HONGER Mengelingen. I Naklank der Rederijkersfeesten. LOTJE BILBUICK Rechterlijke Kronijk. Algemecne Tijdingen. Hel Onderwijs in Belgie Notaris Camille DECAE TE VEURNE. 1. Welbekalante BIERBROUWERIJ met verdere afhankelijkheden, en al de fusiagic in goeden staat, bij kad. Wijk B, nr 125b, voor 1 are 80 cent, palende Oost de Sacramentstraat, (steenweg). 2. WOONHUIS-HERBERG De failliet van hel vrijwilligersleger. DE LESSIVE DU GÉNIE TOONEELVERTOONING (1. van PUCK. Kcliouwbiii'g van Veurne. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ VAH RHETORICA T32L&LS ZXKTSLin. Blijspel io een bedrijf, door Michiels. Prijzen der plaatsen als gewoonte. Bureel 5 1/2 ure. Begin om G ure. bedroeg 17,678,80 fr., als wij hier bij voegen eene som van ten minste 3000 fr. voor de herstellingswerken aan hel buis van den heer Notaris Do Cae zoo komen wij tol een totaal van 37,911,96 fr. Zeg Veurnaar, was er wel zooveel zaad in ’t baksken, of is uw schrijven enkel bluf om de eenvoudige kiezers te mis leiden? TOKTELDUIVEX Comedic in een bedrijf door II. Melis. voor: 80 ten honderd. 79 74 70 68 68 66 61 61 KEGELSPEL. Paar honderd stappen buiten de Panne- Drama ineen bedrijf, doorïY. De Tière. is het poeder om linnen, flanel en kleede- rcn te wasschen, tafels, vaatwerk, houten of steenen vloeren te scheuren. Vraagt kosteloos staal aan de Maat schappij du Génie, Péruwelz (Hencgouw). Te koop bij MM. Vanderheyde, broeder en zusters, Appelmarkt te Veurne. 1 13 80 ten honderd. 72.50 71.50 70 66 56 43.50 35.50 29.50 In den Koorzangerakring, Zaterdag laatst vierde men feest in den Koorzangerskring, ter gelegenheid van de 25® verjaring van Mr Houlsaeger, als Voor- zilter-Jubilaris van Rhelorica, en die ge durende 30 Jaren lid is van den kring. Om 8 1/2 uren deed Mr Houlsaeger zijne intrede in de zaal vergezeld door de leden van den bestuurraad. Iedereen wenschte den gevierden Jubilaris en volksvriend geluk. De zaal doorgalmde vanLeve Mr Houlsaeger! Leve den Jubilaris! De heer Voorzitter De Bois nam hel woord om hulde te brengen aan den ge vierden Jubilaris en bood namens al zijne leden eenen seboonen palm aan, als blijk van genegenheid en vriendschap. Daarna was het woord aan den heer secretaris Barbier. In grove trekken schel ste hij het beslaan van den kring af in al zijn heil en tegenspoed; gaf een breedvoe rig verslag over de menigvuldige diensten door den heer Houlsaeger aan den Kring bewezen en waarover men fier is hem hier eene openbare hulde te kunnen toe brengen. Daverend handgeklap begroette deze woorden welke met krachtdadigheid werden uitgesproken. De heer Houlsaeger, diep bewogen over deze blijken van vriendschap, bedankte hartelijk den heer Voorzitter De Bois over zijn bewijs van genegenheid en hooge waardeering. Spreker bracht eene welver diende hulde aan de trouwe afgestorvene leden en eindigde zijne aanspraak met lof toe te zwaaien aan den heer Henri Decroo, den verdienstvollen tresorier van den kring. Zoo eindigde dezen schoonen avond stond onder hel drinken van een goed glas bier en in de meeste vroolijkheid. op Zondag >1 October 1003, met de medewerking der Tooneelspeelster Mevr. Ilebbelynck-Vergult van Antwerpen, en van de Symphonieafdeeling der Koninklijke Harmonie Sl® Cecilia, onder hel bestuur van den heer Vanderlinden. PROGRAMMA Blijspel in een bedrijf, door .1. Hendriks. Correctionele Rechtbank van Veurne. Coppillic Florimond, visseber, Coxyde, 2 maand, en 52 fr; 20 fr, 8 dag. en 26 fr. en ter beschikking van hel gouvernement lol zijne meerderjarigheid, wegens slagen, vernieling van mobilair en smaad. Desmytter Maurits, smid te Stavcle, 8 dagen en 26 fr. voor smaad. Devos Pieter, wei km. te Proven, voorw. 