Iets over de Prijsdeelingen in onzen Schouwburg. Mengelingen. Naar Oostende. Algemeene'Tijdingen. KERMIS 1903 GEMEENTERAAD VAN VEURNE. lacht. Eieren p. 2G fr. 2-10 2-15 fr. 2-10 2-30 I Met evenveel genoegen vernemen wij dat er eene politieverordening op de auto mobielen en motocycles door de Gemeen teraad is gestemd geweest. Een bloempje voor 't Advertentieblad, dal aan twee barer vragen een goed gevolg ziet geven. Langzaam, in ’n immer aangroeiende drang, stroomt hel volk door den engen gang en verspreidt zich op Markt en stoepen, schoolt samen in groepjes o/ vormt ‘n haan om de nieuwe toilettes te bewonderen. Uier is 't ’n troepje modistes, in opschudding bij 'l voorbijgaan van ’n preutsch opgelakelde dame daar worden twee families handge meen en geraken in komische verwarring midden al 'l jonge volkje, bij 'l bonjour zeg gen en 't hoofdknikkenwat verder wordt de verloofde der lieve juffer X... gewikt, gewo gen en van naald tot draad uitgekleed, wijl, in de volle vergetelheid van al wat hun om ringt, bedeesde juffertjes in verukking staren naar 't mooi, zwart kopje van den dikken, Midden Leegste - Met genoegen hebben we beslatigd Zondag II. dat de maatregelen door ons aangeduid, een goed uitwerksel gehad hebben. Alles in orde afgeloopen. Dat men nu maar deze maatregelen niet vergele voor volgende omstandigheden. 5'Punt.Teekenschool.Begrooling nieren, de logge, zwarte kerkdeur, en de voor 1903-1904. Op verslag van zelfden heer de Spot, en met bijvoeging van een vierde deel van hel bedrag der ontvangsten en uitgaven voor hel vierde kwartaal van 1904; wordt deze begrooling goedgekeurd. Er wordt zelfs den boer vergeet'z’n vest en z'n vitrien.. opgemerkt dat krachtens ministerieel be vel, de dienstjaren van nu voortaan zullen eindigen den 31 December, in plaats van 30 September. 6® Punt. Nijverheidsschool. Defini tieve benoeming M' Top. Deze benoeming geschiedt met gesloten deuren en bij geheime stemming. Mr Top wordt definitief benoemd. 7' Punt. Politie-verordeningen op de automobielen. De heer De llaene, Burgmeester, geeft lezing van elk een der artikelen van een projekt van politieverordening op de auto- frisschen jongeling die'hun minzaam toe- mobielen, motocycles en motocyclellen. Na lezing van elk der artikelen worden deze besproken. Het geheele projekt wordt aangenomen. De bijzonderste bepalingen van deze verordening bepalen.- dal het gerij met automobielen, motocycles en molocyclet- len de snelheid van 3 kilometeis per uur niet zal mogen overschreden bij den dool tocht: A. der Duinkerkc-, Nieupoorl- en Yperbrug, alsook der Roozebrug op de Loovaarl, steenweg van de Voorstad naai de Statie. B der groote Oostslraal, Kapucync- of Noordstraat lol aan de Panneslraat en de Panneslraal’; C. Van alle hoeken en draai der straten. Dat de heer Burgmeester, hoofd der politic, bijvoegelijke schikkingen mag nemen voor het voorkomen van alle onge vallen door dusdanig gerij teweeggebracht. Dal de plaatselijke politie gelast is deze politie verordening uil te voeren. Dat de overtreders zullen gestraft wor den met eene gevangzilling van een lol acht dagen en met eene gcldboel van vijf lol twee honderd frank of ecu dezer straf fen alleenlijk. 8° Punt. Armbestuur. Ontslag lid. Aanvcerding. liet ontslag als lid van liet Armbestuur door den lieer Demeester aangeboden, wordt met eenparige stemmen aanveerd. 