Ons Antwoord aan de Veurnaar. Algemeene Tijdingen. DE LESSIVE DU GENIE Bij schappij staande le houden, en haar steeds vooruit te helpen op de baan der kunst en immer haar edele doel te betrachten Te strijden voor taal en volksbeschaving. Hij dronk op de gezondheid van al de aanwezigen en op den voorspoed zijner geliefde Rhetorica. Op al deze heildronken werd er menig glaasje geledigd. Telegrammen van geluk- wenschingen verzonden door do heeren Vanderlinden, bestuurder der Koninklijke Harmonie S’ Cecilia, (uil stad), van dokter Maerten, namens de Tooneelmaatschappij van Nieupoort, van de heeren Braecke en George, gewezen werkende leden, in do stad niet meer woonachtig, kwamen toe, werden afgelezen en brachten eenen aan- genamen indruk op Jubilaris en feestvie renden. Het feestmaal, onder alle opzichten wel- gelukt, eindigde rond 8 ure. Met genoegen bestaligen wij den goeden uitslag van het feest. Uil voller harte sluiten wij ons aan bij de welverdiende lofbetuigingen, den achtbaren heer Hout- saegcr toegezwaaid. In eigen naam en in naam van do loo- ncelminnende inwoners dezer stad, sturen wij hem ook onze innigste gelukwenschen en roepen wij uit Leve Voorzitter Houtsaeger I De Redactie. N. B. De inhoud van den heildronk van Deken Borre, werd Z. M. den Koning overgemaakt. Hel volgende antwoord kwam toe 's anderendaags Ons artikel gericht tol de herbergiers en waarin wij spraken van de belastingen, die op hen drukken en van de tergende maatregelen, die in sommige sleden, ten hunnen opzichte genomen werden, heeft de l'eurnanr wakker geschud en in een ellenlang artikel beantwoordt hij hetzelve, niet om de grieven le loochenen, die de herbergiers legen de katholieken kunnen hebben, maar om den lof te zingen onzer klerikale stadhuisbazen. Wij zullen dit artikel niet onbeantwoord laten, maar daar plaatsgebrek ons dit heden belet, zullen wij ons vergenoegen met de bewering te logenstraffen van de Veurnaar, die aan zijne lezers zou willen wijs maken dal wij verzekerd heb- Icn dal de katholieken in Veurne dezelfde tergende maatregels zouden nemen, ten opzichte der herbergiers, als in Kortrijk en Rousselaere. Neen, confrater, zulks hebben wij niet verzekerd, en niemand heeft ons die verklaring gedaan, maar daar de bestuur ders van Veurne van denzelfden deeg zijn als die van Kortrijk en Rousselare, zouden zij ook wel kunnen geneigd zijn hun voor beeld te volgen. En zulks ware niet le ver wonderen; de stemming van eenen taks op de nieuwe herbergen, door den Provin- tieraad van Weslvlaanderen, is daar om te bewijzen, dal de klerikalen hel liefst geld slaan op den rug van brouwers en her bergiers. Tol later. Die maatschappijen hebben ook de kans f aflegde, immer als Voorzitter, hel zijne bij gehad van ten alle tijde aan hun hoofd I te brengen om de goede faam der Maal- mnnnftn In hnhhpn vinn nriikpn rlin rtnnr fin.hnnnii cfnnndn in hnndnn on hnm» cinmlo Burgerstand der stad Veurne. den 5. Rousseeuw Hendrik, zoon van Remi en De Puydl Maria, Nicuwstraat. den 10. Caytan bodewijk, zoon van Frederik en De Bruyne Julia, bin. pal. den 6. Pinson Florent, metser, met Roegies Irma, dienstmeid, beide te Veurne. Inghelbrecbl August, landbouwer, Leke, met Thomaere Emma, landbouwster, Veurne. Dufoor August, werkman, Veurne, met De Cloedt Sylvie, schipperin, Wulpen. Debruyne Hendrik, werkman, met Van- dcndriessche Maria, dienstmeid, beide te Veurne. Deketer Einiel, scheepslader, Goude- kerke (Frankrijk), met Denecker Amanda, schipperin, Veurne. den 9. Barrezeele Hendrik, wagen maker, geb. te Looden 1 Aug. 1853. wedr van Amelia Kesleman, met Ronse Silvie, naaister, geb. te Veurne den 14 Jan. 1861. den 8. Dewilde Waller, 8 m. en 11 d., Vestenstraat. den 8. De Buysere Rosalia, schipperin, 62jaren, 5 maanden en 3 dagen, ecblg. van Leopold Sleckelorum, Hospitaal. De leergangen der