VAN VEURNE Proces Buyl tegen tie Patrie», liet Ilan- <lelHl>ln<i «le Gazet van NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Stad Veurne. Duivenliefhebbers! Bedrog en Vergif. Zeeramp. Bezoek Prins en Prinses Albert van Belgie Zondag 7 Juni 1905. Geven en dubbel terugnemen ./I Herbergiers, Werklieden, Burgers en Landbouwers. Spoorwegboekjes. Over Uitstallingen. IS April 1903. 16. I'y' jaar. Vereenigt u tegen de klerikale plage- tijen en zendt bij de aanstaande kiezingen dal volkje naar de weerlicht! Bij hel naderen van het goede seizoen heeft hel Bestuur van Spoorwegen aan de voornaamste duivenmaatschappijen des lands eene reeks aanbevelingen en inlich tingen gezonden, om de regelmatigheid van T vervoer te verzekeren. De schoenpoetsers van T ministerie doen natuurlijk al wat mogelijk is om de alcoolwet te verschoonen. De katholieke gazetten durven vlakaf schrijven dat de herbergiers nu hunne alcoolische dranken wal meer verlengen dan vroeger, kleiner druppels geven en meer rekenen. Zoo dit waar is, dan worden de ver bruikers, door de schuld der klerikale wetgeving, dubbel en dik bedrogen. Voor meer geld zouden zij slechtere en mindere waren bekomen! Valt te zien of de herbergiers met dal compliment zullen ingenomen zijn. Wat er ook van zij, de klerikalen kun nen niet loochenen, dal T ministerie op hel verbruik van den alcool rekent om hel evenwicht in zijn finanlieel beheer te brengen en meer dan ooit mogen wij zeg gen dal de katholieke partij in Belgie leeft op de geneverpest. In den nacht van 23-24 Maart laatst leden ontstond er eensklaps op onze kusten zulk een geweldige en verraderlijke storm en rukwind, dal onze visscherssloepen groot gevaar liepen; twee, drie booten zelfs vergingen en zoo telt men in de Panne nogmaals drie, vier bedroefde fami- lien die hunne broodwinners verloren hebben. Men doet eenen warmen oproep tol alle liefdadige personen, wier giften voor de ongelukkiger) dankbaar zullen aanvaard worden. De giften te zenden naar de heeren L. VANHOUTTE, burgmeester, te Adin- kerke of H. HUYSSEUNE, schepen, ter Panne. van hunne Koninklijke Hoogheden Het Advertentieblad is ver krijgbaar in liet koffijliuis I.’Enpérance nan 1O centie men 't nummer. De jappers pochen er op, dal zij twaalf miljoen uigeven voor ouderdomspensioe nen en vijftien miljoen voor vergoeding aan de ouders der milicianen. Maar zij vergeten te zeggen op welke wijze zij van den anderen kant nieuwe belastingen hebben ingevoerd en op wie die het meest drukken. Minister de Smet beeft rechten gelegd op de vreemde granen, op de wijnen, op den azijn, op de ingelegde eetwaren, op het vee. T Is weeral de werkman die op onrechtstreeksche wijze het grootste deel van deze lasten moet dragen. Stoefen dat men dertig miljoen aan de arbeidende klas geeft voor pensioenen, enz. maar langs den anderen kant diezelfde werkers zestig miljoen ontfutselen op drank- en eetwaren, op kleederen en verwarmingsmiddelen, ziedaar wel eene ongehoorde schaamlelooze kwakzalverij. Thourouten Consoorten. M. de substituut Holvoet, tolk van hel Openbaar Ministerie, heeft verleden Dins dag, 13 dezer, in bel proces van M. Buyl, zijn advies gegeven dal teenetnaal gunstig is aan den liberalen voiksvertegenwoordi- ger. Ziehier den korten inhoud van dit ad vies; Daar M. Buyl lid der Kamer is, bad de drukpers hel recht zijne daden te be- oordei len; maar dal recht moet ophouden aan de scheldwoorden. Welnu, de artikels waarover M. Buyl klaagt, zijn doorspekt met de hevigste scheldwoorden. Het Openbaar Ministerie vraagt dal de Tribunaal, ten titel van eerherstelling, inlasschingen van het vonnis bevele in de betrokken gazetten. Eene inlassching zal voldoende zijn voor de Gazet van Thou rout en voor liet llandelsblad. Wat de Patrie betreft, de substituut van den Procureur des Konings laat aan den tribunaal de zorg over te beslissen hoeveel inlasschingen hel betaamt te bevelen. De D ibunaal zal aanstaanden Maandag toespraak doen. T Is den klerikalen nog niet genoeg de jenever met 50 per honderd meer te belas ten: nu gaan zij onrechtstreeks het bier belasten door inkomrechlen te leggen op de hop en de gerst Dit nieuws verwekt niet alleen opschud ding onder de brouwers; maar zal hel nog meer onder u verwekken, die verhooging van prijs zult moeten betalen. Gij moet maar de katholieke bladen lezen, om te zien hoe zij over de alcoolwet den ken. Zij spreken er zoo weinig mogelijk van, omdat zij hunnen meester M. de Smet de Naeyer, niet willen misnoegen; maar, zij weten zoowel als iedereen, dat de gestemde wel eene slechte wet is; dat zij het verminderen van sterke dranken niet ten gevolge zal hebben, maar dal zij enkel gericht is legen de herbergiers en T volk om ze nog meer lasten op te leggen. Zoolang gij, herbergiers, die zegt met 200,000 in hel land te zijn, zich niet ver eenigt, om in de kiezing het ministerie te bestrijden, zult gij meer en meer belast worden. Van nu af moogt gij zeker zijn dal hel vergunningsiechl algemeen zal gemaakt