DE AVONDSCHOOL EBBE EN VLOED. Zij zillcn mei <le poepers. Z0NDAGSCII0LË1N. fr'ogoverdeAvoiidschool. Herbergiers opgepast Zitting van den Gemeenteraad van den 26 September, om 6 ure 's avonds. Adolf DE HOON de liberale lijst. kunnen oordeclen, indien de hatelijke den aan de kiezers willen doen gelooven dat zij zonder Icening* zonder vermeerdering van lonten, met de gewone inkomsten der stad, werken zouden uitvoeren die gij zelf be raamt op KOjOOO ft-.Neen, confrater, dal is niet mogelijk en er blijft aan uwe meesters geen ander uilkomen dan eene nieuwe leening aan te gaan oi de lasten te verhoogen. En wij gelooven, confrater, dan onze meesters lol het eerste middel bunnen toevlucht zullen nemen, want gij zegt wel dat de lasten niet zullen verhoogd worden, maar gij zwijgt over de leening die zij verplicht zullen zijn aan te gaan. Uw stilzwijgen is eene bekentenis, die de kiezers reeds hebben opgemerkl en waar over zij op 18den October zullen antwoor den met in groote meerderheid te stemmen voor de liberale kandidaten. school voor volwassenen af, die haar i slechts 200 fr. ’s jaars kostte, maar waar voor zij gedurende 14jaar nog 250 franks heeft moeten betalen, thans beloopt de lusschenkomst der stad in de zoogezegde zondagscholen voor volwassenen tol de som van RTïï ft-. Eenieder zal mei ons bekennen dat deze uitgaaf veel te over dreven is. Ook zullen de liberalen, indien zij meester op het Stadhuis worden, deze som nuttiger gebruiken en meteen deel «lezer ll»OO ft*, eenedegelijke avond school inrichten waar de jongelingen niet <42ï dagen op een jaar maar gedurende ZES MAANDEN 4 of IS maal per week onderwijs zullen ontvangen. Op deze manier zal de avondschool zonder vermeerdering van uit gaven voor de wtad weder herin gericht zijn, lot groot voordeel der bur gers- en werkersklas. Hel nieuws van de herinrichting der avondschool, indien de liberalen mester worden op hel Stadhuis, is door burgers en werklieden met vreugde onthaald ge worden, ook was dit punt, Zondag laatst het voorwerp van alle gesprekken in de herbergen. De hatelijke maatregel in 1888 door ons klerikaal stadsbestuur genomen en waar door de jongelingen der burgers en wer kersklas van een degelijk onderwijs be roofd, en 3500 fr. van siadspenningen verkwist werden, werd ferm gehekeld, niet alleen door liberale, maar zelfs door katholieke werklieden, ja iedereen was hel eens om te verklaren dal eene derge lijke school in Veurne onontbeerlijk is. Ehwel, kiezers, indien gij deze school wilt heringericht zien, indien gij hel wel zijn uwer kinderen ter harte neemt, stemt dan voor En waarom, beste lezer, zouden wij hel Stadhuis niet bemeesteren? Gij zegt, om dat wij nu reeds zoolang onder ’t klerikaal juk buigen! Mooie reden voorden drom mel! Juist daarom integendeel moeien wij winnen! Komt niet aan alles een einde? Is er iels standvastig op ’t ondermaansche? Is niet alles een gaan en koeren, een op komen en afdalen, eene ebbo en vloed? Zoo ook is hel in politiek: hel klerikale vuurtje is uitgebrand, hun haring braadt niet meer; ze zijn afgeleefd, verdroogd, afgeteerd Dat ze gaan slapeniju’ils s’en aillent'.... Ieder zijne beurt,... en nu is’ l de onze! Nog ’n stool en ’l hecle kaartenhuisje ligt in duigen. De liberale zee stijgt, stijgt onverbiddelijk: T is hooge lij! En gij, liecren klerikalcn, spoed gemaakt, steekt alras uw bootje van wal... en goeie reis! De vrees der klerikalcn voor eene nieuwe klopping op 18,lc“ October vermeerdert naarmate de beslissende dag nadert; de geestelijken zijn al op gang tol in de verslcwijkendcrstad.de dames van Berm- hertigheid doen hunne gewone kiesbe- zoeken, en de