HONGER de liberale lijst. Uil het Staatsblad. DE LESSIVE DU GENIE TOONEELVERTOONING LOTJE BIEBUICK Ze zitten met de poepers. De Avondschool of School voor Volwassenen. Geldverkwislen Recht erl ij k e K ro n ij k Schouwburg van Veurne. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ VAN RHETOR1CA J Ba,as ZAVcim. Blijspel in een bedrijf, door Michiels. Prijzen der plaatsen als gewoonte. Bureel 5 1/2 ure. Begin om 6 ure. tuigen en wagons. De gezonde reden zegt ons nochtans, dal uitgaven van dien aard jaarlijks zouden gedekt moeten worden door de opbrengst of winst door de ijzerenwegen opgeleverd. Maar neen Hel klerikaal ministerie ver staat dat heel anders, in plaats van het versleten materiaal te herstellen of naar gelang de noodzakelijkheid te vernieuwen, laat het ministerie dat materiaal maar bederven, verslijten en verroesten tot het niets moer waard is. Zoo heeft Vanden- peereboom cenige jaren met de aldus gemaakte bonis uilgepakl en gesloeft, tol het oogenblik is gekomen dal er geen zaad meer in ’t baksken is en onze ijzeren wegen geheel ontredderd, hel materiaal dood versleten is. Verleden jaar reeds moesten 38 miljoen daarvoor geleend wordenthans zijn weer 31 1/2 miljoen noodig om cenigszins in den toestand te verhelpen. En als dal nieuwe materiaal versleten is, waar zijn dan de miljoenljes, minister de Smet Voor die 70 miljoen alleen moeten de laslenbclalers jaarlijks 2 miljoen frank intrest opbrengen. Onze minister van flnanlies doet net als de trotsche huisvrouw, die al haar inkomsten opsineerl en jaarlijks voor kleederen eene schuld aangaat, maar toch op do straat uilpakl en bluft en zwetst, dat het een aard heeft. Dat is heel bel stelsel van ons ministerie. Te recht heeft M. de Lanlsheere dal onzinnig beheer in de Kamers aan de kaak gesteld en met veel goede reden doen uitschijnen, dat België regelrecht naai den afgrond gaat. In plaats van onze schuld trapsgewijze af te lossen, wordt ze integendeel van jaar tot jaar aanzien- lijker, zoodal kortelings het land den waren toestand van het wanbeheer onzer klerikale regcering zal loeren kennen... en ondervinden. Op de gevolgen zullen we niet lang hoeven te wachten. IJ* Zie aan het hoofd van ons blad, de nieuwe uurtabel der treinen en trams met 1 October aanstaande. dal de liberalen om hunne politieke denk wijze stelselmatig uitgesloten zijn uit de leveringen en werk der openbare besturen en wij herhalen ’t geen ons over eenige dagen een gematigde katholiek zegde de fanatieke klerikalen.de mouwvagers onzer meesters, krijgen de vette brokken, de gematigde katholieken en de twijfelaars de brokkelingen, de liberalen NIETS. De verstooielingen zullen op 18 October onze stadhuisbazen indachtig zijn en ais één man stemmen voor TORTELbUIVËN Comedie in een bedrijf door II. Melis. liet Staatsblad van Woensdag bevat eene lange reeks bevorderingen en be noemingen in de Leopoldsorde. Onder deze bemerken wij de volgende Als O/ftcierDe heer Daniël De llaenc, is het poeder om linnen, flanel en kleedc- ren te wasschen, tafels, vaatwerk, houten of steenen vloeren te scheuren. Vraagt kosteloos staal aan de Maat schappij du Génie, Péruwelz (Henegouw). Te koop bij MM. Vanderheyde, broeder en zusters, Appelmarkt te Veurne. Drama ineen bedrijf, doorA. De Tière. op Zondag /S October 1903, met de medewerking der Tooneelspeelster Mevr. Ilebbelynck-Vergult van Antwerpen, en van de Symphonieafdeeling der Koninklijke Harmonie Stó