Verwonderde Menschen Prijsdeeling. Algemeene Tijdingen. De nieuwe Paus. Rechterlijke Kronijk. geen wanorders I Zou de Veurnaar, ons niet kunnen zeggen, waarom bij liet nieuws der kieziug van den Paus, er in Veurne aan de huizen der geeslelijkcn en voorname katholieken de vlag niet werd geheschen, ten leeken van vreugde. Totaal fr. 14,493 89 Veurne de Panne. Reizigers on reisgoed Koopwaren 68299 03 7757 01 14,028 60 8,323 22 fr. 22,351 82 10,549 10 3,944 79 1,782 05 277 69 9834313 8621 94 In zitting van 5 Augusli, werd de heer August Houlsaeger, lol Voorzitter van hel Cornice gekozen, in vervanging van den heer Desmei overleden. De heeren Honoré Cornille en Pider Feys werden lolondervoorziilers benoemd en de heer Eugecn Quataimens tol lid van het bestuur. De leergangen zullen den Woensdag 23 September 1903, hernomen worden. Zondag morgend, ten 11 1/9 ure beeft De nieuwe Gouverneur van West- Vlaanderen zal te Brugge op 17 dezer, ingehuldigd worden. VEURNE-Bij Koninklijk besluit van 13 Juli wordt de beboerende Commis sie der Godshuizen vanV< urne, gemachtigd lot hel herbouwen van twee baar toebe- hoorende woonhuizen in de Pannestraat, aldaar, belendende aan hel weeshuis voor meisjes en, om tol dekking der uitgave te vervreemden, tol beloop van een kapitaal van 15,000 fr. de inschrijving in hel Groot boek der openbare Staatsschuld 3 t. h. 2* reeks, n' 39663, naamweerde 20,600 fr. De mcnsch is een wonder schepsel Gods ziedaar eene waarheid door de dagelijksche ondervinding bevestigd. Kinderen, van hel oogenblik dal ze loo- pen kunnen, zijn verwonderd over alles wal hen omringtalles is nieuw voor hen, alles is dus een raadsel. Gelukkige schep sels, zooals dichter Beets zegt, zoolang hel raadsel der wereld voor hen nog niet is verklaard; zij genieten in hunne on wetendheid. Eens dal do mensch tol do jaren van versland gekomen is, ver keen zijn geest in gedurige werkzaamheid: hij wil de geheimen der schepping door gronden; hij zoekt, vergelijkt, voelt zich naar de oplossing van hel raadsel aange trokkén; stapt ijvervol op hel pad der kennis en wetenschap voort, zoodra slechts een lichtstraaltje dit pad komt op helderen, ot wordt door moedeloosheid beneveld, niettegenstaande alle ingespan nen pogingen, in den doolhof zijner ge dachten verdwaald, zonder hol einde van zijnen weg te kunnen bespeurenis in tegendeel overgelukkig als hij het voorge stelde doel bereikt, als hij het «Ik heb hel gevonden» mag uilroepen, maar blijft toch immer verwonderd over zijn wel als straks over zijn misslagen. Volwassen menschen zijn verwonderd over de onverklaarbare dwaasheden van de eerste jeugdverwonderd als zij de levenlustige kleinen, in hun wilden loop vallen enjzonder gebroken beenen of armen op zien slaan; en zij zijn hel niet min, als in hunne onbesuisde jacht op genot en vermaak, zij zelven vallen en soms niet meer op kunnen staan. DLINKERKE. Hel eskader van hel Noorden, onder bel bevel van den onder-admiraal Caillard zal morgen voor deze stad aangekomen zijn en er blijven liggen tot Dinsdag. Hel eskader bestaal uil 13 schepen. Opbrengst der Tramlijnen. Opbrengst der maand Mei 1903. Opstende-Nieupoort- leurne. Reizigers en reisgoed Koopwaren Totaal Veurne- Yper. Reizigers en reisgoed Koopwaren DlXMiDi:. Dinsdag avond, gebeurde er in de stoombloemmolens een pijnlijk ongeluk. Timmerman Dekeyser van Beerst werd in de riemen