°t T Hf 5 ok! i bom 4 i:ï I Men vraagt: BOUWGRONDEN gelegen te NIJVERHEIDSCESTICHT Schoone Venditie T L il J i git'l l)ing Gesticht un D' L. IMIGMMX srxcuLirr, bibixxd doo» bk urrtts vak ut rot 79, rue de l’lnetltut, JU MET (bij Charleroi) nnr||yrn (breking, spat): volle genezing van alle DlitUntn broken Bonder band, voor liet leven en in eenige dagen, door de verbeterde methode van doktor L- Üooniavx, specialist. Verscheidene duizenden zekere genezingen vraagt adressen van vertrouwbare personen sedert 0 jaren genezen. WATERBREUK, ADERBREUKSXV eenige dagen en voor het leven, door de bijzondere methode van doktor L. Dogkiaux. MISVORMDE LEDENÏÏXSj knicstijtheid, enz. Openbare Verknoping van allerschoonste Definitieve Toewijzing E! Openbare Verkoopi WOONHUIS-HERBERG Eiorcn p. 26 fr. 1-50 1-60 fr. 1-50 1-60 i kennende, als magazijnier. I Studie van den Notaris DONCK, TE VEURNE. KANTOOR VAN DEN Nolnri« JOHEIMI FRAEYM, TE ALVKRINGHEM. Deftig en geleerd man, fransch-vlaamsch Schrijven 0. D. bureel van dit blad. REKI’Xini.YKIXGEX. Lessen over Grocntenkweek et» Fr»iitl»ooiiikun<le gegeven te Veurne, door den heer K. De Muynck. De tien lessen over groenlenkweek en fruilboomkunde dezen winter te Veurne ingerichl door liet Ministerie van Land- Botormnrkt por kilo 11 Maart, fr. 3-00 2-75 2-50 o te» I Gespaarzaamheidskring Vrije Hui gers, te Veurne. Nummers der laatst aangekochte obligation. Brussel-Zeevaartinstellingen 1897. Keeks 701 Nr’ I tol en met 7. Joq >A SOI kosten, overvloedige zomergroenten en zomerfruit zal weten te leveren, beant- i woordende aan de immer strenger wor dende eiscben daaraan gesteld. De heer De Muynck heeft hel aange- I name mei hel nuttige weten le paren miscuit ulile dulci. Na prachtig de zending le hebben vervuld hem van Staatswege opgedragen, lieefl hij heel bereidwillig meer bepaaldelijk aan de dames, eene les geboden over leell van kamerplanten en bloemen. De zeer talrijke loehoordslers en toehoorders werden een uur lang vergast op zeer wetenswaardige vingerwijzingen in de keus, de ralioneele verpleging van plantjes welke in aanzienlijke maat den bijval verhoogen van de woonkamer, welke er van het ondubbelzinnige bewijs leveren, dal de huishoudster gesteld is op netheid, open oog en hart heeft voor hei schoone. De lessen van den heer De Muynck zijn schitterend geweest, zullen eenen voor- Ik ben de tolk van honderden belang stellenden, als ik ten slotte bel zoete ver- l trouwen betuig, dal wij nog meermalen alhier hel genot zullen smaken, den zeer bevoegden spreker te hooren. --- Rechterlijke kronijk. Korreklionnele Rechtbank van Veurne. Zondag toekomende halfvastenviert dc Liberale Burgers- en Werkmanskring zijn jaarlijkse!) feest bestaande in eene schoone Prijsbolling voor de vrouwen gevolgd door een groot Bal. Alléén de leden en de eereleden en de bijzondere genoodigden zullen op dit (eest worden toegelaten. bouw, op voorstel van hel Landbouw- comice alhier, zijn ten einde geloopen. De spreker, de heer K. De Muynck, hof bouwkundige le Eerneghem, baalt eer van zijn werk; ’t is puik, ’t is voortreffelijk. Ik was naar de eerste les gaan luisteren treffelijken öuuilwischbaren indruk uil nieuwsgierigheid. Doch ik volgde de I gansche reeks omdal ik in den heer De Muynck eenen man ontdekte waarlijk bevoegd in hel zoo belangwekkende vak. Ik ben overigens niet alleen die meening loegedaan. In elke vergadering waren op zijn minste genomen 60 toehoorders, onder welke bijna al degenen die in den omtrek hel bedrijf beoefenen als industrie of in den dienst van groote familiën. Hetgeen onder meer heeft geboeid in den spreker, is dat hij niet heeft geschermd met lange reeksen wetenschappelijke woorden. Hij heeft alles voorgehouden in eene taal die voor den oningewijde zeer vatbaar is. De stronkelsteen in zulke voordrachten is veelal aanzienlijke uitpakking met af- gelrokkene wetenschap.