VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I vL Uil het Staatsblad. Bericht aan de Abonnenten. Zaak Humbert. Alverin<*hem. Het Oud Liedje. Gemeentekiezingen De Priester en de Politiek. iv 77' jaap. der werken bedraagt hebben wij Zaterdag 5iS> Augusti 1903. gesteld als martelaars! Men leest gestadig in de schijnheilige gazetten dat de kerken geslecht en afgebroken zullen worden, wanneer de liberalen wederom meester worden in het land. Ziedaar hunne onop houdelijke klachtenWal zijn die ellen dige martelaars toch diep te beklagen De liberalen, zeggen zij, zijn religiever- Dat is een zeer oud liedje en toch nog wordt het door sommige onnoozelaars ge loofd. De liberale partij is dertig jaar lang aan het bestuur des lands geweest. Heeft zij kerken afgebroken? Integendeel, zij heeft er monumenten van gemaakt. Vóór de aan komst der liberalen vielen de schoonste gebouwen in puinhoopen en de afschuwe lijke liberalen, die religievervolgers, heb ben er voor gezorgd, om te redden wat nog kon gered worden. Dit kan met overal zien en vaststellen. Eer de liberalen machtig in het land geworden waren, werd er voor niets gezorgd, puinhoopen bleven puinhoopen en werden het langs om meer. Zekerlijk, is hel vervelend zoo dikwijls een waar woord le moeten zeggen, om den klerikalen laster te bestrijden, die on ophoudelijk aan de vier hoeken des lands rondgetrompel wordt. De geestelijkheid wordt vervolgd, de liberalen zijn de ver volgers. Allons done! maakt dal de gan zen wijs! Zelfs nog werden de liberalen als priesterhaters uitgemaakl, toen zij het pensioen der geestelijkheid met 1 millioen per jaar verhoogden en toen Baba de posi tie der onderpastoors verbeterde. En als er soms ergens een overdreven schreeuwer is op duizenden, kunnen alle liberalen daarvoor verantwoordelijk ge maakt worden? In het geheel niet; want de ware liberalen zelven keuren alle over drijving af, gelijk van waar zij komt. De waarheid is dat de liberalen geene godsdienstvervolgers zijn, dat zij iedereen vrij laten in zijn geloof. Maar zij willen niet dal de godsdienst als wapen gebruikt worde, om de menschee le onderdrukken en de burgers alle vrijheid te ontnemen. Waarom moet de pastoor meester zijn op het Stadhuis? Is bij hel niet genoeg in de kerk? De burgemeester op het stadhuis en de priesters in de kerk..Indien de kleri kale partij dal wilde verslaan, de vrede zou op de wereld heerschen en de religie zou er veel bij winnen, met niet meer in de politiek gemengd le worden. Bij ministerieel besluit van 11 Augusti lest, is aan de commissie der burgerlijke godshuizen te Veurne machtiging ver leend tot hel uitvoeren van verschillende vergrootingswerken aan haar weesmeis- jeshuis. Het bestek 4,605 fr. 70 c. Men schrijft in bij CAMILLE BRIJIVEIN, Om de zaken met de familie van onzen voorganger te kunnen vereffe nen, zullen wij do vrijheid, nemen, binnen kort, den kwijtbrief aan te bieden voor het loopende jaar 1903. Wij verhopen dat hij bij u allen goed onthaal zal vinden. In ’t vervolg zullen wij met Nieuw jaar de kwijtbrieven aan onze abon nenten aanbieden. Die beruchte zaak is Zaterdag afgeloo- pen. De antwoorden van den jury waren bevestigend op al de vragen, doch ver zachtende omstandigheden werden in aan merking genomen. De betichten worden plichlig verklaard aan schriftvervalsching en aftruggelarijen. Thérèse en Frederik Humbert worden veroordeeld tol VIJF JAAR OPSLUITING, (de kleinste straf die men kan toepassen Romain Daurignac tot DRIE JAAR GE VANG. Emile Daurignac tol TWEE JAAR GEVANG. Thérèse en Frederik Humbert worden daarbij nog verwezen ieder lot 100 frank boel. Dll Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprij voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen don drukregel. De groole leitei. volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word', verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag midc'ag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenaslraat, Brussel. Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Een Koninklijk Besluit van 4 Augustus II. vernietigt de beraadslaging van 27 April jongstleden, bij welke de gemeen teraad van Alveringhem, sieur Gustaaf Vandenabeele benoemt als lid der Com missie van beheer der Burgerlijke Gods huizen van genoemde gemeente. Dit besluit is genomen omdat de zitting van den gemeenteraad van 27 April ge opend werd vóór het uur, vastgesleld bij den bijeenroepingsbrief, en dat daardoor twee leden van den raad zich in de onmo gelijkheid bevonden deel te nemen aan de stemming voor de benoeming in kwestie; dat er daarenboven geen lezing werd ge geven bij de opening der zitting van het proces-verbaal der voorgaande vergade ring; daaruit volgt dat voormelde beraad slaging tegenstrijdig is met de wet. Een staaltje onder duizend van hetgene dagelijks in de klerikale gemeenteraden gebeurt; waarlijk is het allernoodigst dat de evenredige vertegenwoordiging aan de gemeente kiezingen toegepast wordt. Ware de minderheid in den raad ver tegenwoordigd, dan zouden hooger aan gehaalde feiten zich voorzeker niet voor doen. De landbouwdecoralie van 211* klas, wordt bij koninklijk besluit van 16 Juli, toegekend aan Rillof Hendrik, hovenier le Veurne; Godderis Evarist en Vanhee Lodewijk, veldarbeiders te Loo; Huyghe Theophiel en Persoone Pieter, veldarbeiders le Moëres; Outlier Pieter, hovenier te Wul- veringhem; Pieters Jan, bijzondere bosch- Men kent den oorsprong van spreek woord T Is liegen alsof hel gedrukt stond. Die spreuk wordt gebruikt, om de kleri kale gazellen een brevet van slechte trouw te geven. Eu inderdaad, van nielsmeer zijn onze tegenstrevers zoo vol schrik als van de waarheidde gekende waarheid bestrijden is hunne dagelijksche bezigheid, en boven dien vervolgen zij, tot zelfs in liet graf, de personen en de huisgezinnen, die het dur ven wagen vrijzinnige dagbladen le lezen, ten einde de waarheid van de logen te kunnen onderscheiden. Te recht heeft een geleerd man, de ka tholieke de Monlalembert, met bitterheid uitgeroepen: De klerikale drukpers zou doen gelooveu dat de trouwloosheid een godsge- lie/de deugd is De liberalen worden uitgemaakl als i religievervolgers en de klerikalen tentoon- j de tusschenkomst der priesters in de kiezingen besproken, wij hebben de woorden aangehaald waardoor de ver maarde Pater Didon de bemoeiing der geestelijkheid in de politiek afkeurde, thans willen wij de opinie van den Paus Leo XIII over dit vraagstuk laten kennen, opinie die Hij uitgebracht heeft in een onderhoud met Monseigneur Lacroix, i bisschop van Tarentaise. i volgers. Dit onderhoud is aangehaald in eenen herdelijken briefen heeft als voorwerp de volgende vraagMoet de priester in den kiesstrijd tusschen komen Ziehier het karakteristische deel der opinie van den Paus. De priester, uit hoofde zelf van de geestelijke zending die hij van den hemel ontvangen heeft, is hoven al'e politieke partijen. Als burger heeft hij het recht en de plicht van te kiezen voor de kandidaten die schijnen meest de godsdienstige en Vaderlandsche belangen zijn ’s lands