VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT PROCESSEN BUYL Groote Liberale Meeting te Meenen Mengelingen. Stad Veurne. Enkele Vraag. Bezoek Prins en Prinses Albert van Belgie Zondag 1 Juni 1903. Ons Antwoord aan de Veurnaar. Onze Legerwet. Katholiek en Klerikaal Zal *2-» April 000X1. i.r iy. yye ,jaar. A sen zijn insgelijks ten laste van de ver oordeelde gazellen. De Rechtbank beveelt de voorloopige uitvoering van hel vonnis, nietlegenslaan- de alle beroep. Wanneer zal men opnieuw de hand aan het werk slaan om de stralen en den Vesten te plaveien. Reeds meer dan drie weken liggen de straalsteenen daar te wachten. Wij verhopen dat alles zal gedaan wezen voor hel officieel bezoek van Prins Albert. van hunne Koninklijke Hoogheden i Ons artikel gericht tol de herbergiers, werklieden enz. en waarin wij aantoonden dat de alcoolwel hel verminderen van hel gebruik van sterke dranken niet ten gevolge zou hebben, maar enkel gericht is legen de herbergiers en hel volk om ze nog meer lasten op te leggen, heeft de Veuniaar ook al niet bevallen. Onze confrater zegt dal wij in onze be wering grootelijks mis zijn, want dal sedert hel invoeren der nieuwe wel er reeds merkelijk min konen drank ge dronken wordt dan vroeger. Wij zouden gelukkig zijn te vernemen dal de bewering van de Veuniaar gegrond is, en de geneverpesi van langs om meer verdwijne, maar dan zouden de bereke ningen van Minister de Smel de Naeyer in duigen vallen, en zou hij lol nieuwe belastingen moeien zijnen toevlucht nemen om hel evenwicht in zijn financieel beheer le brengen. Wal de verhooging van inkomrechlen op de hop en de gerst belieft, de Veuniaar zegt dal deze verhooging sedert lang dooi de Belgische landbouwers gevraagd wordt, en dal dezelve geenen invloed uitoefenen zal op den prijs 'van het bier. Dit zullen wij zien, confrater, als de rechten zullen gestemd zijn. Sprekende over hel vergunningsrecht, vraagt de Veuniaar dal er een recht vast gesteld worde, gelijk voor oude of nieuwe herbergiers, zonder onderscheid le maken in den drank welken zij verkoopen, wij, confrater, zijn van een ander gevoelen en vragen dat hel hatelijke vergunningsrecht geheel en gansch afgeschaft worde. De Veuniaar, ons artikel besprekende waarin wij de vergelijking maakten van de belastingen betaald onder liberaal Bestuur en deze die onder de klerikalen op ons drukken, durft onze aangehaalde cijfers niet betwisten, maar zegt dat de kiezers, al lien maal in 19 jaren, de gelegenheid gehad hebben die verkwisters buiten le zetten, maar dal zij het niet gedaan hebben, omdat de katholieken door hun wijs en spaarzaam bestuur de achting en hel vertrouwen van hel volk gewonnen hebben. Men moet onbeschaamd zijn zulks te schrijven als iedereen wel weet dat de opvolgende zegepralen der klerikalen slechts te danken zijn aan de bemoeiing der geestelijkheid in de kiezingen. Wij hebben er reeds op gewezen hoe weinig bijval bij de eerlijke bevolking de legerwet bekomt, ondanks de voordellen die aan T vrijwilligerschap worden ver bonden. Het staal dus vast: al wie zijn brood waard is in de burgerlijke maatschappij, denkt er zelfs niet aan zich voor een acht tal jaren onder den knoet der kazerne le gaan stellen. Hel is eene schandvlek in de huidige omstandigheden als soldenier op te trek ken en om wille van den broode. Inderdaad, wie verkoopt zijn vel? Nooit, zuil ge een deftigen ambachtsman, een kloeken boerenzoon met armen aan T lijf aantreffen die zich vrijwillig zal aan bieden in de kazerne, om, voor den kost en een frank daags, pak en zak op le laden en met ’t geweer in de vuist gedrild le worden van den morgen lol den avond. Die lieden hebben een hoogcr begrip van de menschelijke