- dal maakt de menschen afkeerig die niet gansche dagen pullen uil zeer geleerde boeken en wier handen toch staan naar verstandig werk Hel heeft ook niet geschaad aan zijnen bijval, dal hij nu en dan zijne aanspraak doorspekle met een humoristisch gezegde; hij bezit hel geheim om zoodoende de geesten wal te laten verpoozen. De heer De Muynck heeft hel bevatte lijke van zijn onderwijs weten le ver hoogen door voortdurende aanschouwing. Waar hij b. v. handelde over erwten, griffelen, snoeien, gingen onder de toe hoorders prachtige exemplaren om, zijnde de heldere toelichting, de strenge toe passing van hetgeen zijn vertoog voor hield. Hetgeen natuurlijk de hoogste verdien ste van zijn werk uitmaakl, is zijne grondige vertrouwheid met hel vak, de diepte, de volledigheid, de nauwe samen hang van zijn verloog. Hij is een man van rijpe ondervinding. En ondervinding is voorzeker de meest vertrouwbare gids in hel bedrijf. Doch daarom kleeft hij geenen slenter aan. Hij is er van doordrongen dal ver slaafdheid aan sleur en slenter de in dustrie laat kwijnen, sterven. Al wal hij aanbeveelt is streng beredeneerd. Hij durft verouderde, verroeste handelwijzen, be rustende op dwaalbegrip en vooroordeel, ongenadig aanvatten, ze uitkleeden, ze aantoonen in al hunne onhebbelijkheid, onhoudbaarheid tegenover hel licht van hedendaagsche inzage der zaken, welen- schappelijken vooruitgang. Gewetensvol heeft hij zijne onderwerpen nagevorschl, uitgeplozen lol volstrekte bevrediging van de meest bedrevenen onder zijne toehoorders. Hel zou builen hel bestek vallen van deze bondige waardecring van hel afge dane werk, le gaan omstandig uiteen zetten, welk programma werd ontwikkeld. Omtrent die zaak bestaan gedrukte be knopte verslagen, regelmatig uitgedeeld, die tol de duurzaamheid van hel onder- wezenc veel zullen bijdragen. Zijne toe hoorders zullen, om hun geheugen op le frisseben, dikwijls zijne verslagen raad plegen vooraleer den arbeid op den bodem, aan den boom aan te vallen. Ik durf zelfs niet aanhalen, welke zijner aanspraken mij hel meest hebben geboeid; want heel heiwerk is overheerlijk. Doch de besprekingen over aanleg van boomgaard, over vermenigvuldiging van boomen, over verpleging van wijnstok, over leell van asperges en witloof zijn onovertroffen. De heer De Muynck beeft eenen uit stekenden dienst bewezen, al bij elke bespreking van fruit en groenten de varië teiten aanhalende die hel best passen bij ons klimaat, de gesteldheid van onzen bodem. Hij heeft, zijne lessen gevende, uitge lezen zaad gestrooid in grond zeer ge schikt om te ontvangen. Zijn zaad zal gedijen, zal rijken oogst afwerpen. Want voorzeker door alle tijden heen waren groenlenkweek en fruitboomteelt belang- lijke onderwerpen ter bespreking. Doch, gelijk, bij het sluiten der lessen, de heer Voorzitter hel le recht deed uitschijnen, de op verbazende wijze toenemende bloei onzer badplaatsen verzekert in onze lijden ruimen afzet, zeer loonend vertier aan hem die hier aan de kust, met geringe A. Veurne. 1) Langs de Sladswandeldreef en in de Klaverstraal) Lusthof der familie de Spot- Verwaerde recht over de Bolerweeg- schaalslraat. 2Aan dc statie van den Staatsspoor weg en langs den Wulpenkeiwcg. 3Langs de llausscnslaan en verder in de zandstraal leidende naar Ooslduin- kerkc Te rekenen van Woensdag 1 April, zal de botermarkt beginnen om 7 ure en de kiekenmarkt <>m 6 1/2 ure. Zaterdag voormiddag is alhier aan hel gehucht Hel Molentje dicht bij de Voorstad, hel driejarig zoontje van Amand Vermoote, in den waterput gevallen en verdronken. Zaterdag 14 dezer, rond 9 1/2 uren ’s avonds is er brand uilgeborslcn le Houthetn (Sashoek). Eene vlasmijt loebc- hoorende aan Henri Van Belle is gansch de prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend en de schade door verzekering gedekt. De Minister van Financiën