VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT De 65 frank der Ouderlingen. MM. Pil en De Groole en de Visscbers. Wat 19 jaren klerikaal bestuur ons medebracht. ■V »<5. %ntei*<in{4 JiT Juni 11IOJ. Jaur. de spaarzaamheid Bericlit. De personen die voor den tweeden semester een abonnement nemen op het Advertentie-Blad zullen hetzelve gratin ontvangen tot 1 Juli. De prijs voor het halfjaar is 2 fr. voorstad, 2,50 met de post De omzendbrief der katholieke ministers kan niet genoeg besproken worden, wel ke niet alleen de misbruiken afschafl, die de klerikalen maakten van de wet, inaar, die ook veel van dezen treft, welke volgens den zin der wel recht hebben op hel le klein pensioen van 65 frank. De wel wierd gestemd daags voor de kiezingen van 1900. Na zich op alle loonei) voor hunne kiespropaganda geroemd ie hebben op hel ouderdomspensioenlje, heeft hel Gouvernement zich zooveel mo gelijk achteruitgetrokken, om reden dal de klerikalen altijd geld te kort komen voor kloosters en klerikale scholen, als ook voor hel plaatsen van lieve vriendjes en voor meer andere nultelooze dingen. T Schijnt dat het ministerie, als naar gewoonte slechts gerekend had en dat er meer ouderlingen hel pensioentje vragen, dan zij voorzien hadden. Ons dunkens, dat is geene reden om dezen, die het pen sioen verdienen, er van ie berooven. De lieve vriendjes der katholieken krij gen op sommige gemeenten hel pensioen niettegenstaande zij vier of vijf huizen bezitten en geldwinnende kinders bij zich wonen hebben. De ware armen, die geen katholieke kiesdravers zijn, worden nu zooveel mogelijk uitgesloten. Geen pen sioen meer, roepen de katholieken, voor dezen, die, niettegenstaande hunnen Imo gen ouderdom, nog wal trachten le wer ken. Alsof men kon leven zonder werken, wanneer men een aalmoesje krijgt van 18 centiemen daags!!! Geen pensioen voordozen, die een klein armoedig huisje bezitten, of een klein on voldoend renlje van de Spaarkas, liet Gouvernement sluit dus dezen uit, die in hun leven een beetje spaardenhel wei gert de 65 frank aan die moedige ouder lingen, in plaats van aan le moedigen! Geen pensioentje meer voor dezen, die kinders hebben, welke nauwelijks genoeg winnen voor zich zelven en voor hunne vrouw en kinderen. De kiezingen zijn voorbij, de katholieken zijn bovendus als de kinders brood hebben voor hun eigen huisgezin, geen pensioentje voor de ou ders. Men loopt vragen hoeveel de .zoon Telken jare worden door de zorgen van hel Ministerie van Landbouw de eene of andere waterloop met visch bevolkt, dit jaar was hel de beurt aan de vaart van Nieupoorl en die van Loo, en hel is, zegt de Veurnaar, op aanvraag van de heeren Pil en Degroote dal zulks gedaan is geweest. Indien het waar is dat wij die grrroole gunst aan de lusschenkomst van de heeren Pil en De Groole le danken hebben, zoo volgt daaruit dal deze heeren veel meer bekommerd zijn met het ver maak der lijnvisschers dan met het welzijn der zeevisschers. 't Zijn immers deze twee klerikale volksvertegenwoordigers, die in zitting v?.n 15 Mei lest, op hel oogenblik der stemming van hel voorstel van den heer Buyl, om de zeevisschers te laten genieten van de voordeelen der wel op de werkongevallen, verdwenen waren. w et op de werkerspensioenen vaste regels moeten voorstellen en hel verleenen dier pensioenen zou niet mogen afhangen neb ben van eene beslissing, genomen door Comiteilen, waarin veelal niets anders zetelen dan klerikalen. Minister Francolie, om de beperkings- maalregelen le nemen, waarvan wij hooger