Staats Middelbare School worden hernomen den Woensdag 23 September, om 8 i/i ure 's morgens. De leerlingen dor voorbereidende en middelbare afdeeling kunnen groote voor- deelen genieten en hel Staatsbestuur gunt studiebeurzen aan de leerlingen der mid delbare afdeeling, die de stad niet bewo nen. op voorwaarde dat zij zich door hun gedrag en hunne vlijt onderscheiden. Alle inlichtingen zijn le bekomen bij den Heer Bestuurder, den Maandag 21 en Dins dag 22 dezer, van 8 tot 11 ure des mor gens. mannen le hebben zien prijken die, door hunne uitstekende hoedanigheden, ruim schoots het hunne hebben bijgebracht om hunne kringen in roem en bloei te doen aangroeien. Met recht heeft men ze bestempeld met den bevleienden naam van De drie Zuslergilden. M. Claeys sprak den lof uil der leden die, door taaie wilskracht en aanhoudende zelfopofferingen begeesterdgemaakt hebben dal hunne gilden enkel door eigen macht ondersteund zich over hun beslaan, met fierheid, mogen be roemen; steeds waren zij overtuigd over de juistheid der bewoording des dichters toen hij uilriep Geen j’ijker kroon dan eigen schoon. Hij wakkerde de leden aan in die gevoe lens levolherden. Hij stuurde aan elkeen der vertegenwoordigde gilden de woorden toe van den onsterfelijke!) Ledeganck Blijf trouw aan uw verleden Blijf steeds uw «Veurnschen» oorsprong [waard En dan, dan zal Men overal U minnen als een spruit van adellijken [bloede U, als de rijkste diamant In de eerekroon van ’t Veurne land U, als de schoonste telg die T schoone Veurne voedde. Spreker eindigde met te drinken op hel welvaren en de vooruitgang der drie Zuslergilden, op de steeds aangroeiende verbroedering tusschen Rhetorica, Cecilia en de Vereenigde Vrienden. De heer dokter Barbier, namens de eer- leden, voegde zijne gelukwenschingen bij die van vorige sprekers. In sierlijke taal, handelde hij over de Rederijkerskamers, die vroeger do roem en de macht der ge meenten uitmaakten, die machtige gildon, die zooveel bijgebracht hebben op zede lijk on maatschappelijk gebied. De knappe redenaar bracht oene warme hulde aan de eeuwenoude Kamer van Veurne, welko lieden nog bloeit onder de kenspreuk Arm in de terns en van tin nen jong. De heer Buyl, onze welsprekende Volks vertegenwoordiger, wilde ook op hel feest zijn woordje plaatsen. Hij drukte zijne bewondering uil over de broederlijk heid, de eendracht, de liefde tol de kunst, al hoedanigheden die hij in de vrijzinnige Veurnsche maatschappijen, in zulke hooge maal heeft kunnen waardeeren. Hij dronk op den vooruitgang en den bloei van allen. Nu was hel de beurt van den gevierden Jubilaris Mr Houtsaeger, die innig aange daan en diep bewogen over al do blijken van genegenheid waarvan hij het voorwerp was, iedereen bedankte in gepaste en gevoelvolle woorden. Niemand werd vergelen. Hulde bracht hij aan de verdiensten van zijne afgestor vene medeleden, de wakkere strijders P. Borre, L. Pinte, Th. Ronse en L. Van- denkerekhove; een woord van dank stuur de hij aan zijne huidige moedige werkende leden, zijne steunpilarenaan de zuster maatschappijen Se Cecilia, en de Koorzan- gerskring de Vereenigde Vrienden, mede strijdsters in ons klein Veurne lol verhef fing van Kunst en Taalaan de syinphonie- afdeeling van eerstgenoemde dezer maat schappijen; aan dozens bekwamen en ijverigen bestuurder, den heer Vanderlin den, over hunne bereidwilligheid in bel opluisieren van Rhetorica’s verlooningen; aan den heer Ad. De Hoon, beschermlid van liet gildaan den heer Ad. Buyl, volks vertegenwoordiger, wien hij gelukkig is op hel feest tegenwoordig le zien; aan de Eereleden over hunne persoonlijke gelde lijke bijdrage lol hel behoud der Maat schappij; aan de Drukpers, die onontbeer lijke medehelpster om den bloei en den vooruitgang van alle kunstminnende maat schappijen le verzekeren. Algemeene toejuichingen