VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Herziening der Kiezerslijsten 1004-100». ’t Gaat opperbest De klerikale Volksvertegenwoordigers en de Onderwijzers. Waarom zij katholiek zijn? Znterclu^ 1 August i 1903. N’r 31. W' jaar. Sedert 1 Juli is men op hel Stadhuis bezig mei de herziening der kiezerslijsten. De personen, die niet ingeschreven zijn op de kiezerslijsten, of die hel getal slem men niet bezitten, waarop zij recht heb ben, mogen hunne rechten doen gelden op bel Stadhuis van nu lol 31 October aan slaande. Wij verzoeken onze vrienden goed na te zien of er klerikalen op de kiezerslijsten geschreven zijn die geen recht hebben te stemmen ofwel die meer stemmen hebben dan degene die hun toekomen. Wij wakkeren onze politieke vrienden aan, die reclamation te doen hebben, zich te wenden tot de LIBERALE VEREENI- GING (estaminet De Keizer) of lot den LIBERALEN WERKMANSKRING (koffij- huis De Arend). De klerikale bladen zijn vol artikels, waarin zij hel gouvernement bewierooken voor de weêrgalooze weldaden, waarmede hel ons land overlaadt. Stoffelijke wel vaart geestesontwikkelingfinanlieele behendigheid 1 alles komt voor de pin in dien dreunenden lofzang Het oogenblik is waarachtig goed ge kozen om van stoffelijke welvaart te spreken. Overal hoort men, in de nijver heid en koophandel, pullen in de aarde klagen. En 't zijn vooral de overgroote lasten die de meeste klachten doen ontslaan, terwijl de toestand der kleine burgerij van langs om meer onhoudbaar wordt. Wat de geestesontwikkeling betreft, om ervan te durven spreken moet men van die gazelschrijvers zijn, ten volle over tuigd dal zij werken voor domkoppen, wien het verboden is naar tegenspraak te luisteren. Het is officieel vastgesteld dat, voor liet onderwijs, Belgie achter de meest verachterde volkeren komt. Dat blijkt onder andere uit de statistie ken die ons den graad van ontwikkeling der rekruten laten kennen, dat blijkt ook uit de'verslagen van het ministerie van landbouw omtrent den toestand van den buiten, en eindelijk nog uit de statistie ken van hel ministerie van justicie aan gaande hel vermenigvuldigen der mis drijven in ons land. Wat het finantieel bestuur van het gouvernement betreft, enkele cijfers leeren ons wat hel waard is. De rechlstreeksche belastingen zijn vermeerderd van 70 miljoen; de zooge zegde proefneming op de stokerijen kost aan het land 28 miljoen, de verliezen daardoor aan de nijverheid veroorzaakt niet medegerekend; de nieuwe miliciewet zal jaarlijks een tiental miljoen nieuwe militaire uitgaven medebrengen; de open bare schuld is vermeerderd van 1 miljard; de verbruikingsbelaslingen zijn verdub beld; van 55 miljoen stegen zij tot 111 miljoen; zij bedragen 6-36 per inwoner, als zij in 1880 slechts tot fr. 4-85 be liepen Dit is voldoende om te toonen dat al het talent van den heer de Smet de Naeyer enkel bestaal in de kunst om zand in de oogen te strooien; hij bestuurt 's lands geldkist op eene wijze, die zelfs zijne beste vrienden verschrikt; men kent daar omtrent de zienswijze van de heeren De Lanlsheere en Cooreman, beiden gewezen katholieke ministers, en ook van den heer Renkin, een der leiders der rechterzijde. In 1901 beknibbelde de heer Cooreman het onbepaald aangroeien der openbare Toen de jongste wet op het lager onder wijs in den Senaat besproken werd, be loofde de heer Schollaert, toen Minister van Onderwijs, een wetsontwerp te zullen neerleggen strekkende lol afschaffing van de5e reeks onderwijzers en hulponder wijzers, wanneer de geldmiddelen het zouden toelateu. Daar de huidige Minister De Trooz aan de belofte van zijnen voorganger niet vol deed, werd over twee en half jaar een wetsontwerp in dien zin neergelegd door den heer Maenhaut en andere volksver tegenwoordigers. 11O leden der Kamer hadden tegenover de onderwijzers de plechtige verbintenis aangegaan dit ont werp te zullen stemmen. Dinsdag laatst kwam dit ontwerp ter spraak. De leden van beide linkerzijden en de Daensisten alleen, benevens de heeren Maenhaut, Gielen, Pieraerl, Van Brussel, Huyshau- wer en Raemdonck, leden der rechterzijde hebben hun woord gehouden. 50 leden der rechterzijde hebben aan hunne belofte niet voldaan. De heer VANDERHEYDE stemde tegen hel voorstel Maenhaut, de heeren PIL en DEGROOTE waren, volgens loffelijke gewoonte, afwezig. Indien de heer PIL in de zitting tegenwoordig geweest ware zou hij toch tegen het voorstel Maenhoul gestemd hebben, want de heer Neujean verklaarde dat hij zich onthield omdat hij met den heer Pil afge sproken was. Onderwijzers, wat zegt ge van die Ziehier de bijzonderste bepalingen be treffende bel kiesrecht: Om kiezer te zijn voor do Kamer moet men op 1 Mei 1004, ten volle jaar oud zijn; voor den Senaat 30 jaar; voor de Provincie 30 jaar en voor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer en den Senaat, moet men op l.Iuli 1003 ten minste «edert één Jaur ten volle in de stad of gemeente verblijven; voor de Gemeente, sedert ten minste 3 Jam*. Hebben recht op eene bijgevoegde stem Voor de gemeentekiezingen, de kiezers van ten volle 33 jam* oud op 1 Mei 1904, gehuwd of weduwaar met kinderen, ten minste 1» frank persoonlijke be lastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielenvan 2000 tol 10,000 zielen 1O fr. in de mindere gemeenten frank. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastgesteld op ten minste frank. Voor de werklieden is hel voldoende dat zij een huis bewonen, welke voor gemelde sommen als belastbaar aangeteekeud is op de belaslingsrollen. Hebben ook recht op ééne bijgevoegde stemDe kiezers, eigenaars sedert I Juli 1902 van gronden of huizen gevende een kadastraal inkomen van 48 fr. of van eene inschrijving op het Groot boek der openbare schuld, of van een renleboekje op de Spaarkas, gevende ten minste eenen jaarlijkschen intrest van honderd frank en beslaande sedert 1 Juli 1901. De Patrie van Brugge schreef onlangs het volgende: Te vele katholieken belaas aanzien alleenlijk hun eigen belang. Zijn zij eens bedrogen geweest in hunne ver wachtingen, hebben zij van hunne poli tieke vrienden geene voldoening bekomen (het is moeilijk van eenieder tevreden te stellen en zijn vader), het is op de gansche partij dal zij hun wraaklust doen gevoelen. Is dit rechtvaardig? Moet de katholieke partij niets anders kennen dan persoonlijke belangen? Moet zij niet vooral en bovenal als doel hebben: bel algemeen welzijn, de triomf der gods dienst en der godsdienstige vrijheid en de strijd tegen de ondeugd en de misbruiken van allen aard? De ontevredenen hebben hun eigen be lang boven alles geplaatst: de eene heke len hunne gemachtigde zelf in de tegen woordigheid van den vijand de andere, wanneer er te strijden valt, blijven werk loos. In een woord zij trachten eene neder laag te veroorzaken, nederlaag waarvan zij de eerste slachtoffers zouden zijn. De goede soldaat verlaat hel slagveld niet omdat men weigert zijn krijgsloon te vermeerdereuhij verbrijzelt zijn degen niet omdat het eten wal te laat komt; hij keert den vijand den rug niet omdat deze zulks vraagt en hij bedilt zijne oversten niet omdat bij van hun geen dag congé heeft kunnen bekomen. Wij hebben reeds menigmalen de ge legenheid gehad te spreken over de altijd diepere verscheuringen die ontstaan in de katholieke partij. De Patrie spreekt nu zelve van dezen ellendigen toestand: Zij is te duidelijk opdat wij uitleggingen zouden geven. De katholieke partij verliest zijne krach ten 1 En is te beter! schuld; de heer De Lanlsheere verwittigde den Senaat nopens de gevaren der finan lieele politiek van het Gouvernement, en de heer Renkin verklaarde dat onze minis ters de Staatskas besturen als echte geld verkwisters. Denkt ge misschien dat de heer de Smet van die gewichtige vermaningen reken schap zal houden Ge zijt er wel mede Wat kan hem dat allemaal schelen Indien zelfs de katholieke oud-ministers verklaren dat hij hel land naar den onder gang leidt, heeft hij niet al de katholieke krabbelaars om in hunne gazetten te ver tellen dat alles opperbest gaat En beslaan er geene godvruchtige zielen genoeg om dat te gelooven 1 Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels oneeteeknnd nf bevattende, worden niet opgenomen. 01 i sonaiiteiten 1,1 Annoncenvoor Belgie, uitgezonderd beide I /aantieren, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij C^MII^E BRUXEIIV, Drukker-Uiigever, te Veurne, en in de Postkantoren des Ri.~- Verlrokuren vnn tien IJzcrenweg van 31 Mei tot 30 .Juni. Hebben recht op twee bijgevoegde stemmen: 1° Dezen, die alle twee de bovenge noemde voorwaarden van huisvader en eigenaar samen bezitten; 2° Zij, die drager zijn van een der diplo ma’s, titels of getuigschriften opgesomd in artikel 17 der wet van 12 April 1894; 3° Zij, die een der openbare bedienin gen vervullen of vervuld hebben, die eene der ambten bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitge oefend hebben, aangestipt in artikel 19 van voormelde wet. Niemand kan meer dan 3 stemmen hebben voor do Kamers en de Provincie, noch meer dan 4 voor de Gemeente. ADVERTENTIE-BLAD 18,12’s avond». 18,17 liet Advertentle-blnd ïh ver krijgbaar *>et koffljliuii» «I/Eapérance» aan IO centie* men ’t nummei*. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26*’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4.41 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Oroote Markt om 10,20 u. A Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8,00 9,50 10,50’s m. 12,15 14,38 18,04 19,08 20,00 Paunestr. 5,56 6,58 8,0ó 8,56 9,56 10,56’sm. 12,21 13,44 14,44 15,56 17,10 18,10 19,14 20,OS Vertrek uit Veurno naar liet Binnenland <>43 6,49 8,01 9,50 11,55 's morgens. 15,53 17,15 (tot Dixmude) 18,03 19,59's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: ~.33 (tol Adinherke) 7,43 9,49 10,55 (tot Adink.) 'b ui. 14,38 18,05 19,02 (tot Adink.) 22,07 ’s av. Vertrekuren van <len nuurtapoorweg tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar N1EUP00RT en OOSTENDE Statie 4,55 6,52 9,50 a morg. 12,10 13,20 15,15 16,11 18,04 19,56’s av. Oroote Markt 5.00 6,57 9,55 - 12,15 13,25 15,20 16,16 18,09 20,01 -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1