijne toevlucht neemt tot valsche cijfers om hel verminderen van den abon nementsprijs van hel B. V. te bestrijden. Dit gebeurde nog in 1895, toen een soort gelijk voorstel door den lieer Destrée aan geboden was. De lieer Begerem, die toen minister van justitie was, antwoordde aan den heer Destrée door reeksen cijfers, die de verslaggever ook aanhaall. Maar hij heeft niet bemerkt dat, voor zekere jaren, de cijfers van den heer Begerem door die van zijnen opvolger, den heer Van den Heuvel, worden tegengesproken. Zoo be liepen, voor 1904, volgens den heer Begerem, de uitgaven van T fransch B. V. 196,200 frank, terwijl, twee bladzijden verder, de heer Lefebvre, na den heer Van den Heuvel, eene uitgave van 180,900 fr. vermeldt. Dezelfde tegenstrijdigheid vindt men altijd voor de andere zittingsjaren. Men zou waarlijk denken, dal men ons voor domkoppen houdt? En merkt nu wel aan, dal hetzelfde verschil lusschen de cijfers van den heer Begerem en die van den heer Van den Heuvel ook bestaat voor hel fransch B. V. De heer Begerem of zijn bestuur overdreef, in 1895, de uitgaven en verminderde de inkomsten Zelfs de uitgave voor papier wordt overdreven voor elke zitting! Zoo beloopt de somme, VANDEN KERCKHOVE, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. die men te veel rekent voor de uitgave, 9000 frank voor zes jaar. Van twee zaken eeneofwel werd die somme waarlijk betaald, ofwel is het beheer van hel Staatsblad slecht en is er lekkage. Men hoeft overigens slechts wal hel zeilen van den franschen tekst in de werkhuizen van het Staatsblad kost te vergelijken met de kosten van den Vlaam- schen tekst in eene andere, private drukkerij. Welnu, ofschoon laatstgemeld verslag langer is, kost het veel minder dan de Fransche uitgave. In 1894-1895, bedroeg bel verschil 21,000 frank; in 1895-1896, beliep het 5000 fr.; in 1896- 1897, 3800 frank Kortom, in acht jaren tijds, kostte hel zetten en drukken van de Fransche uitgave 45,000 frank meer dan de Vlaamsche, ofschoon laatstbedoelde meer bladzijden telt Dus ware ’t voordeeliger het drukken van hel B. V. aan de private nijverheid aan le besteden. Ik bestrijd liet beginsel van monopolie en van regie niel; wat ik bestrijd, is slecht beheer, verkwisting en lekkage? Wanneer men de kosten van hel zetten aan de abonnenlen ten laste legt, zou de inschrijving op hel fransch B. V. gekost I hebben fr. 2.62 legen fr. 3.18 in 1896- 1897; fr. 2.01 tegen fr. 2.33 in 1897-1898; fr. 3.93 legen 4.52 in 1898-1899; fr. 2-82 legen fr. 3.21 in 1899-1900; hetzij' ge middeld fr. 2.64 in plaats van fr. 3.10. Waarom kan de Kamer het drukken en uilgeven van hel Beknopt Verslag niel aan besteden aan de private nijverheid, zooals de gemeenten doen voor haar gemeente blad Zoo is hel verslag over de vergade ringen van den gemeenteraad le Elsene, dal 1600 bladzijden lelt, aanbesleed en wordt het aan de inschrijvers geleverd legen den prijs van 1 frank. Op deze oplossing vestig ik de wel willende aandacht der Kamer zij is rede lijk en zou veroorloven hel B. V. te leveren tegen 1 frank Dit voorstel doe ik in bij komende orde en ik zie geene goede reden om hel af te wijzen. De heer Bara stelde vroeger voor hel B. V. kosteloos rond le deelen aan al de kiezers die mochten kiezen lusschen de Fransche en de Vlaamsche uitgave, hij ging zelfs zoo verre dal hij tol boete verwees en van hunne kiesrechten be roofde, alwie zou trachten hel lezen van de Handelingen en van T Beknopt Verslag te beletten. De heer Bara was nochtans geen socialistEn ware zijn voorstel wel geworden, gansche scharen pastoors, onderpastoors en andere gerokte politieke mannen zouden van hun kiesrecht beroofd zijn geworden uit hoofde van hunne hate lijke aanvallen legen het B. V. Zoo verre als de heer Bara gaan wij niel, en wij vragen evenmin hetgeen in hel Groothertogdom werd gedaan, waar zooals de heer Terwagne zegde, het B. V. vroeger kosteloos werd rondgedeeld. Sedert werd, wel is waar, de prijs van inschrijving erop 1 fr. 25 bepaald. Wij vragen geene kostelooze ronddeeling, zooals de heer Bara; wij vragen u enkel dal onze kiezers hel B. V. kunnen be komen tegen den kostprijs van 1 frank. De Kamer kan des te minder weigeren ons voorstel in te willigen, daar voor andere uitgaven, die voor de gegoede standen bestemd zijn, de Slaat zich aan zienlijke opofferingen getroost. Zoo, bij voorbeeld, kosten de Oorkonden der Kamer maar 1 fr. 50 c., terwijl de kostprijs er van over T algemeen heel verre die van het B. V. overtreft. De Handelingen, die heel zeker niel door onze kleine kiezers worden gelezen, kosten maar 10 fr., terwijl uil de cijfers, door den heer Lefebvre zelf verstrekt, blijkt dal de kostprijs er van gedurende de vijf laatste jaren gemiddeld 17 frank bedroeg. Hel verlies voor den Staal uil dien hoofde bedroeg 46.900 fr. in 1895-1896; 64,000 in 1896-1897; 33,600 in 1897-98; 70,900 in 1898-1899; 11,600 in 1899-1900; dus te ADVERTENTIE-BLAD OM— r ■BHBOBMKCQEMHBHBQSttKXnMHSliSXHKEBEUMBQnBMQBQBnLMMB?"*

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1