VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT STAD VEURNE. Gemeentekiezing van 18 October 1903. Aan de Verraders. De kiezing van Zondag laatst. DANK. De kiezingen in het Land. BestatigcLe TLTitslsig;. J 1 Zaterdag 5J4L October 1903. *’r 43. yy jaar. z Aan hen de verantwoordelijkheid dat Iedereen weet dat de schuld onzer nederlaag toe te wijten is aan de om- kooperij en verraderij. Iedereen weet op welke schandalige wijze wij op den dag van den veldslag door eenige ónzer zoo gezegde vrienden verlaten en verraden zijn geweest Die schijnheiligaards, die tot het laatste toe, hun spel hadden welen te verduiken, die ons met de stelligste verzekeringen wisten le paaien, zijn loffelijk naar den vijand overgegaan De eene door bedrie- gelijke beloften en geldelijke omkooperijen aangelokt, en andere door klerikale be dreigingen de vrees ingejaagd. De verraders zijn groolendeels gekend Aan hen de verantwoordelijkheid onzer tjeefs, die zich verheugen in uwe poli- I tieke nederlagen, die juichen wanneer men u modder toewerpt. Zoo doende zult gij, voor de blijken uwer genegenheid voor de burgerij en werkmansstand, ruim schoots beloond worden. De overwinning is ons ontsnapt. On danks vele beloften en stellige verzeke ringen, niettegenstaande de menigvuldige redens welke de kiezers moesten aan sporen hunne stemmen aan de liberale kandidaten le geven, bekwamen de kleri- kalen de overhand. Hoe zij de overwinning bekomen hebben is voor niemand een geheim. Alle oneer lijke middels werden door onze tegen strevers in hel werk gesteld, de om- kooperij is op groote schaal gebeurd; beloften en bedreigingen van broodroof werden niet gespaard, ja alle middelen waren goed om de klerikalen te doen zegepralen. Bedroevend is het te moeten bestaligen dal velen onzer vrienden, zich door het Judaageld der klerikalen hebben laten misleiden, eenigen uit nood, anderen uil geldzucht en alzoo hunne vrijheid, hunne rechten voor langen lijd verkocht hebben aan de klerikalen. Hoe dikwijls zullen zij het beklagen. Eens de Judaspenningen verleerd zullen zij leed wezen gevoelen over hunne verraderij, wetende dal zij de oorzaak zijn dal Veurne voortdurend onder de klauw blijft der klerikalen. De lijst der misleiden opmaken is eene onmogelijke zaak, maar zeker is het dat men reeds des Zondagsmorgends, bij velen de verraderij op hunne wezens kon lezen want zij waren beschaamd, over hunne snoode daad. Anderen zijn gekend door de bezoeken die zij den maandag en den dinsdag gebracht hebben aan zekere klerikale huizen waar zij bet Judasgeld gingen ontvangen, ofwel door de be zoeken die zij op zoogezegde dagen ontvangen hebben van klerikale kiesdra- vers die hun den prijs hunner verraderij kwamen te huis brengen. Ons eerste woord zij een woord van diepe en oprechte erkentelijkheid voor de diensten welke onze kandidaten in den laalsten kiesstrijd bewezen hebben. Hunne persoonlijke bezigheden daar latende hebben zij zich moedig en onbaat zuchtig ter beschikking gesteld der libe rale partij. Wij hebben zc allen aan T werk gezien. Niettegenstaande de laagste aanvallen en verwijlingen van den Veurnaar hebben zij onverpoosd hunnen plicht voorlge- kweten; noch lijd, noch moeite hebben zij gespaard om onze gedachten le doen zegepralen. Ongelukkiglijk is hun zwoegen vruchte loos gebleven En toch, hebben zij recht, aan onze aanhoudende verkleefdheid. Wij zijn overtuigd hier den tolk te wezen van al onze ware vrienden en bieden aan de heeren Brunein, de Blau were, Lesaffre, Merlevede, Rousseeuw en Vanderstraele de verzekering der oprechte erkentenis der Veurnsche Liberalen. Wij bedanken ook alle vrienden die meegeholpen hebben in den strijd en alle vrije en rechtzinnige kiezers die hel blauw vaandel getrouw gebleven zijn. Een Strijder. Moere. 3 liberalen gekozen. Ghistel. De katholieken gekozen. Oudenburg. De katholieken gekozen Roxem. 2 liberalen. Eerneghem. 2 liberalen gekozen. Middelkerke. Liberale zegepraal. Yperen.De klerikalen winnen met ééne stem meerderheid legen 650 in 1899. Meenen. Katholieken gekozen. Nieuwpoort. Katholieken herkozen; 2 liberalen mee gekozen. Lombartzyde. 2 liberal, en 3 klerikal. Dixmude. Klerikalen gekozen. Woumen. 6 liberalen en 2 klerikalen. Couckelaere. Liberale zegepraal. Eessen. Klerikalen gekozen. Keyem. Klerikalen gekozen. Staden. —1 liberaal en 5 klerikalen gekozen. Loo. Klerikalen gekozen. Leysele. Klerikalen gekozen. Oostduinkerke. 3 liberalen. Avecappelle. Liberalen gekozen. Bulscamp. De klerikalen gekozen. Gyverinchove. Liberalen gekozen zon der strijd. Vinchem. Klerikalen gekozen. Te Caeskerke, Vladsloo, Oostkerke, Oude- cappelle, Lampernisse, Pervyse Merckem, Reninghe, Noordschote, Pollinchove en Al- veringhem. Klerikalen gekozen zonder strijd. Iseghem. Klerikalen en een handels- kandidaatgekozen. Geut. Gekozen 6 liberalen, 5 katho lieken, 5 socialisten. Dendermonde. Klerikalen gekozen. Melle. De liberalen zegepralen. Moerbeke. Liberalen zegepralen. Bottelaere. Liberalen gekozen. Sotteghem. 