spreken, beweert dat er misbruiken be slaan hebben. Dal is waar; maar die mis bruiken wierden gepleegd door de vrien den van den katholieken minister en, om ze le doen ophouden, was hel voldoende dat M. Francolie zijne klerikale aanhan gers aanwakkerde om die misbruiken te slaken; hij had in ’t geheel niet noodig, om daar een einde aan le stellen, de fout der klerikalen ook op de onschuldige werklieden le doen vallen. Maar, de katholieken zijn onbekwaam eene wet te maken, die eenvoudig en klaar is en die hun politiek koukelfoesen niet bevoordeeligtzij zijn onbekwaam recht zinnig hel welzijn der werklieden ter harte le nemen zonder er de politiek in le mengen. De Minister zegt nog, om zich le ver- schoonen, dat de uitgaaf meerder was dan het ministerie berekend had. Zulks bewijst eens le meer de onbekwaamheid der katholieken, die ons bestieren. Maar, de katholieke kiesreklaam is nu gemaakt met de werkerspensioenen, en daarom zullen zij van nu af de pensioenen der ouderlingen afschaffen overal waar hel eenigszins mogelijk is. Met de wel toe te passen, gelijk zij hel van nu af willen en zullen doen, geven de katholieken aan land en volk hel onbe twistbaar bewijs hunner verregaande wil lekeurigheid en onrech'.veerdigheid. wint en, wanneer er geen zoon is, hoeveel de schoonzoon wint; daarbij moeten deze die een pensioentje vragen een bewijs schrift gaan afsmeeken bij den werkbaas zijner kinderen of schoolkinderen, die hel geeft of niet geeft volgens beliefte; en ge weet welke houding in zulke gevallen veel katholieke bazen aannemen tegenover hunne werklieden. Geen pensioen meer ook voor de werk lieden, die 95 centiemen daags winnende katholieke kaslcelheeren zeggen dal men met 95 centiemen daags niel meer arm is! Geen pensioen voor dezen, die, om niet van honger te sterven, ergens le lande of in een verloren hoekje in stad of dorp, een herbergsken houden waarmede zij 2 fr. le week verdienen, als T wel gaal! Daai uil volgt dus dat, om recht ie heb ben op het pensioentje van 65 frank, men in T vervolg zal moeten leeglooper of zie kelijke ouderling zijnwant, de moedig stee, die in hunnen ouden dag nog iels trachten te verdienen, worden verslooten en uitgesloten. Daarbij moeten de arme ouderlingen soms tien tot twintig bewijs stukken leveren, welke zij bij zooveel bij zondere personen of openbare besturen moeten gaan afsmeeken en die zij niet altijd krijgen. Voegt daarbij dat de ouder lingen, die T pensioentje vragen, dikwijls ziekelijk of gebrekkelijk zijn en zich in de onmogelijkheid bevinden die loopingen le doen. En daarmede is hel nog niel alles. Met al de noodige bewijsstukken in de hand is de arme nog niet zeker van bet pensioen tje le krijgen. Immers, de aanvraag moet dan nog onderzocht worden door de Comi- teilcn daartoe aangesteld en die in vele arrondissementen trachten hel Gouverne ment aangenaam te zijn, of die soms, in sommige plaatsen, van het pensioentje eene politieke kwestie maken. De invloed van hel katholiek Gouverne ment doel zich overigens in alle Comitei- len gevoelen; daarbij zal voorlaan de lijst der pensioenen in elke gemeente jaarlijks herzien worden door de Burgemeesters, die, indien zij katholiek zijn, ook alle redenen der wereld zullen hebben, om de pensioenen te besnoeien, ten einde aan hunne katholieke,vrienden van T ministerie aangenaam le wezen. De katholieke werk lieden, zoowel als de andere, zullen daar door lijden; wam, de kleine vrienden worden op den achtergrond geduwd voor de groote, rijke vrienden. Hel gaal met de ouderdomspensioenen, gelijk