VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Si De Nieuwe Reisgids Prins en Prinses Albert van Belgie Zondag 7 Juni 1905. Stad Veurne. Hel spaarzaam katholiek Bestuur!!! Katholiek en Klerikaal Over de Melkerijschool. XnterduK s> Mei 1903. Xr IO. BezoeKi van hunne Koninklijke Hoogheden Een bezoeker. N. B. Naar wij komen te vernemen is de school toegankelijk voor hel publiek, den Woensdag morgen van 9 tol 10 1/4 u. 18,20 18,30 18,52 18,53 19,00 thans liet kolossaal cijfer van 400 mil- voederen, andere de verschillende be- smeltelijke ziekten onzer groote huis dieren, enz. enz. Ik ontwaarde er ook eene uilgebreide kaart dienende tot het geven der lessen over bacteriologie, een merkwaardig gewrocht van de onderwijze- res-Besluurster, dal haar in eene tentoon stelling te Gent eenen eersten prijs ver wierf. In zelfde plaats bevindt zich ook eene boekenkas waarin zich vele nuttige boek werken bevinden en welke tevens voorzien is van rijke verzamelingen van scheikundige sloffen, onmisbaar in hel aanschouwelijk onderricht dat ter school wordt gegeven. Verder ziel men eene tafel met werk tuig en toebehoorten voor de ontleding der melk of liever een geheel toestel waarmede men het room- en botergéhalte der melk kan bepalen, iels van groot nut voor den veekweeker die alzoo kan vast stellen welke zijner dieren de meeste hoeveelheid boter opleveren. In eene tweede zaal der school ge schieden de verschillende behandelingen van de melk. Drie der best gekende stel sels van melkafroomersLaval, Melotte en Persoons, oenen nieuwerwetschen bolerkern en honderden andere groote en kleine tuigen worden door de leerlingen, onder toezicht van twee onderwijzeressen in werking gebracht en loonen hen ten beste hoe de nieuwe uitvindingen in zake van melknijverheid den landbouwer voor deel ig zijn. Men leert er ook hoe belangrijk hel is met zuinigheid melk en boter te behandelen. Daarbij nog oefenen de leerlingen zich in hel kaasmaken, eene nijverheid in deze streek nog weinig bekend en die nochtans zeer winstgevend is. Mijn laatste bezoek was dit van de bolerkelder. Hier was men aan ’t werk met eenen bolerkneder, die beter dan de beste handen, de boter haar laatste water kan ontnemen. Daar bewonderde ik het gebruik van houten spaantjes, waarmede de boter in sierlijke klompjes wordt gevormd. Aan iedereen dus, die met eenige belang stelling bovenstaande regelen heefi gelezen zeg ikBinnen weinige dagen zal de Melkerijschool door hel publiek kunnen bezochl worden, liewel, ga zien, gij zult er een aangenaam uurtje slijten en tevens bestaligcn welk groot nul er voor onze jonge boerinnen te trekken is uil de hun gegevene lessen. In oen zijner laatste nummers boft en stoft de Veurnaar, met hel wijs en spaarzaam bestuur der katholieken, welnu ziehier wal een ullra-kalholiek dagblad, de vrome Court ier de Bruxelles, schreef in zijn num mer van 15 Juni 1901 Men is gewoon Frankrijk aan te wij- zen als hel land waar de burgers onder de meest drukkende lasten gebukt gaan. Hewel, de Belgen zijn er op gebied van Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere weck. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamcn 50 cent. Rechterlijke .eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend loc te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Intioncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Maqdalenastraat Brussel. .Men schrijft in bij CAMILLE BRL’NEIA', Drukker-üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vervolg. De Veurnaar schijnt ons artikel van 25 April niet te hebben willen verstaan. In zijn antwoord, komt hij triomfante lijk met argumenten voor den dag, legen eene theorie, die we nooit hebben vogruit- gezet. Noch do rechten, noch de plichten van den priester, als burger van een land, hebben wij nooit betwist. Hij heeft zijne slem, (hij heeft er zelfs drie, en dal is gulzigheid) in politieke zaken, zoowel als liet recht, eenieder aan zijne wijsgeerige overtuiging te overhalen. Wie van ons kwam ooit daartegen op? Wij bestaligcn alleen dal de kerk in zijn geheel, als organism in den strijd voor wereldlijke zaken optreedt. Ieder priester, afzonderlijk genomen, speelt daarin maar eene kleine rol (en vooral niet eene onaf hankelijke Levert de geschiedenis ons niet genoeg bewijzen dezer strekking? Door de eeuwen heen, ziel men de kerk zich met stoffelijke belangen bemoeien, alsof hare geesles- heerschappij daarin een voedsel moest vinden. In den strijd tusschen de maat schappelijke klassen heeft zij altijd welen te tellen, en is hel niet zonderling, dal men ze nooit langs den kant der minst sterken aantrof. De Veurnaar mag zoo luid niet roepen, bij hel verdedigen der rechten van den priester. De grenzen dier rechten zijn door de hoofden der kerk zelve gewijzigd. De onafhankelijke priester vindt zijne meest onmeedoogende vijanden bij zijne oversten; wee hern die hun verzoek dal vreeselijk op een gebod gelijkt over treedt! Is de geschiedenis van pastoor Daens daar geen Waarsprekend bewijs van? En gij, Veurnaar, wiens gramschap zich zoosnel laat gevoelen, weet ge wal vele van uwe politieke vrienden dikwijls verklaard hebben: dat indien de priesters zich min met politiek bemoeiden, de Godsdienst er’ veel zou door winnen 1 De liberalen zijn van dezelfde meening wanneer zij verklaren: De priester in zijne kerk en de burgemeester op het stadhuis. belastingen veel erger nnn toe dnn de FrnnHctien. Ons budget dat enkele jaren geleden 300 miljoen per jaar bedroeg, bereikt t joen. op dien weg blijven voort* gaan Ih de gcldeiijke onder re ('nnf' van oiih innd zeker en nakend. Wat zegt er de Veurnaar van? 20,22 20,29 20,31 20,53 20,55 Indien onze Staatshoofden en vervolgens zooals in den reisgids. Dixmude a. 10,17 v. 10,19 Veurne a. 10,41 v. 10,43 Adinkerke 10,50 De treinen van Nieupoorl die te Dixmude correspondentie geven op Brussel zouden geene veranderingen ondergaan en voor wal de correspondentie tusschen Dixmude en Nieupoorl betreft, men zou slechts het 2999 en 3261 van 5 minuten moeten verlaten, T is te zeggen 10,23 u. in plaats van 10,18 u. en 18,34 u. in plaats vat) 18,29 u. Deze schikkingen zouden toelaten de treinen 4871, 4877 en 4874 die gansch nutteloos zouden geworden zijn, af te schaffen en alzoo groote besparingen te doen. Zouden onze Senator en Volksvertegen woordiger van hunnen vriend den heer Minister van Spoorwegen deze verande ringen niet kunnen bekomen?Ofwel zullen zij geen gehoor geven aan de klachten hunner ingezetenen, omdat zij door een liberaal blad geuil zijn. Dit zullen wij zien. Menigeen is benieuwd te vernemen wat er zoo al verricht wordt in de Melkerij school alhier ter slede ingericht. Even eens nieuwsgierig, waagde ik hel de toe lating te vragen die school eens te be zoeken, gunst die mij door zekere wel willende tusschenkomsl werd toegeslaan. Het was dus rond 9 ure op eenen morgen der verledene week dal ik toe kwam in de lokalen onzer Nijverheids school, thans in melkerijschool her schapen. Ik werd er ontvangen