Groot Bal Groot Bal bij Leopold DENECKER. I Germain de Vallejo heeft de eer het achtbaar publiek bekend le maken, dal hij zich komt ie vestigen als BnlJdcr-IKlcermnker, bij zijne ouders in het Hótel de Rhetorica, Veurne. Bertha OBYN Onze Kermis. Mengelingen. aan Verloren. Groole Poppebolling Ons Antwoord de Veurnaar. Algemeene Tijdingen. Och, kom het duidt zich van telf aan: tTi/tslÊtg; d.er fr. 2-10 2-15 Eieren p. 20 fr. 2-15 2-30 geen eener vaders ecns onder den neus wrijven. Tol later dan. Grooto Scliletlng aan de Per» uilgeschreven door de Rilde S. Sebastiaan, op Zondag 2 Augusli. 490 fr. prijzen. Sclilctlng nnn <le Per* te Adin- kerke op Zondag 9 Augusli 1903. en ook der ouders ‘n blijvenden, heil- tarnen indruk te laten. Een gouden Armband. Goede belooning aan dezen die hem lerugbrengl. Adres len bureele van dit blad. Ier herberg Den Keizer, bewoond door Polydoor Vanden Kerckhove, op Maandag 3 Augusli 1903, om 8 ure ’s avonds. Inleg 50 centiemen. De inschrijvingen moeien gedaan worden len laatste» den Zondag. Diplomas in de Beroepschool voor Snij’ kunst te Brussel. bij hare ouders, Pannekalsijde, Veurne, laai hel geëerd publiek welen dal zij den stiel van Kleermaak»ter voor eige ne rekening zal uitoefenen. -- Op aanvraag begeeft zij zich len huize. Zij verhoopt de gunst van het achtbaar publiek te winnen. MORGEN in hel Hotel «le Illietorica. bij J. de Vallejo-Cavereel. INGANG: 20 CENTIEMEN. 29 Juli. fr. 2-60 Midden Leegste 20 fr. aan en Cardi- Heel flauwtjes over T algemeen. Op de Groole Markt stond een armmoedig samen raapsel van weinig intéressante barakken, V1LKEN. Twee eerste prijzen van 20 fr. en medalio aan wed" Pauwels Bertin, Ramscap- pelle en Houtsaeger Guslaaf, Veurne. Twee tweede prijzen van 15 fr. aan weduwe Warreyn Pieter, Wulpen en I ntlg niets gemeen hebben. ïk kan b.v. Houtsaeger Hector, Ramscappelle. ■>-i. Derde prijs van 10 fr. aan Dewaele bodewijk, Coxyde. Eervolle melding Monleyne Jules, Rams cappelle. Op de vraag die wij aan de Veurnaar gedaan hebben, van aan zijne lezers le laten kennen hoeveel beide kiosken gekost hebben antwoordt do Moniteur van het stadhuis dat hij daar niets van weel en dal hij aan ons verzoek niet kan voldoen. Zeg liever, Veurnaar, dal gij dit niet wilt of niet durft doen, wam hoe dikwijls is hét niet gebeurd dal uw blad cijfers on stukken bekend gemaakl heeft, die ten overvloede bewezen dat uw opsteller loegang heeft op het stadhuis, ja dal hij met de zaken van hei stadsbestuur zeer wel bekend is. Nu indien de Veurnaar aan zijne lezers de betaalde sommen niet wil laten kennen, zullen wij, op tijd en stond, dit in zijne plaats doen, en ze onze spaarzame burger- PRIJSDEELING-KWESTIE. Er bestaat in zekere middens 'n strekking tot het radikaal afschaffen der prijsdeelin- gen en wel onder de volgende voorwendsels 1° Dat eenerzijds de tijd besteed door leeraars en leerlingen tol het voorbereiden van het feest teenemaal verloren is voor het eigenlijke onderwijs 2° Dat anderzijds die ceremonie nood lottig werkt op het brein der kinders, door bij de eene - de overwinnaars - ‘n hardvoch tige, misplaatste fierheid, en bij de andere, - de overwonnelingen moedeloosheid en af gunst te verwekken. Laat ons ‘n oogenblik beide argumenten onderzoeken. Tijdverlies? Nu ja, men kan niet ontken nen dal in sommige scholen,'n heele hoop tijd besteed - verspild - wordt aan tal van beuzelarijen die met de eigenlijke prijsdee- 3-niaar moeilijk