VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Kolossaal 4 Vergunningsrecht voor tabakverkoopers. aan de Veurnaar. Over de balloteeringen. Geene onverschilligheid. l)e vervalschle Kiezing van leperen. Liberalen. Ondersteunt en bevoordeeligt uwe ware vrijzinnige mede burgers. Zaterdag V November 1903. Wc jaar. .1 ganscli verkeerd den politieken toe- op gewezen dat het grootste getal katho lieken voor de katholieke lijst gestemd Tot hiertoe is T bericht als zou de Mini ster de Smet de Naeyer een vergunnings recht instellen voor den verkoop van tabak niet gelogenstraft. We mogen dus bijna zeker zijn, dal het klerikale mini sterie het zoover drijven zal. Verwonderen zal het niemand. Toen het ministerie in Februari van dit jaar, den accijns op den alcool verdubbelde, waren de 20 millioen die men daarvan verwacht te bestemd om een kolossaal tekort in de Staatskas aan te vullen. Ongelukkiglijk nu zal de belasting op den genever niet de ge- wenschte millioenen opleveren, zoodat er nog steeds een gat in de kas aan te vullen blijft. De herbergiers en de kleine neringdoe- ners die reeds zoo zwaar door de klerika- len belast zijn, zullen het alweer mogen bekoopen. Immers de meeste herbergiers verkoopen tabak en cigaren. Zij zullen dus de eersten door het nieuwe vergunnings recht getroffen worden. Velen die reeds het vergunningsrecht van 80 frank op sterken drank betalen, zullen dus nog een klerikaal nieuwjaars- geschenkje bij krijgen, onder den vorm van een vriendelijk verzoek 60 of 100 frs. bij den ontvanger te dragen. Ja, de kiezers hebben hel zoo gewild. Do klerikale uithongeraars moesten im mers aan ’s lands beheer behouden blijven in belang van alle neringdoeners. Leve dus de klerikale lasten, accijns- en ver gunningsrechten! In ons laatste nummer hebben wij het artikel besproken waarin de Veurnaar de oorzaken der overwinning en der neder laag uil een doet, wij hebben de kolossale dommigheid doen uitschijnen die de Veurnaar beging met de nederlaag der Tl?11 breken die reeds zoo opzettelijk werd vervalscht. Eene les voor allen ligt in de geschie denis dezer kiezing besloten, namelijk dat de taak der getuigen in de stem- en op- neembureelen van het grootsche gewicht is en steeds met evenveel iever moet wor den waargenomen als onze lepersche partijgenooten beloond hebben. De balloteeringen van Zondag laatst leden hebben voor de liberale partij eene schitterende zegepraal uitgemaakt. De klerikale dagbladen kunnen moeilijk deze pil inzwelgen en zooals het hunne loffelijke gewoonte is, zetten zij al hunne slechte irouw in werke om te bewijzen dat de liberalen overwonnen hebben met de medehulp van de socialisten. Deze die waarlijk hun vaderland lief hebben mogen niets gemeens hebben met de socialisten, preken zij. Nochtans de Patrie van Brugge moet bekennen dat in St. Gillis, 300 socialisten gestemd hebben voor de klerikale» en dal in Molenbeek waar er te kiezen was lusschen een liberaal en een socialist, duizend katholieke stemmen aan dezen laatsten gegeven zijn geweest. De vrienden van de Patrie hebben, zou men zeggen, een ouden raad van dit blad gevolgd, en inderdaad over eenige jaren verzocht de Patrie hare Luiksche vrienden te stemmen voor de socialisten liever of voor de liberalen, voor Demblon en niet voor Frère-Orban. Daar ziet men de tegenstrijdigheid die bestaal lusschen de woorden en de daden van die ware vaderlanders Voor wal de liberale partij aangaat, zij mag fier zijn over den uitslag van 1" No vember, daar de 3 balloteeringen, in ge meenten waar de burgers geleerd en on afhankelijk zijn, de zegepraal aan de liberalen gegeven hebben, zoo bewijzende dal die partij, die men dood roept en begraaft, meer en meer blijken van zijne deugdzame levenskracht geeft. T Is betreurenswaardig dat er den dag van heden nog zooveel brave en treffelijke lieden zijn, die zich een gedacht vormen van stand in ons land. Hoedikwijls boort men hier of daar eenen ambachtsman, herbergier, neringdoener of landbouwer niet zeggen Katholiek, liberaal of socialist, 't is ai partijschap, ’t is schrijven en schelden legen malkaar; ze werken maar om boven te geraken en de tegenpartij onder den duim te houden, ik, voor mij, ’k ben daar gerust in. Ik ben voor dien strijd niet, ik trek mij al die politiek niet aan. Wat scheelt het mij dat hel bestuur katholiek of liberaal is Dat ze onder malkaar vechten voor het meesterschap, ik heb andere dingen te verrichten; mijne nering, mijn handel moet vooruitgaan, voor vrouw en kinderen moet ik zorgen en eerlijk door de wereld zien te geraken. Zoo spreken, ja, menige eerlijke en rechtschapene lieden en meenen in den politieken strijd geheel onverschillig te mogen blijven. Dal is eene grove dwaling, een betreurenswaardig vooroordeel, dat de noodlolligste gevolgen teweeg brengt. Een oogenblik aandachlig nadenken zal genoeg zijn om elk rechtzinnig persoon daarvan te overtuigen. Indien de politieke strijd, die de partijen in ons land verdeelt, niets anders ware dan een verschil van denkwijze of opinie nopens twijfelachtige of betwistbare zaken, een strijd, die geene gevolgen heeft ten voordeelc of ten nadeele van de openbare welvaart van het land dan zou ik duizend maal gelijk geven aan hem, die zich zulke politiek niet aantrekt