Cecilia, onder hel bestuur van den heer Vanderlinden. I’JROG-TlJküMIlvIA. Blijspel in een bedrijf, door A. Ilendrikx. Nauwelijks is de kiesstrijd begonnen of het schrijven van de Veurnaar toont klaar dat de klerikalen voor eene nieuwe neder laag beducht zijn. Vreezendc dal vele kiezers hunne stemmen zouden geven aan kandidaten der twee lijsten roept de Veurnaar uil Kiezers, dal is een gevaarlijk spel I Gedenkt wol, dal er drie liberale ge meenteraadsleden zijn, die niet moeten herkozen worden, en dus blijven deel maken van den Gemeenteraad. Indien door hel mengelen of pana- cheeren, de katholieke kandidaten niel allen de volstrekte meerderheid bekwamen, dan zou de evenredige vertegenwoordiging moeien loegepasl worden; en door dat stelsel, in deze kiezing, zouden drie katholieken en drie liberalen gekozen zijn. Met de drie liberalen die er blijven, ware de katholieke meerderheid verloren.» Toonen de aangehaaldc woorden niet genoeg dat de klerikalen eene nieuwe klopping le gemoet zien. Nu spreken zij niel meer van zegepraal met 150 tot 200 stemmen meerderheid maar zij vree- zen, en niel zonder reden, dal hel bestuur van stadszaken aan de liberalen zal over gaan. Kiezers, maakt dal de vrees der kleri kalen waarheid worde en Htemt voor <lo liberale kandidaten. Heden Zaterdag heeft de benoeming plaats van eenen nieuwen bouwmeester, maar van de benoeming van eenen nieuwen bewaarder der wegen is er nog geen gewag. Deze zal, zoo als wij het reeds zegden, slechts plaats hebben, na <io kieadng, maar inlusschen zullen de 22 aanvragers gepaaid zijn met beloften. Indien zij aan deze beloften geloof hechten, zullen zij te laat ondervinden dal de spreuk waarheid is die zegt Veel beloven en niets geven Doel de zotten in vreugde leven. Daar de schrijver van de Veurnaar be moeid is met stadszaken, en dus den finan- tiëelen toestand onzer stad wel moet kennen, hadden wij hem in ons laatste nummer gevraagd 1° Waartoe de honderd duizend franken gediend hadden die het Stads bestuur aan hel Armbestuur en de Gods huizen ontleend had 2° Hoeveel er van die leeningen nog o verblijft 3° Wat er gedaan geweest is met de opbrengst der verkooping van hoornen en bouwgronden Met eene bereidwilligheid waarover wij hem bedanken, heeft de schrijver van de Veurnaar aan onze vraag voldaan, en in het lang en breed uiteen gedaan waartoe die gelden hebben gediend. Wij willen de echtheid der cijfers, door de Veurnaar aangehaald, niet betwisten, en onthouden slechts dal er van de geleende honderd duizend franken, van de opbrengst der verkooping van hoornen en bouwgronden slechts 8000 franken overblijven die moeten dienen om ten grooten deelc de werken aan den Proostdijk te betalen. Deze som betaald is alles weg, er is geen zaad meer in ’t baksken, en er blijft aan hel Stadsbestuur niets anders le doen dan eene nieuwe loeniiij' «xaii te gann of <le opcentiemen te verhoogen, niet alleen om de ont worpen werken aan de buurtwegen van Be- westerpoort, waarvan de kosten beraamd zijn op 26.216-44 fr. uil lo voeren, maar om de toelagen voor de herstellings werken aan beide kerken en andere werken te betalen. Zijn wij l'aCCoord, confrater Een der hatelijkste maatregelen door ons klerikaal bestuur genomen, was voor zeker de afschaffing, in 1888, der school voor volwassenen. En inderdaad onder al de scholen die in Veurne bestonden was de avondschool voorzeker eene der nuttigste, want zij verschafte aan de jongelingen die vroeg