van hel stoom tuig geval. Niemand was op de plaats tegenwoordig waar hel ongeluk gebeurde. Men vond den man bewusteloos liggen. Een arm was gebroken en aan hel hoofd had hij eene erge wonde. Hij werd naar hel hospitaal gedragen alwaar hij de noo- dige zorgen ontving. LEITINGI1E. Prinses Clemen tine heeft over eenige dagen onbekend de gemeente Leflinghe een bezoek gebracht; zij is bij een eenvoudigen kleermaker Hendrik Peene binnengegaan om eene ge ïllustreerde kaart te vragen met een zicht van Lefnnghe, hetgeen baar eenige dagen later gezonden werd door den zoon Peene. Hoe groot was de verwondering en tevens de blijdschap van Peene, toen hij dinsdag een brief van bedanking ontving van hare K. H. Hoogheid en levens eene som van 50 fr. als belooning. Kardinaal Guiseppe del Sarto, werd op 2 Juli 1835 te Riesse (provinlie Trcvisa) geboren. Hij is dus pas 68 jaar oud. Zijne afkomst is zeer nederig. Na schitterende studiën werd hij pastoor en in de beide parochiën die hem opvolgen lijk werden loeverlrouwd vertoonde hij zulken iever, dat de bisschop van Trcvisa hem tol zich riep, hem de gewichtigste ambten van T bisdom toevcrlrouwde. In 1884 werd bij tot aartsbisschop van Mantua verheven en hij wist van Leo XIII in 1893 den kardinaalshoed te bekomen terzelfder lijd als hij patriark werd van Venetië. Hij gaal door voor een duchtig geloofs- verbreider en heelt den naam zeer mild te wezen. Hij heeft een jaarlijkse!) inkomen van 40,000 frank. Kardinaal del Sarlo was goed bevriend mei koning Humberto en zoo dezes zoon, de huidige Koning Viktor-Emmanuel III, dezelfde gevoelens tegenover del Sarto koestert zou daaruit wellicht eene toe nadering overigens van geringen prak- tischcn uitslag tusschen Vatikaan en Quirnaal kunnen voortspruiten. Vraagt aan uwen kruidenier ol drogist, een pak van deze wonderbare Lessive du Génie, eenig voortbrengsel dal zoo goed koop en volmaakt hel linnen waschl en kuischl. Te koop bij MM. Vanderheyde. broeder en zusters. Appelmarkt te Veurne. WERCKEN. De cchlgenooten Crombez hebben 17 kinderen, waartus- schen 10 zonen, allen kloek en gezond. Prins Albert heeft het pelerschap van den 10n zoon, over een paar dagen geboren, aanvaard Op Zondag 23 Oogsi, geeft de Konink lijke Harmonie Se Cecilia, een groot Con cert in hel Kursaal te Oostende. LEDEBERG. Vrijdag morgen, om Tl ure, leed een wagen van den ruim- dienst, loebehoorende aan den heer De Backer, Kerkstraat te Ledeberg, op hel oogenblik dal de kinderen uil de gemeen teschool kwamen. Uit vrees van ongeluk ken deed de geleider zijnen wagen stil staan; nauwelijks had hij opnieuw in gang gesteld of de ongelukkige sukkelde en viel onder den wagen, waarvan een wiel hem hel linkerbeen boven de knie vermorzelde. OOSTENDE. - Tijdens hel aan staande seizoen, zal er te Oostende eene Tentoonstelling der Mode plaats hebben, welke 4 maanden zal duren. -- Op 30 dezer maand, grijpt een wiel- rijderskoers plaats van Brussel naar Oostende. gedaan tijdens de prijsdeeling aan de leer lingen onzer Staats Middelbare School. I Deze plechtigheid werd zooals vorige jaren door een buitengewoon groot getal ouders en vrienden bijgewoond. Dit feest strekt tol eer van bestuurder, lee raars en leerlingen. Dit gezegd, achten wij hel nuttig mede- deeling te geven van de gegronde klachten van vele der aanwezige ouders, die, bij hel intreden van den Schouwburg hunne