VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Onze kieswetten. De aanstaande Kiezingen Hel spaarzaam katholiek Bestuur!!! 526 miljoen frank. Een en ander. %atei*cln$; Mei 11)03. Xr SI. We jaar. In ons laatste nummer hadden wij ook gevraagd waarom liet programma der feesten niet aan de lokale weekbladen werd medegedeeld, en de Veurnaar anl- Wij hebben met ongeduld de uitlegging van onzen confrater over dit feil verwacht, maar ’t schijnt dal hij tol nu toe niets gevonden heeft. Wij willen onzen con frater hierin behulpzaam zijn en raden hem aan de verdwijning der heeren Pil en Do Groole als eene zwanze te doen door gaan I Zijne goedzakkige lezers zullen die pil wel slikken. In 1884 regeerden de liberalen met SOS miljoen ’s jttars. Verleden jaar had hel katholiek Mini sterie verleerd 806 miljoenen De voorziene uitgaven voor 1903 zijn vaslgesteld op De Veurnaar bekent dat de heer Senator De Lantsheere in den Senaat de verklaring gedaan heeft die wij hebben aangehaald, maar, zegt hij, hij heeft bij zijne gezegden geene bewijzen bijgebracht. En Minister de Smet de Naeyer in zijn antwoord aan Senator De Lantsheere heeft die bewijzen aangebracht? Wij hebben de verklaring van den Minister niet opgenomen omdat wij, even als Senator De Lantsheere, weinig geloof hechten aan den bloeienden toestand onzer financiën, voorspeld voor hel einde van hel jaar, door Minister de Smel. geworden. De politieke instellingen zijn omechl- vaardig.de betrekkingen lusschen burgers zijn niet meer openhartig, en in alles mengelt men poliliek. De vrijheid van i handelen, de vrijheid van denken worden vervolgd en algauw zou hel onderwijs door de dienaars der kerk gemonopoli seerd worden. De gemeentescholen worden door alle middelen benadeeligd, de avondscholen afgcschaft. Droevig is hel, de verandering van 't karakter en van T geestesleven van eene stad, die altijd liberaal is geweest en die sedert een tiental jaren onder den voet van kadodders vertrapt is, te bestatigen. De vreugde, hel openhartig plezier wordt uil de publieke feesten gebannen, en op café durft men niet meer spieken zonder eerst links en rechts eens gekeken te hebben, om te welen of er niemand kwaadwillige nota zal nemen van uwe zienswijze. De geldelijke toestand van de gemeen tebesturen van al de katholieke dot pen en steden is ellendig. Overal wordt de pen ning van burger en werkman verkwist. Die toestanden bereiden op stellige wijze den val der klerikalen, in meest alle gemeenten, waar ze nog den tijd niet gehad hebben de menscheu lichaamlijk en ver standelijk gansch te verslaven. logiek, orde en eenheid in onze kieswetten te doen heerschen Priester Daens en veel andere politieke mannen met hem denken het; maar, hel Gouvernement is van een ander gedacht; iels, wat voorzeker zeer te beklagen is. Wij vragen ons nogtans af, of de aan slaande gemeentekiezingen de zienswijze van het ministerie niet eenigszins zullen veranderen, ten minste voor wal de toe passing aangaat der Evenredige Vertegen woordiging, daar hel wel zoude kunnen gebeuren dat in de groole steden en de nijverheidscentrums een verbond lusschen al de tegenpartijen voldoende zou wezen om de klerikalen uit den Raad te doen verdwijnen. In dit geval zou bet ministerie misschien wol nadenken en, uit... eigenbelang de zuivere Evenredige Vertegenwoordiging ook voor de gemeente invoeren. En wij zouden dan nog deze hervor ming toejuichen, omdat zij rechlveerdig is en aan alle partijen geeft wal hun toekomt. Sprekende over den steen die alhier eene werkstaking veroorzaakt heeft, zegt onze confrater dat die steen aan Veurnaars werd besteld, (aan klerikale zeker, con frater?) maar daar bij den leverancier hel gevraagde niet voor handen was, hij zijnen steen te Brugge heeft moeten vragen. Wij gelooven, confrater, dal die steen te Brugge ook niet voor handen was, daar de werken al sedert eene maand begonnen waren eer de steen toekwam en men in dien lijd wel twintig zulke steenen zou kunnen kappen. Op onze vraag wanneer de afflehen zullen verschijnen die de feesten aankon digen, gegeven ter gelegenheid van hel bezoek van Prins Albert, antwoordt de Veurnaar met te boffen en te stoffen over de ruchtbaarheid die aan dit bezoek is gegeven geweest, door de aankondiging in de bijzonderste gazetten van het land, en het rondzenden van plakbrieven die den korten inhoud geven der feestelijk heden. Hij kondigtevenwel de verschijning aan van eenen anderen plakbrief. Hierop antwoorden wij: Ofwel de ruchtbaarheid aan de feesten gegeven is niet voldoende en dan zijn onze klachten gegrond, ofwel de aankondigingen in ons land en in hel Noorden van Frankrijk gedaan, hebbende feesten genoegzaam doen kennen en dan is de verschijning van eene nieuwe affiche eene nuttelooze uitgave, eene ware geld- verkwisting. Honderden keeren sedert 1884 heeft men vaslgesteld, dal in onze kieswetten alle eenheid en orde ontbreekt. Een poliliek man heeft onze kieswetgeving aan een mozaïek werk vergeleken, aan iets dal samengesteld is uit een oneindig getal kleine bestanddeelen, die meest allen van