9* Punt. Kerkfabriek van Sint Nico laus. Verkoop van grond. Advies. Met negen stemmen en een onthouding, (M. De llaene, Burgmeester), geeft de Raad een gunstig advies, om aan de Kerkfabriek van Sint Nicolaus de machtiging te zien verlecncnom aan den heer Daniel Deliaenc Bernier, Substituut van den heer Proku- reur des Konings te Veurne, af te staan een perceel land gelegen teCoxyde, gekend bij kadaster Seklie B, Nr 344, mits den prijs van vijfduizend franks. Hel dagorde uitgepul zijnde, wordt de zitting geheven verklaard. Te rekenen van 1909 binnen zes jaar zal het getal dier gepensionneerden niet meer vermeerderen en integendeel van jaar lot jaar verminderen aangezien de door op dien ouderdom alras velen weg maait. Gedurende drie jaar nog, 1910,1911 en 1912 zal men het pensioen toekennen aan ouderlingen van 65 jaar die in de lijfrenl- kas 18 frank, of ten minste 3 jaar verdeeld zullen gestort hebben. Zeker zullen er zijn welke die voorwaarde vervuld hebben. Maar hoeveel zullen het niet gedaan heb ben, hetzij uit nalatigheid, onwetendheid of armoede? Zeker wel de helft. Daaruit spruit dat, voor die drie jaar, de uitgave voor de pensioenen nog sterk zal vermin deren. I En na 1912? Dan bestaal er geen pen sioen meer. Volgens de wet blijft slechts bestaan de premie van 60 centiemen per frank toegekend aan degenen die regel matig storten in de lijfrenlkas. Ondanks de reclame, ondanks de aantrekkelijkheid van de premie, heeft het gouvernement aan die toelagen, verleden jaar niet meer moeten besteden dan twee millioen. Dal cijfer kunt ge verdubbelen, of verdrie dubbelen, ge zijl nog ver van de 30 millioen die de nieuwe lasten aan hel gouverne ment zullen opbrengen. Dus de bewering van het gouvernement dat geld klopt voor de pensioenen dat is een zuiver lolleken. De waarheid is dal de kas ledig staal en dal alle middeltjes goed zijn om ze weer op te vullen. Botermarkt per kilo I 12 Aug. fr. 2-70 2-60 2-50 Zitting van den 8 Augusti 1903. Tegenwoordig al de leden, de heer De- meester uitgezonderd. De heer Burgmeester aanzoekl den heer Sckretaris lezing te geven van hel proces verbaal der vorige zitting, hieraan voldaan zijnde, wordt hetzelve zonder opmerking goedgekeurd. Onmiddellijk wordt hel dagorde aange vangen. 1' Punt. Politieverordening van Ker- mis-Zondag. Bekrachtiging. Deze verordening wordt eenpariglijk goedgekeurd en bekrachtigd. 2’ Punt. Godshuizenbesluur.— Prijs van den onderhoudsdag 1904. Deze prijs wordt bepaald en goedge keurd op denzelfden voel als de vorige jaren, te weten 1 frank 10 cent, voor hel Godshuis1 frank 50 centiemen voor hel Sl Jans Gasthuis; en 2 franks 60 centie men per dag voor de kamer der kraam vrouwen. 3' Punt. Godshuizenbesluur.— Pacht overdracht. De Raad is eenparig van advies de pacht overdracht goed te keuren gedaan door de vrouw wed. Louis Tahon-Coslenoble, landbouwster te Wulpen en Charles Cos- tenoble landbouwer te Ramscappelle, aan de sieurs Calrysse, landbouwers te Slype. 4* Punt. Staats Middelbare School.— Rekening voor 1902. Op hel verslag gedaan door den heel de Spot, Voorzitter der Komissie van onderwijs, wordt deze rekening die sluit met een batig slot van 316 frank 75 cent, goedgekeurd. den 12. Deplae Hendrik, schoenmaker, geboren te Veurne den 24 Mei 1873, met Vandenbogaerde Marie, naaister, geboren te Vyve-St.-Eloy den 4 Juli 1875. den 10. Gruwó Julma, 8 j., 2 m. en 23 d., op schip. den 11. Goulier Desideer, landgebrui- ker, 64 jaren, 6 maanden en 26 dagen, echlg. van Rosalia Godderis, bin. pal. ITA MISSA EST I... Zondag voormiddag... De Groote Markt baadt in den hellen gloed der schitterende zomerzon. De goud gele gevels der Noorderkant teekenen in fijne trekken hun puntig silhouet af tegen den eindeloos blauwen hemeltrans-, meer links, als verscholen in de schaduw, slaapt het grijze Juslicie-paleis in z'n kouden ar duin manteltusschen beide scheurt zich 'n enge opening die in perspectief den voet ontbloot der machtige domkerk wier slanke boogvormige zijsteunen boven de daken stout omhoog rijzen. 