Veurnaar, op drie ver- schillige plaatsen van zijn blad, smeekt de kiezers niet te panachecren maar voor geheel de klerikale lijst te stemmen. U’ü- christen mensch is, roept het heilig bladjc uil, moet zich herinneren dat zijne plicht is, ja zijne plicht van eer voor geheel de katho lieke lijst te stemmen. Wij vragen ons af wat do plicht van christen mensch bier te pas komt met eene kiezing waar slechts stoffelijke be langen op het spel zijn. Of denkt de Veurnaar misschien dal de kiezers geloof hechten aan zijnen ouden versleten rimram dat de liberalen rcligievervolgers zijn, en dal indien ze meester op hel stadhuis worden, zij de bevelen der vrijmelselaars- logiën zullen moeten uilvoeren Neen, Venrnaar, dit is eene oude versleten zagerij waarmede gij niemand meer zult misleiden, en waaraan gij zelf niet gelooft. De klerikalcn weten wel dal indien de liberalen gekozen worden, de godsdienst niet in gevaar is, maar zij vreezen van het stadhuis te tuimelen omdat zij door hunne nultelooze geldverkwistiugen, door hunne uitsluitingen deVeurnsche bevolking mis noegd hebben, zij welen dat er op de liberale lijst mannen voorkomen die toonbeelden zijn van eer en plicht, en zij vreezen, niet zonder reden, dat vele katholieke kiezers aan deze hunne stem zullen vevleenen en alzoo de liberalen doen zege* pralen. Zij zitten met de poepers, en daarom doen zij eenen oproep lol de godsdienstige gevoelens hunner kiezers om deze aan te In 1888 schafte de Gemeenteraad de te stemmen. Wij liberalen hebben ver trouwen in hel kiezerskorps en verhopen maatregel door ons klerikaal bestuur ge- nomen, niet verdient geschandvlekt te worden, en indien de liberalen geene goede daad zullen plegen deze school weer in te richten. Sedert vele jaren beslaan er in onze stad twee zondagscholen, eene voor jon gens en eene voor meisjes. Deze scholen slaan onder hel bestuur der geestelijkheid, en onder de wet van 1842 waren zij inge richt in de gemeentescholen, en de onder wijzers dezer scholen en de zusters Annonciaden gaven er kowtelooM les. Met 1879 werden de onderwijzers der gemeenteschool bedankt, en de lessen werden gegeven in de katholieke school, door liet personneel dezer school. Onder hel liberaal bestuur, alsook in de eerste jaren van hel katholiek bestuur, ge noten deze scholen een gering hulpgeld van de stad. Deze toestand bleef dezelfde tol over eenige jaren. De geestelijkheid wel wetende dal de kassen der Openbare Besturen voor haar wagenwijd openstonden, dachten er aan de zondagscholen door de laslenbelalers te doen betalen, en op een, twee, drie werden de zondagscholen in zoogezegde scholen voor volwassenen herschapen. Die maatregel had een wonderbaar uit werksel, de zondagscholen werden overal ingerichl en zoo ziel men thans op iedere gemeente ééne of twee zondagscholen die met de centen der burgers betaald worden. Hier in Veurne beloopt thans het budjet der zondagscholen lot de somme van 1KOO fr. 1KOO ft*, voor twee scholen die ten hoogste «lagen op een jaar open zijn en waar iedermaal 1 1/2 uur les ge geven wordt. Wij welen niet hoe deze som van 1500 franks gebruikt wordt, hoe zij onder de bestaande scholen verdeeld is, alleenlijk weten wij uit hel budjet van 1903, dal vóór ons ligt, dal de begroeting van dit jaar beloopt tot 1500 fr. en de vermoede lijke toelage van Stad en Provintie lol 625 fr. zoodat er dus nog 875 fr. voor de stad overblijft. Bij het ter pers leggen, vernemen wij, niet groote droefheid, het over lijden van den achtbaren heer Dit afsterven is een onherstelbaar verlies voor de liberale partij, waar van de dierbare afgestorvene een der oudste en beste strijders was. Wij