HET OUDE DEUNTJE. De klerikalen in de klem. Gyverinchove. Een i ge Snipperingskeiis. onder nummer 1. onder Nr 1. Stemt maar vrij voor de liberale kandidaten: nie mand kan welen voor wie gij stemt, als gij hel zelf kunt zwijgen Alveringhem. Bewoners van Bewes- terpoort Weg met de verkwisters Weg mei de valsche belovers! Leve de Liberalen To one el. W ij willen de liberalen op hel Stadhuis! VRIJHEIDVERDRAAGZAAM- «Ie opcentiemen verlioogen. peplaaislen die zulk gespuis in de SU alen HEID -... EN DE KLERIKALEN Peerdenleugens zullen nog niet helpen! tile *an De Veurnaar vraagt indien de liberalen de avondschool zullen betalen met limi ne centen. Zonderlinge vraag als iedereen weel dal klerikalen niet volle handen pul len in de stadskas voor hunne scholen. De Veurnaar sprekende van een der liberale kandidaten, zegt dal er geen steen, geen plekje grond is van geheel hel grond gebied van Veurne, waar die man zijn voel niet gezel heeft. Ehwel, Veurnaar, geen gij beknibbelt, de kiezers van Wesiei poort en Oosterpoorl, keuren hel ten volle goed, zij weten dat de heer Vandersiraele bereid is geweest hunne klachten te aanhooren en dal door zijn toedoen, verschillige werken in hunne wijken zijn uilgevoerd. Zij zul len er hem dankbaar voor zijn en op 18 October in groot getal stemmen voor den heer Vandersiraele en zijne liberale vrienden. De bekentenis door de Veurnaar gedaan dal er van de geleende 100,000 franken, van de opbrengst der verkooping van hoornen en bouwgronden slechts 9000 franks overblijven, om gedeeltelijk de werken aan den Proostdijk te betalen, hindert grootelijks de heilige schrijvers van de Veurnaar, ook welen zij niet wal uitvinden om het slecht effect weg te nemen dat door die bekentenis bij de kie zers is ontstaan. In ons voorgaande nummer hebben wij bewezen, dal volgens de bekentenis van de Veurnaar zelf, de kas totaal ledig is, en dal om de ontworpen werken, onder andere de verkeiing der buurtwegen op Bewesterpoort uit te voeren, het stads bestuur niet anders kon doen dan eene nieuwe leeniug aan gaan of De 3500 fr. die hei Stadsbestuur nutte loos verkwist heeft door de alsclialling der avondschool, liggen in hel geheel niet op de maag van Meester Brunein, maar deze bekendmaking verveelt u grootclijks. Ook zullen wij dit potje niet gedekt laten maar zeggen uSi cello hisloire vous emb. In hel budjel van 1903 staal eene som ingeschreven van 1500 Ir. voor de zondag scholen, in 1891 werd voor deze school zelfde som uitgegeven, en nu zegl de leur- naar, dal de zondagschool geen cen tiem aan »tiul koat. Hue rijmt men dal te saam'? Dat de gemeentekas nu de gelden niet om de werken te betalen die maar i dalde politie er is moeten tusschcnkomen i 4 of 5 jaar zullen uitgevoerd wor-En dat durft spreken van ingebeelde heiligschenderijen 1 Neen, Veurnaar, aan uwe uilvindcls neemt niemand meer beet Uwe pecrdenleugcns zullen tol niets hebben gediend 1 Zij kunnen niet helpen. Onze vreedzame bevolking zal stemmen met te herinneren dal, in 1879, tijdens den schoolstrijd, de disch onderstand zou hebben geweigerd aan de ouders die hunne kinderen naar de ofliciëele scholen niet zonden. Hij roept zich uilZiel ecus welke vrijheidshaters Bedaard Bedaard Indien de toenmalige bestuurders van den disch die afhankelijk is van de gemeente zekere maatregelen hebben genomen om de gemeentescholen onder hunne bescherming te nemen, was liet waarschijnlijk omdat zij er toe zedelijk gepraamd waren door de schandalige houding der katholieke partij die niet had geaarzeld de burgeroorlog te ontsteken in ons land met kinders tegen hunne ouders op te hitsen, de verraderij als eene open bare deugd aanbevelende Maar dit, voor hel oogenblik, van kante gelaten onderzoeken wij eens de zuivere, heilige