VAN VEURNE Ife !i|! OK! tolSatel Hendrik Brunein, oud-hdofdonderwijzer; Aimé de Brauwere, OUD-ROTARIS; August Lesaflre, ADVOKAAT; Guslaaf Merlevede, brouwer; Oscar Bousseeuw, UURWERKMAKER; Edmond Vanderslraele, UITTREDEND GEMEENTERAADSLID. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Gemeentekiezing van 18 October. Kiesvergadering. Gustaaf Merlevede August Lesaflre Oscar Rousseeuw Ous Antwoord aan de Veurnaar. Edmond Vanderstraete Hendrik Brunein Aimé de Brauwere Kand-idaten der Liberale Vereeniging en van den Libe ralen Burgers en Werkmanskring 39. 7'1''’ jaar. Zaterdag September 1903. M. Edmond Vanderstraete, uittredend lid, zegt dat de tijd gekomen is van het klerikaal bestuur omver te werpen. De Veurnsche bevolking is moede van dwang en slavernijzij zal willen vertegenwoor digd worden in den raad door vrije mannen, onafhankelijke burgers die de stadsbelangen met onpartijdigheid en ge- spaarzaamheid zullen weten te besturen. In eene boeiende rede, bedankt de Heer Advokaat Lesaflre, namens de nieuwe uitgeroepen kandidaten, voor de blijken van genegenheid die hen worden betoond. Hij somt de bijzonderste grieven op die onze verdrukte medeburgers bijna sedert twintig jaren tegen hel stadsbestuur in te roepen hebben. De klerikalen zijn vijanden van act onderwijs; zij spannen al hunne krachten in om het te ondermijneneen bewijs ervan is dat zij in 1888 de avondschool voor volwassenen afgeschafl hebben, niet omdat zij te veel kostte, maar alleenlijk omdat de verstandelijke ontwikkeling van den werkman niet samengaal met de klerikale dwingelandij. Ook zegt spreker dat indien de liberale kandidaten gekozen worden, zij niet zullen wachten deze nuttige school weer in te richten. Zijn de laslenbetalers tevreden op de manier op dewelke onze meesters de stadsgelden, dieaan iedereen toebehooren, beheeren. Neen. Hel geld wordt verspild en bijna al de eigendommen der stad zijn verkocht. De katholieken durven beweren dal zij de vrijheid voor allen willen Geene uit sluiting, geen dwang of slavernij voor niemand. Die woorden klinken slecht in hunnen mond, want iedereen weet dat hunne leus is Alles voor de eene, niets voor de andere. Ook zal den 18 October eene Liberale Zegepraal zijn. De Heeren Dokloor Barbier en D. de Brauwere, als oude strijders, drukken aan de heeren kandidaten hun hoopvol vertrouwen uil en moedigen de leden aan om met ijver de propaganda voort te zetten. Een laatste oproep is gedaan door den Heer Oscar Rousseeuw aan de leden der beide bonden en de vergadering gaat uit een onder de vreugdekreten van Leve de Liberalen, Leve onze Kan didaten bare gedachten en wij zijn overtuigd dal zijn breed kenvermogen in bestuurzaken van hel grootste nut zal zijn voor het beheer der gemeentebelangen. Is brouwer. Hij behoort toe aan eene der oudste en achtbaarste familiën onzer stad, waarvan al de leden het hunne bijge- brachl hebben voor haren vooruitgang en haren bloei. M. Merlevede is de werkende klas en de kleine burgerij zeer genegen en hij is gelukkig wanneer hij de gelegen heid vindt voor hun welzijn te strijden. In den gemeenteraad ware hij op zijne plaats. Geboortig van Yper, is reeds Veurnaar met hart en ziel en heeft er de achting en het vertrouwen gewonnen van ieder vrij zinnige en zelfs van de tegenstrevers. Hij is een volkstievend en bereidwillig man, door arm en rijk bemind om zijn open hart en rechtzinnig karakter. Talentvolle advokaat, zal hij met kennis van zaken de donkere plannen onzer tegenstrevers kun nen doorsnuisteren en weerleggen. Zulk man moet en zal in den Gemeenteraad komen. is de verdiensivolle schrijver van den Liberalen Werkmanskring en den toege negen Voorzitter van de Maatschappij van Ouderlingen Bijstand. Zijne belanglooze werkzaamheden in die twee bloeiende kringen zijn te veel gekend opdat wij er lang zouden op Steunen. Hij is de onver moeibare werker, die gedurig op de bres staal, wanneer het geldt de liberale prin ciepen te verdedigen. Onze lezers zullen zich met ons vergenoegen van hem op de lijst ic zien. De Veurnaar zegt dal de liberalen geen puf hebben op de aanslaande gemeenle- kiezing omdat wij in ons laatste nummer schreven dal sedert de klopping van 1899 onze stadhuisbazen de gemeentepenningen niet meer aan nullelooze uitgaven beste den. Deze bekentenis door ons gedaan bewijst dat in al ons schrijven wij steeds de waarheid zeggen en niet zoo als de Veurnaar de kiezers door leugens trachten te misleiden. Maar indien wij bekennen dal onze