VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Groot CONCERT in den lusthof van den heer Voorzitter. De Politiek en de Gemeenlekiezingeii. In de Melkerijschool. IVr 27. Jr ja ar. 20 p. Sp. Samen 100 p. De uitslag van het examen was meer dan bevredigend. De zes eerste, aan welke benevens een diploma een nuttig boekwerk als prijs werd overhandigd, behaalden: Jufvr. Mathilde Vanhyfte, van Wulpen, Rosalie Van Remoortele, van De tien andere leerlingen der school bekwamen ook allen hun diploma met een zeer aanzienlijk getal punten. Na het examen, in de tegenwoordigheid van al de leerlingen, nam de heer Hout saeger hel woord. Hij bracht hulde aan de pogingen door hel Staatsbestuur aange wend om de boter- en kaasnijverheid vooruit te helpen, en bedankte den heer Vanden Wouwer, bestuurder, en de Juf- vrouwen-meesteressen voor de vlijt, de verduldigheid en de bekwaamheid door hen aan den dag gelegd om hunne leer lingen in de hoogste maat van de gegeve- ne lessen te doen genieten. Hij bedankte tevens het Stadsbestuur, vertegenwoor digd door M. Demeester, over zijne wel willende tusschenkomsl in de kosten van inrichting der school en over de bereid willigheid waarmede hetzelve de noodige en zeer goedgeschikle lokalen had welen te bezorgen. M. Demeesler vervoegde zich bij de lof- betuigingen van den heer Houtsaeger jegens het onderwijzend personeel, ver klaarde de school mei belangstelling te hebben bezocht en verbaasd te zijn ge weest over den tact waarmede de Juf vrouwen-meesleressen te werk gingen om hun dorre wetenschappelijk onderwijs aan hunne leerlingen over te zeilen. Hij ver- KONINKLIJKE HARMONIE S” CECILIA. klaarde geen den minsten twijfel te hebben over het nul, hetwelk de school in onze landbouwstreek geroepen is te slichten. M. Vanden Wouwer, namens hel bestuur en meesteressen, meende de hun loege- sluurde lof- en dankbetuigingen te mogen afwijzen, doende uitschijnen dat zij zich enkel van eene hun opgelegde laak hadden gekweten. Een woordje dank, zoo ging hij voort, kwame eerder toe aan den heer Houlsae- ger, voor zijne krachtige medehulp tol het welgelukken der school, wier stichting hij als dd. Voorzitter van het Landbouwco- mice had aangelegd. Aan de Jufvrouwen-leerlingen der school drukte hij zijne tevredenheid uit over hunne stiptheid in het bijwonen der leergangen, over hunnen goeden wil in hel uitoefenen der van hen gevraagde werkzaamheden en over den ijver welke hen steeds bezielde bij hei aanleeren hun ner theoretische lessen. Hij wenschte hun geluk over den prachligen uitslag dien zij bekomen hadden en loonde hun aan hoe zij in het vervolg uil hel hun gegevene onderricht de beste vruchten konden plukken. Op de welgepaste rede van den heer Slaatsingenieur, volgde eene bevallige toespraak van Mej. Van Hyfte, 1' bekroon de, namens de leerlingen en hunne dank bare ouders, gericht aan de openbare besturen die eene geldelijke ondersteuning aan de Melkerijschool hadden geschonken, en tevens aan hunnen achtbaren heer Bestuurder en hunne geliefkoosde Meeste ressen, wie zij immer zullen erkentelijk zijn. De lusthof is enkel toegankelijk voor de leden deel makende van de Harmonie. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide 1 laanderen, alsmede the voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. l IMl I »- I I I I I 1 bBII- i I MKWMWWI III i i lm 1 f |l I l|> IM IT Oi Tl -JO—I ■I——— •Met het oog op de aanstaande gemeen- tekiezingen, zal hel niet ongepast zijn eenige beschouwingen over dit onderwerp in ’t midden te brengen. Nog al dikwijls hoort men, in kleine gemeenten vooral, de vraag stellen: Waarom politiek in den gemeenteraad?» Negen op tien maal is dit de taal van dezen die aan hel schotelken zitten of lel len onder de vriendjes en aanverwanten der bestuurders zelven. ’t Is het eigenbelang dat spreekt. Want over T algemeen zijn die heeren zoo gewoon alles naar eigen goedvinden te schikken, dat zij het bestuur eener ge meente als een erfrecht beschouwen, de goederen der Gemeente en Disch hun eigendom wanen, en voor indringers en twistzoekers aanzien, dezen die hel wagen durven zich aan den vrijen keus hunner medeburgers voor te stellen. Wij spreken niet voor dit slack van lie den atires habent et non audient Menheer de pastoor zal T hun wel verta len I maar voor de weldenkende burgers die zich soms door dergelijke drogredenen laten om den tuin leiden. Waarom politiek in den gemeenteraad? Wel, doodeenvoudig, omdat er heden daags bijna geene kwestien zijn, waar de politiek haar woord niet mee te pralen heeft. Of meent ge dat thans de politiek vreemd blijft aan de beraadslagingen, zelfs in do kleinste gemeenten? Hel onderwijs, de be noemingen van gemeentebeamblen, dc wegenis, hel bureel van weldaad, de poli tie, enz., niets ontsnapt aan haren invloed Maar hel is in T algemeen de klerikale politiek, die in de gemeenten wordt ge diend. En daar mag geen haantje over kraaien. En zoo speelt die politiek de slecht ste, deonrechlveerdigste.de haatdragend- ste politiek in stilte hare rol. Dat willen wij bewijzen. Wanneer een persoon, om het oven waar, met geringe kennis en nog minder populariteit, door den wil van enkele bazen, gemeenteonderwijzer, sekrelaris, ontvanger of iels dergelijks wordt genoemd tegenover dc verdienstelijkste kandidaten, twijfelt er niet aan, jongens, er is politiek in T spel. Wanneer op sommige dorpen die arme huisgezinnen alles krijgen en gene niets; wanneer de leveringen van heiArmbureel hel werk aan gemeentegebouwen, enz. al tijd en immer door dezelfde personen gedaan worden, en de andere neringdoe- ners, ambachtslieden, allen lastenbetalers I derzelfde gemeente, op de kom mogen i bijlen, wat is hel anders dan de lage poli tiek in gansch hare treurige en onleerende werkelijkheid. Wanneer men voor het toekennen der werkerspensioenen waar de politiek heel en al diende buiten te blijven lieden begunstigt, die men weel zonder dal goed te kunnen leven, en men van den anderen kant arme sukkelaars dit karig inkomen ziet ontzeggen, denkt alweer aan de hartelooze, de onverbiddelijke politiek der klerikalen. Wanneer op fanatieke en lichtschuwe dorpen men ’s avonds op klokslag tien ure de brave burgers, die een partijtje kaart spelen, vriendelijk vermanen komt dal de taptoe geslagen is en hel voor hen tijd wordt naar huis te keeren, willen zij boel,of bij herhaling gevang ontgaanwanneer bij kermis of feest geen beurtje mag gedanst, geen piano mag piepen, wijt dit alleen aan de politiek van dezen, die de wereldsche vermaken ontzeggen aan anderen, maar er zelven ruimschoots hun deel van nemen. Wanneer men, zooals pastoor Daens eens schreef, de wegen die naar de hoeven van Burgemeester of Schepenen leiden, goed onderhouden ziet, terwijl men op andere plaatsen van 't dorp slijkpoelen aantreft, waar een man te paard zou blij ven insteken, wees ziende blind, zoo gij er de werking der baatzuchtige dorpspolitiek niet in ontdekt. Wij zouden nog veel dergelijke voor beelden kunnen tergehoore brengen,doch waartoe noodig? Gij, bravo burgers, die in alle omstandigheden beweert enkel voor het recht te zijn, de waarheid te huldigen, geen zwart