I Algemeene Tijdingen. VAANDELFEEST ter gelegenheid der inhuldiging van hel Vaandel der Liberale Jonge Wacht. Daarna GROOTE MEETING De groote manoeuvers in de Ardennen. De hedendaagsche Wereld. DE LESSIVE DU GENIE 1 Eieren p. 26 fr. 2-30 2-50 fr.2-30 2-40 Als er een dorgelijk feil voorvalt, moot gede goede burgers hooi en jammeren over de verdorvenheid der wereld, en klagen pullen in de steenen omdat zij niemand meer mogen betrouwen. Maar kom eens bij diezelfde Jeremias- sen: verzoek hun om de hand hunner dochter; zij vragen u niet of ge eerlijk zijl, maar wel of ge oenen bruidschat mede brengt. Wee u, indien hij niet zwaar weegt T Is de hedendaagsche wereld VEURNE. Onze stadgenoot, de fr. 148,157 fr. 149,217 Van tijd tol tijd vindt de baas verschei dene duizenden te kort in kas, ol bestatigt eenige percenten verlies op gewicht eener partij koopwaren. De eene of andere bankier of wissel- agent neemt den sneltrein, en d’arme suk kelaars die hem hunne spaaroordjes had den loeverlrouwd, slaan op eene ledige kas te gapen. En soms worden de gazellen vol geschre ven met bijzonderheden over den eersten rijken dief den besten die met zijne mamzel opgesteken is. Dat is heden aan hei dagorde: millioenen stelen en dan e-n kruis van eere ontvangen. Wat wilt gij daar aan doen? ’t Is de hedendaagsche wereld? ZONDAG 13 SEPTEMBER 1903, Sprekers: de heeren Buyl, Nolf, Termote en andere Kamerleden. gedompeld zijn, men zal uw vernuft be- i wonderen; in de salons wordt gij met openc armen ontvangen ;en is er een uwer slachtoffers die u zou durven van onrecht- veerdigheid beschuldigen, gij doet hem eenige maanden kortzellen voor de verme telheid die hij had uwen eerlijken naam te bevlekken, en vindt gij dal de ongeluk kige nog iets bezit, slok hel op ton titel van schadeloosstelling Dat is de mode der hedendaagsche we reld I Botermarkt per kilo i 26 Aug. fr. 2-70 2-55 2-40 van politie te Brussel benoemd. In algemeene vergadering van 1 Sep tember lest, heeft de Noord watering van Veurne, den heer Ch. Leper, tol secretaris bestuurder der werken benoemd. 2 Sept. Hoogste prijs fr. 2-60 Midden 2-50 Leegste 2-40 Drie weken later trouwt de jufvrouw met oenen fliercnfluiler, gekleed naar de laatste mode en die zich dagelijks laat coiffeeren. Hel huisgezin richt zich in op grooten voet; mevrouw gaat stijf in dezijde mijnheer speelt op de Beurs; men houdt rijtuigen, koetsepcerdenmen is geabon neerd op den schouwburg; men wordt door de nobeleu gegroet on in de groote wereld ontvangen. Een jaar later zit mijnheer vast voor schriflvervalschingzijne dame komt met een paar kinders naar huis terug... en do goede oudjes, die uil hunne zaken waren gegaan om als kleine renteniers hun laat ste dagen te slijten, openen opnieuw hun nen kruidenierswinkelimmers zij zijn «gepluimd» door den rijken en gecoiffeer- den schoonzoon. T Is de hedendaagsche wereld Dinsdag voor zonopgang begonnen de krijgsbewegingen. De twee legers rukten vooruit rond 3 ure ’s morgends. De ruite rijen zochten zich op gansch de linie te ontmoeten. De schok gebeurde niet ver van het dorp Transinnc, op eenige kilo meters van Libin. Een schadron van hel verdedigingsleger toog naar Libin, toen het de lansiers van liet invallend leger ontwaarde. Oogenblikkelijk in de velden angsheen do baan van Maissin naar Wa- vrielle, renden de twee ruitersbenden, do eerste met blanken sabel, de tweeden met gevelden lans, te midden van een woest krijgsgeschreeuw moedig elkaar te gemoet. De charge, natuurlijk op vijf voet van elkaar, was prachtig. De lansiers werden overwonnen. Zij waren in te klein getal en werden daarbij nog druk beschoten door een bataljon carabiniers, onder de bevelen