50 fr. 8 dapen en 26 fr. voor jachtdelikt en smaad. Theeten Hector, knecht te Beveren.Top Camiel en Wicke Henri, knechten te Ley- sele, de 1* 16 dagen 26 fr. voor bedrei gingen, allen elk 8 dagen en 26 fr. en 15 fr. voor vernieling van afsluiting en dronken schap, de l®en 3" voorwaardelijk. Cremmery Alfons, Cremmery Camiel en Marchand René, werklieden te Woumen, de le 3 maanden en 50 fr. de twee laatste voorwaardelijk elk 16 dagen en 26 fr. voor slagen. LEUTE! LEUTE! Prijskamp op den 'Vogelpilc voor een koppel kiekens en een vetten Haas, op Zondag 27 September, ter gelegenheid der inslellatio der nieuwe herberg De Wisselbank, bij Georges Couvreur. Do leergangen der Staats Middelbare School worden hernomen den Woensdag 23 September, om 8 1/2 ure ’s morgens. De leerlingen der voorbereidende en middelbare afdceling kunnen groote voor- dcelen genieten en het Staatsbestuur gunt studiebeurzen aan de leerlingen der mid delbare afdceling, die de stad niet bewo nen, op voorwaarde dal zij zich door hun gedrag en hunne vlijt onderscheiden. Alle inlichtingen zijn te bekomen bij den Heer Bestuurder, den Maandag 21 en Dins dag 22 dezer, van 8 lol 11 ure des mor gens. brug, Noordwestwaarts der stad, ligt ver scholen in den lommer der lindenboomen, ’n oude wesl-vlaamsche herberg De Halve Maan Ondanks de turksch-mahome- taansche geur van het uithangbord, is er noch «minaret», noch «muezzinnoch «bayadère» te vinden, maar wel ‘n diepe, lage herbergzaal, 'n struischen, levenlusti- gen baas, en 'n gemoedelijke bazin die u bij 't inkomen ’n hartelijk hoofdknikje toewerpt. Stil is heter in de gelagkamer, maar daar buiten, nevens het huis, klinkt gerucht, 'n dof geroffel gevolgd van ’n hel gerinkel met, tusschen in, 't geraas van opgewonden stemmen. IVe zijn in 't heiligdom van 'l edele kegel spel Verbeeld je, beste lezer ik veronderstel nu eens dat je van de zaak niets kent verbeeld je ’n twintig meters lange baan in zorgvuldig aangestampte assche, netjes afgeboord, met, langs de voorzijde, 'n lange smalle plank gelijkvloers met de baan, en, langs het andere uiteinde, ’n vierkante, hoekig geplaatste steen, symelrisch met houten kegels bezet', daarbij behoort nog ’n lange af hellende goot waar langs de zware bol door den «chasseur» naar voren wordt gestuwd... Lel op, de Resten moet spelen hij is in z’n hemdsmouwen, neemt behoedzaam zijne pijp uil den mond en verzekert z’n lorgnon op z’n neus; daarna zet hij zich in de sier lijk gebogen houding van den antieken dis cobole zwiert met de rechterhand de bol naar omhoog, en zoedaar vliegt ze scheerend langsheen de plank, rolt weife lend over de gladde baan en valt midden in ’t troepje kegels die met rinkelend geraas wankelen, buitelen en elkaar omverwerpen.. Allemaal plat! «Mooi geschoten heet hel, en de Hesten, met ’n vergenoegd lachje, be stelt nog 'n pent jen oed achteloos voor gevend «dat hij nog beter kan Nu dan, zulks is niet altijd 'l geval, en meermaals gebeurt het dat de bol, slecht be stuurd over of nevens de plank te recht komt, in