bieden de diepbeproefde familie onze rechtzinnigste rouwbetuigingen aan. Coinbatscbuiviiig in de heiberg De Malterie, bij Adolf Seys, op Zondag j 23 October 1903. Indien de herinrichting der Avond school, door de liberalen beloofd, de goedkeuring heeft van burgerij en wer kersklas, zij bevalt in hel geheel niet aan onze klerikale tegenstrevers. Zij zijn spijtig dal de geldverkwisling van 3,500 fr. thans van het publiek gekend is, en zeggen dat de redens van afschaffing door hei Advertentie-blad opgegeven van geenen (el zijn. Ook in een uitgebreid iviikel, tracht de Veurnaar de afschaffing dezer school te verrechtvaardigen, en zegt dat do ware reden van afschaffing was dat cr reeds te Veurne eene avondschool bestond, veel beter en doelmatiger ingerichl dan de andere, namentlijk de Teeken en Nijver heidsschool. Verders zegt hij nog dal twee avondscholen op hetzelfde uur in eene kleine stad de eene de andere natuur lijk moeten doen lijden, en dal daarom deze bewaard werd die best aan do nood- wendighedén van de jongelingen uil den werkerssland beantwoordt. De redens door de Veurnaar opgegeven willen wij eens onderzoeken en onze lezers doen zien hoe ongegrond dezelve zijn. De Venrnaar zegt dal de Teeken- en Nijverheidsschool beter en doelmatiger ingerichl is en best aan de noodwendig heden van de jongelingen uil den werkers sland beantwoordt. Dit is waar voor zekere ambachtslieden, zooals metsers, timmerlieden, schilders en arduinkappers, maar is haar programma wel geschikt voor kleermakers,schoenmakers,bakkers, beenhouwers, hoveniers en andere land- werkers? Wordt daar, zoo als in de avondschool, lezen, schrijven, opstellen, aardrijkskunde en geschiedenis onder wezen Wordl daar eene tweede taal aan geleerd Neen niet waar, ook zijn wij van gevoelen, en alle verstandige lieden zullen hei met ons eens zijn,dal nevens de zoo nuttige Teeken- en Nijverheidsschool ook eene avondschool noodzakelijk is. De Veurnaar zegt ook dat de lessen in de twee scholen op dezelfde uur gegeven werden, dit is onwaar. De lessen der school voor volwassenen begonnen om 6 ure en eindigden om 7 u. 20 m. Om 7 r/2 u. begonnen de lessen der eigenllijke Nijverheidsschool, waar onze gemeente onderwijzers ook leeraars waren, en wpar zij onder hunne leerlingen er verscheidene telden die ook de lessen der school voor volwassenen volgden. Uit hetgeen wij hier neerschrijven zullen onze lezers kunnen zien hoe onge- i grond de redens zijn, door de I'eurnaar wakkeren voor geheel de katholieke lijst i aangehaald. Zij zullen terzelver tijde Gij weet dat de klerikalcn altijd uwe vijanden zijn geweest. Gij weel hoe ze u in hunne gazetten beoordeelen. Gij weet welke hatelijke wetten en reglementen zijn op u toepassen. Gij kent die groote belastingen die op u zoo zwaar wegen. Hel is dus voor u van hel hoogste be lang dat gij stemt voor de liberale kandi daten, die slechts uwe welvaart zullen behartigen, de zware danslaksen zullen afschaffen en nooit zullen gedoogen, dat men in Veurne de halelijke taksen legge die thans in de klerikale steden Rousselare, Kortrijken andere dompersnesten beslaan. Eenparig gestemd voor de vrienden Brunein de Brauvvere Lest» five Merlevede Rouseeeuw Vanderstraete. dal op 1NJ'“ Octoltci*, wij «ie zegepraal onzer vrienden zullen mogen vieren. VEHMVKEEI.IIillEDIA. I Burgerstand der stad Veurne. Geboorten 25 Sopt. Madoleiu Gaston, zoon van Kamiel on Reynaert Sophia, Bowesterpoort. 26. Vancootsom Bertha, dochter van Etniel en Bostoon Clementina, Noordstraat. 30. Vandon Borghe Gorard, zoon van Hendrik on Cuveelo Pharaildis, Binnen palen. Sterfgevallen. 27 Sept. Albrecht Elisa. 