van majoor Vander- moulen, verscholen in hel dorp Transinnc. Hel bestuur der manoeuvers en prins Albert woonden dit gevecht bij. Libin is terug in hel bezit van hel verdedigings leger en bezet door de carabiniers. De ruiterij van de 2* legenifdceling heeft eene groote draaiende beweging uitgevoerd, waaruit het bestuur der manoeuvers tol hiertoe niet kan wijs ge raken, doch, die onder T oogpunt van de manoeuvers in hun geheel, vol verrassin gen kan zijn. De technische uitslag van den dag is de volgende generaal Pinto heeft, tot twee maal toe, gepoogd den uitweg naar hel Noorden door te breken. Er niet in gelukkende, trok hij met zijne twee regi menten ruiterij de bosschen in. Ten 3 ure ’s namiddags was men nog altijd zonder nieuws over hem. Hel is generaal Pinte die thans do uitkomst van den toestand in handen heeft. Steel, houd achter op hel loon der werk lieden, geef valsche wissels uil, richt een prachtig hotel in, houd dienstboden bij de macht, koopt koels en paarden en dit alles op den loon van burger en werkman, maar zwicht dc gendarmen, en als gij eenige Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. 2 Sept. Ternier Lucia-Bertha, docht, van Alois en Vandenbusschc Sidonia, Ab dijstraat. 3. Jonckheere Karel-Jozcf, zoon van Jules en Cbunye Emerencia, Oude beestenm. 30. Stevens Modest, leeraar te Godveerde- ghem, met Sausen Maria, bijzondere te Veurne. 30. De Buysere Hippoliet, schipper te Veurne met Daelman Joanna, zond. ber. te Hers-en Escrebreux (Frankrijk). 30. Barrezeele Henri, wagenmaker met Ronse Silvie, naaister, beide te Veurne. 29. Debaese August, dienstknecht, geb. te Loo den 19 Juli 1866, met Cossey Au gusta, dienstmeid, geb. te Bulscampden 24 Mei 1878. 29. Verminck Justina, 3 in. 1 d. Handboog- straat. 30. De Roo Georgina, 2 j. 2 m. Binnenp. 1 Sept. Rabaey Adreas, 1 m. en 16 d., Binnen palen. 2. Vanhaecke Emiel, 10 j., Walburgastr. BERGEN. De luilenant-belaal- meester S..., die over een maand van bel 2' jagers te paard naar het 3' linieregimenl te Hasselt verplaatst was, is Zaterdag in het gevang van Bergen opgesloten. S... wordt beticht zich plichtig gemaakt te hebben aan eene ontvreemding van 11,500 trank, ten nadeele der kas van hel 2e regi ment jagers te paard. Dit regiment bezit op de Bank eene loopende rekening. Wanneer S..., bij voorbeeld, een wisse) van 10,000 frank ging trekken, schreef hij een kleinere som in op de boeken van hel regiment. Luitenant Radelel, die S... bij 2'jagers opvolgde, ontdekte hel tekort. S... be taalde seffens de 11,500 frank terug, doch haalde deze uit de kas van hel 3' linie. S..., die zioh in hel kamp van Beverloo bevond, werd naar Bergen gevoerd en daar op bevel van den heer krijgsauditeur Legavre opgesloten. S... heeft zijn ontvreemdingen bekend en verklaard dal hij hel geld op de koersen verspeeld had. De belichte zal binnen kort voor den krijgsraad van Henegouwen verschijnen. Op onze dagen is eerlijkheid domheid geworden. Al wal gekend is,al wat geëerd wordt is hel geldZijl te dom om te gapen maar met eenen geldzak aan den hals ge boren, voor u zal men knielen en gij zijl bekwaam om gelijk welkdanigen posiook te bekleeden. Zijl gij integendeel verstandig, moedig en eerlijk, steeds bereid om eenieder dienst te bewijzen... doch niet rijk! Dan zijl gij eene O voor T cijfer. Werk en slaaf gan- sche dagen, doe wat gij kunt voor hel welzijn van ’t volk. Wanneer men gevoelt dat men u kan missen, wordt gij de deur gewezen Zeg maar ik verdedigde de belangen des volks, ik wrocht voor hel profijt mijns meester, men antwoordt u gij hebt maar gedaan gelijk liet behoorde! ’t Is de dank der hedendaagsche wereld! Wij leven in wonderlijke tijden. Er zijn