VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Wat hebben we van de klerikalen te verwachten Liberale Verdraagzaamheid. Liberalen. Ondersteunt en bevoordeèligt vrijzin nige neringdoeners en winkeliers. Eenige Snipperingskens. Onderwijs en Misdadigheid. Zaterdag 14 November 1903. TV >46. l'l'c jaar. Hebben ze hun kiesbeloften gehouden in 1884, toen ze eens gauw de lasten van M. Graux gingen afschaflen? Neen. Hebben de klerikalen ons een degelijk rechtvaardig kiesstelsel bezorgd? Hebben ze hel verplichtend onderwijs, door ieder verstandig man gevaaagd, in gevoerd? Hebben ze de hatelijke plaats vervanging afgeschaft? Hebben ze den toestand van de burgerij, van de bedien den, van de neringdoeners behartigd? Hebben ze de oneerlijke konkurrentie van kloosters, gevangenissen en bedelaars gestichten trachten af te weren? Er is noch van lijkkist, noch van schimp- betooging nooit geen spraak geweest, zegt de Veurnaar, ja ware het mogelijk hij zou zelf het bestaan der caricaturen De Loting in 1904. Het is vastgesteld dat ten titel van proef, de loting in 1904 op één en denzelfden dag zal plaats hebben. Luidens den omzendbrief van Minister de Trooz aan de Gouverneurs gericht moe ten de arrondissements-commissarissen zich doen vervangen door afgevaardigden, gekozen onder de leden der magistratuur. Slechts om redenen van allergewich- tigslen aard mag er inbreuk worden ge maakt op den algemeenen regel. Onder dezen titel kondigt de Veurnaar een tweede artikel af, aangaande den oproep dien wij lol onze vrienden ge stuurd hebben, om hen aan te wakkeren hunne ware vrijzinnige medeburgers te ondersteunen en te bevoordeeligen. Alhoewel iedereen wel verstaal dat wij d zen oproep richten tol de hoofdmannen der liberale partij, lot de rijke liberalen die aan niemand eenige verplichting hebben, en geenszins tot de burgers en neringdoeners, die de eene met de andere moeten leven, schrijft de Veurnaar dat wij de liberalen ophitsen om alle nering aan de katholieken te weigeren. Neen, Veurnaar, dit is een grove De personen welke een abonne ment nemen op het Advertentieblad, voor 1904, ontvangen hetzelve van nu af KOSTELOOS tot Nieuwjaar. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNJEI1V, Drukker-üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den IJzerenweg tot S Januari 19041. Reizigers opgepast Hoeveel tabak mag men medenemen als men naar Frankrijk reist? Deze vraag is opnieuw geregeld door een besluit van 18 Augustus 1903. Daarin wordt gezegd dat de reiziger ten titel van persoonlijke voorraad mag meênemen, op regelmatige wijze aangegeven, een maximum van 30 cigaren, van 50 lot 100 cigai ellen, volgens gewicht of een hectogram tabak zonder I samenvoeging der hoeveelheden. De Veurnaar wil niet antwoorden op hetgeen wij gezegd hebben aangaande het dansen en de straatmuziekanten tijdens de betooging aan den heer De Muys, 7 is al te dom, zegt hij. Zegt liever dat gij niet antwoorden kunt op de gegronde be merkingen die wij over deze betooging gemaakt hebben en gij zult veel nader van de waarheid zijn. Voor de feestelijkheden is er gewoonlijk in de stadsbegrooting eene som inge schreven van 2000 fr.; voor 1902 was deze som gebracht op 3000 fr. omdat er dit jaar een festival zou gegeven worden. Welnu, stadsrekening vóór 1902 zegt dat er voor het festival alleen eene som uit gegeven is van 3182 fr. 20 c.,dus 182,20 fr. meer dan de som in de begrooling ge bracht. En dan hebben wij nog de onbe duidende feestelijkheden van de gemeente- kermis, dijkjekermis enz. En dat alles moet door de stadskas betaald worden. Zeg eens. Veurnaar, zou uw opsteller, die met stadszaken zoo wel bekend is, ons niet kunnen zeggen hoeveel het krediet voor feestelijkheid in 1902 overschreden is? Het spoorwegbestuur heeft besloten dal voórlaan de abonnementskaarten van 5 en van 15 dagen zullen te verkrijgen zijn den avond vóór den eersten dag hunner gel digheid, te beginnen van 6 uren. Die kaarten mogen dien dag niet de- bruikt worden en,, om alle bedrog te voorkomen zullen zij zichtbaar den stem pel van den dag hunner aflevering dragen. loochenen, die in den Cercle Catholique tentoon gesteld waren. Neen, Veurnaar, die lijkkist en die schimpbelooging beslaan niet alleenlijk in het brein van den schrijver van hel A dvertentie-bldd, maar twee onzer vrienden hebben de lijkkist gezien, terwijl anderen uwe mannen hebben hoorei) boffen met het vermaak dat deze betooging hun zoude verschaft hebben. Wij hebben niet noodig onzen inlich- tingdienst beter in te richten, wij kennen maar al te wel het heerschap dat de cari caturen vervaardigd heeft, en die zoude moeten beschaamd zijn, over zijne klein geestige daad. De Veurnaar die in alles wil het laatste woord hebben, geeft ons in zijn nummer van Woensdag de derde uitgaaf van zijn artikel over de oorzaken der overwinning en der nederlaag. Wij hebben in ons laatste nummer gezegd, dat wij op hel gezeever van de Veurnaar niet meer zouden antwoorden, omdat de opsteller zelf niet gelooft hetgeen hij schrijft, en dat alle weldenkende lieden het met ons eens zijn om te zeggen