door de Juffer Bestuurster der school, die met eene bereidwilligheid waarover ik gaarne alhier mijne dankbetuiging hernieuw, mijne ciceronewerd in haar eigen aardig onderwijsgesticht. Eerst werd ik gebracht in de zoo gezegde studiezaal waar onze 16 jonge boerinnen, leerlingen der school, dage lijks ’s namiddags2 uren lang theorische les ontvangen over landbouwkunde, voedings leer, melkerij, boter- en kaasmakerij, over boekhouden in deze soort van nijverheid, in een woord over alles wat eene vooruitstrevende boeredochter nood zakelijk moet kennen om op de hoogte harer laak te zijn. Met belangstelling aanzag ik de menig vuldige platen aan de tnuurwanden der zaal gehecht en voorstellénde deze, de samenstelling der verschillende vee- van Brussel naar Adinkerke direkt gemaakt te hebben, de uren vaststellen als volgt: Adinkerke 8,00 Veurne a. 8.07 v. 8,08 Dixmude a. 8,30 v. 8,32 Het Advertentie blad iw ver krijgbaar in liet koffijliiita «I/Espérunce» aan 1O centie men ’t nummer. vertrek der treinen Voor dezelfde sneltreinen die uil het binnenland komen en correspondentie op Veurne geven is er telkens 17 min. te wachten te Dixmude. Wij gelooven dat er een middel beslaat om aan dezen staal van zaken een einde te Stellen, en wel met de treinen 2999 en 3281 direkt van Brussel naar Adinkerke te doen loopen, met verandering te Dixmude voor Nieupoorl-Baden, en de treinen 4872 en 4876 direkt van Adinkerke naar Brussel met correspondentie met een trein komen de van Nii upoorl-Baden. Indien wij zulks voorstellen dan is hel omdat er met deze treinen veel meer rei zigers zijn voor de Panne dan voor Nieu poorl-Baden, daar de helft der personen die deze laatste badplaats bezoeken den tram Ooslende-Nieupooi t gebruiken. Alhoewel wij onze onbevoegdheid be kennen in hel opmaken van de uui tabel der treinen, toch zouden wij, indien wij de eer hadden hiermede gelast te zijn, na de treinen van Adinkerke naar Brussel en <0 ADVERTENTIEBLAD a 18,12’s avonds. 18,17 - -o» (Bwompwaï c--- 'Vertrekuren vnn <len IJzerenwey tot 31 Mei. Vertrek uit Veurno naar liet Binnenland 4,43 6,49 9,50 11,55 's morgens. 16,02 18,03 's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerko 7,43 9,49 's morgens. 14,38 18,05 22,07 ’s avonds. Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg tot 31 Mei. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,12 6,55 9,50 's morg. 12,36 15,04 18,10 20,00’s av. OrootoMarkt 5,18 7,01 9,56 - 12,42 15,10 18,16 20,06 - Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6.21 9,50 11,44’s morg. 14,05 16,32 19,04’s av. Pannestraat 6,30 9,56 11,50 14,11 16,38 19,10 iwna»— Over oenige dagen ontvingen wij den I reisgids der Belgische Staatsspoorwegen voor de maanden Mei en Juni. Na besta- ligd te hebben dat er tot 30 Mei, geene verandering in de uurlabel bestond, voor wal aangaat de lijn van Duinkerke naar Gent, hebben wij ons bezig gehouden met hel onderzoek der nieuwe treinen, zoo j gezegd sneltreinen, welke te rekenen van 30 Mei op deze lijn zijn ingericht. Uil ons onderzoek is gebleken dat die zoogezegde sneltreinen, die tusschen Adinkerke en Dixmude zullen loopen 2 minuten meer onderweg blijven dan de gewone treinen. Dal de reizigers die uit Veurne om 8.1 u. ’s morgens vertrekken, te Dixmude gedu rende 8 minuten, soms in den regen, mogen staan schilderen, en dat dezen die uil Veurne om 19.59 u. ’s avonds vertrekken, gedurende 29 min. den tijd hebben om zich te verdrieten.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1