VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Groot CONCERT in den lusthof van den heer Voorzitter. Van alles wat. De Liberale Partij en hare tegenstrevers. >£atei*<lng IS Juli -Wr 29. TV jaar. BRUGGE LANDBOUWPRIJSKAMP VAN van II Juli 1903. De katholieken zullen uittoepen: wij hebben aan bel werkvolk een pensioen van 9 centen daags gegeven; wij hebben de maandelijksche vergoeding der mililianen met 10 frvermeerderd enz. maar de katho lieken zullen wel verzwijgen, dat zij om 30 miljoen te geven, 150 miljoen uit den zak van de arme werklieden lichten. Want zijn hel de klei ikalen niet, die hel borreltje genever, hel brood, hel vleesch, hel bier, de kleederen enz. mei zware in komende rechten lakseeren? Het is daarom, dat men met reden de klerikalen, volksuithougeraars genoemd heeft. Zij hebben dien schoonen naam niet gestolen. De katholieken hebben in ’t voordeel der werklieden niel het duizendste gedaan van de liberalen. De katholieken misprij zen de werkmenschen. Dat onze lezers oordeelen. Daarom zullen de werkers steeds de liberale partij dankbaar blijven. ren er nevens, terwijl hel publiek dat hel concert aanhoorde, morde dat hel ver plicht was meer dan een uur stil te staan, of door hel gedrang en in de met slof overdekte paden rond le wandelen. KONINKLIJKE HARMONIE S“ CECILIA. Zondag Juli 1003, om 11 ure. PROG-RAMMA De liberale partij heelt twee machtige vijandenkatholieken en socialisten, die er gedurig op uit zijn, om het schoone en de goede werken, door de liberalen ge slicht, af te breken of te beknibbelen. Daarom is bet goed, nu en dan eens aan de werklieden te herinneren, wal de libe ralen voor de werklieden gedaan hebben. Hel was de liberale partij, die in 1848 ongeveer 2 miljoen franken deed stemmen om de werkloozen ter hulp le komen. Hel was de liberale partij, die in 1848, 60,000 werklieden van hel patentrecht deed ontslaan. Hel was de liberale partij, die de octrooi rechten deed schorsen. Daardoor sloegen alle eetwaren onmiddellijk af. Hel was de liberale partij, die in 1850 de spaar- en lijfrenlkas inlichtte. Hel was de liberale partij, die in 1851 een crediel van 1.150,000 franken deed stemmen, om de werklieden en boeren ter hulp le komen. Hel was de liberale partij, die de kleine erfdeelen van alle taksen ontlastte. Hel was de liberale partij, die de bezol digingen der kleine bedienden mei 20 */0 deed verhoogen. Hel was de liberale partij, die in 1870 de rechten op hel zoul afschafte. Hel was de liberale partij, die de rechten op den visch afschafte. Hel was de liberale partij, die in 1851 de wet op de mutualiteiten deed stemmen. Hel was de liberale partij, die den broodprijs deed verminderen. In 1856 betaalde men het brood 1 fr. 06 den kilo. Het was de liberale partij, die hel ver plichtend werkboekje der werklieden deed afschafïen. Hel was de liberale partij, die hel werk volk loeliel zich te vereenigen in maat schappijen. Hel was de liberale partij, die de werk- rechlersraden inrichlle in het jaar 1859. Hel was de liberale partij, die het volks onderwijs lot in de kleinste dorpen dege lijk inrichlle. Hel was de liberale partij, die de ge meentefondsen slichtte, waardoor de ge meenten miljoenen inkomsten hebben verkregen. Hel was de liberale partij, die hel artikel 1781, uil hel burgerlijk strafwetboek deed verdwijnen, waarbij een patroon alleen bij eedaflegging geloofd werd tegenover zijne werklieden. Hel was de liberale partij, die de nijver- heidsraden inrichlle. Hel was de liberale partij, die door hel princiep van laat gaan wal gaatden X-iiJ trede uitgesproken door den heer Houtsaeger, Onder-Voorziller van het Landbouw- comice van Veurne, bij de ter aardebestel- ling van den heer Hendrik Desmet. Ingeval van slecht weder,zal bel concert plaats grijpen in hel lokaal der Harmonie. Uitslagen voor hel Landbouwcomice van Veurne. Kweekmerrien. prijs, 125 fr. Vandermeersch Jules, Boitshoucke. Hengsten van 4 jaar en meer. 3e prijs, 300 fr. Andries Alfred, Moêres. De vermaarde Mikke is ter gelegenheid van hel bezoek van Prins Albert weer le voorschijn gekomen, en is gedurende vijf weken le midden der Groote Markt blijven staan. Deze week is zij weder in hare oude schuilplaats gestopt om, God weet wan neer, het daglicht weer te zien. Menige onzer lezers hebben zich mis schien afgevraagd, waarom de Mikke zoo lang opgetimmerd is gebleven. Wij willen hunne nieuwsgierigheid voldoen. 