barsten los, loen hij met kracht en klem de verklaring Deze redevoering, met geestdrift uitge sproken, werd door een donderend hand geklap begroet. De stilte hernomen zijnde was hel woord aan den heer A. Claeys, Kapitein der Koninklijke Harmonie St0 Cecilia. Hij sprak namens den lieer J. Andries, Voorzitter der Harmonie en den heer L De Bois, Voorzitter der Koorzangers kring ade Vereenigde Vrienden», en drukte zich uit, daaromtrent op de volgende wijze De tegenwoordigheid aan dezen cere- tafel van den Voorzitter der Koninklijke Harmonie Sie Cecilia en van den Voorzitter des Koorzaugerskrings de Vereenigde Vriendenheeft hare doorslaande be- teekenisZij betuigt de hooge achting waarmede de Koninklijke Rhetorica gilde die kringen vereert. Die achting is in ruime mate weder zijdse!). Die gevoelens van gemeene waardeering zijn immers gestaafd op de nauwe ver standhouding die elkeen der leden dezer drie gilden aan elkander verbindt, als onafscheidbare schakels van eene en de zelfde keten. Spreker herinnerde dat immer de be trekkingen tusschen hen met innige broedermin waren bezield. VEUIINE. Bij koninklijk besluit van 20 Oogst II. wordt de burgermedalie van 2- klas loegekend aan Désiré D’flondl briefdrager alhier/ voor 21 jaren goeden en trouwen dienst. Onweder. Donderdag nacht en Vrij dag morgen heeft er over Veurne een orkaan gewoed, die in hevigheid alle andere lo boven gaal. Dakpannen en schouwen zijn afgewaaid, oogsten zijn vernield en hoornen werden uiigerukt. De kabienen in de Panne, zijn grooten- deels omgekeerd en in stukken geslagen. De stoffelijke schade, zoowel in stad als in hel omliggende is nog al aanzienlijk. M. De Bruyn, oud-minisler van openbare werken, wordt tol Staatsminis ter verheven. is hel poeder om linnen, flanel en kleede- ren te wasschen, tafels, vaatwerk, houten of steenen vloeren le scheuren. Vraagt kosteloos staal aan de Maat schappij du Génie, Péruwelz (Henegouw). Te koop bij MM. Vaiiderhi-yde, broeder en zusters, Appelmarkt le Veurne. OOHTVLETEHE*’. M. Eppe thans commis van 2“ klas ter directie te Aarlen, word) bij koninklijk besluit van 22 Oogsi lot controleur benoemd der rechl- slreeksche belastingen, accijnzen en reken plicht van 4‘ klas le Oostvlelcren. WUI/VERIIVG1IE1M. Bij koninklijk besluit van 6 September wordt de heer Glade, thans kommies der accijn zen van 2* klas in de provincie Oosl- Vlaanderen, benoemd tol ontvanger der rechlstreeksche belastingen te Wulverin- ghem. OOSTENDE. Gestolen. —Waar men zich ook bewege, nergens is men tegen de strooptochten der dieven ge vrijwaard. Een Antwerpenaar, de heer Bonnin, moest bij de politie een klacht neerleggen, wegens diefstal eener gouden horlogie met ketting, hem door onbeken den ontstolen. Hetzelfde lol onderging een Duitscher van Osnabrück, wien een gouden uurwerk eener waarde van 625 ir. ontfutseld werd. Koninklijke gift. De koning heeft aan bel gemeentebestuur van Oostende een stuk grond afgestaan op de Square Clémentine, om er een poheiebureel te bouwen, dienstig voor de 2" afdeeling, waarvan hel bureel zich voorloopig in eene villa der Wellinglonstraat bevindt. KNOCKE. Sedert de stichting dezer badplaats werd hel vervoer van de statie van den buurtspoorweg naar hel strand, door huurrijtuigen gedaan. Sedert 1 Augusli is een tramdienst tusschen deze liet zVclvei"tei»tie-l>Ij»<l ih ver krijgbaar in liet. Uol'i'ijliiii» L'EHpéraiiee» nun IO centie men ’t nummer. Mijnheer Borre, Deken dor Maatschappij van Rhetorica, Vcurno. Do Koning getroffen door do vadorlandscho gevoelens on do gelukwenschen hem uitgedrukt door do loden der Maatschappij van Rhetorica, -Arm in dc beurs en van zinnen jony van Vcurno,vergaderd tor gelegenheid van hot 25jarig jubelfeest van don hoer Itoutsaogor-Morlovodc, als Voorzitter, gelast mij hun Zijnen oprechten dank te doen geworden. De