VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Mengelingen. Bericht. Een Bezoek in de Melkerijschool. Dezer dagen hadden wij de gelegenheid de melkerijschool onzer stad te bezoeken. Hoogst belangrijk bezoek, dat ons algauw, dank aan de welwillende uitleggingen van jufvrouw D’Hont, de bekwame overste der school, het onderwijs en de werkzaam heden dier instelling, deed kennen. ’t Vlaamsch in ’t Leger. Nog spaarzaam katholiek Bestuur ‘•JO .Juni 1SJOÏJ. .^r V». er eene De personen die voor den tweeden semester een abonnement nemen op het Advertentie-Blad zullen hetzelve gratis ontvangen tot 1 Juli. De prijs voor het halfjaar is 2 fr. voorstad, 2,50 met de post. manier van werken en van de mecanische toestellen waarover de school beschikt. Wij willen in dit kort verslag een gedacht geven van de wetenschappelijke waarde van het onderwijs, dat men er geniet. Theoretische lessen en praktische oefe ningen gaan cr gepaard. De meisjes ver richten er niets dat ze niet begrijpenzij worden niet gevormd door eene onver standige routine, die geen rekenschap houdt van de veelvoudig.'omstandigheden waarin eene zelfde bewerking kan geschie den en waarvan de uitslag gansch afhan gend is. Eerst en vooral wordt geleerd, welke de chemische beslanddeelen en hunne eigenschappen zijn, die men in de melk vindt. Men leert die opzoeken en ontleden, hetgeen aan de leerlingen aanstonds een goed begrip geeft van de waarde van het produkl. Vooraleer lol de verschillende bewerkingen der melk over te gaan, weel men dus reeds hoe de uitslag zal zijn en hetgeen gewichtiger is, de bijzondere be werking, die de eene soort van melk, en de andere bewerking die eene andere soort melk zal moeten ondergaan om er hel grootste profijt uil te trekken. Welke melk zal tot hel kaasmaken kunnen dienen en welke soort zal men tol dit gebruik niet laten dienen? Hel zijn alle vraagstukken die de leer lingen met zekerheid oplossen. En dit alles is te danken aan de kermis der wetenschappelijke begrippen, die de grond uitmaken, waarop de vooruitgang van hel vak berust. De zorg bij liet bewerken der melk en der er uil voortkomende produklen is uit nemend, juist omdat hier eene reeks theo retische kennissen locgepasl worden, die door de onwetende boeren verwaarloosd worden. Men leert er nog een aantal dingen, welke de opvoeding volledigen: cenige beginselen van bacter iologie, de noodige elementen der scheikunde en de waarde der vetten, waarvan eene rijke verzamo- ling in de school te vinden is. In een woord, men geniet gansch moderne vak-opvoeding. We mogen niet eindigen zonder juf vrouw D’Hont, onze hartelijkste geluk- wenschen aan te bieden. Aan baar komt de eer toe, dit schoon werk verwezenllijkt te hebben. De stichter s der school mogen te recht fier zijn over den bekomen uitslag. Is hel niet te betreuren, dal men den toekomenden Vorst niet heeft uilgenoodigd de Melkerijschool te bezoeken. Prins Al brecht had er, de in volmaaktheid toe nemende nijverheid der streek kunnen bewonderen. Het Publiek wordt verwittigd Gierend door de nauwe, kronkelige stra ten zweept de stormwind de kletterende regen langs de muren. De dakgoten, over stelpt, hutsen het stroomende water over boord dat plassend neervalt op de glimmen de stoepsteenen. Druipnat, de blauw-linnen broek aan de magere beenen geplakt, het hoofd beschut met 'n zwarte, gelubde klak en verstoken in den opgeslagen halsboord van z’n bruin vest, komt hij met wiegelenden tred aange stapt. Z'n gelaat is hoogrood, z'n rugge- graat ietwat gebogen hij telt minstens vijftig jaar, z’n kort, uitgedoofd pijpje is tusschen z’n saamge vouwen lippen geperst; in de rechterhand houdt hij 'n omgekeerde bel bij den klepel vast, terwijl de linker 'n toegevouwen stuk papier in den broekzak beigt. 