wanhopige zwenkingen links of rechts holt en over de baanboorden springt om neer te plonsen in de jeneverslruiken tot groot gevaar der ronddwalende hennen, en, erger nog, van ’sbolrapers teenen.... «11 faut raser la planche! II n’y a que Qa... bevestigt de waard, want de man is tweetalerig.... VEURNE. Wij vernemen met genoegen dat onze stadgenoot, de heer Marcel Decroo, leerling van hel Atheneum van Brugge, de 23’ plaats bekomen hoeft op 112 ingeschreven mededingers, in den wedstrijd van wiskunde met 58 punten op 100 in de wetenschappelijke afdeeling. Uitlevering. De policic van Rijsel komt eenen Belg aan te houden, X.., oud 21 jaren, dien hel Belgisch gerecht sedert lang opzocht. De man werd uilgeleverd en in de gevangenis van Veurne opge sloten. Hij moet nog verscheidene straffen uitboeten wegens gekwalifieerde dief stallen en wordt verdacht de dader te zijn van eenen moord voor vier jaren gepleegd te Veurne en tot hiertoe ongestraft ge bleven. X. veinst geen fransch te verslaan en weigert te antwoorden op de vragen welke hem worden gesteld. Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. 13. Coultenier Leopold, z. van Hendrik en Cloet Amelia, Klaverstraat. 14. Claeys Margarelha, d. van Theofiel en Cuvelier Eugenie, Zuidstraat. 14. Pollenlier Arthur, z. van Camiel en Boonefaes Sylvie, Bewesterpoort. 14. Teerlinck Gerard, z. van Theofiel en Aneca Leonie, Binnen palen. 15. Bonaventure Adronia, d. van Henri en Duwel Irma, Binnenpalen. den 17. Henderyck Mathilda, d. van Julius en Thybaut Maria, Nieuwpoortslr. 13. De Pauw Frans, schoenmaker le Thourout met Vanhille Irma, dienstmeid le Veurne. Brulool Jeroom, werkman met Do Crop Helena, werkster, beide te Veurne. 14. Vereecke Lodewijk, koopman, geb. te Veurne, den 22 Juli 1877 met Danckaerl Pharailde, bijzondere, geb. te Veurne, den 24 Mei 1880. 15. Stevens Modest, leeraar te God- veerdegem, geb. te Leeuwergem, den 15 Juni 1871, met Sausen Maria, bijzon dere, geb. te Veurne den 12 Dec. 1867. 16. Debruyne Hendrik, werkman, geb. te Veurne den 31 Maart 1878, met Van- dendriessche Maria, dienstmeid, geb. te Wulpen den 14 Juni 1880. 16. Dufoor August, werkman, geb. te Veurne den 12 Sept. 1880, met Gloei Silvie, schipperin, geb. te Rosendael (Fr.) den 16 Mei 1881. 11. Vanmol Paula, 21 d., Beweslerp. 15. Pil Veronica-Maria, huishoudster, 52jaren, 4 maanden en 11 dagen, wed® van Leopold Dulreeuw, echtg. van August Lava, Rosendaelstraal. In het laatste verschenen boek over de optelling der bevolking, kan men zien hoe hel onderwijs in de versebillige provinciën verdeeld is. Het getal inwoners die kunnen lezen en schrijven, was in 1900 Luxemburg Namen Luik Brabant Antwerpen Limburg Henegouwen Westvlaandcren Ooslvlaanderen Henegouwen uitgezonderd, het zijn de vlaamsche provinciën die aan den staart komen. Laat ons nu eene vergelijking maken tusschen hel getal kinderen, die de vrije en aangenomene scholen bezoeken. Het getal kinderen der gemeentescholen is voor: Luik Luxemburg Brabant Henegouwen Namen Antwerpen Ooslvlaanderen Limburg Weslvlaanderen Nog eens de vlaamsche provinciën zijn de laatste. Welk besluit kunnen wij daaruit trek ken? Dal de provinciën, Henegouwen uitge zonderd, die hei grootste getal kinders naar de gemeentescholen zenden veel meer geleerde inwoners bezitten, dan diegene waar de vrije scholen in meerderheid zijn. Dat geeft