voor wil te zien, bekent ten minste met ons dal er iets te doen valt om in dien toestand verandering te brengen. Bekent met ons dal er toezicht diende te zijn in alle gemeenteraden; dat er man nen zouden moeten gevonden worden, die de onrechtplegers op hunne plaats zetten; die genoeg onafhankelijkheid en eigen waarde bezitten om enkel hel algemeen welzijn, den bloei en den vooruitgang hunner gemeente te behartigen, zonder te luisteren naar persoonlijke beweegrede nen of dwang, van waar hij ook koine. Noemt dit, zoo ge wilt, liberale politiek. Wij hebben er vrede meê, ’lis de goede. Ook durven wij verhopen dat onze lezers van hetzelfde gevoelen zullen zijn, en dal zij dit in October aanslaande zullen bewijzen, met overal de mannen te ver dedigen, welke onder de blauwe vlag, symbool van vrijheid en broederlijkheid ten strijde zullen trekken. Zaterdag >4 Juli 1903. Hel uitgangsexamen voor de 16 juf vrouwen-leerlingen der tijdelijke melkerij school van alhier, had plaats zaterdag laatstleden. Beurtelings werden de leerlingen Iwee per twee geroepen voor de jury, samen gesteld uil de heeren: Verhaeghe, lid der bestendige Deputatie van West-Vlaanderen Voorzitter; Vanden Wouwer, Landbouw ingenieur van den Slaat, Bestuurder der school, en de Jufvrouwen D’hont en Van- haverbeke, meesteressen. Nevens de juryleden zetelden de heeren: Houtsaeger, Ondor-Voorzilter van het Landbouwcomice van Veurne en Demees ter, gemeenteraadslid dezer stad. Het getal te bekomen punten was ver deeld als volgt: Practisch werk, inbegrepen de stiptheid in het volgen der lessen 40 p. Vragen over melkerij en kaasmakerij 35 p. over landbouwkunde en voedingsleer Vragen over boekhouden ADVERTENTIEBLAD i 1 95 p. Starke. A. Thomas. Paul Vidal. 91 p. 91 p. 87 p. 86 p. 18,12's avonds. 18,17 Varney. Ganne. Het Advertent io-l>Iad is ver* krijpfbnnr in liet koffijliuta «L’EHpërance» aan IO centie men ’t nummer. Veurne (Beoosterpoort). Irma Verfaillie, van Steenkerke, Julienne Debaenst, van Veurne (Bewesterpoort) 89 p. Ida Rabaey, van Pervyse, Irma De Bandt, van Wulpen, Voorzitter, M. ANDRIES-VAN SEVEREN. Bestuurder, M. VANDERLINDEN. Manuring Juli IS»03, om 8 1/2 ure ’s avonds. 1” DEEL. 1. Marche Militaire. 2. Hamlet, introduction et choeur du lr acte, 3. Caprice pour clarinette (Soliste M. C. Depagie). 4. Polonaise de Concert, 2» DEEL. 1. Marche de l'Union, Vanderlinden. t. Les Mousquetaires au Convent 3. 2’ acte du ballet Phryné, a) l'Aréopage, marche cortege. ft) Finale, valse. 4. Bonsoir Chasseurs, Vanderlinden. morceau 1 2 orchestras (redemandé). Men schrijft in bij CAMILLE BRUIVEIIW, Drukker-IJitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van <len IJzeronweg van 31 Alei tot 30 «Juni. Vertrek uit Veurno naar het Binnenland 4,43 6,49 8,01 9,50 11,55'a morgens. 15,53 17,15 (tot Dixmude) 18,03 19,59's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,13 (tot Adinkerke) 7,43 9,49 löjm (tot Adink.)'s m. 14,38 18,05 19,02 (tot ArfniA.) 22,07’s av. Vertrekuren van «len Bmirtepoorwog tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar N1EUP00RT en OOSTENDE: Statie 4.55 6.32 9,50 ’s rnorg. 12,10 13,20 15,15 16,11 18,04 19,56 's av. Groote Markt 5,00 6,57 9,55 - 12,15 13,25 15,20 16,16 18,09 20,01 - Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26' 's merg. 13,00 16,02 Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8,00 9,50 10,50’am. 12,15 14,38 18,01 19,08 20,00 Pannestr. 5,56 6,58 8,0 i 8,56 9,56 10,56's m. 12,21 13,44 14,44 15,56 17,10 18,10 19,14 20,06

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1