gewetentjes van onze veelbelovers Waar zijn de liberale armen die dooi de katholieken zijn ondersteund Waar zijn de liberale ouders, waarvan de kinderen de ofliciëele scholen volgen, en die door de katholieken worden ge holpen Waar is de liberaal, die lot eene open bare gemeentebediening door onze kleri kale meesters is benoemd geweest Waar zijn de liberalen die in de hos- picen, door onze klerikale bestuurders zijn geroepen geweest Waar zijn de liberalen die in den disch, door onze klerikale bestuurders zijn ge roepen geweest Waar zijn de liberalen die in hel be sturend bureel der Middelbare Staats school door onze klerikale bestuurders zijn geroepen geweest? Waar zijn de liberalen die in de andere commission zijn genaamd geweest? Waar zijn de liberalen die door de stad met leveringen van belang zijn bevoor- decligd geweest En eindelijk, hebt gij hel nog ont houden, kiezers, toen over vijf jaren, tijdens een muziekaal feest, ter gelegen heid van hetwelk bier een zeker getal vreemdelingen moesten vernachten hoe de hotels en koffiehuizen gerangschikt waren in liberale en katholieke huizen in goede en in slechte dit, op de lijsten die hier te Veurne waren opgesleld ge weest door mannen die uwe stemmen durven vragen voor de katholieke kandi daten En zulke slaafsche verdrukkers durven spreken van vrijheid, van verdraagzaam heid Ja, de klerikalen willen de vrijheid voor hen, maar voor hen alleen en niets voor de anderen. Al wal klerikaal is, is goed, deugdzaam, eerlijk, treffelijk. De anderen iels van niemendalle Ehwel, de kiezers van Veurne zullen aan onze dwingelanden bewijzen dal ze geen uitsluiters van doen hebben Zij zullen doppen voor mannen van licht, vrijheid en volksbeschaving liet vrijzinnig leger, sterk en pal, machtig om zijn twintigjarig Hink bestuur, wachtte kalm den vijand af, die machteloos oprukken wilde en hel stadhuis veroveren. Zij zouden strijden, hardnekkig strijden. Naarmate hel beslissend oogenblik na derde, kregen zij besef hunner onmacht en kropen een voor ecu in hunne schelp terug. De vijf vrijzinnige kandidaten werden op 3 October laatst, als gekozen geprokla- meerd. ’t Ware moediger geweest en hel was meer krachtdadigheid beloonen, voor de klerikale partij op hel slagveld te vallen. De klerikale lijst is gekozen zonder strijd, zij was samengesteld als volgt: W Hoek» (uitgaande in 1912). MM. De Byse: Eduard, landbouwer. De Deurwaerder Isid. herbergier. Faure Egide, brouwer. Opsomer Henri, landbouwer. Verschave Justin, brouwer. Reeka (uitgaande in 1908). M. Billiot Richard, molenaar. En wal antwoordt de Veurnaar daarop? hadden losgelaten. Dal de gemeentekas nu de gelden niet i De wanorders waren zoo rustsloorend, De Veurnaar meent behendig te wezen, heeft binnen 4 of 5 jaar zullen uitgevoerd den. Dal de stad jaarlijks inkomsten heelt en dal de ontworpen werken zullen uilge voerd en betaald worden. Ah! de ontworpen werken zullen maai bij 4 of 5 jaar uilgevoerd worden en nog- lans lezen wij in hel verslag over het bestuur en den toestand der gemeente zaken voor hel dienstjaar 1901-1902 het geen volgt: Wat de verbeleringswerken betreft der buurtwegen van Bewesterpoort wij verhopen dat zij in den loop van hel toekomende jaar zullen kunnen uilgevoerd worden. Ehwel, kiezers van Bcwcstepoorrl, wat zegl gij van die belovers? Onze stadhuis bazen doen eenen begroolingsslaat opma ken voor hel verkeien der buurtwegen uwer wijk, zij doen dezen staal door de Bestendige Afvaardiging goedkeuren, zij beloven u dat de werken in den loop van dit jaar zullen gedaan worden en nu komt de Veurnaar verklaren dat deze werken maar binnen 4 ol 5 jaar zullen uitgevoerd worden. En welke is de reden dezer ver traging? Is hel.zooals de Veurnaar beweert omdat