VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Werkstaking veroorzaakt door eenen Steen. Eene vaderlandsche Maatschappij. Voor de Lijn visschers. Iets over den vrij willigen Dienst. Stad Veurne. Bezoek Prins en Prinses Albert van Belgie Zondag 7 Juni 1905. Het spaarzaam katholiek Bestuur!!! Katholiek en Klerikaal IVog altijd. I Xr 20. W J aar. Zaterdag 1<> Mei 1003. Sedert een viertal weken is men begon nen aan de herstelling van den gevel van het Café du Sport. De werken vorderden nog al goed toen al met eensdezelve wer den opgeschorst. Eenieder was hierover verwonderd en toen wij naar de reden dier opschorsing vroegen, antwoordde men ons dal er een steen ontbrak, die te Brugge moest gekapt worden. Na tien dagen wachten kwam de steen eindelijk toe. Maar hoe groot was onze verwondering! Wij die dachten eenen schoonen gebeeldhouwden steen te vinden, ontwaarden eenen eenvoudig gebeiteldon steen. Ja, men moet geen kunstenaar zijn, om zulk werk te verrichten en wij zijn verzekerd dat men in Veurne, steenkap pers genoeg zoude vinden die dit werk zeer wel zouden afgemaakt hebben. Waarom dan, indien dit werk door Veurnaars kon gedaan zijn, hel geld der lastenbetalers naar Brugge dragen? van hun eene onbepaalde gehoorzaamheid te bekomen. Op die manier zullen hel later weldenkende en fanatieke kiezers worden. Dat is voor de klerikalen het beste leger. Zoo als in vele sleden, is alhier eene maatschappij tol stand gekomen van Bel gische burgers, die in hel leger gediend hebben onder de regeering van onzen be treurden vorst Leopold I. Zij draagt den naam van De oude Wapenbroeders van Leopold l, en heeft voor doel de onderlinge verbroedei ing ouder de oud-gedienden te bewaren. Zij telt reeds een vijftigtal leden. Deze maatschappij, gesticht, dank aan de loffelijke pogingen van den heer Edm. Vanderslraete, heeft in hare vergadering van 10 Mei lest het volgende bestuur bij toejuiching gekozen: H. Spilliaert, voor zitter; Pieter Sausen, ondervoorzitter; Allöns Ollerspagh, schrijver; Jan Naert, bijgevoegd schrijver; Edmond Vander slraete, schatmeester; Louis Abeele en Jan Vanderslraete, leden. Wij bieden aan de leden der nieuwe maatschappij onze beste gelukwenschen aan. Mag het gerief van eenen lijnvisscher in geval van overtreding, wanneer hij zonder regelmatig verlof vischl, in beslag genomen worden Deze vraag is door den Minister van Landbouw opgelost. Het gerief zal niet in beslag genomen worden, dan wanneer hij vischl in verboden tijd. Inlichtingen zijn in dien zin gegeven aan alle bedienden, met de bewaking van de zoetwalervischvangst belast. Op eene vraag van den heer Delbastée, over hel recht voor de visschers, hunne hengelroede des nachts in hel water te laten liggen, mits ze zich gedragen aan artikel 14 van het Koninklijk Besluit van 7 Juli 1899, antwoordde de heer Minister Liebaert, in vervanging van den heer Van der Bruggen, minister van Landbouw, verhinderd, als volgt Ingevolge van hel arrest van hel Hof van Beroep te Luik, dato 12 Februari 1903, achtte ik het nuttig het personeel, dat de vischvangsi bewaakt, te herinneren dal, krachtens artikel 3 der wet van 5 Juli 1899, al wie een regelmatig verlof beeft om te visschen, hel mag doen met eene of twee handlijnen, in bevaarbare of vlotbare Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot -tl Mei. Toen Generaal Brassine in hel mini sterie trad was hel na van zijne collega’s de stellige belofte ontvangen te hebben, dal zij in 't korte de kwestie van den per soonlijken dienstplicht in de Kamers gingen voorstellen. Deze bekwame officier kende de zielezuclil van gansch het leger en wist wel dal die hervorming alleen hel land kon redden in geval van oorlog. Hij verklaarde verder dat hel beste middel om do strekkingen der socialisten tegen te houden, al de elementen des lands in de kazern bijeen te scharen was. Om zijn doel te bereiken liet hij zich aanhalen en verdedigde ten onrechte de vergelding der loielingen. Ondanks die toegeving werd hij gefopt: hij bemerkte hel, een weinig laat wel is waar, gaf zijn ontslag en verliet het ministerie, hel hoofd recht en lier. Het leger en iedereen be wonderden hem. De opvolger van M. Vandenpeereboom, die van krijgszaken niet hel minste begrip bezat, was de heer Cousebanideze ver klaarde ook partijganger te zijn van den persoonlijken dienstplicht. De standvastig heid die hij in ’t begin toonde viel in den smaak niet der klerikale meerderheid en vreezende van over boord geworpen te zijn, beloofde hij eene rechtvaardige poging van vrijwilligen dienst aan te gaan. Had de minister hel bevel over een regi ment gevoerd, bij had ondervonden dat dit stelsel, door al de landen, Engeland uitge zonderd, verlaten, geene ernstige gevol gen geven konde hoogere officieren van ons leger, indien hij ze daarover geraad pleegd had, waren in staal van hem nut tige inlichtingen te geven. De vrijwillige dienst, T is gelijk onder welk oogpunt men het vraagstuk aan schouwt, brengt niet anders dan teleur stellingen bij. Al de vrijwillige (de geleerde jongelingen die in hel leger eenen Imogen toestand willen bekomen uitgezonderd), die ik hedendaags onder handen gehad heb, zegde ons onlangs een