1° Onze burgervaders hebben dien hou ten kemel zoolang ten loon gesteld om aan de kiezers te herinneren welke kolossale geldverkwisling zij over vier jaren gedaan hebben; 2’ zij wilden aan liet puik der Veurnsche straaijeugd eene plaats ver schaften waar zij alleslach van halsbreke- rijen konden uitvoeren en 3° zij hadden hel inzicht met 11 Juli op dezen kiosk een concert le doen geven. Dit concert was in hel nummer van 8 Juli in de deurnaar, aangekondigd, maar werd er niet gegeven omdat daags voor liet feest men bemerkt heeft dal de gaztoestellen niel in orde waren en het voor eene Koninklijke Fan fare vernederend zoude geweest zijn, bij hel flauwe licht van ouderwetsclie lan taarns te moeten spelen. Hei concert heeft dus op de kiosk van S‘ Walburga’s kerkhof plaats gehad en de herbergiers der Groote Markt, die reeds op eenen goeden verkoop rekenden, wa- Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle boegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Relgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMIULJE BRIJMElW» Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. nationalen rijkdom deed toenemen. Wij roepen de aandacht der politie op de straatjongens die in de Noord- en Pan- nestraten, bij de vertrekpunten van de trams, de reizigers lastig vallen door hun ne schooierijen, ja dezelve met scheld woorden overladen indien zij aan hunne bede geen gehoor geven. Andere sliaalbengels schamen zich niet de glazen te ledigen der verbruikers die aan de kofïijhuizen ter Groote Markt ge plaatst zijn, en de waardin uil te lachen, die bun de plaats doel ontruimen. De politie heeft de aangehaalde mis bruiken doen ophouden op het Slatieplein, wij zijn zeker dat zij tiet ook zal doen op de door ons aangeduide plaatsen. De heer De Mot, burgemeester van Brussel, heeft een besluit genomen waar door het aan de automobilisten verboden wordt, op de voorname openbare plaatsen en aan de kruisstraten met eene grootere snelheid te rijden dan met 5 kilometers per uur of gelijk men gewoonlijk zegt op stap. Zou de lieer Burgemeester van Veurne, waar dagelijks zooveel automobielen in volle snelheid voorbijrijden, hetzelfde be sluit niet kunnen nemenTWij zijn verzekerd indien derpelijken maatregel genomen wordt, hij dooi' iedereen zal goedgekeurd worden. 1 Gounod. Waldteufel. 18,12's avonds. 18,17 Het A<lvertentle-blad i« ver- krij^itaar in het koffijhulg I?Et>péranco» nan IO centie men ’t nummer. ADVERTEITIE-BLAD Vanderhae.gtn. Wallace. Gabriel Marie. thébaines 2. Maritana, ouverture, 3. Sérénade badine, 4. Mireille, transcription de l’opéra Voorzitter, M. ANDRIES-VAN SEVEREST. Bestuurder, M. VANDERLINDEN. 1 Palanza, marche avec trompettes Pas eenige maanden geleden schaarden wij ons, Leden van het Landbouwcomice van Veurne rond do grafstede van onzen betreurden Secre taris, den hoor Louis Vandenkerckhove. Heden vergaderen wij in deze sombere rouwkamer bij het stoffelijk overblijfsel van onzen braven, van onzen geliefden Voorzitter. Wie was do heer Desmet 1 Hoeven wij het wel te zeggen, wanneer wij die talrijke menigte aan schouwen welke het zich tot eenen plicht heeft gerekend, eene laatste hulde te komen brengen aan de verdiensten van eenen man in Veurne on omstreek algemeen geacht en bemind t Arm en rijk, landbouwer en heer, iedereen was hem genogen. Immers, was hij niet begaafd met eene zoete inborst I Was hij niet altyd bereid eenieder mot raad en daad bij te staan 1 Moeten wij u herinneren hoe hij zich op het ge bied van weldadigheid hoeft nuttig