waardigheid. ’t. Kiewijs daarvan berust in dit feit, dal op honderd kandi daten renteniers der kazerne, men er 't derde paart afdankt als ongeschikt voor den dienst. En T is de propaganda niet die hier ont breekt, om soldeniers naar de kazerne te jagen. De Veuniaar ergert zich ook, omdat wij geschreven hebben dat het volk klaagt en zucht, terwijl de kloosters uit den grond rijzen en met de zuurgewonnen centen van burger en werkman, vet gesubsidi eerd worden. Eh wel, confrater, is dit geene waarheid Bezit iedere gemeente thans geene aangenomene of aanneembare Groote óoststraat verspert in de houding De Vlaamsche Gazel van Woensdag 8 April deelde een geheel interessant vertrouwelijk schrijven van den vica- ris-generaal van Brugge, den heer Houl- lave mede. Daarin noodigde hij de pastoors uil al de kiezers hunner parochie een klein bezoek af te leggen, ten einde hun hunne plichten le leeren kennen in den politieke» strijd van Mei laatstleden. Die brief is wellicht een jaar oud, hij leert ons niets nieuws, maar is daarom niet minder beteekenisvoler is daar eene zedeles uil le trekken die altijd waar is geweest en altijd de waarheid zal blijven. Mocht ze toch eindelijk de oogen openen aan sommige brave menschen, die nog denken, dal de geestelijkheid zich alleen met heure zaken onledig houdt en geen belang stelt in den strijd van 't piaklisch leven; mocht ze eens aan de oprechte en verstandige katholieken, een der groole oorzaken van hel vervallen der godsdit li stige gevoelens leeren kennen. De priester heeft een plicht tc vervullen op zedelijk gebied: hij onderwijst het dogma, hij leert hel goede en hel kwade kennen, hij leert ook dat men zijn even naaste gelijk zich zelve» moet liefhebben. Minder liooge gevoelens vleien dikwijls hel hart van een mensch en men ziel nu de mannen der kerk met hardnekkigheid in de bres springen, waar hel alleen stoffe lijke belangen geldt. En zonderling is hel, dat men ze op dit terrein meer onbuig zaam, minder loegevend ziel worden. Voor den grootslen zondaar vond Chris tus altijd verzoening; voor een braaf man die voor Mijnheer BUYL stemt, die in de Kamers het algemeen stemrecht, het verplichtend onderwijs en de werklieden pensioenen verdedigt, vinden de klerikalen geene vergiffenis, liet is niet genoeg katholiek le zijn, ge zult klerikaal wezen. I tegen PATRIE, HANDELSBLAD, en GAZET VAN THOUROUT, De tweede Kamer der Rechtbank van eersten aanleg van Brussel beeft verleden maandag uitspraak gedaan in de processen door Mijnheer BUYL liberalen volksver tegenwooi'diger van Veurne Dixmude- Oostende, ingespannen legen de Patrie van Brugge, liet Handelsblatt van Antwer pen en di' Gazet van Thourout, die ge- schreven hadden dal Mijnheer Buyl, eene ctlerbuyl een kwakzalver en een hansworst was. De artikels waarin deze benamingen voorkomen, worden door de Rechtbank als beleedigend en schadelijk aanzien, De Patrie werd veroordeeld tol twee inlasschingen van geheel het vonnis, onder den titel van Rechterlijke Eer herstelling op de eerste bladzijde, en in dezelfde drukletters als de beleedi- gende artikels, en dit in de eerst verschij nende nummers na beleekening van het vonnis, op straf van 100 frank boete voor eiken dag uitstel. Daarenboven is Mr Buyl gemachtigd, op kosten van de Patrie, het vonnis le doen vertalen, door een gezwo ren vertaler en hel op de kosten der Patrie te doen opnemen in een fransch en in een vlaamsch dagblad van zijne keus, ten be drage van fr. 2,50 per regel van 23 letters, kosten waarvan de betaling rechterlijk kan geeischt worden. De Patrie werd tevens veroordeeld tot al de kosten van het proces. Het llandelsblad werd veroordeeld tot twee inlasschingen, en de Gazet van Ihou- rout tot