VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 9 Een Kunslleekenaar. Een en ander. Kwajongensstreek. De Vriend der Onderwijzers. De oorzaken der overwinning en der nederlaag. y?" jaai*. Vraagt aan bet grootste getal katho- Anodinus. '-I gedaan meentebesluur in te brengen hadden, ook zullen wij op deze punten niet meer vergeten en uwe partij zal nog lange jaren de schande en de minachting moeten dragen van de oneerlijke middels, die zij in den verloopen kiesstrijd in het werk gesteld heeft, om de overwinning te be halen. De gunstige uitslag voor de katholieke gezindheid onzer stad van de gemeente- kiezing van 18 October 1903, heeft de gelegenheid gegeven aan een onzer inge zetenen om zijne kunstvermogens in het leekenen openbaar bekend te maken en te doen bewonderen. Gedurende verscheidene dagen heeft men in de sclienkplaats van den Katho lieken Cirkel, zes schijnhebbende afbeel dingen der liberale» kandidaten ten toon gesteld waar veel deftige katholieken de meesterstukken van den jongen kunste naar moeten bewonderd hebben. De kunstenaar, liet zoontje van zijn deftigen papa, die altijd door oprechtheid en rechtzinnigheid geschitterd heeft, zal zeker een dezer afbeeldingen naar hel leven van papa nagebootst hebben, en Sinds eenige weken heeft een schrijver van den Veurnaar, er vermaak in gevon- Hier in Veurne was er spraak eene schimpbetooging in te richten, ja de liberalen te begraven. De toebereidselen waren reeds gedaan, maar het slecht weder en misschien ook de lusschenkomst van een invloedhebbend klerikaal heeft deze bclooging in ’t water doen vallen. Men heeft zich dus vergenoegd met in de Café Francais de caricaturen tentoon te stellen der zes liberale kandidaten, alsook eene geteekende postkaart waarop die treffelijke heeren op schimpende wijze werden afgebeeld. Deze leekeningen zijn het werk van eenen hoogmoedigen feniks, eenen üls A papa. Bij de manisfestatie Demuys te Adin- kerke was er eene afdeeling der Konink lijke Sladsfanfaren die zich als straat- muziekanten aanstelden en dansaria’s en straatliedjes speelden, die door de uitge- latene congreganisten, germanadocbters, kindermeiden en dibbendansend en zingend werden begeleid. Treffelijk Slichtend 7 IPas voor God en Vaderland. Moest zulks gebeuren met de liberalen, de Veurnaar ware te klein, de redacteur en chef zou te paard zitten en roepen Schandaal I Schandaal X Maar onder het geleide van de klerikale hoofden is alles toegelaten, alles. Merci voor zulke leute Alhoewel wij de klerikalen van omkoo perij op groote schaal beschuldigen, doel de Veurnaar niet de minste protestatie tegen onze beschuldiging, want hij- weet wel dat zij gegrond is en dal wij de waar heid schrijven. Niet wetende zich hoe draaien of keeren doet hij even als de droeve jongens, die als zij door eenen makker met eene fout beticht zijn, dezelfde fout aan bunnen beschuldiger verwijten, en zoo is hel dal de Veurnaar aan zijne goedsullige lezers vertelt dal door zekeren liberalen Karei, in zekere liberale herberg stukken van twee en vijf franken in de hand geduwd werden, dat een liberale kandidaat bons gaf voor pinten bier aan de kiezers die hij ontmoette, en dat de koekeboterhammen met koflij gereed stonden voor de oude mannetjes in het huis van eenen liberalen kandidaat.- En gij denkt, Veurnaar, dat de kiezers waarschijnlijk vóóraleer zijn meesterstuk te bewerken, verscheidene dagen in hel huis van God bijzondere zichten over hem zijn gaan nemen, om dat rechtzinnig beeld in zoo christelijke houding na le maken. Moest een liberaal zich toelaten in dus danige houding een discipel der H. Kerk af te schetsen, hij ware als godsdienst hater of religiebespotter in den ban ge slagen. Wij verhopen dat hij de ^ge- lieken waarom zij op 18" October voor de j katholieke lijst gestemd hebben, en zij zullen u antwoorden, omdat wij door het Stadsbestuur, Godshuizen, Armbestuur begunstigd zijn, in een woord, omdat wij meer profijt hebben van de katholieken dan van de liberalen. Vraagt aan de uil- gekochlen, indien zij voor de katholieken gestemd hebben omdat de kloosterwet in Frankrijk uitgevoerd wordt, zij zouden u antwoorden, indien zij niet vree.:Ren hunne verraderij te bekennen, wij vagen onze hielen aan de Franscbe kloosterwet, wij hebben gestemd omdat wij van de klerikalen blauwe briefjes en klinkende goudstukken ontvangen hebben En de Veurnaar roept uit dat de eerste oorzaak waaraan de nederlaag der libe ralen moet toegeschreven worden is hetgeen thans in Frankrijk gebeurt. Wij willen niet verder aandringen op de on gegrondheid der gezegdens van de Veur naar, want wij zijn overtuigd dat de opsteller van dit artikel zelf niet gelooft hetgeen hij geschreven heeft, en enkel voor doel gehad heeft, zoo als wij het hooger zegden, aan de behaalde over winning eenen schijn van eerlijkheid te geven. I. Wie heeft er eene buis gehad De geus Wie ligt er in het zand gespat? De geus Dat hij kreveer, dat hij verrek, Zijn apensmoel vol brandend pek. De geus, de geus, de geus. II. Wie moet men hangen aan de galg De geus