misnoegdheid lieten kennen, nopens de manier waarop het ingaan van hel publiek werd geschikt. Om elf ure juist, werden de deuren des Schouwburgs geopend. Op dit oogenblik ontstond er in do toe gestroomde menigteeenezulke teugellooze drukking om eerst binnen te geraken, dat menigeen er niet zonder leed van af kwam. Zulke lafereelen moeten worden ver meden, ter gelegenheid van een feest, waartoe zich iedereen begeeft, in feestge waad uitgedost. En nogthans, hoe gemakkelijk ware het niet daaraan verandering te brengen? Waarom niet, b. v. b. handelen zooals in de groole steden en zelfs zooals bel geschiedt tijdens de verlooningen der Rheloricagilde, T is te zeggen, het publiek verplichten zich te scharen in rangen van hoogstens 3 it 4 personen? Op die manier zijn er geen wanorders mogelijk Waarom ook niet in de zaal voorkeur plaatsen toeslaan aan de ouders, waarvan de kinders de lessen volgen der school, waarvan de prijsdeeling gevierd wordt? Dit ware des te gemakkelijker om toe te passen, daar de ingang in orde en stille zou geschieden, indien men het publiek verplichte zich in «queue» te vormen, en daar de ouders allen oenen bijzonderen uitnoodigingsbrief ontvangen, die lol in- gangskaart zou moeten dienen ditmaal niet op hel papier, maar wel eigenlijk in feite? Wij laten die vragen over aan de be denkingen van wie hel aangaat en verhopen dat aan de geuite klachten, in de maat van het mogelijke, gunstig gevolg zal worden gegeven. Dat men die regelen toepassè voor do aanslaande prijsdeelingen der gemeente scholen. Men mag er van overtuigd blijven dal iedereen er zich over voldaan zal ver klaren. Het zij zoo! gent. Eene dame kocht op de Groenselmarkt, princessen. Om de prin- cessen in ontvangst te nemen, zette zij eene doosje op hel kraam en toen zij be taald had, ging zij voort, hel doosje laten de slaan. De groenselvrouw bemerkte hel en nam hel. Ze opende het en vond er 1900 fr. in papieren geld. Ze liep rond de markt, maar de dame was niet te zien. Een agent kwam bij, die van hel geval nota nam. Een half uur na dien echter, kwam de dame builen adem, weer bij de groenselvrouw ge’oopcn en was zeer gelukkig haar geld terug te krijgen. Talrijke neringdoeners hangen,in hunne LANDBOUWCOMICE VAN VEURNE levenswijze, de groolen uil verloeren 1 voor hun opschik en in bals, concerten, schouwburgen, plezierreisjes, smulpar tijen enz. meer dan hunne zuivere winst hel loelaat, en zijn echter verwonderd dal hel schrikwekkend spook, failliet genaamd hen zoo spoedig komt aangrijzen. Een vaste herbergpilaar speelt een dozijn pintjes en idem zooveel groole bor rels binnen, omdat hij den drank toch zoo lekker vindt, en is verwonderd dal hij 's morgens opstaal mol pijn in bel haar, wel te verstaan als hij nog haar heeft, of er onder in het tegenovergestelde geval. De smeerbuik eet op een gastmaal,waar voor bij niet betalen moet, driemaal zoo veel als bij gewoonlijk te huis aan eigen tafel eet, en is ’s anderen daags verwon derd dal hij met krampen in de maag is aangedaan. Alle menschen verbruiken dagelijks bon- derde zaken, die zij weten vervalschl te zijn, en slaan nochtans verwonderd als de eene of andere ziekte hun plotseling op het lijf valt en soms langen tijd op hel bed gekluisterd houdt. Zij die de kans hebben stokoud te wor den, zijn verwonderd als Pietje de Dood ben met een bezoek vereert, dal ze no; zoo vroeg moeten sterven. Zoo zouden wij nog menigvuldige voor beelden van ten onrecht verwonderde menschen kunnen aanhalen, maar ik zelf zou dan verwonderd zijn dal bel publiek hel geduld hadde mijne ellenlange litanie lol het einde toe te lezen zonder in slaap te vallen. Totaal fr. 2,059 74 Algemeene opbrengsten sedert Januari. 