personen die een paar duizende franks ’s jaars verdienen, en toch verloeren alsof ze koningskinderen waren; bedienden die 3 fr. daags verdienen en huizen in eigen dom bezitten; magazijniers, beter gekleed dan hunne meesters, wier vrouwen opge smukt gaan als markiezinnen; personen, die T middel vinden om lichtekooien met diamanten te overladen; bankroetiers,wier zakken met goudstukken opgepropt zijn, en eerlijke, bekwame werkzame jongens die soms geen geld hebben om een stukje vleesch te koopen. Is de hedendaagsche wereld i’.i.KEXE. Woensdag avond, rond 8 1/-2 ure, bemerkte eene. leerlinge der kostschool bestuurd door Mev.School- meyer. Ter Kamerenboschlaan, twee kerels die in de kamers der Iccraarsters waren gedrongen. Zij verwittigde de bestuurster die aanstonds mei eene onderwijzeres kwam aangeloopen. Nauwelijks waren de twee vrouwen aan de kamers gekomen waar dc dieven zich bevonden, of twee vuurschoten weerklonken. Gelukkig werd niemand getroffen. De beide vrouwen vluchtten weg, maar keerden op hunne stappen terug. De die ven hadden het geraadzaam gevonden het hazenpad te kiezen, eene som van 78 Ir. en eenen gouden armband, versierd met fijne parelen, medenemende. Hel parket heeft een onderzoek geopend. HAL. Over eenige dagen deed M. Goorix, kommissaris van politie, twee daglooners D... en V.., die dronken waren I en wanorde veroorzaakten, in den amigo opsluiten. Toen de twee mannen I ’s anderendaags terug in vrijheid gesteld werden, zegden zij aan al wie hel hooien wilde dat zij zich zouden wreken. Vrijdag kwam M. Goorix langs de Gemeenteplaats om zich naar zijn bureel te begeven, toen hij opeens door vier I kerels, waartusschen D... en V... aange land werd. Terwijl de eenen den kommis saris langs achter vasthielden, brachten I de anderen hem verscheidene hielstampen op het gelaat en hel hoofd toe. Alhoewel erg gekwetst en vol bloed, I bood het slachtoffer een krachtdadigen tegenstand. Politieagenten, door het publiek verwittigd, kwamen toegeloopen I en moesten duchtig op de aanranders I sabelen om hen te doen lossen. De bijzonderste aanvaller D... werd I door een sabelslag in den nek gekwetst. I Hij en zijn medeplichtige V... bleven in handen der politie. Beiden zijn ter be schikking van hel parket opgesloten. Hunne twee makkers zullen eveneens I rechterlijk vervolgd worden. ANTWERPEN. Drie kinderen verbrand. Gisteren namiddag, rond 4 ure, I kwam de leurster Vander Veeckeiï>met haar wagentje te Heysl-op-den-Berg, toen zij er kreten hoorde uil opgaan. Zij keerde zich om en zag de vlammen uil het venstertje slaan. Er waren drie kinderen in bel huiswagenlje, waarop voorbijgangers toesnelden. T Wagentje stond van binnen gansch in vlam. Hel jongste kind, 2 jaar oud, was reeds dood en verkoold. Hel tweede, 3 jaar, wrong zich in de vlammen. Hel oudste, 5 jaar, lag half verslikt op den grond. De bijgeroepen geneesheer had geene i hoop, een der overlevende kinderen te zullen redden. De arme vrouw heeft daarbij al verloren j wal zij bezat. Woensdag namiddag is hel 9jarig zoontje van Omer Vanhaecke, vischkoop- man alhier, verdronken, terwijl hel aan ’t zwemmen was bij de monding der Buls- campvaart. is hel poeder om linnen, flanel en kleede- ren te wasschen, tafels, vaatwerk, houten of sleenen vloeren te scheuren. Vraagt kosteloos staal aan de Maat schappij du Génie, Péruwelz (Henegouw). Te koop bij MM. Vanderheyde, broeder en zusters, Appelmarkt te Veurne. LANGEMARCK.