VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i Stad Veurne. De Evenredige Vertegenwoordiging Hel spaarzaam katholiek Bestuur!!! 2,879,394,050 FR. 57 CENT. 3 MILLIARD 250 MILLIOEN FR. 90 millioen 770 duizend 800 fr. Bericlit. 2 fr. voorstad, 2,50 met de post. Katholiek en Klerikaal Voor de Werklieden. Bezoek Zondag 7 Juni 1905. Een en ander. %nter<l<*K 30 Hei 2903. Xr 8». ir jaar. De verledene week werd hel wetsvoor stel Daens, betrekkelijk de wijziging aan de kieswet voor de gemeente, en waarvan wij in ons vorig nummer gesproken heb ben, door de afdeelingen der Kamer ver worpen om zoo te zeggen door de rechter zijde tegen de linkere. Er dient nogtans opgemo kt te worden dal meest al de klerikah n, die legen stem den, verklaard hebben dal zij der Even redige Vertegenwoordiging niet vijandig zijn; maar dal zij hel voorstel Daens on tijdig vinden, omdat de lijsten voor de aanstaande kiezingen van October reeds bepaald opgemaakt zijn. De bevoegde Minister beeft eene verklaring gedaan in denzelfden zin. Alles doel dus voorzien dat de Zuivere Evenredige Vertegenwoordiging binnen kort op de gemeentekiezingen zal loege- past worden. In vorige artikels hebben wij _£r. op ge wezen hoe erbarmelijk den flnantieêlen toestand van Belgie is. Wij hebben een uittreksel uil de Courrier de Bruxelles medegedeeld, alsmede de verklaring ge daan in den Senaat, door den klerikalen Senator De Lanlsheere, en niettegen staande dit alles blijft de Veurnaar, staan de houden dal de jaarlijksche begrooling met een overschot sluit, en dal voor den geldelijken toestand ons land aan het hoofd der nntiën Htnnt, ja in zijn laatste artikel zelf beweert hij dat de vermeerdering vnn belnutin- gen een toeken Ih van wel stand voor ons Innd Die .drogredenen zullen niemand mis leiden en als antwoord aan de Veurnaar, geven wij hieronder een uittreksel uit hel Verslag der Middenafdeeling der Kamer voor het Budget der Openbare Schuld. Uit dit verslag blijkt dal op 1 Januari 1903, de gevestigde schuld van Belgie beliep lol de som van Voegt men daarbij nagenoeg 310 mil. Hoen voor de jaarsoinmen die wij schul dig blijven, zoo geraken wij tot eene totale schuld van nagenoeg Daarop 1 Januari 1900 onze gevestigde schuld beliep lol 2,607,081,650 fr. 57 c. zoo volgt er uit dal er in drie jaar, eene verhooging beslaat van»Ta,31St,4OO fr. of jaarlijks Leve de katholieke geldverbrasserslll Het immer aangroeiende getal abon- nenten van het Advertentie-Blad, is ons een duidelijk bewijs, dat het meer en meer in den smaak valt van het publiek en is ons eene aanmoediging om dapper voort te gaan op den inge slagen weg. Al onze pogingen zullen strekken om ons orgaan meer en meer aantrekkelijk en belangwekkend te maken. Ten einde met het halfjaar het abonneeren te vergemakkelijken, zul len de personen die zich voor den tweeden semester laten inschrijven, het Advertentie-Blad grntiM ontvan gen van den 1 Juni tot den 1 Juli. De prijs voor het halfjaar is Had de Veurnaar met ecu weinig goe den wil ons voorlaatst artikel gelezen, bij zou er een duidelijk antwoord op de raag die hij ons nogmaals stelt, gevonden heb ben. Er zijn geene ergere dooven, dan degene die niet willen hooien. Wij bestrijden de kerk, iedermaal dal zij als organism, een invloed in 't stoffelijk leven wil uitoefenen. En om te bewijzen, dal die meening met de princiepen van oprechte katholieken niet tegenstrijdig is, hebben wij den krachtige» volzin van Pater Didou willen aanhalen. Ieder priester, als man, mag iu politieke zaken onafhankelijk denken en handelen, maar wij vinden, dal de kerkelijke hiërar chie, elke maal dal zij hare verlegenwoor- digers eene verplichte zending oplegt, hare rol te builen gaat, een misbruik begaat. Hoe legt ge gedrag uil van iemand die in theorie aanspraak wil maken op poli tieke rechten en vrijheid en die inderdaad de getrouwe slaaf is van ééne partij. Waarom verloochent gij een Daens, die I een goede priester maar een demokraat is? Waarom wordt zulk een man een erger vijand voor u dan de liberalen zelve? De uitleg is gemakkelijk om vinden; tegen een priester vindt gij uwe sprookjes argu menten niet, waarmede gij de liberalen bij uwe eenvoudige lezers, bekampl. Ge kunt legen hem de religie niet als kieswapen gebruiken. Hetgeen nu dat gij vertelt over de ge beurtenissen in Frankrijk, kan voorzekere soort van lezers indrukwekkend zijn, maar verstandige en onpartijdige lieden kennen de misbruiken van de fransche geestelijk heid, hare sympathie voor hel gouverne ment dat zich genoodzaakt vindt, verdedi gingsmiddelen te zoeken. en in de Postkantoren des Rijks. U’ IF// roepen de aandacht onzer lezers op de nieuwe uurtabel van den Vierenweg en den Buurtspoorweg, welke aan het hoofd van ons blad geplaatst is. Te rekenen van 31 Mei zijn verscheidene nieuwe treinen en trams ingericht. De klerikalen zijn weêr bezig eens te meer te bewijzen, dal zij hun bestuur vestigen op oogeiiverblinding en valsche beloften. O! die goede katholieken! Ze zijn den werkman