tijdig de lagere school hadden verlaten, het middel om hunne studiën voort le zetten of datgene aan te lecren wal hun in lateren leeftijd onontbeerlijk zou zijn. Zoo dacht er de Veurnsche burgerij over want katholieken en liberalen zonden er hunne kinders naar loc en gedurende geheel den winter waren dagelijks 40 tol 50 leerlingen in de lessen tegenwoordig. Waarom deze school dan afgeschaft Kostte zij misschien te veel aan stad Verre van daar want hel geheel budjel der avondschool beliep slechts tot 600 fr. en de tusschenkomst der stad was nog geen 400 fr. Er was hier ook geen kwestie van sparen, want in de zitting in dewelke de avondschool werd afgeschaft, werden de hulpgelden der katholieke scholen mei 300 fr. verhoogd. Welke mag dan de oorzaak geweest zijn dezer hatelijke beslissing Deze oor zaken waren tweederlei en wel vooreerst omdat de avondschool de jongelingen kon bekwaam maken om later hel examen van bekwaamheidskiezer te doen, en Wie had ooil durven denken, dal hel klerikaal ministerie, na onze openbare schuld verdubbeld le hebben en zijn finan- lieel beheer openlijk door politieke vrienden als M. de Lanlsheere afgekeurd en geschandvlekt le hebben gezien, nog voortgaan zou leening op leening aan te gaan Minister de Smet de Naeyer, de man van allerhande roekelooze en gewaagde ondernemingen waarin de zuurgewonnen Centen der iastenbetalers verbrast worden, deinst echter voor niets achteruit. Dit ten jaar vermeerdert hij alweer ’s lands open- LEUTE! LEUTE! Correctionele Rechtbank van Veurnc. Voorzitter van de Commissie voor studie beurzen van Weslvlaanderen, lid van de Commissie lol beheer der gevangenis le Veurne. Als Ridders: De heer. Alfred Ollevier, rechter bij de rechtbank van eersten aan leg te Antwerpen; De heer Jozef De Hacnc, raadsheer bij hel beroepshof le Gent; De heer Gombaull, oud substituut van den procureur des Konings le Veurne, thans procureur des Konings bij de recht bank van eersten aanleg te Kortrijk. De bemcstingleer geeft den landbouwer zeker veel goeden raad, inaar waarin zij le kort schiet, dal is dal zij niel vooruit weel te zeggen, hoe het weder de aange- prezen bemesting zal begunstigen. De aan wending van sliksiofzouien, die recht streeks oplosbaar zijn, zooals b. v. de Soda-Nilraat, zijn in dit opzicht gevaarlijk, daar sterke regens, en wij hebben in de maand April van dit jaar er genoeg van gehad zeer groole verliezen tengevolge hebben, In ccn belrckkelijk droog jaar is er weinig verlies le duchten, maar wie kan hel weer vóórspellen. Eene meststof, die onder alle weerge steldheden goede uitwerking doet, is de Peru-Guano. Zij komt in dit opzicht over een met de stalmest, met dit onderscheid evenwel, dal hare kracht twintigmaal grooler is. 2 Prijskamp op den "Vogelpik voor een koppel kiekens en een vellen Haas, op Zondag 27 September, ter gelegenheid der instellalie der nieuwe herberg De Wisselbank, bij Georges Couvreur. bazen hel middel dachten gevonden le moeien 31 t/2 miljoen dienen om ijzeren hebben om onze brave onderwijzers, die I wegmateriaal aan le koopen, namelijk onder de wet van 1879 getrouw gebleven j lokomolieven, 137 tenders, 3u66 rij- waren aan hunnen plicht, een. deel van bun inkomen te ontnemen. Maar hier hadden onze meesters zich gedeeltelijk misrekend want de inkomsten van den hoofdonderwijzer, die op hel oogenblik der afschafling meer dan 25 jaren dienst lelde, konden niel verminderd worden en zoo is hel dat de stad