elkander verschillen. Ons kies stelsel is, in alle geval, zoodanig inge wikkeld, dal iemand, die zich niet bijzon der met de zaak bezighoudt, er nooit kan wijs uit worden. Hel is eene echte dwaasheid het kies stelsel te doen verschillen, volgens dat hel de Kamers of de Gemeente betreft, en de Provincie een stelsel toe te passen, dat geene gelijkenis meer hoeft Dii Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenanmde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRLVEIA', Drukker-Uitgcvor,-ICfVeurne, en in de Postkantoren des Rijks. woordt dal wij nooit tevreden zijn, en dat op hetzelfde blad waar wij onze vraag stellen, in het verslag der zitting van den gemeenteraad, wij het programma der feesten opgeven zoo als het door den heer Burgemeester in den gemeenteraad werd medegedeeld. Dat is geheel waar, confrater, maar zeg eens heeft de heer Burgemeester de mededeeling van het programma der feesten gedaan opdat hetzelve door de weekbladen zoude bekend gemaakt zijn, ofwel om aan zijnen plicht als Burge meester niet te kort te blijven? Zou dit programma door hel publiek en de ge meenteraadsleden zelven gekend zijn, indien er niet bij toeval zitting van den gemeenteraad geweest ware toe te passen. Toen hij zijn ontwerp ont wikkelde, maakte hij onder andere de volgende zeer gegronde opmerking Gedurende zestig jaar wierd hel kies- I recht voor de gemeente aanzien als eene leerschool, om tol het stemrecht voor de Kamers te geraken; men oordeelde met reden, dat er meer bekwaamheid noodig is, en bijgevolg dal men waarborgen mag eischen van den burger, die de leden der wetgevende Kamers kiest, dan van dezen die stemt voor een eenvoudig gemeente raadslid, vermits de belangen in de Kamer besproken, zeer veel gewichtiger en in gewikkelder zijn dan de belangen der gemeente. Het was waarschijnlijk daarom dat men onder hel cijnsstelsel maar 10 frank moest betalen om gemeentekiezer te zien, terwijl 1 men meer dan 42 frank moest betalen, I om als kiezer voor de Kamer ingeschreven te kunnen worden. Tegenwoordig is dat alles hel onderste boven gesmeten en nu is het moeilijken gemeentekiezer te worden dan Kamer- kiezer Dal schijnt dwaas en uitzinnig te wezen en loch is het zooOp den ouderdom van 25 jaar kiest men voor de Kamer, terwijl men 30 jaar oud moet zijn om een gemeenteraadslid te kiezen te Zoutenaye. Een jaar verblijf in de gemeente is vol doende om als Kamerkiezer ingeschreven te zijn; men moet 3 jaar verblijf hebben in eene gemeente, eer men er als gemeente kiezer kan ingeschreven worden; dat is soms 4 jaar verblijf, eer men er voor de gemeente mag stemmen Voor de Kamer is de Evenredige Ver tegenwoordiging zuiver toegepast; voor de gemeente slechts gedeeltelijk; voor de provincie in ’t geheel niet. En zoo zouden wij nog vele dwaasheden van denzelfden aard kunnen aanhalen. Is hel oogenblik gekomen om meer Overal in T land bereidt men zich lot den kiesstrijd van October aanslaande. Bij iedere nieuwe kiezing, doel de be hoefte van eene lijdelijke samensmelting der antiklerikale krachten, zich meer en meer sterk gevoelen. In al de groole cen trums begint men te verstaan, dal men tot hiertoe niet genoeg praktisch is geweest, en dal, om de klerikale minder- of meer derheden uil de gemeentebesturen te jagen, de theorien over de maatschappe lijke kwestie van kant moeten gesteld worden. I voor Tol algemeen nul is er genoeg te ver richten, opdat al de antiklerikalen hand in ir»el de andere kieswetten, hand zouden trekken, overal waar het j zwarte stempel van ’t fanalism geslegen is op al de kiezingen bet stelsel der Kamers AOVERTENTIE-BLAD 18,17 v' Ai hetgeen wij in ons vorig nummer geschreven hebben, heeft de Veurnaar ofwel beknibbeld ofwel trachten te weer leggen, slechts een punt heeft hij niet aan geroerd, en wel de verdwijning van de lieeren I*il en De Groote bij de stemming van hel voorstel van den heer Buyl, om de zeevisschers te laten genieten van de voordeelen der wet op de werkongevallen. M. Daens heeft een voorstel neergelegd strekkende om de eenheid in onze ver- schillige kieswetten te bewerken en om Schept niocil, liberale vrien den, uwe propaganda zal rijk bekroond worden. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 18,12 ’s avonds. Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrekuren van den Llzerenweg tot 31 Mei. Vertrek uit Vouruo naar het Binnenland 4,43 6,49 9,50 11,55’s morgens. 16,02 18,03’s avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 ’s morgens. 14,38 18,05 22,07 's avonds. Vertrekuren van den Buiirhipoorweg tot 31 Mei. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE Statie 5,12 6,55 9,50 s morg. 12,36 15,04 18,10 20,00's av. Grooto Markt 5,18 7,01 9,56 - 12,42 15,10 18,16 20,06 - i i i i— -I 1-1--■ -wj—- Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6,24 9,50 11,44’s morg. 14,05 16,32 19,04’s av. Pannestraat 6,30 9,56 11,50 14,11 16,38 19,10 - i/vwy Het ^Vdvcrtcut le-blud ta ver krijgbaar in liet kofnjhuiH L’Espérance» aan 1O centie men ’t nummer.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1