Geheime Verslagen. De fameuze Boni’s. Dc Zinneloosheid in Engeland. Inhuldiging van den Heer Gouwgraaf. rijk, Nederland Uil De Panne. Concert le Oostende. Algemeene Tijdingen. VEURNE. - Jufvrouw Margarela 1 Decosler, die verleden jaar de 1” plaats bekwam in hel uilgangsexamen voor on derwijzeressen ter Normale School van Thielt, heeft deze week,mei onderscheiding hel voorbereidend diploma bekomen van regentes voor Middelbare Scholen. Wij bieden Jufvrouw Decosler onze beste ge- lukwenschen aan. ook 211,118 174,500 178.493 179.880 188.400 194.800 Burgerstand der stad Veurne. 16. Dehaese August, dienstknecht te Loo en Gossey Augusta, dienstmeid te Buls- camp. 16. Vereecke Louis, koopman met Danc- kaerl Pharailde, bijzondere, beide te Veurne. 12. Goemelck Rachel, 1 j. 7 m. 10 d. Rousselaere. 14. Willems Norbert, werkman, 36 j. 6 m. Bewesterpoort, eclitg. van Cappoei) Maria. 15. De Burchgraeve Rachel, 6 j. 1 m. 29 d. Hospitaal. 16. De Vos Julia, 1 m. VJd. Beoosler- poorl, De heer Liebaert heeft besloten dat voor taan wal aangaat de straffen, opgeloopen door de spoorwegbedienden van allen rang, de geheime verslagen afgeschaft zullen zijn. Hel bulletijn, waardoor de strafbare feiten aan de hoogere overheid bekend ge maakt worden, zal worden voorgelegd aan den bediende wien de zaak geldt, en deze zal er zijne aanmerkingen op kunnen maken. tot eene som van fr. 10,723,489,72; dat is bijna 11 millioen ’t Verleden jaar in April wierd dat reeds gedaan voor het vorige jaar. Dat toont genoegzaam, dat in plaats van overschotten te hebben, de katho lieken eigentlijk een tekort hebben, van meer dan 10 millioen ’s jaars. Ziehier hoe ze te werk gaan In plaats van al de uitgaven in hel budjet te brengen, men wacht en draalt in het betalen der schuldeischers van den Staal en dan spreken en schreeuwen zij op alle loonen boni’s en hun voorbeeldig bestier en, wanneer de kiesreklaam gemaakt is, dan komen zij de milliaenen vragen, die noodig zijn om hun tekort te dekken en hunne verachterde schulden te betalen. Zoo fopt men Frederik iu de klerikale wereld. De klerikale minister boft jaarin jaaruil met zijne boni’s of overschotten, die maar beslaan in zijne verbeelding. Eenige dagen geleden wierd in de Kamer een wetsontwerp neergelegd, bijvoegende Eere aan de familie Dumont, die do ziel was van al die feesten. Een Badgast. verloren, alsook de broodwinning van den ongelukkige) visscher. De redding werd door eene angstige menigte van op deu dijk bijgewoond. YPEH. De Liberale Jonge Wacht dezer stad richt op 30 Oogst aanstaande, feesten in, ter gelegenheid der plechtige inhuldiging van baar vaandel. Hel feestprogramma luidt als volgt, Om 11 ure ’s morgens, 4e congres der federatie der Liberale Jonge Wachten van Westvlaanderen, in het lokaal «Hel Zilve ren Hoofd, Ryselstraat. Om 2 1/4 ure, vorming van den stoel, Maloulaan. Om 3 ure, overhandiging van het vaan del in hel lokaal der Wacht. Om 4 ure, groole meeting in hel huis der «Oud Pompiers». Senateurs en afge vaardigden zullen er het woord voeren. Om 5 t/i groot concert, gegeven door de Philharmonic van Popei inghe», op de kiosk der Groole Markt. GENT. Een zeldzaam geval heeft zich dezer dagen in liet Konservatorium voorgedaan. Do heer Gerard Borré. 