VAN VEURNE Herbergiers NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Iets over de Prijsdeelingen in onzen Schouwburg. Hulde aan Mr Buyl. Kiezers Leest en overweegt 292 miljoen ’s jaars. 506 miljoen 526 miljoen frank. Voorgedaan is nageleerd. Domperstrekken. %nter<lu^ S Augusti 1903. ’V 3». TT' .jaar. I Ouder T liberaal ministerie betaalde ieder Belg 10 fr. 11c. per hoofd onrechl- streeksche belastingen, en in hel jaar 1903 17 fr. 78 C. Dus, dal de lasten, die op het volk wegen, bijna verdubbeld zijn onder het bestuur der katholieken. Wij meenen de welwillende aandacht der gemeenteoverheid, alsook die der plaatse lijke politie en van hel onderwijzend per sonnel te mogen roepen op zeker betreu- renswaardig incident, dal zich heeft voor telooze kwakzalverij Blijft gij nog langer onverschillig, dan zal men u uitkleeden tot op hel hemd. Aan u, kiezers, te toonen dat gij nog niet rijp zijl voor slavernij noch dwinge landij. Gebruikt met overtuiging, uwe vrijheid om overal de klerikalen weg te jagen v. Hoe wil hel Liberalisme dit doel bereiken A. Met de drift van hel vermaak van langs om meer aan te hitsen en met daartoe alle slach van middelen te ver schaffen door de herbergen, de dans- zalen en ander nog slechter plaatsen; bij middel van de schouwburgen, de volks spelen, de pleiziertreins en andere van dezelfde soort....» Zoodus, dat volgens de bisschoppen de herbergen, danszalen en schouwburgen, de volksspelen en pleiziertreins onzedelijk en verontzedelijkend zijn 11! En toch, hoeveel katholieke sociëteiten vindt men niet, ja zelfs congregatiën, die op schouwburgen spelen of die deel nemen aan allerhande volksspelen. En dat alles heel die Bisschop on zedelijk Zoo hunne eigene katholieke vrienden en partijgangers zijn, zóó oordeelen zij een ander. Dinsdag greep in den restaurant Tour- naisien, Krijgslaan te Elsene, eene hulde- belooging plaats ter eere van M. Buyl, volksvertegenwoordiger en gemeente raadslid. De belooging was ingericht door den kantonalen bond van gemeente- beambten (Elsene, Etterbeek, Hoeylaert, Boschvoorde, Watermaal, enz.) Een prachtig album met handteekening bekleed en ingebonden in fijn marokijn leder, werd den held van het feest aan geboden. De heer Cantillon, bureeloverste bij het gemeentebestuur van Elsene, heeft, den lof van M. Buyl uitgesproken. Hij was de eerste die de belangen behartigde van de gemeentebedienden en beambten, die vroeger een O in het cijfer waren. Dank aan zijnen taaien ijver heeft hij de regeering gedwongen hunne rechten te erkennen en hunne eischen ten groolen- deele in te willigen. De heer Buyl heeft in welsprekende woorden bedankt. Men heeft maar al te veel de belangen der kleine burgers en voornamelijk der ge meen tebeambten verwaarloosd. De heer Novent, ondervoorzitter van den Belgischen Bond van gemeenlebe- amblen, heeft een heildronk ingesteld ter eere van M. Cantillon. Moeten wij er bijvoegen dal hel feesl laat geduurd heeft in gezelligheid en vriendschap Eere aan den kanlonalen bond van Elsene, die be wezen diensten weel te erkennen. In 1884 regeerden de liberalen met Verleden jaar had het katholiek mini sterie verleerd De voorziene uitgaven voor 1903 zijn vastgesteld op Ziedaar hoe zij onze zuurgewonnen penningen aan de vriendjes en kiesdravers uitdeelen. Keesen. Dat briefje werd aan den koning ge zonden in 1884, en in de klerikale ga zetten overgedrukt. Pastoor Keesen werd niet vervolgd integendeel, hij steekt als senator nu en dan de voeten onder ’s konings tafel. Hebt ge ooit republiekgezinde bladen zulke grove uitvallen tegen den Koning welen opnemen En onder deze koningsgezinde uit- schelders hoeveel zijn er niet die nu het rood lintje op den revers van hunnen overjas steken. KoningsgezindenWelke spotternij! Komedianten en Tarlufen, ja. Ze boften en stoffen! en terwijl men 12 miljoen geeft voor het werkpensioen, en 15 miljoen mililievergoeding, ontfutselt men den werkman langs eenen anderen kant negentig miljoen. Nu ook nog 21 miljoen voor vleesch uit de beurs der brave Belgen, om de macht der klerikalen uit te breiden. En weldra 10 miljoen op het bier. Is voor nieten Juicht Belgen! Juicht in breede, volle accoordenLeve de klerikalen! burgers en Werklieden! Ziedaar wel eene ongehoorde, schaam- Men word, rerzoeb. olie ..oegenann.de artikels nitertijk tegen Vrijdag mitog ^,e.. onderteekend^oe te zenden. - Artikels ongeteekenr, „r De Annonce» voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Public.té, Magdalenastraat, Brussel. ïn bü CAMILLE MKUJWEIIV, Drukker-üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren dos Rij"-- Vertrekuren van den IJzerenweg van 31 Mei tot 30 .luni. De provincieraad van Weslvlaanderen, die bijna uilsluitelijk uit klerikale heet