begrijpen welke betrekking kan be staan tusschen eene prijsuitreiking ten jare 1903 en de afgezaagde stupiede Marlborough legende Aldus begrepen vervalt de prijsdeeling tot 'n komedie, tot 'n kavalkade waar 't zoon tje van Mevrouw X of T paradeert en Eransch brabbelt wijl de arme jongen, die 't jaar door werkte, met moeite op de plan ken komt om z’n prijsje weg te halen. hulerdaad, daar is tijdverlies, veel tijd verlies in 't aanleereu van al die vermufle vodderijen, ik sta zulks toeMaar verwij dert nu eens al die poesjenellen), verbeeldt je 'n ernstige prijsdeeling waar de verdien sten der leerlingen naar waarde getoond en geschal worden, en zegt me of zulke ceremo nie niet nuttig en noodig is. Nutlig ja, want ze werkt heilzaam op den geest van het kind door hem op tastbare, indrukwekkende wijze te toonen dat de vlijt beloond en de luiaard gestraft wordt. Kamerpedagogen zullen u 1 ernstig verklaren dal men aan de kinderen in hunne studiën niets voor oogen moet hou den dan de verre toekomst, dan het spektrum van de latere struggle for life om hen tot vlijt op le wekken. Zonderlinge redeneering! Alsof hel kind zich bekommerde met wat Item binnen tien, twintig jaar te wachten staat Ten anderen, beste lezer, wal dreef je aan tot leeren in je schooltijd Was het de zucht naar «’n mooie positie» of uit liefde tot de wetenschap, of uit zelfbegrip van je men- schenwaarde? Niets van dal alles! Je leerdet om je ouders vermaak te verschaffen, om je leeraars te bevredigen, je leerdet omdat je niet wildel achterblijven bij je makkertje die sterker was dan gij, je leerdet om de eerste te zijn in de prijsdeeling, om onder luid handgeklap en stormig muziek 'n vracht boeken en ’n reeks gelukwenschingen te ont vangen en 'n traan van aandoening te zien perelen in oog van vader en moederDe Prijsdeeling is nuttig, is noodig. «Maar», zult ge me zeggen «die voorge wende fierheid, die afgunst Och, God! De kinderen hebben reeds zooveel gelegen heden tot afgunst en fierheid 'n nieuw mutsje, ’n volle zak knikkers, 'n cigaret dat eene min of meer hun hart niet zal ver anderen. Die fierheid is ten anderen vol strekt niet misplaatstdie fierheid is zelf voldoening, zelfvertrouwen, en c— enkele vader zal me tegenspreken die fier heid is gedeeld door de ouders!... Welke het karakter moet zijn prijsdeeling, vraagt ge me lezer? St. .TOltIK. Vrijdag avond is te St-Joris-bij-Nieuwpoort de genaamde Ben jamin Laveersse, leurder, door zijnen hond erg gebeten geweest. M. de doktor Maertens van Nieupoort,dieden gekwetste verpleegde, heeft hel dier, dal alreeds doodgeschoten was, door den veearts M. Vanbiesbroeck doen onderzoeken. Deze heeft beslaligd dal de hond door razernij aangedaan was. Laveersse is zaterdag morgend reeds met M. Mus, burgemeester, vertrokken naar hel geslicht Pasteur, te Rijsel. HOUTHEM. Tijdens hel onweer van donderdag der verledene week is de I donder gevallen le Houlhetn op de herberg de Landsman, die de prooi der vlammen geworden is. KORTRIJK. De Gulden Spo renstoet. Zondag 9 Augusli, om 2 ure namiddag, zal le Kortrijk de groole his torische sioei uilgaan, ingericht ter ge legenheid van de 600' verjaring van den Guldensporenslag (11 juli 1302), en die verleden jaar wegens hel slecht weder niel kon uilgaan. De sloel zal beslaan uil 1500 personen, 300 paarden, 100 ossen spannen, oorlogsioesiellen, praalwagens, enz. Hel is te hopen dal hel weder dit jaar beter zal zijn. klerikale belovers? In