officier, zijn allen onbekwame. De klerikalen zullen daarover de openbare meening niet kunnen bedriegen alhoewel zij overal lichtings- cotnileilen geslicht hebben, dewelke on- danksal hunne beloften de noodigemannen niet kunnen vinden. De klerikale parlij drijft den spot met hel nationaal leger en van de zienswijze der oversten is er niet de minste rekening gehouden. Handelende zooals zij hel doel, vervolgt zij maar een doelaan de vrij willigen die zij in dienst neemt, de meest kleingeestige gedachten inboezemen, om van hunne Koninklijke Hoogheden Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk logen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De innoncen voor Belgie, uitgezonderd beide llaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMIIXB BBL'A’EIA, Drukker-Uitgever, tc Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. In ons laatste nummer hebben wij een uittreksel medegedeeld uit de Courrier de Bruxelles, waarin dit klerikaal dagblad schreef dal, op gebied van belastingen, de Belgen er veel erger aan toe zijn dan de Franschen en onze Staatshoofden verwit tigde, dat indien zij op dien weg bleven voorlgaan de geldelijke ondergang zeker en nakend was. Dit uittreksel heeft de Veurnaar geheel uil zijn lood geslagen. Hij noemt de ge- zegdens van de Courrier eene dwaasheid, zegt dat terwijl de rekeningen en begroe tingen van Frankrijk jaarlijks met een te kort sluiten, deze van België, sedert vele jaren, een overschot aanbieden. (Dank aan de belastingen die van jaar tol jaar ver meerderen, niet waar, confrater?) Niet meer wetende wat antwoorden, zegt de Veurnaar, dat hij gelooft dat een zwanzer van de Courrier de Bruxelles, met zijn artikel over de Belgische Finanliën, de liberalen heeft willen op den loop hebben!!! De Courrier de Bruxelles eene zwanzersgazet, dal is toch geen compli ment! Maar zeg, Veurnaar, is het ook eene zwanze, die verklaring van den klerikalen senator De Lantsheere, die weigerde de belastingen op den alcool te stemmen, omdat, zegde hij, liet te kort in <1© Stnatskas niet kan geloo chend worden. Vriend lief, zegt ons de Veurnaar, op eene beminnelijke manier, hel schijnt dal wij u niet verstaan hebben Dal is de waarheid, confrater, gij hebt ons niet verstaan, omdat gij te vele redens hebt om dit niet te willen. Wij zullen toch nog eene poging doen. In ons laatst artikel hebben wij gezegd dal vele katholieken ten rechte meenden dal indien de priesters zich min met politiek bemoeiden, de godsdienst er veel door winnen zou. Dal is een aardig slach van katholieken, schrijft gij, en wij houden weinig nota van hunne gezegden®. Dal is uw recht, maar wij zouden toch willen weien wal gij van de volgende woorden zegt, door Pater Didon, den beroemden Franschen predikant, in de Hoofdkerk te Parijs uit gesproken. Wij geven hem hel woord Ge vraagt mij wat de klerikalen zijn. Ik hoor dal woord niet geerne Het duidt de partij aan die den gods «dienst gebiuikt om hetgeen men de hedendaagsche instellingen noemt te bevechten. In dat opzicht kunnen wij die instellingen niet bestrijden, noch omdat ze liberaal, noch omdat ze repu- blikeinsch zijn, geene klerikalen zijnde, we trachten integendeel de godsdienst in overeenstemming te brengen met eerlijk liberaal, waterloopen, waar het vischrecht den Slaat toehoort. Doch de wel verbiedt streng des nachts te visschen; welnu eene hengelroede, die vast ligt, kan volgens de wet geene handlijn zijn, vermits deze laatste de aanwezigheid des visschers vergt. De toegelaten hengel roede moet gerangschikt worden onder dc grondlijnen of andere, waarvan alleen de bezitters van hel vischrecht of hunne rechthebbenden zich mogen bedienen. het republikeinse!), democratisch regiem. En verder Ik ben verontwaardigd als ik die mannen hel altaar als een voetzuil, hel kruis als een degen, de godsdienst als een kieswapen zie gebruiken. Ik begrijp goed dal men kouings- gezind, republikein zij, maar ik wil niet dal men zich van Christus bediene om hem te mengen in onze partijtwisten. Wij zullen klaar zijn en ons samen vatten hetgeen wij aan vele priesters verwijten, hel is zooals Pater Didon het zegt van de godsdienst als een kieswapen tc gebruiken. Iedereen weet dat, iedereen ziel dut, maar de Veurnaar zal natuurlijk verklaren dat hel een schrikkelijke leugen is. ADVERTENTIEBLAD I 18,12’s avonds. 18,17 Vertrekuren vnn den IJzerenweg tot Mei. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 9,50 11,55's morgens. 16,02 18,03's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49’s morgens. 11,38 18,05 22,07's avonds. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTcn OOSTENDE: Statie 5,12 6,55 9,50 's rnorg. 12,36 15,04 18,10 20,00 ’s av. Oroote Markt 5,18 7,01 9,56 - 12,42 15,10 18,16 20,06 - Vertrek, uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 Q Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrok uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6,24 9,50 11,44’s morg. 14,05 16,32 19,04’s av. Pannestraat 6,30 9,56 11,50 14,11 16,38 19,10 - Het Advertentie-blad is ver- ki-ijgbaai- in liet kofTijliuiH «L’En|)érance» aan IO centie men ’t nummer. I -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1