en Open bare Werken laat welen dat, tol verder bericht, de Roozebrug gelegen op de vaart van Loo, te Veurne, niet meer gedraaid zal worden. De hoogte tusschen de brug en hel gewone waterpeil bedraagt lra95. Op ‘31 December waren op de lijst der visschersvaarluigen van Oostende 225 visscberssloepen, waarbij 22 stoom- sloepen ingeschreven. Twee sloepen ver gingen, twee andere varen niet meer onder Belgische vlag en 11 werden afge broken. Te Coxyde hooren er 34 thuis, ter Panne 103, te Heysl 61, le Oostduinkerko 35, te Nieupoort 18 en le Blankenberghe 59. Te zameu lelt de visschersvloot 535 sloepen. De Lessive du Génie waschl schoon met alle soort van water. Slierekeuringen in 1903. Zijn be noemd tol Juryleden van de 2*“ land bouwstreek Veurne-Dixmude), de om- schrijvingen Dixmude, Nieupoort, Veurne, van een schoon TE VEURNE, bij de Statie van den ijzerenweg van den Staat. Bevattende Werkhuizen en Woning en kunnende dienen vóór allerlei Nijver hedenals: Stoomzagerij, Suikerijdrogerij, Strooipresse enz., groot onder bebouw den grond, koer en hof, 16 a. 31 C., kad. seklie C, N'B 114s en l!5r. Verdeeld in 4koopcn, zie plakbrieven. Aanslag met dc geldlelling. De kooper zal hel vermogen hebben al dc machicnen met aanhoorigheden hel gesticht nog bekleedende over te nemen; alle zijn nog zoo goed als nieuw’. De liefhebbers zullen dit gesticht alle dagen mogen bezoeken, den Zondag uit gezonderd. ten dien einde mogen zij zich wenden bij den Notaris FRAEYS voor- noemd ofwel bij MUr JOYE, advokaal le Veurne, Noordstraal 40. TOESLAG: WOENSDAG 25 MAART 1903 om 3 ure namiddag, in de Café de l’Espérance, groote Markt, Veui ne. Nadere inlichtingen le bekomen bij den Notaris Frweya bovengenoemd of bij genoemden heer advokaal Joye. '0 oió Be" ii WOENSDAG 15 APRIL 1905, om 1 ure namiddag, ten huize van Mr Th. Zode-Lust, le Veurne, Noordstraal, van Meubela, Meniigie^oetlereu en lltkk.k.ei*anllantn. Gewone voorwaarden. '"11 Kf 1 le I Burgerstand der stad Veurne. en BROODBAKKERIJ ge naamd In Home met afhangelijkheden en 23 aren 86 centiaren grond van ge bouwen en zandakker, gestaan en gelegen langs de kalsijde van Veurne naar de Panne. Bij plakbrieven verdeeld in 9 koopen. Alles in gebruike van M. G. Louwagie, tol 1 Mei naast. Titels van eigendom, plans en verkoop voorwaarden berusten ter studie van den Notaris DONCK, te Veurne. III. Dooi’ uitscheiding van bedrijf en verande ring van woonst. 18 Maart. Hoogste prijs fr. 2-90 Midden 2-75 Leegste 2-10 Alveringhem, Loo en Merckem, uit makende MM. Van Raes-Van Elslande, land bouwer en eigenaar, te Wervick; Doulre- ligne Camiel, stoker, te Waereghem; Lestienne Hendrik, aangenomen veearts, te Kortrijk. Worden aan voormelde keuriaad als werkende leden toegevoegd, voor hel beoordeelen der gewestelijke prijskamp MM. Verlende-Van Hee, Provinciaal Raadslid, le Loo, en Detneester Karei, Provinciaal Raadslid, te Veurne. Kindermoord Gisteren, rond den middag, nokken nieuwsgierige voorbij gangers eenen zak uit de beek, die hel klein landgoed van den heer Verstraete, van Brugge, omringt. Men vond er het lijkje in van een pasgeboren kind, van hel vrouwelijk geslacht; T was gansch naakt; rond den hals was eene koord gesnoerd die. hel arme kind verwurgd bad; daaren boven zal er eene prop in den mond. Hel parket heelt aanstonds een onderzoek in- i gesteld. Men hoopt weldra op de sporen van den dader of de daders le geraken. Volgens de wetsdoktors, die de lijkschou wing hebben gedaan, moet hel kind om trent drie dagen geleefd hebben. Inbrekers. Zekere J. Braghien. van Meenen, is te Ardooye aangehouden geworden voor bandieterij welke alhier over eenige maanden werd gepleegd. Hij deed bekentenissen en beklapte twee medeplichtigen. Hij duidde ook de huizen aan te Meenen waar de wapens verborgen waren, welke de inbrekers bij zich hadden. Men heeft een geweer en twee revolvers