22 jaar, heeft de verledene week in den prijskamp van hel Konsei valorium den eersten prijs van orgel gewonnen op eene wijze die er zich nog niet had voorgedaan. Uil een blindenhuis van Brussel komende en nog niet genoeg ziende om k vue te spelen, heeft hij al zijne stukken van builen gespeeld en niettemin al zijne kollegas overtroffen. Dan is hij in loge gegaan voor den prijskamp van fuge en komposiliën, waar hij nu ook den eersten prijs met onderscheiding behaalde. Waar lijk, een zeldzaam geval dal meldens- waardig is, daar het hier iemand geldt die talent bezii, en die uit den kleinen burgerstand gesproten, niettegenstaande zijn gebrek aan de oogen, door ijver en werkzaamheid, al zijne mededingers in de schaduw stelt. DEN'DERMONDE. Moedige daad. De twee paardetj van eenen zwa re» wagen der olieslagerij Van Langenhove van Sl Gillis-Waas, waren door hel voor bijrijden van eenen automobiel op hol ge gaan. De heer policiekommissaris Devos, poogde de dieren in le houden, doch rolde onder den wagen en werd erg gewond. BRUSSEL. Woensdag is Alfred Dreyfus, de gewezen gevangene van hel Duivelseiland, in automobiel te Brussel aangekomen; hij heeft in den loop van den dag de voornaamste monumenten bezocht. Eene non overreden. Een bataljon van tiet regiment grenadiers kwam Woens dag langs de Regentlaan, toen een klooster zuster, zusler Livina, uil hel klooster der Zwarte Zusters, voor de troepen do laan wilde overloopen. Zij werd verrast door een huurrijtuig, dal zij niet had zien aan komen en door de paarden omgeworpen. De wielen reden haar over bel lichaam. De ongelukkige die het rechterbeen ge broken had en over gansch het lichaam gewond was, werd in een naburig huis verzogd en vervolgens naar hel klooster gevoerd. LUIK. Woensdag avond heeft in deze stad oen drama plaatsgehad dal bui tengewoon veel opschudding heeft teweeg gebracht. Dokter Delcominelte, waarover deze dagen nog al gesproken werd, tenge volge van hel jammerlijk ongeval met den ballon «Eole.> waarmede hij een luchtreis wilde ondernemen, bega! zich inden loop van den avond naarde woning zijner min nares, Mej. Marthe Le Jeune, wonende in de rue Renier Poncelet. Een twist, waarvan de jaloerschheid de aanleidende oorzaak was, ontstond tus- schen hen, en de dokter, in een oogenblik van gramschap loste een revolverschot op zijne minnares die, aan den linkerslaap getroffen, als neergebliksemd ten gronde viel. Zij was op den slag dood. De genees heer brandde zich vervolgens door hel hoofd. De loegesnelde bewoners des huizes vonden twee lijken op den vloer liggen die, door de zorgen der politie naar hel I gasthuis gevoerd werden. Volgens de laatste statistieken, gaal de zinneloosheid in Engeland, sedert 50 jaar, op schrikkelijke wijze vooruit. In 1852 lelde men in gansch Engeland, 28.000 zinnenloozen. Maandag laatst had de inhuldiging plaats van M. Baron Bethune, den nieuwen Gouwgraaf van West-Vlaanderen. Hel weder was goed en de zon kwam zelfs door de wolken. Aan toeschouwers ont brak liet niet, want al de straten waar dc stoet voorbij moest, lol zelfs de weg naar Steenbrugge, waren met eene dichte menigte volk bedekt. Hel was 3 ure na middag, toen dc heer Gouwgraaf te Brugge aankwam. Aan de grens der stad werd hij verwelkomd door M. Graaf Visarl de Bocarmé. Burgemeester, de Schepenen en den Gemeenteraad. Do eer werd be wezen door de burgerwacht. M. Visarl wenschle den lieer Gouwgraaf harlelijken welkom, die ontroerd bedankte voor de gulle ontvangst. Vervolgens vormde zich de stoel, geopend door de gendarmen te peerd en de Jagers te voel der Burgerwacht. Op den dool tocht waren al dc huizen bevlagd; hel volk groette eerbiedig en op vele plaatsen werd Leve de Gouwgraaf! geroepen. Op hei oogenblik dal de stoet op de Groole Markt kwam, waar de lanciers en een deel der burgerwacht gerangschikt stonden, luidde de zegeklok. Aan den in gang van het Gouwhuis werd Baron Bethune verwelkomd door den Provincia len Raad, met de Bestendige Afvaardiging I u,,v uu°v" D- aan hel hoofd. Daarna ging de Gouwgraaf, I 2e^0U(^en