VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Volksbedrog. In de Harmonie. De nieuwe Reisgids. De aanstaande Gemeentekiezingen. «lui* BSIOZÏ. 'V ‘28. W' jaar. I afschaffen van honderden gemeentescholen en hel broodrooven van honderden onder Hel concert in den lusthof van den heer Voorzitter Andries, dat, ter oorzaak van het slecht weder van maandag, was moe ten uitgesteld worden, heeft donderdag avond plaats gehad en is opperbest gelukt. Immers een stille zomeravond, een talrijk en uitgelezen gezelschap en schoon muziek wat kan men beter wenschen. De hof was prachtig verlicht met hon derden venetiaansche lantaarns, lampjes en bengaalsch vuur, ook haalt de heer Maelslaf eer van zijn werk. Al de stukken van het programma wer den door de Harmonie op meesterlijke wijze uilgevoerd en luidruchtig toege- juicht. Eene bijzondere melding voor den heer C. Depagie die, in de Caprice voor klarinet, door zijn kundig sped de bewon dering der aanwezigen verwekte en met algemeen handgeklap begroet werd. Op hel concert volgde, in hel grasplein, een bal dal zeer levendig was en waar jong en oud op de lieve lonen van een uit gelezen orkest flikkerde. Wij eindigen dit kort verslag met een In ons nummer van 9 Mei lest, hebben wij de ongemakken aangestipt die de reizigers ontmoeten, die uil Veurne ver trekken of naar Veurne komen, in corres pondentie met de sneltreinen die tusschen Brussel en Nieupoort-Baden loopen. Wij hebben toen doen zien dal bel middel om aan dezen staal van zaken een einde le stellen, beslaat in de sneltreinen direkl van Brussel naar Adinkerke te doen loopen met verandering te Dixmude voor Nieupoort-Baden, en van Adinkerke direkl naar Brussel met correspondentie met eenen trein komende van Nieupoort. dat zij nood of overstrooming te duch- officieel onderwijs in’t algemeen, geeft de klerikale regeering op het budget van onderwijs zooveel uit als de liberale regeering, maar een groot deel van deze zuurgewonnen centen der belastingschul digen dienen eigenlijk meer om de schat rijke kloosters te bevoordeeligen dan om aan de volkskinderen een ernstig en dege lijk onderwijs le bezorgen. De kreetWeg met de schoolverkwistin- gen! was al zoo valsch als de roep: Geen man, geen cent, geen kanon meer! De klerikalen hebben hel legercontin- genl vermeerderd, den duur van den diensttijd verlengd. De zoogenaamde krijgs- of oorlogkosten bedragen tegenwoordig twintig miljoen per jaar meer dan ten tijde der liberalen. Ziedaar het klerikaal volksbedrog in zijne volle en walgelijke naaktheid. De Octoberkiezingen naderen en de po litieke werkzaamheid begint ook le herle ven. Als ik spreek van politieke werk zaamheid bedoel ik enkel deze der libera len of liever der antiklerikalen. Klerikalen werken altijd! Zij hebben daartoe mannen, die met de centen van alle Belgen betaald zijn om dat werk te doen. Hunne pastoors, onderpastoors en schoolmeesters hebben voor opperste zending, gedurig te werken en le wroeten als mollen om hier of daar eenige stemmetjes voor hel jevenkraam bij te winnen. Daarvoor trekken zij groote vette jaarwedden en bijwinsten uit de openbare kassen, waarin alle Belgen hunne penningen moeten storten Zij mogen, zij moeten aan hel politiek karreken trekken. Dal laten hunne bazen toe. Do antiklerikalen, zij die steunen op vrijheid en overtuiging, laten hunne mede burgers in gewone lijden met rust. Of zij daarin gelijk hebben geloof ik niet, maar dat ligt nu zoo eenmaal in de grondbe ginselen van vrije menschen. Ik zeg dus dal de p'olilieke werking be gint te herleven en T schijnt wel of zij eenen algemeenen