'n Rustige stilte weegt op de Groote Markt. Dij tusschenpoozen gaan de deuren der winkels open en toe en werpen in de zwoele lucht het schrille geklingel hunner bellen, 'n Paar knapen staan te turen bij ’n armmoedig kraampje en overleggen saam hoe ze best hun zondaagsch fortuintje zul len verleren. Huismeisjes, blootshoofd en met 'n witten voorschool aan, stappen haa stig door met huppelenden tred, en groeten in'l voorbijgaan met 'n vriendelijk hoofd knikje. Aan 't breede vilrien van’n mode winkel staal 'n boer z'n nieuw vest in al zijne plooien te bewonderen wijl eenige jonge heertjes, naar de nieuwste mode gekleed, met geele handschoenen en gekunslelden panama-hoed, op en neer wandelen,in zicht bare zelfverrukking over hun sierlijk per soontje.... Plots krijscht, op heure verroeste schar- 5 Aug. Hoogste prijs fr. 2-70 i 2-60 2-45 onder sloom ligt, gereed om seffens hulp te bieden als er gevaar dreigt. De wind was zeer hevig, hel werd met de overtrokken lucht reeds duister en de groote menigte langsheen den oever kon niet zien hoeveel personen met den ballon de zee werden ingesleepl. Er werd gedurig ballast uitgeworpen, maar de ballon zakte, zakte zoodal hij wel dra met de toppen der baren in aanraking kwam, om daarna weer op te stijgen en eenige meters verder weer hel zeewater te raken. Eindelijk dreef een nieuwe hevige wind vlaag den half ledigen ballon verder zee waarts in en nu dobberde hel schuitje hulpeloos op de baren. Hel gevaarte werd naar Blankenberghe gedreven en de sleep boot zetlc hem achterna. Om 8 ure was het stikdonker en alleen de lichten van de sleepboot waren op de bruischende zee te zien. Om half 9 was geweten dal de luchtvaarder Tiberghien alleen uil Douai was vertrokken alsook dat hij gered werd door de sleepboot en op weg was naar Oostende. De ballon was verloren. Om half 10 stapte de heer Tiberghien te Oostende aan wal. Hij was om 6 uren te S‘ Pol sur-merbij Duinkerke, opgestegen. waar hel kermis was. Vooraf waren meer dere ballons losgelaten om de richting van den wind te kennen. Allen waren de zee ingedreven, vandaar dal velen hem afrie den op te stijgen. De voorwaarden waren echter: vertrekken, gelijk welk weer. Hij vertrok en dreef op 600 meiers hoog over Duinkerke, zijn tocht volgde gedurig de kust en spoedig overzag hij hel gevaar van zijn toestand. Hij wierp ballast uit, opende de klep om gas te laten ontsnap pen, steeg omhoog en daalde en zocht overal naar een gunsligen wind; maar overal dreef zijn ballon naar zee. De ballon die slechts 350 kubiekmeters gas inhield kou geen verre reis doen. Zoo ging de vaart tot kwaarl over 7 ure, wanneer de ballon, na een lijd op de baren te hebben gedanst, tegenover Oostende door een rukwind werd in zee geslagen. Gelukkig was de sleper van Oostende in de onmiddelijke nabijheid die op eenige vademen van den ballon stopte, ten einde een ontploffing te vermijden, een boot uit zone en den luchtvaarder uil zijn hoogst gevaai lijken toestand redde. De heer Tiberghien werd in de boot ge haald, de ballon steeg weer op en ver dween De heer Tiberghien is een man van 34 jaar, best gekend in Noordelijk Frankrijk, waar hij reeds 17 jaar hel ger vaarlijk postje van luchtvaarder uitoefent. Nooit echter heeft hij in al die jaren het gevaar van dichtbij beschouwd dan dit maal. Hij noemt hel een mirakel dal hij aan den dood ontsnapt is. Gedurende 40 minuten heeft hij aan de koorden van den ballon gehangen, met de voelen in het schuitje, dal vol water, elk oogenblik kon zinken. De ballon is te Hamstede op hel strand teruggevonden. Burgerstand der stad Veurne. den 13. Verbruggho Achiel-Ei nest, zoon van Hendrik en Gomme Sanctalia, Klaver- straal. den 