't Is de Helleman. Daar blijft hij aan ’n kruispunt staan, schudt zich den rug, draait z’n bel om, en, naar de vier kardinale richtingen ziende, begint hij met z’n klok te zwieren dat de eenzame straten ervan dreunen. Natuurlijk komt geene levende ziel uit de dichtgesloten huizen te voorschijn en ’t eenige publiek dat zich om zijne muziekale pogingen schijnt te bekommeren bestaat uit 'n jankenden hond die bedremmeld ’n schuilplaats zoekt op ’n deurdorpel en wien de schelle tonen der bel op de zenuwen schijnen te werken. Doch hij stoort zich niet het minst aan dit volslagen gemis aan toehoorders, maar haalt heel bedaard z’n mysterieus papiertje voor den dag en begint met eentonige, hee- sche stem z’n bekende speech «Hel publiek wordt verwittigd!....» En hij maakt aan het afwezig publiek kond dat bij X... een vet verken is geslacht en het vleesch aan zooveel de kilo zal worden verkocht. En hij steekt weer z’n papiertje weg, stopt z’n pijp terug in den mond, draait z’n bel om, trekt z’n klak dieper aan en vertrekt met gemeten stap.... En weldra klinkt in de verte, half ver doofd door den neerdruischen plasregen, de schelle toon van zijne bel, en ruischt als ’n echo de schorre galm van z’n eeuwig deuntjeHel publiek wordt verwittigd. De vruchten der leergangen zullen stel lig alles overtreffen, wat de belangheb benden zelve hebben dui ven verwachten. Vóór ons reeds, heeft een bezoeker, de volledige beschrijving gegeven van de om de kiekens te pluimen zonder schreeuwen; en hunne kiekens, dat zijn de lastenbetalers, aan welken zij het geld bij middel van alle slach van goochel toeren uil den zak halen. De personen, die nu hunne lasten ver gelijken met die van 1884, trekken al een zuur gezicht; maar, zij geven zich geene rekening van wal zij onrechtstreeks betalen; zij zien niet dal de som op hunne contribuliebriefjes, hoe groot zij ook zij, nog veel kleiner is dan de som, welke zij anders te betalen hebben. Inderdaad, indien wij de onrechtstreek- sche belastingen nazien, zooals rechten op den drank, de levensmiddelen, de kleêren en andere artikels, welke men in hel huishouden noodig heeft, dan stellen wij vast, dal de onrechtstruuksche belastingen in 1884 fr. 10,11 per inwoner bedroegen en dal zij in 1903 de som zullen bedragen van fr. 17,78, dal is bijna tweemaal zooveel als over 20 jaar Ziedaar wal zij deden de mannen, die in 1884 zoo luid schreeuwden legen de liberale belastingen, welke de katholieken op zulke sebandige wijze verhoogd hebben De kiezers moeten geenen lofzang aan heffen ter cere van hel klerikaal Gouver nement, ook niet ter eere der katholieke gemeentebesturen, waarvan de geldver- kwistingen op vele gemeenten zoo schan delijk zijn als deze van hel Ministerie. Men zou waarlijk zeggen dal al die mannen elkander hebben verslaan, om eens te meer de spreuk te bewaarheden, die zegt Boer, burger en werkman zullen al betalen De toestand wordt onuilhoudelijk en de katholieke kamerheeren zelven beginnen te zeggen dal het niet langer kan blijven duren en dat hel land regelrecht naar hel bankroet loopt. Kiezers, denkt er eens ernstig op na; want, het zijn uwe eigene belangen, die op het spel slaan. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De tnnoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenaslraat, Brussel, Men schrijft in bij CAMILLE BRUIVEIIV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den IJzorenweg van 31 Mei tot JtO .luni. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland Vooral in T militaire leven, Is bij ons in gebruik gebleven Hel pralen met de fransche taal Men spreekt er steeds van exerceeren Voor die den wapenhandel leeren; Een veldheer is een generaal; Vooruitgaan heet men avanceeren, Teruggaan is er retireeren; Voor weekbeurt bezigt men corvée, Een leger wordt genoemd armée, En voor hel schoone woord beheeren Gebruikt men nog administreeren, Juist of men dit niet missen kon. Om ongehinderd voort te varen, Moest ik vooral dit feit verklaren, Aleer ik mijn verhaal begon. Om hel liberaal ministerie in 1884 om ver le werpen schreeuwden de klerikalen dal zij België wilden redden; dal ons land met ondergang bedreigd was door de lasten, welke men dan te betalen had. En op plecliligcn toon beloofden de zoetsap pige klerikalen, dat zij de lasten met ver scheidene inillioenen zouden verminderen, indien zij gekozen waren. Zij wierden gekozen en, in plaats van te verminderen, wij zagen aanstonds de lasten op eene verbazingwekkende wijze verhoogen. De schuld des lands werd verdubbeld, en, sedert 1900, is de ver- hooging van 90 millioen 770 duizend frank 's jaars geweestDie jaarlijksche vermeerdering is zoo schrikwekkend geworden, dal de katholieke Kamerleden zelven vaststellen dat hel zoo niet langer kan blijven duren. Er zijn besparingen noodig; en overal ziet men anders niet dan zotte verkwistingen. Welke ontgoocheling, indien men eenige jaren achteruit ziel! Welke treurige kluchtspelers zijn toch die katholieke politiekers Zij hebben geen geld; en toch, zij verkwisten maar altijd voortNog dezer dagen schonken zij 45,500 fr. aan cenige katholieke pensionaten en kollegies onder voorwendsel van den landbouw te helpen en le ondersteunen Vreemde landbouw- ondersteuning, voorwaar Maar, wij zullen hieronder in 't kort trachten te toonen hoe noodlottig deze 20 jaar katholiek bestier voor Belgie geweest zijn. In 1884 bedroegen de uitgaven in Belgie fr. 58,36 per inwoner en de katholieken schreeuwden dat het schrikkelijk veel te veel was. In 1903 bedragen zij fr. 75,04, dal is fr. 19,68 per hoofd meer Welnu, wanneer de uitgaven verhoogen, de inkomsten der Staatskas en bijgevolg de lasten ook moeten verhoogen. In 1884 beliep hel totaal der belastin gen lol fr. 26,94 per inwoner. In 1903 beloopen zij 35 fr per inwoner, of fr. 8,06 per hoofd meer, dal is dertig ten honderd verhooging Maar, de katholieken kennen den truk f ADVERTENTIE-BLAD - m PUCK. Vertrok uit VEURNE naar DE PANNE. Static 5,50 6,52 8,00 9,50 10,50 'sm. 12,15 14,38 18,01 19,08 20,00 Pannestr. 5,56 6,58 8,05 8,56 9,56 10,56 sm. 12,21 13,44 14,44 la,56 1 /,10 18,10 19,14 20,06 4,43 6,49 8,01 9,50 11,55's morgens. 15,53 17,15 (tot Dixmude) 18,03 19,59 's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkorke 7,83 (tot Adinherke) 7,43 9,49 10,55 (tot Adink.) ’s m. 14,38 18,05 19,02 (tot Adink.) 22,07 's av. vêürTrekuren van den Huurtapoorweg lot 30 September. Vertrok van VEURNE naar N1EUPOORT en OOSTENDE: Statie 4,55 6,52 9,50 's morg. 12,10 13,20 15,15 16,11 18,04 19,56 'sav. Oroote Markt 5,00 6,57 9,55 - 12,15 13,25 15,20 16,16 18,09 20,01 De colonel van 't regiment had eens doen ordon- [neeren Door zijnen adjudant den troep te consigneeren, Het uitgaau werd daarom streng gesurveilleerd, Alleen die van corvée, was dit gepermitteerd. Nu kwam er al op eens een rekruut opdagen Om aan den adjudant een uur verlof te vragen. Daarop vraagt de adjudant, zijt gij dan van [corvée «Wel! neen, zegt de rekruut, ik ben van Malde- [ghem. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26’ ’s morg. 13,00 16,02 18,12 's avonds. Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1