stormloop doel voor zien om hel klerikalism uil onze grooie stadhuizen le kegelen waar hel, ten gevol ge van menigvuldige kuiperijen en kies knoeierijen, eenen voel in huis gekregen had, ja, weldra geheel meester hoopte te zijn. Gij zult u wel herinneren dal onze tegen strevers, eenige jaren geleden, eene ge- meentekieswet gestemd hebben die de zoogezegde evenredige vertegenwoordi ging in de gemeenten tot stand bracht. In die wet slaat bepaald dat die evenredige vertegenwoordiging zou loegepast worden als geene der twistende partijen de vol strekte meerderheid behaalde. Heeft nu de eene of andere partij zulke meerderheid, dan blijft ze meester van hel slagveld. Die bepaling was een sluipmiddel, waar door de klerikalen konden hopen eenmaal meester te zijn in de groote steden, of daar waar zij hel niet konden zijn, toch eenige stemmen in den raad te hebben om daar twist en tweedracht le zaaien, zooals zij zoo dikwijls reeds gedaan hebben, b. v. b. te Gent, Brussel, Luik, Antwerpen, enz. Eerlijke, zuivere evenredige vertegen woordiging kennen zij niet. Eerlijken strijd hebben zij overigens nooit gekend. Maar zie; onze meesters te Brussel en overal hebben het in de laatste lijden zoo bont gemaakt dal de antiklerikalen het spelletje beginnen moede te worden en zoo sluiten zij onder elkander een verbond: het kartel geheeten. Uil Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. Be tnnoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUIVEIIV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Op die wijze strijden liberalen, radica len, vooruitstrevers, socialisten, ja, kristen demokraten ook al, samen om den alge meenen vijand van vrijheid, recht, gelijk heid en vooruitgang den voel dwars le zetten en le doen struikelen en vallen. Ge zult in de aanstaande gemeentekiezingen al de klerikale hansworsten eenen tuime laar zien doen, dank aan dat stelsel in onze grooie middenpunten van bevolking. Zij vreezen het en noemen hel antikleri kaal verbond een monsterverbond. Zij schreeuwen op de daken dal de liberale grondbeginselen om zeep gaan, dal de Om deze schikkingen le verrechtvaardi gen, hebben wij vaslgesleld dal er veel meer reizigers zijn voor de Panne dan voor Nieupoort-Baden, daar de helft der personen die deze laatste badplaats be zoeken den tram Oostende-Nieupoort ge bruiken. In de uurtabel, die wij als gevolg aan deze voorstellen hadden opgemaakt, zouden de treinen van Nieupoort die le Dixmude correspondentie geven op Brussel geene veranderingen ondergaan hebben, en de voorgeslelde schikkingen zouden loegeialen hebben eenige nulte- looze treinen tusschen Veurne en Dixmude af te schaffen en alzoo grooie besparingen le doen. Bij hel schrijven van dit artikel hadden wij ons de tolk gemaakt van de klachten van verscheidene onzer ingezetenen die dikwijls op reis moeten gaan, ook hadden wij deze veranderingen aanbevolen aan de heeren Senator en Volksvertegen woordiger die Veurne bewonen, in de hoop dal door hunnen invloed dezelve zouden bewerkstelligd worden. Doch hoe waren wij te leur gesteld toen wij over eenige dagen den nieuwen reisgids ontvingen, en wij ontwaarden dal er aan de uurtabel onzer treinen geene veranderingen waren gedaan. Ook zeggen wij ofwel onze Senator en Volksvertegenwoordiger hebben aan den heer Minister de voorgeslelde verande ringen onderworpen en niets bekomen, 't geen een nieuw bewijs is hunner machteloosheid, ofwel zij hebben geen gehoor gegeven aan de klachten hunner ingezetenen, omdat zij door een liberaal blad geuit werden en dit noemen wij dwaze kleingeestigheid. komen