9. Dibbout Oscar, schipper, Nieu poorl, met Stekelorum Irma, schipperin, Veurne. Op Zondag 23 Augusti geeft onze Konink lijke Harmonie onder hol bestuur van den heer Vanderlinden, een Groot Concert in hel Kursaal, om 5 ure. PROGRAMMA. VELIINE. - Bij besluit van 27 juli 1903, heeft de Minister van Landbouw den heer Vandamme, aangenomen veearts te Veurne, aangesteld om liet gezondheids controle der huisdieren en de vleeschkeu- ring le verzekeren bij hel tolkantoor Adin- kerke (statie) en hel hulpkantoor Adinker- ke (dorp), ter vervanging van wijlen den beer Desmei. Gespaarzaamheidskring Vrije Uur- gers, te Veurne. Nummers der laatst aangekochte obligation. Hrussel Zeevaarlinstellingen. Reeks 10028, Nr’ 10, 11 en 12. Op 22 Augusti aanslaande, grijpt er in de bureelen van hel Gevangenhuis eene aanbesteding plaats, van onderhoudswer ken aan dit gebouw. Een pensioen van 300 fr. wordt bij koninklijk besluit verleend aan de weduwe van Constant Delanoeye, gepensionneei-- den landehjken brievendrager ter slede. De prijsdeeling aan de leerlingen der lagere Knechlenschool, zal plaats hebben op Zondag 23 Augusti, om 11 ure voor middag, op Stadsschouwburg. Dal alle huishoudsters eens de Lessive du Génie beproeven, dan zullen zij over tuigd zijn van de talrijke voordeelen door haar gebruik voortgebrachl. Te koop bij MM. Vanderheyde, broeder en zusters, Appelmarkt le Veurne. iioi.fSKK.Viti:. Ter gelegen heid van hel nieuw brandweer-arsenaal, zullen op 15-16 Augusti schitterende fee sten worden ingericht, waarvan 27 korp sen van Wesivlaanderen, 10 van Oost- vlaanderen, 4 van Antwerpen, 8 van Bra bant, 3 van Namen, 3 van Henegouwen en 7 van Noord-Frankrijk zullen deelnemen. Men rekent op de aanwezigheid in den stoel van 4000 pompiers. OOMTEMUE. Zaterdag avond, 1 rond 7 ure, gleed een ballon die Frankrijk j kwam, langsheen hel strand van de Panne en de badplaats van Nieupoorl. Onmiddel- lijk werd per telefoon naar Oostende om j voor reisduiven, velo-coursen, volkfeestcn hulp geseind waar altoos een sleepboot I prijskamp op den voeelnik. krakebollimz. GEMEENTE GYVERINCHOVE. Zondag 6 September 1903. Concert, volksvermaken, prijskamp sleepboot prijskamp op den vogelpik, krakebolling. PUCK. Weber. V l’.HM A IK ELI.I|<;i>|<; Zondag laatst had do plechtige prijsdeeling plaats onzer stedelijke lagere Meisjesschool. De Gemeenteraad was goed vertegenwoordigd. Een talrijk, en uitgelezen publiek woonde het feest bij en de oefeningen der leerlingen behaal den veel bijval. De goede opvoeding welke onze burgersmeis- jes in onze zoo voortreffelijke lagere school ge nieten, strokko tot eer van do bekwame hoofd onderwijzeres en hare medogozellin. Ook kunnen wij niet nalaten onzen innigston dank te botuigon aan de Jufvrouwen onderwijze ressen, die met nauwkeurigheid on vlijt, do zoo zwaro taak wuteu Hti piel ijk te vervullen, lluldo aan hun beide! Een Burgervader. ut, •v’/'/v-t «tivtii iv nuinuciH, in uv bevende tonen van hel plechtstatige lie Missa est» versterven in de wijde ruimte der Markt. De knapen komen al spoedig aangeloopen, de huismeisjes blijven staan, de jonge heertjes treden langzaam nader, na ’n laatste lonk op hun kleederpaktol Huwelijken. Sterfgevallen. Geboorten Huwelijksafkondigingen. 1Marche héroique avec trompettes thébaine», Vanderlinden. i. Obéron, ouverture, 3. Hommage aux Dames, »uito de valscs. Muldermans. •1. Andante de la 6" Symphonic Haydn. 5. Les Erinnyes, divertissement Massenet. a) Danse grecque. b) I.a Troyenne regrettant sa patrio. c) Finale. 6. Le Xylophone, morceau caractéri- stique, Vanderlinden. »&uuc uui twuuncu, vuiu-uuursen, voiKieesicn

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 2