eene inlassching. De kosten van die iwee laatste proces- Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. - Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De A nuancen voor lleli/ie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij GAMIH-LE ÜRU.VEIX', Drukker-Ui teevee, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. OP ZONDAG 3 MEI 1903, om 3 ure namiddag, in hel Casino. Advokaat VAN SIELEGHEM van Dixmude, Advokaat LESAFFRE van Veurne, Volksvertegenwoordiger Ad. BUYL. VEURNSCHE STRAATJEUGD. En T is nochtans gansch onmogelijk eene tegenstelling le vinden in de hoofd punten van Buyl’s politiek programma, met de leer Christi. Men vindt hierin enkel een bewijs, dal de hedendaagsche vertegenwoordigers van God den glorierijken weg van hunne voorgangers verloren hebben, om zich op le houden mei ikzuchtige belangen van wereldlijken welstand, die Ons Heer ver oordeelde, als zijnde de bron van vele zedelijke rampen. De bewijzen dezer strekking zijn over vloedig. Hoe legt ge ook de hoogachting uit, welke sommige mannen der klerikale partij in hun eigen midden genieten en die nochtans geheel lauwe katholieken zijn? De priester zou over die toestanden diep moeten nadenken, en de politiek aan anderen overlaten, De Godsdienst zou er niets bij verliezen. ADVE BLAD LJ PUCK. I Het Advertentie bind in ver krijgbaar in liet kofTïJliuiit «JLa’Elapórunce» aan 30 centie- men ’t nummer. U JU—— I ITT^—--imwim«—"T—‘T-np- SpekersDe heeren - UU1H- Blootsvoets, blootshoofds, met gescheurde broek en idem, vest, 'n vettige klak op 'n bleek, hoekig gelaat, ziedaar de Vcumsche Slraatheld. Soms slingert hem, ten teeh.cn van koogc ólöganco, een in koord gevouwen halsdoek op de schouders. Bretellen....ja soms; ’n hemd, misschien; ’n neusdoek, nooit! 'n Strcelende geur omringt hem, hoofdzakelijk samengesteld uit sprot-reuk en honden-pest.... Lasarone.dat is hij van hart en ziel! Hij mint de eindloozc mijmeringen in 't koesterend zonnetje, terwijl hij met uitgestrekte beenen de stoep der j van kloosterschool die door de lastenbetalers ’n Sphinx in werkstaking... moet onderhouden worden Waaraan mag hij wel denken - indien hij denkt terwijl z’n verstrooide blik dwaalt van de huppelende musch tot den snuffelenden hond! Is het aan 'n vogelnest dat hij onlangs heeft ont dekt en dat hij zich voorneemt te veroveren! Is het misschien aan die smakelijke appels wier be- machtiging hem zooveel moeite en ’n pak goedge meende slagen had gekostDat blijft 'n geheim tusschen hem en zijn gewetende kerel is niet vertrouwelijk, en weigert alle intervieuw... Onze Slraatheld bezit altijd ’n drietal leelijke honden hoofdzakelijk bestaande uit lange, scher pe knoken, 'n rosharig dik bewoond vel, afge knotte oorlappen en 'n stuk staart. Hij streelt en liefkoost ze erger als 'n douairière heur schoot hondje, totdat eene plotse gedachtenwisseling zijne streelingen in schoppen en slompen doet over gaan. Schoolgaan is hem nagenoeg onbekend, en t’huis blijven is hem 'n martelinghij verkiest, boven alle andere, de. Jean-Jacques-scAe opvoe ding de vrije natuur. Maar zijne natuur, zijn rijk, is de. straat, de stoephij groeit en bloeit er als’t onkruid tusschen de kasseien. Z’n wereld heeft éen middenpunt: de. Handboog straat, en éen uiteindede Vestingen. Hij rookt met plezier de weggeworpen eindjes sigaar, spuwt als'n groote, vloekt als ’n ketter en bewondert de dronkaardsDen ganschen dag door schreeuwt en snatert hij, en zingt onhebbe lijke liedjeshij verwekt graag samenscholingen, ziet gaarne vechten en heeft 'n hekel aan de politie. Onze slraatheld heeft éen princiep: Dolce far niente, en éen ideaalNiets doen. r

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1