plaats van door de afschaffing der 5' reeks, eene schreeu wende onrechtvaardigheid le herstellen, werpt men de vergrijsde veteranen van het lager onderwijs eene aalmoes toe, die de 50.000 fr. niel overtreft, terwijl men anders miljoenen nutteloos verkwist. Wij hebben in ons laatste nummer de flauwe praat besproken, die de Veurnaar aan zijne lezers opdischl aangaande de vermaarde mikke, wij hebben doen zien dal indien er één kiosk noodig was, hel bouwen van den tweeden eene kolossale nultelooze geldverkwisling was. Wij hebben hem ook het gevoelen doen kennen van zijne vrienden, en vooral van de gebuisde klerikale kandidaten van •1899, en op dit alles antwoordt de Veurnaar dat wij gelijken aan iemand die met gescheurde vest en gelapte» broek loopt en die klaagt dat men hem twee koslumen geeft in plaats van één. Daarop antwoorden wij Indien die kiosken met de centen onzer burgervaders betaald waren zouden wij onze sladhuisbazen loven over hunne vrijgevigheid, maar de gilelbeurs onzer spaarzame bestuurders is gesloten ge bleven en T is met hel zuurgewonnen geld der burgers, dal deze kiosken zijn betaald geworden, ook is hel niel te verwonderen dal iedereen in Veurne, uit genomen de schrijver van de Veurnaar, hel bouwen van twee kiosken eene kolos sale geldverkwisling noemt. Bij Koninklijk besluit van 25 Juli 1903, wordt M. de baron Bethune, lid der be stendige afvaardiging van den provincia len raad van West-Vlaandèren, benoemd als gouverneur dezer provincie, in vervan ging van M. de graaf Karei d’Ursel, over leden. VEURNE. - Gisteren morgend heeft men uil de Nieupoorlvaari, nabij de Yzeren brug, hel lijk opgehaald van Jan Schacht, landgebruiken te Wulveringhetn. Morgen om 11 ure, prijsdeeling aan de leerlingen der Staats Middelbare School, op Stadsschouwburg. De prijsdeeling voor de leerlingen der Lagere Meisjesschool zal plaats heb ben op Stadsschouwburg, Zondag 9Oogsl om 11 ure voormiddag. lVTr RuxtI is morgen lespreken in A het Hotel Royal, Groole Markt, van 10 lol 11 uren. Onze stadsgenoot Juliaan Claerhoudt heeft in den wedstrijd van het Koninklijk Conservatorium van Gent, den 2“ prijs be komen voor cornet en trompette. Sedert eenigen lijd wordt hel publiek uilgenoodigd om de Lessive du Génie te gebruiken. Maar vragen eenige lezers tol welk gebruik Gemakkelijk aniwooi d voor alle kuiscliingen. Geen produkl waschl zoo snel en zoo goedkoop hel linnen, de flanel, de kleedingslukken, geeft zulke» glans aan de kleuren dei tegelvloeren. De vleeschhouwers, de varkensslacbters verdrijven er mede allen reuk uil hunne winkels, want de Lessive du Génie behalve dal zij eenen geur van iris verspreidt neemt op wonderlijke wijze alle velplekken van de toogen en uit stallingen weg. Vraagt staal aan de Maatschappij der Produils du Génie, le Péruwelz. Te koop bij MM. Vanderheyde, broeder en zusters, Appelmarkt, Veurne. op de Vischmarkt was er een halfgesloten paardjesmolen die reeds den dinsdag ver trok. En op dit alles viel gedurende vier dagen een onverbiddelijke» doordringen den plasregen die ’t nog erger maakte. Den Zondag voormiddag, gaf de Harmo nie S' Cecilia, in haar lokaal, een puik concert, ’s Namiddags kon de boetproces sie, uil oorzaak van bet slechte weder maar half uilgaan, evenwel bcstaiigde men dat er zeer veel volk was opgekomen. ’s Maandags regen,'sdinsdags her-regen en 's woensdags nog regen en paardekoer- sen. Deze laatste zijn de eenige feestelijk heid die