Wie dien elk braven man tot walg De geus De duivel grijpe hem bij den nek, En doe hem smachten in den drek. De geus, de geus, de geus. Verder is er in bel hekeldicht sprake van liberaal gespuis, janhagel, galgenaas en wal dies meer, te laag en te gemeen om over te drukken in een blad dal zijne lezers eerbiedigt. Xntei*<la{4 31 October 1003. De Veurnaar spreekt van goddelooze betoogingen die plaats gehad hebben den dag der kiezing te Magnée, een dorp in de provincie Luik, waar de socialisten den zegepraal behaalden. Wij zijn hel met de Veurnaar volkomen eens om zulke baldadigheden, die echte schandalen zijn ie schandvlekken, maar nu vragen wij op onze beurt welk het oordeel is van de Veurnaar over de kiespoëzie verschenen in hel bijvoegsel der Gulden Spore, een christelijk nieuwspapier uit Kortrijk en waarvan wij hieronder eenige staaltjes geven Bericlit. Wij zullen de vrijheid nemen, binnen kort, den kwijtbrief aan te bieden van De Vlaamsche Illustratie en het Nieuwe Modeblad, vooi het loopende nederlaag van de liberalen te Veurne jaar 1903-1904. abonneerden goed onthaal zal vinden. im Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 40 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word' verzocht alle hoegenaamde artikels uilcrlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden met opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide f laanderen, alsmede die voor he: Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-üitgever ,c Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. terugkeeren, enkel willen wij er op wijzen j de Veurnaars zullen dit zoo gauw niet welke kolossale dommigheid de Veurnaar begaat wanneer hij schrijft dal de kloos terwet van Frankrijk de oorzaak is der Men herinnert zich hoe in de maand Juli II. minister de Trooz, het ontwerp Macnhout in den grond boorde, door amendementen voor te brengen zoogezegd in T voordeel der onderwijzers. Dan klonk het uit zijn mond. Ik zet de Kamer aan onze amende menten te stemmen. Zij bewijzen, eens deels, hel belang, dat de regeering stelt in de gemeenten en anderdeels, bet recht zinnig verlangen om, in breede mate, den toestand te verbeteren van een aanzienlijk getal onderwijzers en hulp-onderwijzers.» Wil men nu weten hoever dat recht zinnig verlangen zich uilstrekl? Do begrooling voor 1904 voorziet uit dien hoofde eene uitgave van 40.000 fr. Daar er in België 13.000 gdmeente- en aange nomen onderwijzers zijn, maakt bet zoo- wal voor ieder eene jaarlijksche vermeer dering van drie frank. Een centiem «InagM Zouden de onderwijzers nu nog reden tot klagen hebben? En de volksvertegenwoordigers die hun woord verbraken, wat vinden die nu over de mildheid des ministers? De heilige Veurnaar beweert, dat bij de liberale kandidaten niet heeft aange vallen. Aan wien waren die schoone titels gegeven van franmapons, volksuilhonge- raars, bedriegers, uitbuiters, slechte christenen enz. ’t Wras toch niet aan uwe mannen, maar wel aan de liberale kandi daten Beziet uwe afïïchen, waar er in groote letters te lezen staatWeg met de broodroovers. En dat is niet aanvallen, volgens de Veurnaar. Dat zijn geene ver- wijtingen, neen, ’t zijn complimentjes. Alhoewel iedereen wel weel dal de overwinning, door de klerikalen op 18 Oc tober behaald, slechts te danken is aan dwang eti omkooperij, toch heeft de Veurnaar om aan die overwinning eenen schijn van eerlijkheid te geven, in eenen ellenlang artikel op zijne manier de oor zaken dit r overwinning doen kennen. Deze oorzaken zijn ten getallc van drie 1° Hetgeen thans in Frankrijk gebeurt; 2’ de handelwijze van het vorig liberaal bestuur; 3’ het gemis aan grieven legen hel huidig gemeentebestuur. Wij hebben tijdens den kiesstrijd de handelwijze van hel vorig liberaal bestuur, tijdens den scbooloorlog verreebtvaar- i zich door dezen kwajongensstreek zullen digd, en in menig artikel de grieven uiteen laten misleiden, dal zij den dwang en de welke de kiezers tegen het ge- omkooperij zullen vergeten die de kleri kalen in hel werk gesteld hebben om de overwinning te behalen Neen, vriendje, I ADVERTENTIEBLAD k4-! i i 11,44 ’s morg. 11,50 ’s morg. 19,10 19,16 WWII mm I) idiiiiiii iMiiiiiMiiiiiiniji I,i!u» Vertrek uit VEURNE uaar YPER. i ie 4,34 7,43 9,55 10,26* 's morg. 13,00 16,02 18,12 's avondi. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 18 17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrekuren van den I.Jzerenweg tot .Januari 1904. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 9,50 11,55’s morgens. 15,53 18,03 's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 's morgens. 14,38 18,05 22,07 ’s avonds. vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5 05 6,56 8,52 10,00 ‘s morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04’s av. Groote Markt 540 7,02 8,57 10,05 - 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 - Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 ’smorg. 14,20 16,26 Paunestraat 6.28 9,56 11,50’s morg. 14,26 16,32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1