toch zoo genegen! Maar de werkman zou hier zeer wel de woorden van Christus kunnen toepassen: «Zulk volk bemint mij met de lippen, maar hun hart is ver van mij. En inderdaad, sinds lang vragen de werklieden om beschermd te wezen legen de werkongelukken. Die vraag is billijk en rechtvaardig; sedert jaren beloofden de katholieken eene wel te maken in dien zin; indien zij die wet slechts korten tijd ge leden neérlegden,’t was, zegden zij, omdat zij ze goed en volledig wilden maken. Ah! die kluchtspelers! Zij beloofden eene volledige wet, en dezer dagen heeft M. Hoyois, een voorstel tot wijziging neêrgelegd, verdedigd door sieur Woeste en aangenomen door de katholieke mini sters. Tengevolge dier katholieke wijzi ging zal de wel niet toegepasl worden op de werkhuizen, die niet ten minste vijf werklieden bezigen zoodat minstens 200,000 nijverheidswerklieden van de voordeelen dier wet zullen beroofd blijven. Daarenboven zal diezelfde wel niet toe passelijk zijn op de landwerkers der hoe ven, die niet, hel jaar door, drie werklie den bezigen. T Gevolg daarvan, T is dat zeer talrijke werklieden door de nieuwe wel, indien zij gestemd wordt, niet zullen beschermd zijn en dat de kleine werkbazen en de Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s ja ars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeleekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide 1 laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. landbouwers, die niet altijd vijf of drie werklieden bezigen, zullen blootgesteld blijven, ingeval van ongelukken, rechterlijk vervolgd en veroordeeld te worden lot hel betalen van groote sommen, volgens artikel 1382 van hel burgerlijk wetboek. De katholieke wel is weeral gemaakt voor de groolsten. De kleinen en de nede rigste» zullen opnieuw uitgesloten worden door den wil der katholieke... belovers en oogenverblinders, die best de werklieden en de nederigen vinden, om aan dezen, bij middel van lasten op de sterke dranken, de eetwaren, enz. docenten uil de zakken te kloppen. van hunne Koninklijke Hoogheden Prins en Prinses Albert van Belgie De affiche, de feesten aankondigende gegeven ter gelegenheid van hel bezoek van Prins Albert,iseindelijk verschenenen wij sturen den leekenaar en drukker onze gelukwenschen toe over hun werk. Jam mer dal deze affiche zoo klein is en dat men voor de grootste feesten, die nog in Veurne zijn gegeven geweest, slechts eene affiche bestelt van een weinig meer dan een meter hoogte. De herstellingen aan de gevels der Groote Markt vorderen snel en alles doet verhopen dat zij op het einde dezer week zullen voltrokken zijn. De Noorderzijde der Markt zal waarlijk een schoon uitzicht opleveren, ook ver slaan wij niet dat men deze gevels laat ontsieren, door hel plaatsen van uithang borden zooals men er reeds een op de Café Francais aantreft, Deze week hadden wij de gelegenheid een bezoek te brengen aan hel werkhuis der heeren Arthur en Camiel Wybo, kunst schilders ter slede. Nadat wij de werk plaatsen bezocht hadden, brachten ons de heeren Wybo in hunne bijzondere werk kamer, waar zij ons de werken toonden, die zij voor bel bezoek van Prins Albert uitvoerden, te weten Eene in kleuren geleekende plaat, die de opdracht beval van hel prachtig album dat door hel Ge meentebestuur Prins Albert zal aangebo den worden, ten tweede de Spijskaart van den Lunch die ten Sladnuize zal plaats hebben. Hel eerste is hel werk van den heer Arthur Wybo, hel tweede dit van zijnen broeder, den heer Camiel Wybo. Beide zijn kunstwerken en strekken ter Raak dit onderwerp liever niet aan, want vergeel niet dal in stede in dien toe stand argumenten te gaan zoeken ten voordeele van uwe theorie over de rol der priesters in de politiek,gij beter zoudt doen van daarin de natuurlijke gevolg trekkingen te zien, van hetgeen overal in dezelfde omstandigheden zou gebeuren. -> ADVERTENTIEBLAD i 18,12’s avonds. 18,17 - - ••-•ay- ~trw liet Advcrtentie-blnd ïh ver krijgbaar in het koffiJlmiH «L’Espérance» nan IO centie men ’t nummer. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. r -- i .ii -- i Men schrijft in bij liRU.VEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie b,50 6,52 8,00 9,50 10,50 ’sm. 12,15 14,38 18,04 19,08 20,00 Pannestr. 5,56 6,53 8,05 8,56 9,56 10,56’sm. 12,21 13,44 14,44 15,56 17,10 18,10 19,14 20,06 - ntm—n- A A Vertrekuren vnn den I.Izcrenweg van 7A1 Mlei tot Ii<> Juni, Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 8,01 9,50 11,55's morgens. 15,53 17,15 (tot Dixmude) 18,03 19,59's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,33 (tot Adinkerke) 7,43 9,49 10,55 (tot Adinh.) ’s m. 14,38 18,05 19,02 (tot Adink.) 22,07 's av. Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot JkO September, Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE Statie 4,55 6,52 9,50 s morg. 12,10 13,20 15,15 16,11 18,04 19,56’sav. Groote Markt 5,00 6,57 9,55 - 12,15 13,25 1 5,20 16,16 18,09 20,01

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1