in de aan gewezen huizen gevonden. De zaak zal voor de assisen komen van den tweeden zittijd. Hechten op de hop. De landbouw- groep der Kamer beeft beslist een in- komreclit van 50 fr. per 100 kilo op de vreemde hop voor le stellen. Hoeveel een milliard weegt. Hoe veel weegt een milliard in goud of zilver? In de beide eerste metalen is hel gewicht, schoon waarschijnlijk nooit gewogen, wellicht bekend in goud 322.580 kilogr., in zilver 5 millioen. In vijf- cn liencen- liemslukken weegt een milliard 100 mil lioen kilogram, in briefjes van duizend fr. 1781 kilogr., in papiertjes van 100 fr. 11,500 kilogr. Om hel milliard der duizend fr. bank biljetten le dragen, zouden 18 man noodig zijn, elk in staat 100 kilogram te dragen; voor hel stapeltje der 100 fr. biljetten zou men 115 man noodig hebben, voor een milliard in goud 3226, voor een milliard in zilver 50,000 man, en in koper een millioen man. IL Caeskerke. Aan de Statie van den Staatsspoorweg. Alles verdeeld in loten. Voor de beschrijving zie plakbrieven. ZITI>A.GEIV t INSTEL Woensdag 25 Maart OVERSLAGld. 1 April 1903, telkens om 10 i/2 ure slipt voormiddag, ter gehooizaal van bel Vredegerecht te Veurne. 1/2 t.h. instelpenning te winnen. ZATERDAG II APRIL 1905, om 3 ure zeer stipt namiddag, in ‘t Hotel de Commerce, bij M. Julien Caslelein, lo Adinkerke-slalie, van Gemeente Adinkerke In de Panne. Een groot cn schoon rmxvmxl >-* 1 o «-v» «v g na_ laten. Ik roep hem uil de volheid des gemoeds een gulhartig Vlaatnsch pro ficiat too. ZITTING VAN H HAART. Vanbolleghem Prosper, koopman Oudecap- pelle, 6 maanden veor valschheid in ^esctirifteu en 1 maand en 26 fr. voor aftroggelarij. Beydts Remi, werkman, Vladsloo, voorw., t maal 8 dagen, voor vernieling van boomen. Deblieck Karet, timmerman, Bulscamp, 100 fr. voor verboden jachttuigen in zijn bezit te heb- ben. Vandoveldo Karniot, dagloonor, Lombartzijdo, 300 fr. voor in bezit te zijn van verboden jaeht- tuigen. Pollentier Camiel, daglooner, Woumen, een maand en 26 fr. voor aftroggelarij. Castolein Remi, landbouwer, Eesten, voorw., 200 fr. voor jaclitdelikt. ZITTING VAN 13 MAART. Vermoote Frans, visscher, Coxydo, 200 fr. voor jachtdelikt en 100 fr. voor zijn wapen niet afgegevon te bobben. Moerman Alfons, herbergier, Middelkerke, voorw., 26 fr. voor slagen. Gunst Nathalie, huisvrouw Joseph Joosten, Middelkerke, 26 fr. voor slagen; 8 dagen en 26 fr. voor laster en 15 fr. voor dronkenschap. Jooston Edouard en Joosten Amant, paveiers, Middelkerke, voorw., elk 26 fr. voor slagen. Lemaire Emiel, visscher, Oostduinkerko, b 50 fr. voor slagen en 10 fr. voor boleedigingen. Maes Alois, werkman, S Joris, 2 maanden en 26 fr. voor slagen, Vyloin Pieter, visscher, Adinkorke, 8 dagen 26 fr. voor slagen. Jaeckx Arthur, metser, Nieuport, 26 fr. voor 1 slagen en 10 fr. voor boleedigingen. I Vansteoghor Joseph, werkman, Nieupoort, 26 fr. voor slagen. Vanthouwmout Jeroom, werkman, Werckon. 26 fr. voor vischdelikt on 50 fr. voor zijn tuig niet afgegeven te hebben. l)r L. DOG NI A UX, specialist, ontvangt, 79, ru» de l’Institut, Jumet, Maandags en Woensdags, van I tot 3 uren. Telefoon 473 i. Behoud van samenvoeging. bef I’ I;' iJOil Geboorten den 11- ',ftn Heocko EIodia-Maria, dochtor van Omér en van Loones Elisa, St. Walburgastr. den 15. Stroom Joxof-Cornelis en Maria- Cornelia, tweelingkindereu van Sylvester en van Bogaert Elodia, Vestenstraat. den 16. Delcloo Ilelona-Maria, dochter van Oscar en van Knockaert Ludovilca, bin. pal. den 19. Albrecht Elisa-Flora, dochter van Alois en van Luca Euphrasia, Bowestorpoort. Sterfgevallen. den 14. Vermoote Thooflol-Oscar, 2 j.,8m. en 14 d., Bewosterpoort. den 15. Vandonberghe Mathilde-Ludovica, gepensioonneerde van den Staat, 69 jaren, 2 maanden en 3 dagen, wed' van Lodewijk Van- ronse, Noordstraat. II.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 2