te dienen. Maar, aangezien eene te al te dikwijls vernieuwde ondervinding bewezen heeft dat, telkens dal de priesters hunnen invloed ten dienste eener politieke groep gesteld hebben zij onmisbaar wederzijd- sche vervolgingen veroorzaakt hebben, zullen zij wijs handelen zich aan geen enkele partij of parlementaire groep aan le sluiten. Loyaal en vrank republikein zijn, zonder hoedanigheidswoord bij, ziedaar wal voor hel oogenblik hel programma der fransche priesters moet zijn. Raadt dus aan de uwe, zeer beminde zoon, niet zich aan den strijd belangloos te stellen, maar er enkel als private burgers tusschen te komen en altijd met de omzichtigheid welke hun gewijd karakter gebiedt. Meer dan eens kregen de gomeenlekic- zingen de beleekcnisvan de afkeuring door het land der politiek door het Ministerie gevolgd. Waarom zou het in October aanstaande niet nogmaals het geval zijn? Iedereen weel nu dat de meerderheid van België reeds sedert lang genoeg heeft van de klerikale overheersching. Het is alleen door bedrog, dank aan een valsch kiesstelsel dat toelaai kiezers te vormen zooveel men wil in die kleine dor pen, waar de pastoor de opperbaas is en de liberalen geen oog kunnen in 't zeil houden, dal de wetgevende kiezingen nog eene kleine katholieke meerderheid in de Kamer laten. In de laatste algemeenc vergadering van de Federatie der katholieke Vereeni- gingen, over verschillige weken te Turn hout gehouden, verklaarde M. Woeste niet gerust te zijn; onze vijanden laten ons geen oogenblikje rust meer, zegde hij; wij moeten van ijver verdubbelen. Deze woorden toonen dal onze tegen strevers reedsdealarmklok moeten luiden. Aan ons de plicht hunnen toestand nog te verergeren en hun weldra liet onder spit te doen delven. Laat ons werken dus, zonder rust om le kunnen, in October aanslaande vele liberale zegepralen vieren -- w-ji uu»qat>mes— Toen wij verledene week het budget van eerediensten in ons blad opnamen, wisten wij vooraf dal de Veurnaar hierop zou antwoorden dal de priester geen ambtenaar is van den Staal en dal de jaarwedde die hij geniet, slechts eene vergelding is hem door hel Staatsbestuur betaald krachtens hel concordaat met Napoleon gesloten, dal geen ambtenaar zijnde van den Staal de omzendbrief op de mfilée des partis hem niet kon toege past worden. Reeds verscheidene malen ADVER ITIE-BLAD I Het A.<1 verten tie-blad its ver krijgbaar in het RolTijlniin «I/Espéranee aan MO centie men ’t nummer. - De Innonren "per Relgie, uitgezonderd beide l la anderen, alsmede. die voor kei !-■»« »r 11 i-.-- -«I i» - ,t—,T-r-w mwjmw n i n »iu w,i T- - "Vertrekuren van den Mzerenweg tot 30 September. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 8,01 9,50 11,55's morgens. 15.53 17,15 (tot Dixmudc) 18,03 19,59‘s avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,33 (tot Adii ,43 9,49 10,55 ftot Adói/r.)'s m. 14,38 18,05 19,02 (tot Adink.) 22,07 's av. Vertrekuren van den liuurlHpoorweg tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 4 55 6,52 9,50 ’s rnorg. 12,10 13,20 15,15 16,11 18,04 19,56’sav. Oroote Markt 5/)0 6,57 9,55 - 12,15 13.25 15,20 16,16 18,09 20,01 - - o - TXCBMrw—- Vertrek uit VEURNE naar YPER. Static 4,36 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 18,12 ’s avonds. Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8,00 9,50 10,50’s m. 12,15 14,38 18,04 19,08 20,00 Pannestr. 5,56 6,58 8,06 8,56 9,56 10,56‘sm. 12,21 13,44 14,44 15,56 17,10 18,10 19,14 20,06 'l F K

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1