hebben, le voel en vergezeld van den heer Burge meester, al de Oppcr-bevelhebbers be danken van hel leger en van de burger wacht. Ten 3 i/a ure begon in hel Gouw huis de ontvangst der overheden. De zich aanbiedende overheden waren zoo talrijk, da<. de ontvangstplechtigheden duurden tol hel vallen van den avond. Verleden jaar waren er niel min dan 112.964 zij eene vermeerdering van bijna vier maal zooveel. In 1852 was de verhouding van 1 zinne- looze op 436 inwoners, nu is er 1 op 293. Dc statistiek duidt ook dc verschillige oorzaken der zinneloosheid aan en hel kredieten vragende voor 1902, beloopende getai sjac|lloffer3 door elke oorzaak ge maakt. Als bijzondere oorzaak wordt de gcncverplaag vermeld. Op 100 zinne- loozen telt men 33 dronkaards, juist liet derde Wanneer krijgen wij zoo een statistiek voor België? Zij ware slichtend Hel tiende verjaringsfeest der stichting der nieuwe Panne is met luister en geest drift afgeloopen ondanks hetjslechte weer. Vooreerst heeft de Koninklijke Harmo nie S* Cecilia van Veurne, hare onbetwiste kunslfaam waardig gedragen. Ontvangen aan de tramstatie door eene afvaardiging van de eigenaars en badgasten, trok men onder T roffelen der trommels naar den dijk. Eene kiosk met talrijke nationale vlaggen versierd stond voor hel Hotel Terlinck opgetimmerd. Om 4 ure gaf de Kapelmeester Vander- linden het sein en dreunend klonk eene opheffende Marseb. Duizende aanhoorders stonden rond den kioskjgeschaard en reeds na hel eerste nummer borst als een l ol lenden donderslag, een algemeen applaus uil. Oberon van Weber, llongarische dans van Brahms, de Erinnyes van Massenet, Hommage aux Dames van Muldermans, liepen allen even vlot van stapel, de muzie kanten volgden zoo gedwee, zoo juist den 1 maatstok van den heer Vanderlindcn, dal T was alsof bij alleen de tonen met zijnen tooverstok uil de speeltuigen trok. Bij ’l eindigen was hel eene cindclooze ovatie onder al die badgasten uit alle streken der wereld, Duilschland, Frankrijk, Ooslen- 1 enz. Dc inrichlingscommissie noodigde gansch de Koninklijke Harmonie uit iu de groole zaal van het Hotel Terlinck eenen schuimenden beker le ledigen. De heer Verbrugghen, advokaat te Gent, nam hel woord in naam der inrichlingscom missie en bedankte den heer Voorzitter Andries over hel puiklijno niet alledaagse!) concert. Tevens wenschle hij den bestuur der Vanderlindcn geluk met de waarach- lige kunstige interpretatie der verschil lige nummers. Hij betitelde het concert met den naam van een echt concert van eene groole stad. De heer Voorzitter Andries bedankt den heer Verbrugghen over zijne vleiende beoordeelingen eVen- als over de gulhartige ontvangst van zijne muziekanten. Maandag had een historische optocht plaats voorslellende de Panne voorheen en nu. Onder andere stippen wij dc vol gende groepen aan De oude Panne, den groep Kinderen verkleed in konijnen en garnalen, dc Zeemeerminnen, den Wal- visch, de oude Ezelkar, den Omnibus, den tram Bébë n“ 5, pardon den Paardentram, den Duinhoek, hel Romeinse!) kamp en vooral de twee reuzen Alois en Zenobie. ’s Avonds sloot een Bal in open lucht de feestelijkheden die gedurende twee drie dagen gansch de kolonie badgasten Morgen 23 Augusli geeft onze Konink lijke Harmonie onder het bestuur van den beer Vanderlindcn, een Groot Concert in hel Kursaal, om 5 ure. PROGRAMMA. Een Koninklijk Besluit van 14 Oogst II. verleent eene buitengewone verhooging van jaarwedde aan een groot getal be- sluurders, regenten en onderwijzers van 1* klas, der Staats Middelbare Scholen die de maxima-jaarwedde genieten en blijken gegeven hebben van verdienste en plichts betrachting. Onder