ons de zekere waarde van het klerikaal onderwijs. BEKEIVniWAKlIVGEIW. KANTOOR VAN DEN DINSDAG 29 SEPTEMBER 1905, 2 ure namiddag, ter herberg De Lancicr, bij Ch. Dereygher, te Houthem, TOEWIJZING in eene zitting van Heuthem-dorpplaats. Gebruikt door de maatschappij Leeman en C1*». Seffens aanslag. De Lancier en eene Workmans* woonat daaraan, en verdere afhanke lijkheden, bij kadaster Wijk B, n" 516ren 516g voor 1 are 50 cent., palende Noord de Heidenstraat, (steenweg). Bewoond en gebruikt: de herberg door Ch. Dereygher, voor 3, 6 of 9 jaar, inge gaan 1 Mei 1903, mits 60 fr. ’s jaars, boven de lastenen de werkmanswoonst door Henri Candaele, lot 1 Mei 1904, mits 25 fr. ’s jaars, laslvrij. Inlichtingen bij voornoemden Notaris. In Zondag lest was het nogmaals volop feest in Rhelorica. Dees keer was hel voor de Dames der Ecrleden. Bij zijne intrede in do gildekamer, wierd de heer Voorzitter Houlsaeger ver welkomd door den heer Griflïer-Koning, en Mevrouw Haelewyck, Koningin van het Gild, bood hem, namens de gildezusters, eenen prachligen en welriekenden palm aan, als blijken van hooge waardeering en genegenheid. De heer Voorzitter bedankte in eenige gevoelvollo woorden. Daarna had eene onvergulde boiling plaats, die veel bijval genoot. En om te eindigen, sloot een levendig en uiterst welgelukl bal de reeks vreugde feesten der Rederijkers. Een Aanwezige. Op de 63,980 lotelingen van 1903 heeft men slechts 970 vrijwilligers gevonden, waarvan 153 die aftellen voor hel contin gent. Onder het oud regiem waren er veel meer vrijwilligers als heden!!!... En ook meer die vrij waren De buitengemeenten houden voor zich de kloeke en zedige boerenjongens waar van er destijds in al de katholieke nieuws bladen gesproken werd en die bij massas in hel leger werden verwacht. Ziedaar nu den uitslag van liet volonta- riaat en van deMILLIOENEN die het kost. Het zijn de groote sleden, waar men hel meest vrijwilligers vindt. De jongelingen, die daar eenen stiel kennen, wachten zich wel van hun vel te verkoopen. De plaatsvervangers der groote steden, die overigens de slechste soldaten vormen, zijn voor het meest een bijraapsel van luierikken, ledigloopers, die niet in staat zijn om hun brood te verdienen. Die krijgswet, door de klerikalen ge troeteld, voorgedragen en gestemd, heeft dus drie uitwerksels, die zijn 1" Vermeerdering der geldelijke krijgs lasten, die reeds zoo zwaar op hel volk drukten; 2° Verlaging van den zedelijken toestand des legers; 3° Vermeerdering van het aantal lote lingen, die jaarlijks den ransel moeten opnemen Ouders, vergeet niet, dat gij deze drie geschenken aan het klerikaal ministerie te danken hebt. VE It MI Bi BLIJ I< II EDEN 1 ZITTING VAN 17 JULI. Gusten Pagio, die in do Vinko wount lanst de Pannekochie, dout on oproup an ol ze kennessen van Veuren en ’t omliggende, om Zundago 27 September, 's achtornoens te vieren, z.uon Hagefeesto te kommen biweunen, deur nuom aaageboon aan de Vrienden van 't Sasje, en di go bestaon ut olie soorten van leutige priskatn- pen laik Papeton mei stokches, ringsteken mei e puupegalle, patattenrapon, appeltjoknap, velo- koursen, eiersslaan, vougelpiken, schoven, enz. 't Gon groote pinten zin en van ’t beste bierl Zegget juldero baitje vors ostje blieft. Huwelij ksafkondigi ngen. Huwelijken. Sterfgevallen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 2