4 liberalen gekozen. Geeraerdsbergen. Klerikalen gekozen. Eecloo. Klerikalen zegepralen. Audenaerde. Klerikalen gekozen. Deinze. Klerikalen gekozen. Aalst. 6 klerikalen, 4 liberalen gek. Deze uitslag is eene liberale zegepraal in hel worstenland. A ntwerpen. 8 liberalen en 8 klerika len gekozen. Mechelen. Klerikalen zegepralen. Willebroeck. De liberalen zegepralen met 500 stemmen meerderheid. Turnhout. Klerikalen zegepralen. Tongeren. De liberale meerderheid is gevallen. Hasselt. Klerikalen gekozen. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De A nnoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laandei en, alsmede die voor h.'t Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, MagdalenastraatBrussel. Men schrijft in bij CAMILLE MIIUVKIV, Drukker-L’iigever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. lotre ion Zeker is het getal der uitgekochlen groot, maar de spijt over ortze nederlaag vermeerdert bij sommige onzer vrienden dit getal nog merkelijk, daar zij misschien als verraders aanzien, dezen die hunnen plicht als liberalen gewetensvol volbracht hebben. Wij raden dus onze vrienden aan nie mand lichtelijk te verdenken, niemand van verraderij te beschuldigen zonder er klare bewijzen voor te hebben. Indien de overwinning ons ontsnapt is, toch mogen wij fier het hoofd omhoog heffen want wij hebben in den strijd niets dan eerlijke middelen gebruikt. Indien wij gevallen zijn dan is het onder de macht van het geld der klerikalen, die als zij nog een greintje eergevoel bezitten, over hunne omkooperij zouden moeten blozen. Welaan dan, liberalen, vrije burgers, laten wij den moed niet zinken, sluiten wij onze rangen, gaan wij hand aan hand moedig vooruit, en trachten wij de ver dwaalden, die zich door hel geld der kleri kalen hebben laten bedriegen, tot ons terug te roepen. En gij, hoofdmannen der liberale partij, gij die somtijds den kleinen kiezer van vreesachtigheid en wankelbaarheid be schuldigt, weest gij zalven manmoedig en standvastig. Ondersteunt uwe medebur gers die durven toonen dat zij met u zijn, en onttrekt uwe gunsten aan alle mannen die de band aan uwe tegenstrevers leenen. Jont den penning aan liberale neringdoe- ners, aan liberale ambachtslieden die met I u medewerken om Veurne van het kleri kaal juk le verlossen, en verstoot alle ne^ei-laaB Aan hen de verantwoordelijkheid dat onze dierbare stad nog jaren lang onder het klerikale juk zal gebukt gaan. We laten ze over aan de kuagingen van bun geweien en aan.... de verachting hunner eerlijke medeburgers De burgers en werklieden die zullen weten dat zij op de ondersteuning der I hoofdmannen der liberale partij mogen rekenen, zullen zich langs onze zijde scharen en met ons medewerken om bij de eerste gelegenheid de beste, het kleri- j kaal juk af te schudden. HEBBEN BEKOMEN: ADVERTENT BLAD I «Ö3 87S. Bruneln «le Braüwére LeautTi •e Merlevede RouHieeuw Vanderslraoto Declerck Me Uaene Me Muyt» «le Spot Monck Verraes 11,44 ’smorg. 11,50 's morg. 19,10 19,16 18,12 ’s avonds. 18,17 t -U--i- Provincie West-Vlaanderen. Brugge. Katholieken gekozen. Heyst-aan-zee. Katholieken gekozen. Oostende. De liberalen hebben lOt stemmen meerderheid. Lijst van 4jaar gekozen 1 liberaal en een katholiek. Provincie Oost-Vlaanderen. Provincie Antwerpen. Provincie Limburg. r'“11 iiir-in-rtjuMjimwiinwi ..i .-nwb i ■■■nvMaa*» - ..ma ji j. u i tj ounrn-MnMMMMvwwvw WMii—Tnuwnu Vertrekuren van den I.Jzercnweg tot S .Januari 15)04. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 9,50 11,55’s morgens. 15,53 18,03 ’s avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerko 7,43 9,49 ’s morgens. 14,38 18,05 22,07 ’s avonds. Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5.05 6,~>6 8,52 10,00 's morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04’s av. Groote Markt 5,10 7,02 8,57 10,05 - 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 - io;<; IOK3 1004 1002$ ■MMSAiw.'.'urr.vurm»'. rt Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 1,39 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Getal stembrieven 1777. Witte O. Ongeldige SSO. Geldige 1748. lAjstbrieven voor de lijst 1 (liberalen) (klerikalen) LOGO Brieven stemmen gevende aan kandidaten van verschillende lijsten 210. Volstrekte meerderheid 047 017 097 041 024 O2S0 Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44’smorg. 14,20 16,26 Pannestraat 6,28 9,56 11,50’smorg. 14,26 16,32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1