dezen bevindt zich de heer A. Braeye, onderwijzer bij de Staats Middelbare School onzer stad, die eene verhooging bekomt van 200 fr. Prolicial, M. Braeye, T is wel verdiend. Een ander Koninklijk Besluit van zelfden datum zegt dal de maxima-jaar wedde van de bestuurders, de regenten en de onderwijzers van 1* klas der Staats Middelbare Scholen kan verhoogd worden met ten minste 200 fr. en len hoogste 1000 fr., wanneer deze leden van liet leer- korps blijken geven van verdienste en plichtsbetrachting. Art. 10 van hel Koninklijk Besluit van 14 Juli 1875, dal de hoogste vermeerde ring van jaarwedde op 500 fr. bepaalde, wordt ingetrokken. Bij Koninklijk Besluit van 30 juni, wordt onze stadsgenoot, de heer Herman Rouse, voorloopig bestuurder van de mid delbare practische tuinbouwschool van den Staat, te Gent, bepaald lot dil ambl benoemd. Op 12 September aanstaande, grijpt er in de bureelen van het Gevangenhuis, eene aanbesteding plaats voor de levering van 12.000 kilos aardappelen. Vrijdag noen, bij de Gasthuisbrug, heeft men het lijk gevonden van den ge naamde Norbert Willems, werkman te Sleeiikerke. De ongelukkige had zich bij middel van zijnen broekriem aan eenen boomtak verhangen. Uitslag der aanbesteding voor hel leggen van eenen buurtspoorweg van Poperinghe naar Rousbruggc, op den weg van Poperinghe-Veurne-De Panne. Bestek 191.927 fr. 50 c. Hebben aangeboden L. De Cloedl, zoon, Sc Kruis, 174.474 fr. E. Storms, Brugge, P. Geleyn, Gent, P. Naeyaerl, Oostcamp, 11. Gheyle, Heysl-aan-Zee, V. Dumon, Uilkcrkc, Gebroeders Macq, Ecaussines 205.700 J. B. Waltré, Appelleire, 211,118 De halve frankjes. Er wordt aan- gekondigd dat de Fransche regeering de halve frankjes met de beeltenis van Napo leon III gaal intrekken en vervangen door deze met hel beeld De Zaaistcr. Hel is te hopen dal dil zoo spoedig mogelijk zal geschieden, want er zijn tegenwoordig al te veel half frankjes waarop bijna niets meer te onderscheiden is en die dan ook op vele plaatsen geweigerd worden. Het spreekwoord zegtSteil niel uil tol morgen wat gij heden kunt doen. Koopt dus aanstonds een pak Lessive du Génie, want gij zoudt morgen spijl hebben ze niet eerde) gebruikt le hebben. Te koop bij MM. Vanderheydc, broeder en zusters, Appelmarkt te Veurne. OOBTDUIIVKEIIKE. Dins dag avond is de schoonste koei van Pieter Gloei le Oostduinkerke (Groenendijk) uil de weide geraakt en op den ijzerenweg le recht gekomen. De trein van 10 t/s ure is op het dier gebotst dal op den slag werd gedood. OOBTEIVBE. Dinsdag nacht waren een aantal garnaalvisschers met hun bootje ter visscherij uitgevaren, toen zij binst den voormiddag in eens door een storm en erge rukwinden overvallen wer den. Eenige booten gelukten er in de haven te bereiken, terwijl andere strand den langs de kust. Een enkele bevond zich in nood, name lijk de bool van zekeren Vercruysse, van Sas-Slykens, die noodseinen deed. De luiboot voer hem onmiddellijk hulp en gelukte er iu hem aan boord te krijgen, waarna de bool lusschen de schroei van de luiboot geraakte en in stukken gemalen werd. De boot en gansch den inboedel zijn i 9 Huwelijksafkondigingen. Sterfgevallen. Vanderlindcn. Weber. Brahms. Massenet. sa patrie. i i - 1. Marche héroïque avee trompetten thébaine», 2. Obéron, ouverture, 3. Danse hongroise N° 5, 4. Les Erinnyes, divertissement a) Danso grecque. b) La Troyenne regrettant c) Finale. 5. Le Xylophone, morceau caractéri- stiquo, Va/uler?ó«/«i. -Op 15 September aanstaande zal er eene aanbesteding plaats hebben voor de noodige werken tot de verlichting: der stad bij middel van eleclri- citeil.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 2