hel kosteloos vervoer der materi alen door het Staatsbestuur nog niet is tocgeslaan? Neen, de eenige, de ware reden is dat er geen zaad in ’t bukuken in. Zult gij U nog langer laten foppen door die klerikale belovers. Neen, maar op 18 October zult gij als een man stemmen voor de liberale kandidaten, voor die mannen die liet zuurgewonnen geld der laslenbelalers niet meer zullen verkwisten aan nullelooze pronkwerkeu, maar het zelve zullen gebruiken lot werken van openbaar nut. Op 18 October, naar de stembus, onder den kreet: IVtj ontvangen den volgenden In I niel vriendelijk verzoek van opname. Veurne, den 8 Octol/ I903- Dames en Heeren, Zondag laatstleden is do re/8 feestc' lijkheden, welke gegeven zijn g uÊesl ler gelegenheid van mijn 25jari-Tut>e,feesl» als Voorzitter der Koninklijke?aalschaP‘ pij van Rhetorika «4rm in defur8 en van zinnen jong gesloten gew/8k ‘Pel d*e luisterrijke vertooning, di/6‘j zulk groot getal hebt gelieven b/e wonen» e» die, (uw handgeklap en uw bisgeroepen, zijn er hel klaar bewijs an> do°l' l,are meesterlijke uitvoering Lr hoogst moet bevallen hebben. Ik neem de vrijheid, lfnes..en Heeren, ter dezer gelegenheid C» ,n‘jnen harte- lijken dank toe te stui t* °.yer de blijken van genegenheid wel! miJ’ bel zij rechtstreeks, hel zij /reclllstreeks, zoo gulhartig hebt betoo/i ei> daardoor ten vollen hebt laten zie- dal 8>j allen den Vcrledene weck schreef de Vcnmaar, om de eenvoudige kiezers te misleiden, dat de liberalen religieververvolgers zijn, dal indien zij meester op hot stadhuis worden, zij de bevelen der vi ijmelselaarslogiën zullen moeten tiilvoeren. Deze week gaat de Eeurnanr met hetzelfde deuntje voort, 'lis al vrijmetselarij wal de klok slaat; en wij gelooven zelf dal de schrijver eenen vrijmetselaar op den neus draagt. Wij zullen ons de moeite niet doen dezen ouden versleten rimram te be spreken, aan welke niemand geloof hecht, maar dewijl de Veurnaar spreekt van de schoolwel var. 1879 en van de maatregelen die hel Armbestuur van dien lijd genomen heeft tol verdediging van hel gemeente onderwijs, willen wij hem vragen of hij ook hel gedrag alkeurt van de geestelijken die tijdens den schooloorlog de onder wijzers en onderwijzeressen, die aan hun nen plicht getrouw bleven, de oyders die hunne kinderen naar de oflicieële scholen zonden, van de Sakramenten beroofden? Of hij juichlte, bij de scheldwoorden en bedreigingen die klerikale lasterbladcn den Koning toewierpen omdat hij de schoolwel van 1879 had geteekend? De liberalen zijn religievervolgcrs, zegl gij, maar al de liberalen te samen, hebben op een duizendste part na, aan den Gods dienst zooveel schade niet gedaan, als de politieke geestelijkheid van dien lijd door bare hatelijke handelwijze tegenover onderwijzers en ouders. Neen, Feurnaar, de kiezers zullen naar uwe versleten zagerij niet meer luisteren, zij zullen de vrijmetselaars laten in hunne logiën, de piieslers in hunne kerken maar op 18 October zullen zij uittoepen: Met eene ongelooflijke stoutheid, vindt de Veurnaar nu verlellingskens uit om de schrik in te jagen bij de onnoozele sullen die zouden hebben kunnen vergelen, wal eigcnliijk, hier over 4 jaar is geschied. Hij spreekt van niets min dan van heiligschenderijen, goddclooze streken enz. die in den nacht vóór de kieziug zouden geploegd zijn geweest, door som mige zoogenoemde liberale snotneuzen Dit is nu wal te sterk, te onbeschaamd Als men zijnen toevlucht tot zulke middelen moet nemenmag men zeggen dat men eene onverdedigbare zaak te verdedigen heeft Van hel eerste letter lot het laatste, is alles in den Veurnaar uitgevonden Maar hetgeen de waarheid is, hetgeen hier eene algemeene afkeuring en de strengste beoordeeling der vreedzame burgers heeft verwekt