- Dezer dagen kwam een bierwagen van Yper langs de Leegestraat te Langemarck gereden, toen opeens, wen weet niet hoe, liet 2jarig zoontje van den veldwachter Maschelein, de kleine Emiel. onder de wielen geraakte en hel hoofd verpletterd werd. De dood was oogenblikkelijk. De droefheid der ouders is onbeschrijfelijk. Deze week is er brand ontslaan te Langemarck, op de hotstede van Marie Goemaere, weduweWalkergem. De schuur en de stallingen zijn vernield; de oogst en een verken zijn in de vlammen gebleven. Er beslaat verzekering. OOSTENDE. Uitslag der aan besteding, welke heeft plaats gehad in hel bestuur van bruggen en wegen, te Brugge, voor de herstellingswerken uit te voeren aan den weg van Ooslende- Nieuwpoort, boven Wesumde-Baden. Hel bestek bedroeg 143,829 Ir. 29. Hebben aangeboden MM. H.Smis-Valcke,Oostende, fr. 145,698 H. Gheyle, Heysl, fr. 147,273 A. Leper, Steenkerke, en 11. Calrysse, Pervyse, A. Pèlre, Brussel, R. David en M. Decosler, Oostende, 0. en A.Declercq, Brugge, fr. 157,199 Ongeluk. De Engelschcn gentlemen rider sir 11. Nugent is eergisteren met zijn paard lied Dragon of IValw, bij de voorlaatste haag gevallen; hel paard rolde over hem en gaf den ruiter nog eenen hoefslag op hel hoofd. Ondanks alle zorgen is de heer Nugent ’s nachts om 1 ure bezweken. llijtuigongeval. Woensdag morgen, om 10 ure, kwam het paard van M. De- cloedt, IJzerenwegslraat, 20, in een rijtuig gespannen, langs de Sl. Pelcrs- burgstraat gereden, toen hel paard strui kelde en viel, ten gevolge van een ge broken telefoondraad die over do straal lag. Vrouw Declocdt, die in hel rijtuig zal met hare kleindochter en meid, worden uil hel rijtuig geworpen en kwamen er gelukkiglijk met den schrik van af. Wal hel paard betreft, hel heeft de achterbil bijna ganse.i doorgesneden door den draad en liet rijtuig werd ook erg beschadigd. MARIAKERKE. Deze week zijn dieven ingebroken in hel kasteel van den heer de Smet deNaeycr, Vijfweegsche. Zij hebben eene ruil gebroken en zijn langs de opening binnengedrongen. Een hoeveelheid zilverwerk, naar men zegt, voo.i eeno waarde van 1000 franken, is door de dieven buitgemaakt. Men heeft in den hof verscheidene stuk ken zilverwerk teruggevonden, welke door dc dieven verloren zijn. De policie heeft een onderzoek ingesleld. HOUTRIJK. Gisteren nacht ontstond brand in een huis der Esplanade, twee agenten gaven liet alarm en redden vier kinderen, die te bed lagen. De pom piers waren al spoedig den brand meester maar bij het blusschcn is een hunner; K. Blomme, 27 jaar, uil eene kornis geval len en in bedenkelijken toestand naar het gasthuis overgebraebt. LEDEBERG. Een schilders- gast is deze week, in de fabriek Rt;y door eene draaiende as bij den kiel gevat en meegeslcurd. Zijn arm is op twee plaat sen gebroken. Hel slachtoffer is naar hel hospitaal gebracht. DENDERMONDE. Gisteren is uit de vesliiigsgrachl bel lijk opgehaald van eenen soldaat van hel 1* artillerie, die in den omtrek van Dendermonde gelogeerd had, als zijn regiment naar de legeroefe- ningen trok. Men denkt dat hij bij ongeluk in het water zal gevallen zijn. duizenden ’s jaars inkomen hebt, door de- welke talrijke huisgezinnen in armoede I heer Ch. Duforél is adjunct-commissaris 5, fr. 150,870 Ir. 150,900 fr. 157,100 Stad RouSNclaere. Huwelijksafkondigingen. Huwelijken. Sterfgevallen. O BERCUEM-K. AGATIIA.- Maandag namiddag kwam een automobiel, gevoerd door zekeren Duchatcau, mecani cien, te Molenbeek, langs den Genischen j steenweg gereden en botste op eene kar, die in tegenovergestelde richting kwam. Door den schok werden de mecanicien en de conducteur, zekere Ramdemme, van Berchem-S. Agatha, op den grond geslin gerd. De eerste kwam er met eene erge hoofdwonde van af; de tweede werd met gebroken rechterbeen en linkerarm opge nomen. De automobiel is erg beschadigd. 11. Braet, Nieuwpoorl, A Roelandl, Gent,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 2