VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 De Kas is ledig!! Bruneiii Hendrik, oud-hoofdonderwijzer; de Brauwero Aimé, OUD-HOTARIS; Lesaffre August, advokaat; Merlevede Guslaaf, Bousseeuw Oscar, uurwerkmaker; Vanderslracle Edmond, UITTREDEND GEMEENTERAADSLID. Aan onze Vrienden. Gemeentekiezing van 18 October. Weg met de Klerikalen, Leve de Liberalen Bewoners van Bewes- terpoort Kiezers van Veurne Kandidaten der Liberale Vereeniging en van den Libe ralen Burgers en Werkmanskring Leve de Liberalen! Hetgeen de Veurnaar zegt is «eene uitvinding, DAT is de waarheid. Over Christelijke Liberalen. Ons Antwoord aan de Veurnaar. *Ir 410. Zaterdag October 1903. 17' jaar. zij zijn onder den dwang van het comiteit der algemeene'liberale partij, welke te Brussel gevestigd is en bestaal uit mannen die in de vrijmetselaarslogiën hun orde- woord ontvangen; de liberalen van Veurne, eens aan het hoofd van de stad, zullen die bevelen, welke zij ook wezen mogen, gedwee en gehoorzaam moeten uitvoeren.» Welke zij ook wezen mogen dat is bijvoorbeeld de verdelging van den gods dienst, het afbreken der kerken en ja misschien het vermoorden der priesters enz. enz.... Het is om zoo te zeggen nutteloos van zulken dommcn praat te weerleggen; want wij zijn overtuigd dat de lezers van de Veurnaar zoo onnoozel niet zijn als dat hij bet wel meent. Toch daar dit blad zeer vergeetachtig is en misschien niet meer weet wat het liberalismus is, zullen wij het hem voor de honderdste maal uiteen doen. Hel liberalismus is die politieke leering die voor onmiddelijk en opvolgend doej heeft aan de menschen de meeste som van vrijheid te verschaffen en dit op het zedelijk, op het verstandelijk en op het stoffelijk gebied het is de stipte uit drukking van de menschelijke ontwikke ling. Terwijl ik vrij ben, zegt de liberaal, wil ik ook dat een ander vrij wezede liberaal eerbiedigt en erkent alle recht zinnige denkwijzen, terwijl de katholiek zegtal die met mij niet is, is legen mij, en die tegen mij is moet buigen of bersten. Ook is de liberale leering onsterfelijk omdat zij gesteund is op de verdraagzaam heid en de vrijheid. Wij begrijpen zeer goed dat de kleri kale opperbazen niet tevreden zijn over het schitterend herbloeien van het libera lismus en dat zij alle pogingen inspannen om de menschen te bedriegen. Maar het is te laathet volk laai zich van min tot min paaien met ijdele beloften. Ja, Veurnaar, gij hebt gelijk wanneer gij zegt dat de aanslaande kiezing eene kapitale zaak is en dat er meer is dan stoffelijke belangen. Wij zijn hel eens met u en wij verhopen dal ondanks uw bedrog en uwé schijnheilige werkingen, den 18" October de volgende algemeene be- teekenis zal hebben De Veurnaar bekent in zijn voorlaatste nunfmer dal er van dc geleende honderd duizend franken, van de verkooping van boomen en bouwgronden er slechts 8000 fr. overblijven die moeten dienen om gedeeltelijk de kosten der werken aan den Proostdijk te betalen. De kas moet dus niet meer gesloten blijven, dc ratten zullen geeno blauwe briefjes meer te knagen vinden. Men had u beloofd een deel uwer buurt wegen te verkeien, zelfs had men gezegd dal de werken dit jaar zouden uilgevoerd worden, de begrootingsstaat beloopende tol de som van 26,216,44 fr. was reeds opgemaakl en goedgekeurd, maai er is geen zaad meer in ’t baksken en deze nuttige werken worden uitgesteld tot dal de kas weer overloopt van geld. Intusschen zullen de klerikalen u paaien met veel beloften maar zendt ze wandelen en gedenkt de spreuk Veel beloven en niets geven Doet de zotten in vreugde leven De klerikalen boffen en stoffen met hun flnantiëel beheer, zij roepen op alle tonen Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 6 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor.het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, MagdalenastraatBrussel. Men schrijft in bij CAMILLE BmjrUEIlV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. BROUWER; dat onder hun bestuur de opcentiemen niet vermeerderd waren, maar thans bekent de schrijver van de Veurnaar dat de kas ledig is. En om dezelve weer te vullen bestaat er geen ander middel dan ofwel eene nieuwe leening aan te gaan, of de opcentiemen te verhoogen of de rest onzer gemeente goederen te ver knopen. Eh wel, kiezers, wal zegt gij van dezen toestand Zullen uwe oogen eindelijk opengaan om te zien hoe schandelijk de klerikalen u bedriegen Zult gij