dal al het schrijven van de Veurnaar slechts voor doel heelt aan de behaalde overwinning eenen schijn van eerlijkheid te geven. Wij houden ons woord en laten dus dit artikel onbe antwoord. Hector Plancquaert, de christen demo craat, die zijne opleiding ontving in eene omgeving, doordrongen van den geur der katholieke beginselen en leerstellingen, is niet bijzonder vriendelijk voor de Belgi sche katholieken in zake van onderwijs in verhouding met de misdadigheid. Het is tegenwoordig een onbetwist baar feit dal, daar waar de scholen goed ingericht en goed gevolgd worden, de groote schelmstukken steeds schaarscher en schaarscher worden. In Engeland is de criminaliteit meer dan 30 maal lager dan in Spanje. In het goddelooze Frankrijk is zij veel lager dan in het katholieke Vlaande ren. In Frankrijk heeft men sedert eenige jaren enkele gevangenissen mogen af schaffen; hier komen er altijd voort durend bij. En nogtans, ons land wordt door katholieken bestuurd. Ongelukkiglijk, de behoudsgezinde katholieken zijn bang dat het volk een grondig onderwijs geniete en te welstellend worde. Een goed onderwezen en welbelaald volk wordt onafhankelijk. Zij willen slaven, en daarom liever wal schelmen en moordenaars méér, dan eenige goede kiezers min. Dal is wel de waarheid, en 't is ook hetgene wij altijd slaande hielden. Wat de klerikalen beoogen is heerschen door armoede en onwetendheid; want, zonder die twee volkskwalen zouden zij geene twee honderd kiezers kunnen dwingen of uitkoopen, gelijk wij T onlangs te Veurne zagen gebeuren. leugen, ’t geen wij vragen is dat de hoofd mannen der partij, dat de rijke liberalen hunne medeburgers ondersteunen en be voordeeligen die durven toonen dat zij met hen zijn, dat zij den penning jonnen aan liberale ambachtslieden, aan liberale neringdoeners en niet aan fanatieke kleri kalen die zich verheugen in hunne poli tieke nederlagen, en juichen wanneer men hun modder toewerpt. In een vorig artikel hebben wij er op gewezen, hoe de katholieken hunne vrienden bevoordeeligen, en hoe de libe ralen van alle werk en leveringen uitge sloten zijn bij onze geestelijken, Kerkfa brieken, Bisschoppelijk Collegie, kloosters, Stad, Godshuizen en Armbestuur. En wat antwoordt de Veurnaar daarop? Dat de liberalen niet stelselmatig uitgesloten zijn uit alle werk en levering der openbare besturen, dat er zelfs geestelijken en kloosters zijn die hun werk door liberalen laten ver richten I Dit zijn woorden, Veurnaar, maar de daden bestaan niet, dat zijn woorden die slechts dienen om bet volk te misleiden en de broodrooverij uwer vrienden te verduiken. De Veurnaar zegt ook dat hij nooit zijne politieke vrienden aangezet heeft de libe ralen uil te sluiten, maar hebt gij, zoo als wij, uwe partijgenooten nooit aange- wakkerd hunne politieke vrienden te bevoordeeligen Wel zeker, Veurnaar, en daarvan vinden wij bet bewijs in het nummer van 15 No vember 1899. In een artikel voor opschrift dragendeLevering en bestel ling onder opzielkt van poli tiek, zegt gij’t Is ten anderen geheel onpolitiek van uw geld te dragen bij lieden die het maar zullen gebruiken om uwe politieke gedachten te bestrijden, en uwe politieke vijan den aan het bewind te brengen. En wal verder sprekende over de mannen die een politiek mandaat vervullen of betrachten, schrijft gij Het eenigste dat men redelijk van hen kan eischen, zoowel als van alle andere partij genooten, het is dat zij bij voorkeur, hunne getrouwige kiezers bevoor deeligen; ten eerste, omdat het hunne vrienden zijn, en ten tweeden, omdat zij heel dikwijls, uit reden hunner politieke gezindheid, van andere ver laten worden. Eh wel, Veurnaar, kunt gij die aan halingen loochenen, wakkert gij bier uwe vrienden niet aan hunne partijgenooten te bevoordeelen. Wal hebt gij ons ,dan te verwijten Hebben wij geen recht van te zeggen dat uwe geveinsde gramschap huichelarij is, en slechts dient om de een voudige kiezers te misleiden en legen de liberalen op te bitsen? Spreek, Veurnaar, het woord is aan u. ADVERTENTIEBLAD Het A.dvei-tetiLio-l>la<l is ver- krijpjbaar in liet koffijliuis «L’Espérance» aan IO centie men 't nummer. 9,50 9,56 14,20 14,26 19,10 19,16 Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44's morg. 14,20 16,26 Pannestraat 6,28 9,56 11,50'smorg. 14,26 16,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26”b morg. 13,00 16,02 18,12 ’s avond». Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. ~i -r.-1 ----• -- Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 9,50 11,55 ’s morgens. 15,53 18,03 's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerker 7,43 9,49 ’s morgens. 14,38 18,05 22,07 ’s avonds. Vertrekuren van den Buurtspoorweg niet 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE Statie 5,05 6,56 8,52 10,00 ’s morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 ’sav. Groote Markt 5,10 7,02 8,57 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 - -raPWWin Spooi-wegabonnementen van 25 en van 125 tlagen. nar I III T1 Ziehier wat hij schrijft

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1