VAN VEURNE EEN HEILWENSCH. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 177* Bericht aan de Abonnenten. Herbergiers, leest en overweegt! Minister de Smet de Naeyer en ’s lands welvaart. De Onderwijzers moeten boelen. Uit Kiesbelang. '^1 36. 77'-' jaar. Drukker-Uitgever, te Veurne, Zaterdag September 1903. 0m de zaken met de familie van onzen voorganger te kunnen vereffe nen, zullen wij de vrijheid nemen, binnen kort, den kwijtbrief aan te bieden voor het loopende jaar 1903. Wij verhopen dat hij bij u allen goed onthaal zal vinden. In ’t vervolg zullen wij met Nieuw jaar de kwijtbrieven aan onze abon nenten aanbieden. Iedereen heeft kunnen opmerken dal de klerikalen hel bijzonderlijk gemunt hebben op de herbergiers, op allen, die er mede in betrekking slaan, alsook op de volks vermaken. Zij denken dat het voldoende is dat hunne congregaties, tappen enz. beslaan.- dhhr kan men zich vermaken met hel zingen van lofzangen ter cere der klerikale partij en dan gaat het geld der pintjes uit de familie niet! «Duivels zak is nooit vol!» zegt een spreekwoord, dal voor de omstandigheid zal moeten ver anderd worden. Zie maar eens hoe ze onlangs nog te werk gingen. De ministers lieten eerst de herbergiers hun peperduur vergunningsrecht nemen voor 1903, en daarna deden zij eene wet stemmen, die volgens hen, den verkoop van sterke dranken veel zal verminderen, ja zelf ten deele vernietigen! Maar het betaalde vergunningsrecht geven ze niet terug. En men moet niet denken dat hunne vervolgingen legen de herbergiers ten einde zijn. In de klerikale steden zooals Korlrijk enz. leggen ze taksen op de nieuwe her bergen te Rousselaere zoo verzekerde ons nog deze week een goed ingelicht persoon -drijft men de zaken verder: Zelfs veel oude herbergen worden daar gesloten, wanneer ze van pachter veran deren en dat de drinkzaal geene opper vlakte heelt van 25 vierkante meters. Zoo gaan de klerikalen immer verder; zoo bewerken zij stillekens aan, maar zeker, den ondergang van ons land en van hel volk. En wal ze reeds elders durven, dat zouden ze ook te Veurne en overal doen, indien de kiezers daar niet spoedig een einde aan stelden. Overal dus moet met de Gemeentekie- zingen gestreden worden onder den kreet van: Weg met de belasters! Weg met de volksverdrukkers Weg met de klerikalen! Een zaak staal vast Hel klerikaal ministerie heeft op 18 jaar hel land voor duizend miljoen in het krijt gezet, zoo dal de gelukkige Belgen thans zoo wal rond de drie miljards schuld hebben. Dal kost ons aan intrest ieder jaar ruim 100 miljoen en als we die reusachtige som afgedjokt hebben, is er nog geen roode duil om het Belgisch huishouden te regelen. Maar nood zoekt list. En daarom deden de klerikale Staats bestuurders de belastingen met 50 miljoen klimmen. Daarom trokken ze voortdurend hoogere accijnsrcchten uit den jenever, daarom moesten ze hunnen toevlucht nemen tol de schreeuwendste en onrecht vaardigste aller belastingendie op de verbruikingswaren. Of is het soms de kat van den bakker die den prijs van bloem, wijn, bier, opge legde waren, suiker, vleesch, haver, kaas en andere levensbehoeften door het innen van inkomrechten doen stijgen heeft Als hel nationaal welzijn moest af hangen van feniksen als de Smet de Naeyer, die immer puiten maakt om er andere te vullen. Hemeltje lief, wat zouden we zure brokken eten Morgen viert de Koninklijke Maatschap pij van Rhelorica op luisterrijke wijze, bel XXV jarig jubelfeest van haren achtbaren Voorzitter, den heer Aug. HOUTSAEGER- MERLEVEDE. Hel zij me dan ook veroorloofd den held van hel feest ’n welverdiende hulde te betoonen in naam van de Veurnsche be volking. Eenieder kent en waardeert den acht baren heer Iloulsaeger die door z’n stand, zijne kennissen, z’n hart en z’n viiendelijke volksgenegenheid lol de hoogste inge zetenen onzer stad behoort. Hij is eene der weinige personaliteiten, die zich door eigene hoedanigheden hebben weten op te dringen aan de aandacht en de onvoor waardelijke adding zijner medeburgers. Bijna al de aspiraties van zijn taai, onbuig baar karakter concentreercn zich in het heropbeuren der Rederijkers, en zijne levensbaan schetst de hcele geschiedenis der Veurnsche Lelterkamer. De heer Houtsaeger zag in, dat de bloei der Kamer gebonden ligt met de verheffing van den volksgeest en de zedelijke ver betering der volksstanden. Zoo edel een doel, stelde zich de heer Houtsaeger voor, toen hij in 1878 hel voorzitter schap der maatschappij aanvaardde. En sindsdien, wal al afgelegde weg! Was de eeuwenoude institutie in den beginne in neteligen toestand, de forsclie hand van den huidigen Voorzitter had alras hel wankelend gebouw gesteund, zijn wijs cn krachtig bestuur verwekte eene schielijke herleving die ten huidigen dage de Kamer loi eene hoogte heeft gebracht die andere sleden ons benijden. Eene tooneelvertoo- ning onzer kunstminnende Rederijkers is heden een feest van ongewonen bijval, een heerlijke kunstavond voor de geleerde standen, eene heilzame dieptreffende leer school voor de volksklas In naam der gansche bevolking, bied ik uit voller hart aan Voorzitter Houtsaeger, alsook aan Mevrouw Houtsaeger, mijne diepgevoelde heilwensclien aan. Minister de Smet de Naeyer is de grootste financieman die ooit de wereld heeft voortgebracht. Zoo bazuinen alle dagen de gazetten met God langs de vier windstreken uit en ze vlechten kransen voor den equilibrist die te Brussel met ’s lands miljoenen goochelt. 