nog langer uw vertrouwen stellen in deze klerikale gelukkigmakers Neen niet waar, maar op 184on October zult gij ze met klank aan de deur zeilen en als één man stemmen voor mannen die de zuurgewonnen pen ningen der burgers niet meer zullen be steden aan nuttelooze uitgaven en pronk- werken, gij zult stemmen voor de liberale kandidaten, voor de heeren Vuriglijk wenschl gij allen van het klerikaal bestuur verlost te zijn en een liberale meerderheid op hel Stadhuis te zien zetelen. Wie hel einde begeert, moet de middelen aanwenden, ook sporen wij U allen aan tot onverpoosde en ernstige werkzaamheid, standvastigheid en moed. Iedereen kan ons nuttig wezen, elk volgens zijn vermogen. Gaan wij hand aan hand, en de stembus zal ons den besten uitslag opleveren. Moed dus vrienden, wij strijden voor eene edele zaak: het algemeen welzijn, den bloei onzer stad. MoedDal iedereen van ons, dal ieder liberaal zijnen plicht volbrenge en de zege is zeker! :(o):— Die woorden slaan gedrukt in een lang artikel van dit waarheidsminnend blad op de gemeentekiezing. En weel gij, beste lezer, op wat zij toe passelijk zijn Op iets schrikkelijks; zie hier hoe de opsteller van dit meesterstuk redeneert De liberalen van Veurne zijn niet vrij Ja, vriend lezer, er zijn in Veurne, christelijke liberalen, die hunne plichten van christene menschen kwijten, zoo goed als iemand, zegt de Veurnaar. Maar de confrater vindt dal deze twee zaken niet kunnen samengaan. Wij zijn van een ander gedacht en denken, zooals alle verstandige lieden, dat men heel wel liberaal en goede christen kan zijn. De godsdienst is, vol gens de liberalen, te verheven om gemengd te worden in de politieke twisten. De klerikalen integendeel gebruiken den godsdienst als kieswapen, om hunne poli tieke gedachten te doen zegenpralen. De leus der liberalen is: De Burgemee ster op het Stadhuis en de Pastoor in de Kerk. Ware deze leus ook deze der kleri kalen, dan zou er vrede onder de men- schen heerschen en de godsdienst zou geëerbiedigd worden. In ons artikel van verledene week over hel flnantiëel beheer der stad, zegden wij dat wij de echtheid der cijfers door de Veurnaar aangehaald niet wilden betwis ten, dat wij slechts eene zaak onthielden en wel deze dat er van de geleende honderd duizend franken, van de opbrengst van boomen en bouw gronden slechts 8000 fr. over bleven om de werken aan den Proosl- dijk te betalen. Wij voegden er bij dal eens deze som betaald er geen zaad meer in ’t baksken bleef, en het stadsbestuur niets anders kon doen dan eene nieuwe leening aan te gaan of dc opcentiemen te veriioo gen, om de ontworpen werken aan de buurtwegen van Bewesterpoort uit te voeren, en de toelagen voor de herstellings werken aan beide kerken en andere wer ken te betalen. En wat antwoordt de Veurnaar daarop Dal de stad niet beschikt over Fortunalus- beurze, dat de ontworpen werken niet in ééns moeten betaald worden, maar dat indien de kiezers de katholieken aan hel hoofd der stad laten al de werken zullen uilgevoerd worden zonder dat de burgers een centiem meer lasten zullen moeten betalen. Dit zijn woorden, confrater, ijdele be loften waarmede gij de kiezers tracht te paaien en anders niet. Welhoe onze stadhuisbazen die gedurende hun negen tienjarig bestuur niet alleen de gewone inkomsten der stad, maar nog 180,000 fr. buitengewone ontvangsten verbruikt hebben, zou- DVERTENTIE-BLAD I Het A.<lvei*tentie-blad is ver krijgbaar in het kolTijliuis «L’Espérance» aan IO centie men 't nummer. 11,44 ’s morg. 11,50 ’s morg. 18,12 ’s avonds. 18,17 19,10 19,16 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrekuren van den IJzereuweg tot S .Januari 1904. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 9,50 11,55’s morgens. 15,53 18,03 ’s avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 's morgens. 14,38 18,05 22,07 ’s avonds. Vertrekuren van den Bunrtnpoorwog met 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Static 5,05 6,56 8,52 10,00 ,’s morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04’sav. Groote Markt 5,10 7,02 8,57 10,05 - 12,2/ 13,3/ 15,22 18,09 20,09 - De Hecren BKUAEIX de BRALAVERE LE8AI1RE MERLEVEDE HOUSSEEUW VAXDERSTRAETE -- -- - - mgSBii - i 1 rwuT 81"?"1.*,1 '.i l.1.11 1 11 mei- - Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 ’s morg. 14,20 16,26 Pannestraat 6,28 9,56 11,50’s morg. 14,26 16,32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1