zij onverandelijk af met de nor maalschool van Brugge. Dezelfde klerikale partij, die hel zoo euvel opnam omdat de liberalen de werk lieden- en boerenkinderen in behoorlijke goed verlichte en verluchte schoollokalen hun onderwijs wilden doen geven, die zelfde klerikale partij heeft sedert achttien jaren miljoenen en nog miljoenen verkwist om gevangenissen en gendarmenkazernen op le richten. De goede bezorging van vagebonden, dieven en moordenaars, ligt de klerikale partij nauwer ter harte dan de verzorging liberalen met de socialisten samen gaan van onze werkmanskinderen. om kerken en huizen te plunderen en de Ondanks al hun geblaf legen de nulte- vreedzame menschen... och! ik durf het looze schoolverkwistingen, ondanks hel niet zeggen. T Is le wreed. Maar de vreedzame menschen, dit wat vooruitzicht hebben, laten zich door al die wijzers en onderwijzeressen kinderen weerwolven en pillendraaiers niet meer van brave werklieden en kleine burgers, bang maken. Zij ondervinden dat hun be- die zich groote opofferingen getroost had- slaan, hunne vrijheid ondermijnd wordt den ondanks de ontreddering van het 01) -J nia An, ïmvtna.ml, I nr* I r. ten hebben. Als nu zulkp ramp voor eene stad of eene streek is, worden alle handen uitge stoken. Dan werkt iedereen zonder le vra gen of de medewerkers van zijn geloof zijn of niet.Daar gaat hel als op de schepen :All hands on deck! En zoo ook zullen de anti klerikalen in den aanstaanden kiesstrijd doen. Onder elkander eene eerlijke E. V. instellen om het klerikaal gevaar af te wenden en dan later elk zijnen gang te gaan en zijn eigen programma te behouden In de gemeenleraadzillingen zullen hun ne afgevaardigden niet onder elkander vechten gelijk honden en katten. Daar hebben wij voorbeelden. Hel zijn maar de klerikalen die overal waar zij eenen voel in huis hebben, moedwillig stokken in 't wiel steken en de beste zaken bederven. Wij mogen ons dus in October aan staande aan eenen algemeenen stormloop verwachten, die de klerikalen uit onze grooie stadhuizen zal jagen. En als dan al de grooie centrums goed antiklerikaal zullen zijn, zullen wij eens zien of liet achleruitkruipend ministerie nog even willekeurig als thans zal durven le werk gaan. Et is hoop in de toekomst, vrienden. Hand in hand en niet gerust. Van tijd lol tijd komt nog in de eene of andere klerikale gazet de bewering voor, dat hel laatste liberaal ministerie hel zuur gewonnen geld van de belastingschuldi gen verkwistte aan nultelooze schoolpa- leizen. Wanneer wij aan deze gazetten vragen waar die fameuze sclioolpaleizen staan, ADVERTENTIE-BLAD 18,04 19,08 20,00 I is,12 ’s avonds. 18,17 Het .V<Ivei*tentie-l>ltkd in ver krijgbaar In liet ItofFlJhuia L’Espérauco» aan IO centie men ’t nummer. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrekuren van den I Jzerenweg van 31 Mei tot 30 Juni. Vertrek uit Vourne naar het Binnenland 4,43 6,49 8,01 9,50 11,55’s morgens. 15,53 17,15 (tot Dixmude) 18,03 19,59’s avonds. Vertrek uit Vourne naar Duinkerko 1 (tot Adiuherkej 7,43 9,49 (tot Adinh.)m. 14,38 18,05 19,02 ftot A JóiAJ 22,07’s av. Vertrekuren van den Üïuurt»poorweff tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 4.55 6,52 9,50 s morg. 12,10 13.20 15,15 16,11 18,04 19,56 ’sav. Oroote Markt 5,00 6,57 9,55 - 12,15 13,25 15,20 16,16 18,09 20,01 - Vertrok uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8,00 9,50 10,50 ’sm. 12,15 14,38 12,21 22,22 ~Z,ZZ Pannestr. 5,56 6,58 8,05 8,56 9,56 10,56’sm. 12,21 13,44 14,44 15,56 17,10 18,10 19,14 20,06 --L i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1