't Is waar dat de Smet de Naeyer zelf aan zijn genie gelooft en er zoo zeer van I vaart zien toenemen. Nooit bereikte de algemeene welstand een hooger peil. Wij vragen ons af, evenals de heer Helleputte hel in de Kamer deed, wal de algemeene welvaart te maken heeft met hel geldelijk beheer van ons gouverne ment? Zoo ons land hedendaags op gebied van handel en nijverheid een eereplaats be kleedt in de rij der wereldnatiën, heeft het dit volstrekt niet te danken aan een ministerie, dal door beschermende wetten den vrijhandel tegenwerkt en het volks onderwijs, grondslag van eiken maat- schappelijken vooruitgang, benadeelt. België heeft de verbetering van zijnen ekonomischen toestand te wijten aan de werkzaamheid zijner zonen, aan de schranderheid zijner handels- en nijver heidsmannen, die op persoonlijk initiatief en zonder de minste bestuurlijke aanmoe diging of den nieligsten steun, steeds heinde en ver nieuwe markten voor onze nationale voortbrengselen vonden. De hoogere welstand onzer burgerij en volks klassen is een natuurlijk gevolg van de volmakingen die in de laatste vijftig jaar in eiken lak der menschelijke bedrijvig heid werden aangebracht. Men hoeft de Smet de Naeyer daarom niet mei andermans veeren te tooien. Wij lezen in Klokke Roeland Zou het volk min drinken Of zou het vervalschten genever drinken? De minister had gerekend dal de be lasting op den genever een twintigtal millioenen in zijne kas zou doen stroomen. Hij is mis. In plaats van 15 per honderd te vermeerderen, zooals de minister het gedacht had, is de opgave van de alcool- rechten van 30 °/0 verminderd, en hoe weinig het nog verslecht zal de belasting op den genever min opbrengen dan vroeger. Nu, weel ge wie het moet uitboeten De onderwijzers. Deze hadden sinds eenigen tijd opslag gevraagd en beloften in dien zin werden hen gedaan. Immers een onderwijzer wint tegen woordig min als een gendarm. Nu komt de minister te verklaren dat men de onderwijzers niets kan loestaaner is geld ie kort. Voor forten en kanonnen millioenen. Voor de onderwijzers van het volk NIETS. H. Plancquaert. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs vooron betaalbaar 4 fr m, - Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters’volgens plaatsruimte Rokhmen^ft1 de,,)0St Een afzonderlijk nummer 10 cent. mMsai limr ilen Office PrauciTei M Men schrijft in bij CAMILLE BKUMEIN, Drukkerv --7',---- -uruKKer Uitgever, te Veurne, en xn de Postkantoren des Rijks. doordrongen is, dat hij dien Imogen dunk van zijne financieële behendigheid in al zijn redevoeringen laat doorschemeren. België, roepen de klerikale bladen uit, heeft in de laatste halve eeuw, zijn wel- De plaats van Bouwmeester onzer stad is opengevallen door het ontslag van den heer Vinck, en binnen eenige dagen zal in zijne vervanging voorzien worden. De keus van den Gemeenteraad zal niet zeer moeilijk wezen, ja wij mogen zeggen dat de plaatsvervanger van nu af gekend is. Terwijl wij van benoemingen spreken vragen wij ons af waarom de gemeente raad nog niet overgegaan is tol de be noeming van eenen bewaarder der wegen, in plaats van sieur Verbrugghe die sedert verscheidene maanden zijn ontslag ge geven heelt. T Is waar de keus is hier moeielijker, want volgens men ons ver zekert zijn er s» aanvragers en voor één die men tevreden stelt zijn er 21 mis noegden. Dit heeft ons klerikaal Schepen- collegie begrepen en in plaats van eenen nieuwen bewaarder der wegen te doen benoemen, heeft zij er eenen tijdelijken aangesteld. Intusschen worden de aan vragers, door de klerikale bestuurders met veel beloften gepaaid en na de kiezing zullen zij ondervinden dal zoo als het spreekwoord zegtBeloften en rotte appels niemand kwetsen. ADVERTENTIEBLAD 18,04 19,08 20,00 PUCK. 18,12 ’s avonds. 18,17 liet Advertentie-blad is ver krijgbaar in liet koffijliuis ttL’Espérance» aan 1O centie* men ’t nummer. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Siatie 4.36 7,43 9,55 10,26'’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. "Vertrekuren van den IJzerenweg tot 30 September Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 8,01 9,50 11,55 "s morgens. 15,53 17,15 (tot Dixmude) 18 03 19 59’s avond» Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 1,33 (tot Adinkerke} 7,43 9,49 \0,33 (tot Adink.) 's m. 14,38 18,05 19,02 (tot Adink.) 22,07 ’s av Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot :iO SeDt<Miihor Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE Statie 4,55 6,52 9,50 ’s morg. 12,10 13,20 15,15 16,11 1*8 04 19 56’s av Groote Markt 5,00 6,57 9,55 12,15 13,25 15,20 16,16 18,09 20,01 - Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8,00 9,50 10,50’sm. 12,15 14,38 18,04 19,08 20,00 Pannestr. 5,56 6,58 8,0ö 8,56 9,56 10,56’sm. 12,21 13,44 14,44 15,56 17,10 18,10 19,14 20,06

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1