gemaakt t Is het noodig u voor oogen te leggen al het goede dat hij als veearts heeft gesticht gedurende eene loopbaan van meer dan 60jaarf Wij gelooven op dit alles niet te moeten aan- dringou en ons er bij te mogen bepalen, uwe aandacht te vestigen op zijne uitmuntende hoe danigheid als Voorzitter van ons Cornice. Wij zeggen ons Cornice, maar zouden in dit oogonblik beter zeggen zijn Comice, want op 10 Mei 1848 word onze Maatschappij ingericht op aandringen van onzen dierbaren overledene. Hij was het die de leden aanwierf, «on ontwerp van reglement belegde, de wettelijke erkenning bewerkte en verkreeg. Nadat het Cornice gesticht werd, was hij er van het hart en de ziel. Met de par Vanderlinden flls. 5. La Housarde, suite de valses INGANG VRIJ. Vertrekuren van den Ijzerenweg van 31 Mei tot 30 Juni. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 8,01 9,50 11,55's morgens. 15,53 17,15 (lot Dixmude) 18,03 19,59's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,13 (tot Adinkrrke) 7,43 9,49 10,55 (tol AdóiA.j's m. 14,38 18,05 19,02 (lot AcZinAJ 22,07’s av. Vertrekuren van <Ien Buurtspoorweg tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 4,55 6,52 9,50 ’s morg. 12,10 13,20 15,15 16,11 18,04 19,56’s av. Groote Markt 5,00 6,57 9,55 n 12,15 13,25 15,20 16,16 18,09 20,01 - Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26’ ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statio 5 50 6 52 8 00 9,50 10,50'sm. 12,15 14,38 18,04 19,08 20,00 Pannestr 5$ 6® 8,05 8,56 9,56 10,56 ’sm. 12,21 13,44 14,41 15,56 17,10 18,10 19,14 20,06 - sgs’zezij» ongemeens wilskracht waarmede hij was be gaafd, hield hij de Maatschappij staande, zij groeide immer aan, zij bloeide immer voort. Groote prijskampen voor paarden en hoornvee werden ingericht. Tentoonstellingen van land bouwproducten hadden plaats; voordrachten, van welke vele door den heer Desmet zelven ge geven werden, wierpen de beste vruchten af. Weldra was het betrachte doel bereikt. In wei nige jaren werd ons Veurne-Ambacht een benij- denswaardig oord. Van alle kanten kwam men zijne voortbrengselen opkoopen. Weelde en rijk dom heerschte overheen de gansche streek. Deze toestand was grootendeels te danken aan onze Maatschappij en bijzonderlijk aan het onop houdend streven van haar ijverigste lid, den on- vermoeibaren werker, wien wij vandaag een laatste vaarwel toeroepen. Hij hield er zich niet mede tevreden persoonlijke pogingen aan te wenden hier, bij de landbouwers, om hen op de hoogte te houden van de nieuwste uitvindingen in zake van landbouw en veekweek en hen er toe aan te wakkeren den weg des vooruitgangs te volgen daar, bij de overheden, om van hen al de voordeelen te verkrijgen die voor zijne ge liefde landbouwstreek te bekomen warenhij vervulde daarbij ook nog in ons Cornice de be diening van Schatbewaarder, van 1848 tot 1878, was Onder-Voorzitter van 1878 tot 1887 en be kleedde de waardigheid van Voorzitter van 1887 tot den dag van heden. Dit leven van werken en opofferingen moest beloond worden. Zoo zagen wij den heer Desmet achtereenvolgens door het Staatsbestuur ver- eerenmet het Burgerkruis van 2* klas op 6 September 1879, met het Kruis van Ridder der Leopoldsorde op 7 Maart 1881 en met het Burgerkruis van le klas op 17 September 1887. Het Cornice ook wilde hem zijne erkentenis betuigen en bood hem op 6 Oogst 1898, ter ge legenheid van zijne 50* verjaring als lid en stich ter onzer Maatschappij het prachtige feest aan, dat iedereen van ons zich genoeg herinnert. Ja, waarde Voorzitter, uwe loopbaan hier be neden is wel vervuld geweest; de U opgedragene taak is trouw volbracht. Met recht betuigen wij hier onze diepe droefheid, U uit ons midden te zien wegrukken en tevens zeggen wij u dank over al hetgeen gij voor ons hebt gedaan. Slaap zachtGeniet nu de rust die gij gansch uw leven vluchtet. Vaarwel, nooit volprezen Voorzitter Voor eeuwig, vaarwel

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1