en de openbare zaken stillekens hunnen gang laat gaan. Maar ongelukkiglijk is ’t verre van zoo te zijn. Hier in ons land houdt de politiek wat meer in dan een strijd lusschen ver schillende denkwijzen, ’t Is eene worste ling, waar de grootste belangen van den mensch in ’t bijzonder en van de samen leving in T algemeen op het spel staan; hel geldt zedelijken en stoffelijken vooruit gang, ontwikkeling, verdraagzaamheid, vrijheid en orde. En daarom mag niet een weldenkend man onverschillig blijven voor onze groote politieke strijden. En daarom moet al wie het wel meent met zijne stad, zijne pro vincie of zijn land een werkzaam deel nemen aan de worsteling, waarin zulke gewichtige inzetten op hel spel slaan. Liberalen wacht u van onverschillig heid in de politiek De onverschilligheid van een zeker getal aanhangers berokkent het grootste nadeel aan eene partij. Zij scheidene zeer gewichtige en duidelijk bewezen onregelmatigheden bij de stem opneming, om eene kiezing te doen ver- zich geenszins bekreund hebben met het- Onze lepersche vrienden hebben bij de Bestendige Deputatie van Weslvlaanderen eene reklamalie ingediend legen de ge- meenlekiezing van 18 October, en het zal aan de provintiale beheerders, bepaald moeilijk vallen, de vraag der liberalen van leperen van de hand te wijzen. De kiezing van twee katholieken, die slechts ééne stem boven de volstrekte meerderheid bekwamen, is verworven door de zeven stemmen waarover twee klerikale veroordeelden, ondanks de wel en ondanks het protest van een liberalen getuige beschikt hebben. De onregelma tigheid was hier des te erger, daar zij ge beurde in een bureel, waarvan de voor zitter juist de katholieke rechter was, die hel vonnis tegen een dier kiezers had uit gesproken Onze vrienden vragen, ’t zij dat de twee meest bevoordeeligde liberale kandidaten als gekozen uitgeroepen worden dan zouden de heeren E. Nolf, volksvertegen woordiger en Dechièvre in den gemeente raad zetelen’t zij de verbreking der gansche kiezing, als de Deputatie niet ver- liberalen te Veurne toe te schrijven aan langt te erkennen dat de zeven stemmen de Fransche kloosterwet, wij hebben er der veroordeelden aan de katholieke lijst *--*-- - voordeelig waren. Overigens steunen onze vrienden op ver- bebben omdat zij meer profijt hebben \an de katholieken dan van de liberalen, en voor wal de uilgekochten aangaat, dal zij Ombat wij tot tweemaal toe onze libe rale vrienden gevraagd hebben hunne ware vrijzinnige medeburgers te ondersteunen en te bevoordeeligen, schiet de Veurnaar, in gramschap en scheldt de liberalen uit voor dwingelanden en broodroovers. Waarom deze gramschap, Veurnaar Gebeurt hetzelfde niet in uwe partij? Bevoordeeligen de katholieken niet bijna uitsluitelijk hunne vrienden? Heeft ooit een liberaal voor een cent werk gedaan voor onze geestelijken, voor de kerkfa brieken, voor hel Bisschoppelijk Collegie, voor de kloosters? Worden de liberalen niet stelselmatig uitgesloten uil alle leve- ringen en werk van Stad, Godshuizen en Armbestuur? Neen, Veurnaar, de dwingelanden en broodroovers zijn niet in onze partij maar wel in de uwe, ook zouden wij bij dozijnen neringdoeners kunnen noemen die de ka- landise van katholieken verloren hebben, omdat zij verdaclit waren liberaal te zijn. Wij bebreunen ons in het geheel niet met uwe geveinsde gramschap, wij weten dat wij den wensch uitdrukken der libe rale neringdoeners en ambachtslieden en zeggen dus nog eens De personen welke een abonne ment nemen op het Advertentieblad, voor 1904, ontvangen hetzelve van nu af KOSTELOOS tot Nieuwjaar. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 3 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De tnuancen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BltuniElTV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren vnn den Uzerenweg tot Januari 1904. verhindert eiken stap voorwaarts, belet iederen ernstigen kamp, verlamt de po gingen der trouwe strijders en levert een gansch leger met gebonden handen en voelen aan de tegenpartij over. Wie liberaal wil heeten, moet zich dien naam waardig toonen vóór en na de kiezing, het gansche jaar door. Geene on verschilligheid dus, maar vrij en vrank en onverpoosd gestreden voor de liberale grondbeginselen ADVERTENTIEBLAD Statie Grooto Markt 19,10 19,16 11,44 ’s morg. 11,50 ’s morg. liet Advertentie-blad is ver- krijjjflïaar in liet KofTijbuis «L^JEspérauce» aan 1O centie men ’t nummer. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 18,12 ’s avonds. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. - Ons Antwoord Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 ’smorg. 14,20 16,26 Pannestraat 6,28 9,56 11,50’smorg. 14,26 16,32 ni II i --HMM—» Tiilira ii' i Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4 43 6 49 9,50 11,55 's morgens. 15,53 18,03 's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerks 7 43 9,49 ’s morgens. 14,38 18,05 22,07 s avonds. ---7 t <len Buurtspoorwetf niet I October. Vertrekui e rtM y “URNK naar NIEUPOORT en OOSTENDE - nr> 6 8 r>2 10,00 ’smorg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 sav. 5J0 K 8^57 10,05 - 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 - >5

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1