aan den heer Brunein van 1888 lol 1902 dus gedurende 14 jaren jaarlijks 250 fr. of in bel geheel 3500 Ir. heeft moeten betalen. Ziedaar dus de gevolgen van de af schaffing dezer nuttige schoolberooving van onderwijs voor de jongelingen der burgers- en werkersklas, verkwisting van 3500 fr. van de stadspenningen. Aan dezen staal van zaken moet een einde gesteld worden, ook juichen wij bij de belofte door de liberale kandidaten gedaan in de Algcmeene Vergadering der Liberale Vereeniging en van den Burgers en VVerktnanskring, en zijn verzekerd dat hel nieuws van de herinrichting der avondschool bij de kiezers welkom zal zijn. - i De vcrledene week meldden wij de on derscheiding bekomen in den wedstrijd van wiskunde door den heer Marce Decroo, leerling van het Atheneum van Brugge. Hel Staatsblad van Dinsdag beval nog andere onderscheidingen welke wij gelukkig zijn mede le doelen. De heer Marcel Decroo bekomt in Nederlandse!) opstel de 4d* eervolle mel ding. of de 9d“ plaats, op 169 mededingers met 65 p. op 100. De heer Ernest Carre, leerling van hel Atheneum van Oostende, bekomt in de vierde klas, in Nederlandse!) opstel de 4de eervolle melding of de 15d‘ plaats op 202 mededingers met 65 p. op 100. De heer Marcel Lauwers, leerling van het Atheneum van Oostende, bekomt in de derde klas, de 308“ plaats in Neder- laudsch opstel met 56 p. op 100 en 169 mededingers. Deze drie bekroonden zijn oud-leerlin- gen der Middelbare school van Veurne. De heer Edgard Odeyn, zoon van den heer statieoverste van Veurne en ook leerling var. hel Atheneum van Oostende bekomt in de tweede klas de 17d’ plaats nn 7K modedinaprs in Dnitcc.h nneml mni tweede omdat onze fanatieke stadhuis- bare schuld met 120 miljoen. Daarvan j 1 op 75 mededingers, in Duilsch opstel met 53 p. op 100. j VERMAKELIJKHEDEIV. -n»<n»»i Ouston Pagio, dio in de Vinke weunt lanst de Pannokochie, dout en oproup an ol ze kennessen van Vouren en 't omliggende, om Zundago 27 September, 's acliternoens te vieren, zuon Hagefeeste to kommen biwcunen, deur nuom aangoboon aan de Vrienden van 't Sasje, en dl go bestaou ut olie soorten van leutige priskam- pen laik Papeton mei etokches, ringsteken mei o puupegallo, patattenrapon, appeltjeknap, velo- koursen, eiorsslaan, vougolpiken, schuven, enz. 't Oon grooto pinten zin en van 't boste Lier Zegget julder e baitje vors ostje blieft. ZITTING VAN 5 SEPTEMBER. Pinaeel Jules, te Killem (Frankrijk), 1 maand voor bedelarij. Mallongior Arthur, leurder to Veurne, 1 maand en 2d fr. voor bodriogelijko ontvreemding. Lannoye Karel, leurder te Clerckon, 26 fr. voor slagen. Lambrecht Emiol en Devoy Karei, vissebers te Adinkorke, do oorsto 2 maal 8 dagen on 26 fr. en da tweede 30 fr. voor slagen; do 2’ nog 15 fr. voor dronkenschap. ZITTING VAN 19 SEPTEMBER, Dejonghe Gustaaf, schipper te Dixmude, 16 dagen voor belecdigingen en 15 fr. dronkenschap. Dobruyno Eudoxie, te Morckem, 26 fr. voor slagen. Macs August, werkman te Adinkorke, 8 dagen en 26 fr. voor vernieling van afsluiting; 10 fr. voor landelijke overtreding; 20 fr. voor beleodi- gingen en 15 fr. voor dronkenschap. Voorons Joris, werkman te Adinkerke, 100 fr. voor jachtdolikt. Vandenplasscho Eduard, werkman te Adin- kerko, voorw. 200 fr. voor jachtdolikt. Verly Alois, workman to Morckem, 6 maal 16 dagen, voor zedenschennis. Terryn Karei, dienstknecht to Poperiugho, oen jaar voor verkrachting.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 2