1902 1903 Oostende-Nieuporl- 85883 65 116171 70 Veurne-Yper Veurne-de Panne Correctionele Rechtbank van Veurne. Hoornaert Cvriel, metser te Eggewaerts- cappelle, 16 d. en 26 fr. voor smaad legen de politie en 15 frank voor opstand en dronkenschap. Lyneel René, vverkm. te Woumen.200 fr. voor jacht in verboden tijd en zonder ver lof. Jacques Desideer, steenbakker-herber gier le Clercken, 26 frank voor slagen en 10 fr. voor beschadiging van mobilaire voorwerpen. Maeres Pieter, metser te Middelkerke, eene maand en 26 frank voor diefte van eenen kruiwagen. Gossey Hendrik, dienstknecht te Rous- brugge, 7 maanden voor diefte. Gruwez Benjamin, werkman le Crom- beke, voorwaardelijk 2 maal 100 fr. voor jacht, zonder verlof en in verboden lijd. Morgen om 11 ure voormiddag, in de Schouwburgzaal, prijsdeeling aan de leerlingen der Lagere Meisjesschool. den aanleg der buurtspoorwegen Dixmude- door minislcricelc besluiten goedgekeurd. De plans der gronden noodig voor ter Schouwburgzaal alhier, de prijsdeeling per-Poperinglie-Veurjie de Panne woi en plaats gehad aan de leerlingen der Staats Middelbare School. De prijzen van uitmuntendheid, in iedere klas, werden toegewezen als volgt Voorbereidende afdeeling. Vjaar.Nenquin Bonfils, Desaever Julien, Rossey Maurice, Braeye Louis, Corlier Charles, Hancke Omer, Ameloot Julien, Avonlure Maurice, Ralhé David, Vanden Bussche Achille, Florizoone Léon, Van Haecke Roger, Vermeesch Maurice, Durncz Marcel. 2' jaar. Vande Woude Maurice, Dc- crop Prosper, Moreau Maurice, Calcoen August, Hendryckx Valeer, Calcoen David, Lachaeri Louis, Moormans Louis, Laevens Joseph, Ascrawal Joseph, Florizoone Joris Daclman Maurice, Van Damme Maurice, Decrop Marcellin, Calcoen Emile. 3'jaar. Nenquin Maurice, Ameloot I César, Dupon Oscar. 4* jaar. Delsael Maurice, Tahon Ca- I mille, Paulyn Jeroom, Debyser Valeer, I Lauwaerl Prosper, Kelders Ursmar, Coo- I len Maurice. I 5e jaar. Odeyn Pascal, Oyaerl Remi, I Depagie Henri, Vanden Bussche Georges, I Lamoote Marcel, Van Haecke Léonce. 6’ jaar. Corlier Louis, Vandaele Al- I bcrl. Claeys Marcel, Cambien Emiel, De- I puydl Daniël, Faas Remi, Pil Remi, Avon- I lure Edmond, Van Beveren Pieter, Schram- I me Leon. Middelbare Afdeeling. I Studiejaar. Maximum 3300 punt. Devriendt Albert, 3001,5; Clecncwerck Albert, 2798,5; David Camille, 2544,5; I Delsael Joseph, 2529,5; De Groole Joseph, I 2494 Dulreeuw Samuel, 2472,5. I Oversiltende leerlingen: Duron Hilaire, I 2774,5; Swyngehouw Acliicl, 2565,5. 2* Studiejaar. Maximum 3425 punt. I Cambien Victor, 2758,5; Allo Camille, I 2751; Houvenaghel Marcel,2544; Bouck- I hout Richard, 2523,5Nolebaerl Michel, 2520,5. '.V Studiejaar. Maximum 3425 punl. Verschingel Georges, 2996,5; Lemahieu I Lucien, 2810; Goossen Prosper, 2558; Van Sintjan René, 2512,5. Uitgangsdiplomas. I Met de grootste vruchtVerschingel Joris. Met groole vruchtGoossen Prosper. Met vrucht: Hendryckx Prosper. Kornelis Gustave. I Cambien Albert. ZITTING VAN 11 JULI. ZITTING VAN 2S JULI.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 2