Geheimschrijver des Koninys. Geboorten. Huwelijksafkondigingen. Huwelijken. Sterfgevallen. lu alle vergaderingen on moest aan allo do herhalingen voor do jaarlijkscho vortooningen waart gij tegenwoordig, maar bijzonderlijk wan neer het gold aan wedstrijden en prijskampen doel to nemen, dan niot alleen waart gij do eersto om do doolnomonde leden naar hot strijdperk to vergezellen, maar gij hieldt hot voor eene plicht, allo de herhalingen bij to wonen, hunne oefenin gen aan te moedigen en bij to staan, om alz.oo in groote maat mode to werken tot het behalen der lauweren en prijzen, zooals het gebeurde to Nieu- port, Dixmudo en op veel andere plaatsen. Om eeuigzins uwen grooten ijver ou do uitsto kendo en talrijke verdiensten te boloonon, word u op 5 Januari 1890, door do werkende leden, ten titel van genogenheid en erkentelijkheid uwe rijk ingelijste beeltenis aangeboden, welko gij naderhand zoo mildolijk aan het gild hobt ge schonken en die heden nog in dozo zaal hangt to prijken; om dezelfde redenen werd ter uwer eer eenen vergulden zilveren schakel, uw naam dragende, aan den koningskoten toegevoegd. En eindelijk hebben dezelfde werkende leden dozen herdenkenden dag te baat genomen, om ter eere van hunnen nnoit genoeg geprezen Voorzitter feest te vieren en hem het rijk en beteekensvol herinneringsgeschenk van dezen morgen, aan (o bieden. Dat dobetoogingvan heden bij u een zoet aan denken nalate en mochten wij, tot heil en voor spoed onzer geliefde maatschappij het geluk hebben, nog lange jaren onzon beminden Voor zitter in ons midden te behouden, want met zulk man, die noch tijd, noch opofferingen spaart, aan hot hoofd, zijn wij zeker nog menige lauweren te plukken en, wordt het ons yejond, bij vijf en twintig jaren, zullen wij op oene geestdriftige wijze uw 50jarig jubelfeest nog luisterrijker vieren, dit is do vurigste wensch van ons allen. Het ware aan mijne taak te kort blijven, Mijn- heoren, indien ik niet oene ware on welverdiende huldo bracht aan Mevrouw Houtsaeger, de waar de gade van onzen beminden Voorzitter, die door hare goedhartigheid en genegenheid tot ons gild, ons steeds in alle onze pogingen aanwak- kert; ook ben ik gelnkkig mot deze gelegenheid haar daarover onzen iunigen dank te betuigen. Ook een woord van dank aan den sym- pathieken heer Andries-Van Soveren, don volks- minnendon Voorzitter dor Harmonie Sl* Cecilia, die in allo omstandigheden ons zoo bereidwillig zijne welwillende medehulp verleent ou aan don verdienstvollon heer Bestuurder Vanderlinden, die, hij ook, ten allen tijde, zijne talenten en kennissen ton or.zon dienste stelt, on ons tor zjjde staat tot het opluistoron ou welgolukken onzer vortooningen on andoro foestolijkhodon. Nog bedanken wij don dienstvaardigon Voor zitter van den Koorzangerskring, Mr Do Bois, dio door zijuo tegenwoordigheid aan dit feest, ons do overtuiging gooft dat, liij ook, onzo maat schappij genegen is on de vrienden bandon, dio ton allon tijde, onder dezo drie zustermaatschap pijen bestaan hebben, door dit broederfeest nog nauwer zullen toegosnoerd worden, tot geluk, welzijn on voorspoed dorzolve. Het zij zoo I Eindelijk dank aan de hier tegenwoordige Eor- ledoo, die in zulk groot gotal aan onzen oproep hebben beantwoord, om do genegenheid on ver kleefdheid dio zij hunnen waardigon hoor Voor zitter toodragen, te bewijzen. Maar bijzonderlijk dank aan den oprechten volksvriend. Mr Buyl, onzen beminden on onvarmooibaron Volksver tegenwoordiger, dio het zich als oenen plicht aanrekent aan allo bijeenkomsten on feestelijk heden zijner vrienden, deel te nemen. En nu oenen heildronk op do kostbare gezond heid van onzen woergaloozen Voorzitter on zijne beminnelijke Gemalin. Nog lang mogen zij loven tot geluk ou voorspoed onzer geliefde maatschap pij I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 2