gelukt mag boeten. De toeschou wers waren talrijk, do paarden vrij goed, de book’s luidruchtig en hel wedden geani meerd. Wij wenschen de inrichters der koersen geluk en drukken de hoop uil dat voorlaat! de vóórhistorische ringsleking door iets moderner, zooals dees jaar zal vervangen worden. Donderdag en Vrijdag was het weder nog wankelbaar, doch dezen morgend geelt hel eenige teekens van opheldering die bij ons de hoop doei omslaan, dat de Koekezondag een winstgevende dag voor onze neringdoeners zal zijn. Botermarkt per kilo 22 Juli. Hoogste prijs fr. 2-75 2-60 2-50 Burgerstand der stad Veurne. DIX.MUIHC. De aanbesteding Och, kom het duidt zich van zelf aan; van den tram Dixmude-Yper Popei inghe, eenvoudig genoeg om alle nutteloos tijdver- heeft plaats te Brussel, den 9 September lies le vermijden, aantrekkelijk en plecht- - in hel lokaal der Nationale Maatschappij statig genoeg om op den geest der Kinders PEERDENMARKT vanfBu“^lsl,0®r'*eKe’‘^^'el bestek beloopt J-“ OP ZATERDAG I AUGUSTI 1903. Foor de schoonste inlandsche Jaarling- peerden (gezegd 18maanders.) RUINPEERDEN. Twee eerste prijzen van 30 fr. en medalie aan Buysse Pieter, te Bousselaere en Malsaerl Felix, te Bulscamp. Twee tweede prijzen van Nollet Hector, le Sleenkerke nael Florent, le Coxyde. Twee derde prijzen van 10 fr. aan Van Hyfte August, le Wulpen en een niel loegekend. MERR1ËN. Twee eerste prijzen van 30 fr. en medalio aan De Tollenaere Hendrik, le Coxyde en Vermeersch Hendrik, le Veurne. Twee tweede prijzen van 20 fr. aan Nollei Hendrik, le Bulscamp en Vanler- berghe Alois le Noordschoie. Drie derde prijzen van 10 fr. aan Bulaye-Decroos Thomas, le Beveren, Delurck Charles, le Wulveringhetn en Cornille Honoré, te Coxyde. Voor de schoonste inlandsche Veulens geboren in 1903. HENGSTEN. Twee eerste prijzen van 25 fr. en medalie aan Cornille Honoré, le Coxyde en Van Hyfte August, te Wulpen. Twee tweede prijzen van 15 fr. aan Mortier Louis, te Bulscamp en Nollei Hector, le Sleenkerke. Derde prijs van 10 fr. aan Vanden Bus- sche August, te Veurne. Eervolle melding: Leper Alois, le Sleen- 1 kerke en Vcrcamer Pieter, le Sleen kerke. STAD VEURNE. w VERMAKELIJKHEDEN. Sterfgevallen. don 25. Dezwarte Joris-Jozef, 21 <1., Ooststr. PUCK. HUI» - 2-50 2-40 Gehoorton. den 19. De Voghel Rachel-Roialia, dochter van Hendrik en Do Voghel Odila, Markt. den 24. Pauwels Leo-Maurits, zoon van Hendrik en Ternier Romania, Bewesterpoort. den 27. Obyn Omaar-Lodewijk, zoon van Karei en Mortier Romania, binnen palan. den 27. Vanden Bergho Loéewijk-Andrea», zoon van Andreaa en Schipman Anna, Bewea- terpoort. den 29. De Saever Maria-Magdalena en Daniël- Jozef, tweelingkinderon van Alois en Gombert Constancia, Rozendaelstraat. den 30. Peeren Bortha-Maria, zoon van Camiel I en Borteel Pharailde, binnen palen. Huwelijksafkondigingen. don 26. Passchyn Florimond, eigenaar, Jette S* Pierre, mot Mortier Helena, zonder beroep, Gent. Cloet Pieter, visacher, met Huysseuno Mathil de, dienstmeid, beide te Ooatduinkerke. Couvreur Georges, schilderagast, Veurne, met Demoulenaere Alida, dienstmeid, Dixmude. Huwelijken. den 25. Bekaert Karei, landbouwer, geboren te Pervyae den 24 Juli 1864, met Bernaert Delphina, dienatmeid, geboren te Keyem den 22 Juli 1875. den 29. Rosaeeuw Arthur, werkman, geboren te Dixmudo den 10 Auguati 1879, met Dufoor Leonia, werkster, geboren te Veurne den 24 Juli 1885.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 2