6 m. en 8 d., Bewestorp. 27. Caytan Lodewijk, 17 d., Binnen palen. 27. Vannesto Maria, rentenierstor, 35 j., 8 m. en 11 d., echtg. van Hendrik Doclorck, Citern- plaats. 28. Dokeyzer Mathilda, huishoudster, 52 j., •1 m. en 11 d., wed» van Eduard Vanden- busscho, Citornplaats. 29. Bouckollyoen Maria, kostgangstor, 85 J., 2 m. en 21 d., wed* van David Capoen, echtg. van Cesar Puppynck, Hospitaal. 29. Rillof Maurits, 6 d., Binnen palen. Aanwezig: Al do leden, uitgenomen M. Do- meestor, balot door ziekte. De heer BurgnieeRter-Voorzittor, verklaart de zitting geopend en de heerSekretaria geeft lezing van het verslag dor vorige zitting hetwelk goed gekeurd wordt. Vooraleer het dagorde aan te vangen vraagt de heer schepen de Spot hot woord, on wenscht den heer Burgemeester geluk over zijne benoe ming tot otllcier dor Leopoldsorde, hij zegt do tolk te zijn van al do leden van den Gemeente raad om deze gelukwonschingen aan te bieden, en koestert do hoop dat hij nog velo jaren dit welverdiend eoreteeken zal mogen dragen. M. de Burgemeester bedankt don spreker en al de aanwezige loden voor hunno geluk wenschen on zegt dat, zoolang hij aan hot hoofd van stad zal zijn, hij uit al zijne krachten zal werken voor haren bloei en vooruitgang. Onmiddellijk wordt het dagorde aangevangon. Punt. Gemoentekiezing. Zitpenning der Voorzitters en Leden. Met eenparige stemmen worden deze zitpen- ningen bepaald tot 10 franks voorden Voorzitter en 5 franks voor de leden van hot hoofdbureel, tot 8 franks voor de Voorzitters on 4 franks voor de leden dor andere bureelen. 2* Punt. Vraag Mr L. Cailliau. Aankoop van cynsgrond. Deze vraag strekkende om to mogen aankoe- pen 25 vierkante meters bebouwde cijnsgrond op hot einde der Nioupoortstraat, die aan hem ver pacht is mits 70 centiemen 's jaars, wordt met eenparigheid ingewilligd mits don prijs van 5 fr. de vierkante meter, zij 125 franks. 3’ I’unt. Armbestuur. Verkoop van grond in 't Garzebokevcld. Sieur August Vorstraeto van Adinkorke vraagt om aan to koopen 800 vierkante meters zand grond deelmakende van het Garzebekeveld, tegen de nieuwe kalsjjdo van Adinkerke naar de Moeren, mits 1 frank do vierkante motor. Deze grond was onverpacht. Do Raad geeft mot eenparigheid een gunstig advies. 4* Punt. Kerkfabriek van Sint Nicolaus. Begroeting voor 1904. Doze bogrooting is cenpariglijk goedgekeurd. Zij bedraagt in ontvangsten en uitgaven de som van 26718 fr. 23 centiemen. 5’ Punt. Ontslag van M. Vinck, stadsbouw meester. Dit ontslag wordt aanveord. 6* Punt. Benoeming van eenen bouwmee ster. Daar er voor het bekomen dezor plaats, slechts eene vraag is, deze van don heer Jaak Vinck, wordt hjj mot eenparige stommen als stadsbouw meester benoemd in vervanging van zijnen vader ontslaggever. De leden van don gemeenteraad koesteren do hoop dut hij met lover en nauwge zetheid do plichten van zjjn ambt zal vervullen. Zijne jaarwedde wordt bepaald op 1200 franks. 7’ Punt. Keuring van hot slachtvleesch. Vernieuwing der keurrechten. Do middelmatige opbrengst dor kourrechten voor do vier laatste jaron beliep jaarlijks tot do som van 86b fr. 87 cent. do kosten van dozen dienst bereiken jaarlijks do som van 855 franks; on iugeziondo stad mot deze rechton zich niet mag verrijken, neemt de raad cenpariglijk aan dat da bestaande rechton zullen behouden wor den. Hot dagorde uitgeput zijnde, wordt do zitting geheven. Voorzitter van do Besturende Commisslo van het Govangenhuis; Oud-Ingenleur der Noordwatering; Oud-Schepen der Stad Veurne; Ridder der Leopoldsorde; Beschermlid van al de vrijzinnige Maat schappijen der stad.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 2