het gaai met alle instellingen door hel katholiek Gouvernement opgeval en toegepast: zij zijn enkel en alleen een middel, om de klerikale politiek te bevoor- deeligen. Om onpartijdig te wezen, had de Tegenwoordig al de leden, de heer De Haene, burgmeester, door ziekte belet, alleen uitgezonderd. De heer de Spot, oudste schepen, neemt hel voorzitterschap waar, en aanzoekt den heer sekrelaris lezing le geven van het proces-verbaal der voorgaande zitting, hetwelk zonder aanmerkingen goedge keurd is. Hel dagorde wordt onmiddelijk aange vangen. I’ Punt. Grensscheiding Adinkerke- Veurne. De heer Barbier geeft lezing van het verslag der commissie van betwistbare zaken, waarna hel punt besproken wordt, en na deze bespreking op voorstel van hel raadslid Vanmassenbove, om de vraag van grensscheiding Adinkerkc-Veurne, zuiver en eenvoudiglijk te verwerpen, beslist de Raad met eenparigheid de ver werping van deze vraag van grens scheiding. 2' Punt. Rekening van stadsboekerij 1901. De lieer Voorzitter de Spot, geelt lezing dezer rekening; dezelve wordt eenparig- iijk goedgekeurd. 3e Punt. Langelis De heer Voorzitter de Spot, legt de voordeelen uit welke aan de naburige bewoners van hel Langelis op Bewesler- poorl deze overwelving kan verschaffen, doel uilschijnen welke misbruiken er legenwoordiglijk plaats hebben, en stelt voor de overwelving van hel deel van hel Langelis, van aan de Laugelisbrug aan de dorpplaals van Adinkerke lot aan de Duinkerkevaarl. Deze overwelving word; met algemeen heid der tegenwoordige leden gestemd, mits onderwerping aan de goedkeuring der bevoegde overheid. ■4' Aanvraag der Marktbewoners. De heer Voorzitter de Spot geeft lezing van eenen niel gedagteekenden brief, ge- leekend door verscheidene ingezetenen dezer stad, allen bewoners der Groote Markt, bij welken gevraagd wordt dat het gemeentebestuur het plaatsen der kramen Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen I fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. Artikels ongeteekeud of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor flelgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMIIXK ÖRXJSlEIW, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Verdubbeling der staatsschuld, Verzwaring der krijgslasten, Vermeerdering der belastingen, Afschaffing der gemeentescholen, Verdubbeling van gevangenhuizen, Vermeerdering der gendarmerie, Vermeerdering der misdadigheid, Belastingen op de eetwaren, Hel vergunningsrecht, 100 miljoen ’s jaars op den genever, En T pensioen van 9 centen daags, Overwelving van 1 r HIE-BLAD ADVER liet 18,12 's avonds. 18,17 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Gemeenteraad vnn Veurne. Zitting van den 24 Juni 1903. Vertrekuren vnn den IJzerenweg van 31 Mei tot 30 .Juni. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 8,01 9,50 11,55morgens. 15,53 17,15 (tot Dixmude) 18,03 19,59's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,J3 (tot Adinhtrhe) 7,43 9,49 10,55 (tot AdinA.j's m. 14,38 18,05 19,02 (tot Adin/t.j 22,07's av. Vertrekuren vnn den BuurtHpoorweg tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 4,55 6,52 9,50's inorg. 12,10 13,20 15,15 16,11 18,04 19,56 'sav. Groote Markt 5,00 6,57 9,55 - 12.15 13,25 15,20 16,16 18,09 20,01 - -ITT Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8,00 9,50 10,50’s m. 12,15 14,38 18,04 19,08 20,00 Pannestr. 5,56 6,58 8,05 8,56 9,56 10,56'sm. 12,21 13,44 14,44 15,56 17,10 18,10 19,14 20,06 b—v --y

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1