stadhuisbazen onder dil oogpunt voordeel getrokken hebben uit de les die hun door het kiezerskorps in 1899 is gegeven ge weest, ook houden wij slaande, niellegen- Iedereen kent en bemint den knappen Voorzitter van den Liberalen Werkmans kring, den moedigen strijder, die, over vier jaren, door de Veurnaars, naar het Stadhuis werd gezonden met zijne drie liberale collegas: de heeren Vanmassen- hove, Barbier en Moenaert. Wij hebben al kunnen bestaligen, dat hij aan zijne kies- beloften niet te kort is gebleven en dat hij noch moeite, noch pogingen spaart om de belangen zijner medeburgers, ’t zij groot of klein, te verdedigen. Ook zullen de kie zers erkentenis dragen aan dezen dapperen volksvriend en hem den 18 October aan staande een nieuw mandaat loevertrou- wen. of liever Meester Brunein, die gedurende 40 jaren al zijne krachten aan het onder wijs heeft toegewijd. Door de schit terende diensten die hij aan zijne sladsge- nooten bewezen heeft en door zijn recht zinnig en openhartig karakter, geniet hij de algemeene achting. Het is zoo waar dat in hel verslag over hel bestuur en den toestand der gemeentezaken voor het dienstjaar 1901-1902, onze tegenstrevers zelf hem de volgende loffelijke woorden sturen Na gedurende eene loopbaan van 40 jaren zich aan het onderwijs der jeugd te hebben toegewijd, waarvan hij er bijna 37 in onze stad heeft doorgebrachtheeft de Heer Brunein, hoofdonderwijzer onzer lagere gemeenteschool, den 2 der maand April 1902, zijn ontslag ingediend. De heer Brunein was een bekwaam onderwijzer, die het beste deel zijns levens met ware zelfsopoffering aan hel onder- wijs zijner leerlingen heeft gejond, en wij denken de tolk te zijn van den Gemeente- raad, met hem onze hulde te betoonen voor den ijver, welken hij steeds aan den dag legde om de moeilijke taak van ontler- wijzer weerdiglijk te vervullen. Zulk man moet en zal gekozen worden. Oud notaris, eerst te Nieupoorl en dan te Veurne. Alhoewel aan de jaren gekomen zijnde, waar vele menschen aan niets anders meer denken als op welverdiende rust, heeft hij niet geaarzeld eene candida- tuur op onze lijst te aanvaarden. Wij moeten hem bewonderen en hem bedan ken voor zijne verkleefdheid aan onze dier- staande de beweringen van de Veurnaar, Daar de Heer Vanstaen afwezig was, wierd de zitting voorgezeten door den Heer César Barbier, gemeenteraadslid. In welgepaste woorden stelt hij de kandi daten voor en verzoekt de kiezeis van nu tot den 18B October met hardnekkigheid te werken voor de zegepraal der vrij zinnige kandidaten. Warme toejuichingen begroetten zijne rede. De Heeren Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamcn 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Mag dalena straat, Brussel. .ir.riw ———naiiuniwaoi»•MMaMMMMaBRaMMaaiMramaMBTM» t Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, DruKker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den Ijzerenweg tot ‘<i Januari 1904. De Liberale Vereeniging en de Liberale Burgers- eu Werkmanskring zijn Woens dag laatst bijeengekomen, ten einde over te gaan tol de uitroeping van kandidaten voor de aanstaande gemeenlekiezingen. De vergadering was buitengewoon tal rijk en levendig. Wij hebben met vele vol doening beslaligd, dal al de klassen der maatschappij in de te geringe zaal ver tegenwoordigd waren. Zijn onder de meeste geestdrift aange wezen geweest als kandidaten De Heeren Brunein Hendrik, oud-Hoofdonderwijzer; de Brauwere Aimé, oud-Notaris; Lesaffre August, Advokaat; Merlevede Gustaaf, Brouwer; Rousseeuw Oscar, Uurwerkmaker; Vanderstraete Edmond, uittredend lid. ADVERTENTIEBLAD 18,12’s avonds. 19,10 19,16 14,20 14,26 9,50 9,56 De lieeren Vertrok uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44'smorg. 14,20 16,26 Pannestraat 6,28 9,56 11,50‘smorg. 14,26 16,32 Vortrek uit VEURNE naar YPER. Static 4,34 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Het zlk.dvertentic-blad is ver krijgbaar in liet kofTijlluiB «L’Espéi'ance» aan IO centie men ’t nummer. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 9,50 11,55 ’s morgens. 15,53 18,03 's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkorke 7,43 9,49 ’s morgens. 14,38 18,05 22,07 ’s avonds. -Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE Stntic 5 05 6,-6 8,52 10,00 ’s morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04’s av. Groote Markt <10 7,02 8,57 10,05 - 12,27 13,37 15,22 18,P9 20,09 - i i - ft

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1