worden, en de toekomende herbergiers, als zij eene herberg willen openen, zullen volgens hel ontwerp de Smet 200 franks vergunningsrecht moeten betalen, De eige naar van bet buis, waarin een nieuw drankhuis wordt geopend, zal onderwor pen zijn aan een betalingsi edit van vijf maal de kadastrale belasting often minste 1.000 frank in de stad en 300 frank in de dorpen. Mei hel ontwerp Maenhout is hel al niet beter. Volgens Maenhout moet er gezond heidsmaalregels genomen worden en zoo meer andere zaken. Anderzijds kunnen wij melden dat over de kwestie van T vergunningsrecht de commissie der Kamer,daartoe aaagesield, een tiental dagen geleden weer beraad slaagd heeft. Eenerzijds wil men hel getal drankslijlerijen bepalen in verhouding met de bevolking, en anderzijds wil men zwaardere lasten stellen op de opening van nieuwe herbergen, en deze onder werpen aan zekere voorwaarden van ruimte, licht en verluchting. De klerikale bladen melden levens dal liet ministerie voornemens is de rechten op den alcool nogmaals te verhoogen. Hel is dus hoog lijd, dal gij uwe slem doet gelden. De houder van eene treffelijke herberg is een neringdoener gelijk een ander, en hel is niet noodig voor hem bijzondere wellen te maken, die hem om zoo te zeggen builen de wel stellen. Dus de handen uit de mouwen en met kracht dadigheid te werk gegaan, om de kleri kale valsche belovers het te doen gevoe len. Hel zijn niet alleen de herbergiers, die geplaagd worden, maar ook al dezen, die .W Het gebruik van spoorwegboekjes voor 12 reizen, vroeger alleen afgeleverd aan beambten van het spoorweg-, post- en telegraaf bestuur, zullen voortaan ook af geleverd worden aan beambten van andere besturen. Deze zullen voor 18 fr. in derde en voor 23 fr. in tweede klas zoo een boekske kunnen krijgen, dal een heel jaar geldig is. Zij zullen dus, al waren zij te Veurne geplaatst en woonden hunne ouders in ’t hartje van Luxemburg, deze twaalf malen per jaar kunnen bezoeken, aan fr. 1,50 per reis. na eenen dag, of na eene week lastig werk of hoofdbreking, denken hel recht te heb ben ’s avonds of’s Zondags een uurtje uit spanning en eerlijk verzet te zoeken en een glas te drinken. In meest alle katholieke gemeenten zijn reeds alle vermaken afgeschaft of belast. Men mag er niet meer dansen of zingen. Nu wil men niet alleen de sterke dranken, maar ook het bier belasten. Het katholiek ministerie heeft nieuwe millioenen noodig, nog millioenen en altijd millioenen voor alle slach van zotte ver kwistingen voor hunne vrije,aangenomene en aanneembare scholen, voor het plaat sen van nichtjes en kozijntjes, voor pracht- gebouwen, enz. Om u een gedacht te geven van den verkwislingslust der katholieken: Onlangs heeft men in hel Ministerie van Landbouw een half dozijn nieuwe gemakhuisjes ge plaatst, welke samen 15,000 fr. kosten, dat is 2,500 fr. per huisje! Ziedaar hoe de katholieke ministers bezig zijn ons allen zoo arm te maken als Job en den Landbouw... jjlj.t te maken.Leest en vergelijkt! In 1884, ’t laatste liberaal bestuurjaar, betaalden de belgische burgers aan ver brui kingsbelaslingen dat zijn belastin gen op eetwaren en andere levensbehoef ten de som van vijf en vijftig miljoen twee honderd dui zend frank.. In 1900, onder het klerikaal ministerie, bedroegen die belastingen Honderd en elf miljoen drie honderd twee en zestig duizend frank. Voor 1903 schat men de opbi engst der verbruikingsbelasting op fr, 130.000.000. Hel volk klaagt en zucht. Terwijl rijzen de kloosters uil den grond en worden met de zuurgewonnen centen van burger en werkman vet gesubsidieerd. Goeden Vrijdag avond was er veel volk op wandel om de schoone uitstallingen te gaan bewonderen der Veurnsche been houwers. In bijzonderheden treden over den kunstsmaak, den opschik der verschillige winkels ware onmogelijk, daar alle len- loonstellers gewedijverd hebben om hunne waren hel bevalligs! en kunstigs! aan het nieuwsgierig publiek voor te stellen. Met veel genoegen ook hebben we bemerkt dat reeds een groot getal andere neringdoeners, tentoonstellingen doen en op dit tijdstip hunne nieuwigheden voor hel zomerseizoen, aan hel lieve vrouwe lijke geslacht te koop aanbieden. Hartelijk proficiat aan allen en tol naaste jaar in nog grooter getal. Zooals men weel, had M. Buyl gevraagd te mogen bewijzen dal de vier overige bladen de Veurnaar, de Duinengalm, de Vrije Burger van Dixmude en de Gazette van Brugge lezers hebben in het arron dissement Brussel en dal zij dus vóór de rechtbank der hoofdstad mogen gedaagd worden. De tribunaal heeft een vonnis uitge sproken krachtens hetwelk M. Buyl hel gevraagde bewijs mag leveren. Die vier bladen zullen dus later ver volgd worden. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s ja ars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. De Innoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BHL’AT.IV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ADVERTENTIE-BLAD I-’"

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1