is dit feildal, in den nacht vóór de laatste gemeentekiezing, de klerikale wisje-wasjes, al hel gemeéne volkje en ongebonden riflje-raftje van tusschen onze kalootjes, de straten der stad hebben afgeloopen, schreeuwende als brieschende zatlappen, onder voor wendsel dal ze de liberale huizen wilden bewaken Was walgelijk. Iedereen sprak er schande over Dit is de waarheid en zal de waarheid blijven, lot meerdere oneer van de hoogere I t I tnie1’" - - Verleden Zondag gaf onze alomvermaarde tooneelmaatschappij RHETORIKA, haar eerste schouwspolvertooning voor het jaar 11’93-1904. Een viertal lieve, van de incest uitgelezeno stukjes werden voor hut voetlicht uitgevoerd, opgoluisterd. door 't beleid van den kundigen bestuurder Vanderlindcn, met de melodieuze muziek der Symphonieafdoeling. Eeno drukke menigte had do plaatsen der komedie genomen. Of de vertolking opperbest gelukte hoeft niet gezegd te worden, 't Is oen voldongen pleit. Het eeno voor en het andere na werd gloedvol vol bracht. 't Was ziel en loven, kunstige smaak on edele gevoelgomoedoHjk on wegslepond, ver rukkelijk en overmeesterd; met dio ongemaakt- heid, die kunstvollo houding, die potsierlijkheid, hielden steeds de knappe uitvoerders het getui genis en blijk hunner kennis in 't vertolken vol. Ook word hot eerste tafereel tot hot laatste toe. door do geestdriftige toeschouwers met daverend handgeklap bojuicht. Het eerste en het laatste stukje, eonigszins, na met elkander verwant, waren echte vlagen van minnekoozerfj, die, in don gloed der eerste liefde do snaren van dat edel voorwerp betoove- rond hebben getokkeld. Het none was echt karakteristiek. Jan, de goedsappigon, pietluttige jaardortiger vermocht alles op t lieve, minlustige Lotje, evenals hij alles vermocht bij hot dodijuon van 't zoete kindje. Vleze Breugel! Toch gaf Lotje don sporreligcn Flip en den tatowaler Fier de duchtige bons, om den snoes Ivo do hand dor liofdo op 't blakend hart te drukken. Hot andere stukje wns leerrijk. Do rondbor stige Zwam en do geweteusvollo Frans mot zijn bevallig Leentje, vernederden in 't gelaat den eerlijkenPrefers en zynen overmoedigen zoon die mot een blauw schoentje als een potuil at- droop. HONGER, dat gloedvol sonsatiestukjo was indrukbarend. Mevrouw Hebbclynck leverde, zooals zij dat kan, het blijk harcr wilskracht in 't vertolkenze was onovertreflblijk, evenals Rik, haar gemaal, terwijl do anno, iiovo schaapjes drenzerig klaagden- Eono boterham, moedor I- Do eene hartstocht volgt do andere op, vervoert, verrukt, verplet do smachtende menigte; ver weckt, vermurwt hun hart; botraaut, verblindt hun oog bij 't zicht dor wasendo ellende. Hier worstelen onschuld, ramp on beproeving met el kander, uitdagend en vervloekend ontrouw, ver nedering en dood Honokk, was .overuandoen- lijk en zal in 't hart van hen, wien 't ontvanke lijke eigen is, lang bijblijven. Hot derde, eenvoudig maar niet minder zoor luimig stukje was oebtor scherts on boert, het welk de ongevoelige Herman, en do lichtgeraak te Lieda, (nis eeno venerische matress wier minnebrand 't geluk te boven komt) helaas in do uitgelatenheid dor blijde verwachting, bet cerst, door do woorden vau Nonkel Free beseften. Tot slot, betuigen wij don talontvollon toon zetter, don heer Vanderlindcn, onze innige dank betuigingen, wien hot avondfeest 't betoog waf cetior warme au welverdiende hulde; een pracf tigo palm werd hem door den heer Houtsaeg1' aangeboden, onder het dreunend gejuich v“ 't schouwlustig publiek immers do tliuko cA ponist had den proMos der maatschappij torika» zijne lieve Grande Marche Solen opgedragen. Prosit, Chef! we meenen hi harte. i u n, iimbi n» i« «ri WWwnoninwmrinMuiauMaiBMpai

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 2