hoofden is samengesteld, heeft in hel be gin van .haren zittijd, in princiep, besloten een taks te leggen op de nieuwe herber gen. De taks is bepaald op 100 fr. voorde gemeenten van minder dan 1500 inwoners; 150 fr. voor de gemeenten van minder dan 5000 inwoners; 200 fr. voor de gemeen ten van minder dan 10,000 inwoners en 300 fr. voor de gemeenten van boven de 10,000 inwoners. Dus als iemand eene nieuwe herberg zal willen openen om zooveel te gemakke lijker in het onderhoud van zijn huisge zin te kunnen voorzien en T zijn meest al kleine burgers en werklieden die in dit geval zijn dan is hij verplicht, indien bij zich te Veurne wil vestigen, 100 fr. ver gunningsrecht te betalen en nog 200 fr. er bij voor hel openen cener nieuwe herberg. Deze taks is een tergende maatregel tegenover de brouwers en herbergiers, ook hebben onze klerikalen gevreesd, dal hij eenen noodlolligen invloed zou hebben op de gemeentekiezingen en daarom heb ben zij bet heffen der taksen op de nieuwe herbergen voor een jour uit^e- Htel<l. Deze belasting is dus niet verworpen maar slechts uitgesleld en intusschentijd zullen onze spaarzame bestuurders naar middelen uilzien, om ook de oude herber giers den duivel aan te doen. Toe, herbergiers, stemt maar voor de klerikalen lot dat zij u geheel en gansch gepluimd hebben. Zie, als ’ne menseb hel goed overlegd en een beetje diep in zijn consciëntie boort, moet men bekennen dat de kleri kalen toch primussen zijn. Alle gaven zijn de hunne. Twee bijzonderlijk Zij zijn koningsgezind. Dit woordeken in ’nen klerikalen mond heeft een speciaal smaaksken. Koningsgezind, dal zijn zij Zoolang als de koningen voor hunne eischen buigen en hunne altijd klimmende hebzucht gedoogen of begunstigen, zoo lang zij geen woordeken blaam laten nedervallen over hunne schandige ver krachtingen der volksrechten; maar durft een koning of keizer zich wagen eene speld in hunne overheersching te steken, halt-la! majesteit, laat die pretentie daar, en nog wal vlug, of zij laten U onmidde- lijk los, en dan stuikt ge van uwen troon gelijk een posluurken die maar op twee pikkelen meer zou rusten. Om dit te staven moeten wij de gansche geschiedenis des koningsdoms en der kerk niet aanbrengen; laat ons enkel eenige jaren achteruit gaan, jaren welke wij beleefden, en zien wij hoe de geeste lijkheid en de klerikalen onzen koning wisten te bewierooken alleenlijk om dat hij trouw onze Grondwet naleefde en de wetten, door hel belgisch volk ge maakt, meende te doen eerbiedigen. Ziehier, onder andere, wat een belgi- schc priester, die nu senator is, tijdens den schooloorlog schreef: Sire, Omdat het liberalismus U op den j troon deed beven, hebt gij de lafheid i begaan hem uwe trouwste onderdanen als aas toe te werpen. Het kenmerkend karakter van uwe regeering zal zijn de ondankbaarheid ingegeven door de laf- hertigheid Morgen zal de omwenteling den scepter in uwe krachtelooze handen verbrijzelen, en niemand zal er de stukken van op- rapen. In alle sleden waar de katholieken hel meesterschap bezilten kan men bestatigen dat zij vijanden zijn van vermaak en ver zet, hoe onschuldig die ook mogen wezen. Wij hebben dit meer dan eens bewezen en hebben ook dikwijls getoond hoe uit zinnig en hatelijk de klerikalen te werk gaan om de liberalen te doen doorgaan voor al wal slecht is. Dinsdag 7 April laatst wierd in de Kamer een uittreksel gelezen uit eenen polilieken katechismus, den 8 December 1881 goedgekeurd door den Bisschop van Namen. Daarin lezen wij onder andere eene vraag belrekkelijk eene beschuldiging waarbij de katholieken de liberalen voor stellen als alle familieleven en alle zede lijkheid willende vernietigen Ziehier de vraag en het antwoord ADVERTENTIEBLAD 4,43 6,49 8,01 9,50 liet Aclvertcntie-blnd is ver- krijpfbaar in liet koffijliuis «L’Espérance» aan IO centie men "t nummer. 18,12 ’s avond». 18,17 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26’ ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 1,41 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Oroofe Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 11,55's morgens. 15,53 17,15 (tot Dixmv.de) 18,03 19,59's avonds. Vertrek uit Veurno naar Duinkerke 1,33 (lot Adinkerhe) 7,43 9,49 10,55 (tot ArfinAJ's m. 14,38 18,05 19,02 (tot AdóiAJ 22,07's av. Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 4,55 6,52 9,50 's morg. 12,10 13,20 15,15 16,11 18,04 19,56's av. Oroote Markt 5,00 6,57 9,55 - 12,15 13,25 15,20 16,16 18,09 20,01 - Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8,00 9,50 10,50 'sm. 12,15 14,38 18,04 19,08 20,00 Pannestr. 5,56 6,58 8,03 8,56 9,56 10,56’sm. 12,21 13,44 14,44 15,56 17,10 18,10 19,14 20,06

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1