VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT SI Over het Festival. Liberale Verdraagzaamheid. Verplichtend Onderwijs Hel Vrijwilligersleger. .'Vr TU jaar. Voor hel lichaam hunner kinderen, zijn voor 1904, ontvangen hetzelve nu af KOSTELOOS tot Nieuwjaar. In ons laatste nummer, hebben wij, volgens de ons gegevene inlichtingen, gezegd dat de kosten van het festival van 1902, beliepen tot de som van 3182,20 fr. of 182, 20 fr. meer dan bel krediet voor feestelijkheden in de begrooting ge schreven. De Veurnaar integendeel in zijn nummer van woensdag laatst, beweert dat deze kosten, slechts beloopen tot de som van 2307,56 fr. Wij hebben de echtheid der cijfers door de Veurnaar opgegeven, willen onder zoeken en uil de inlichtingen die wij be komen hebben blijkt, dal de som door de Veurnaar opgegeven juist is. Wij hadden aan den opsteller van de Veurnaar ge- In ons vorig nummer hebben wij den oproep uiteen gelegd, dien wij tol onze liberale vrienden sturen om hunne vrij zinnige medeburgers te ondersteunen en te bevoordeeligen, wij hebben doen zien dat de geveinsde gramschap van de Veur naar huichelarij is, en slechts dient om de eenvoudige kiezers te misleiden en tegen de liberalen op te hitsen. Nu in zijn nummer van Woensdag laatst tracht de boosaardige opsteller van de Veurnaar de rijke liberalen legen het Advertentie blad op te ruien, en schrijft dat de hoofd mannen der partij, de rijke liberalen ver zocht zijn hun ordewoord te gaan ont vangen in de bureelen van het Ad- vertentie-blad, vooraleer hunne aan- koopen en bestellingen te doen, en wee aan hen die aan het gegeven bevel te kort blijven. Men moet waarlijk opsteller van de Veurnaar zijn om de kwaadaardigheid zoo ver te drijven. De Veurnaar zegt ook dat hij geenszins in het nauw gebracht is, met de aanhalin gen uit het nummer van 15 November 1899, die wij hem onder den neus ge wreven hebben, dat er in die aanhalingen nergens spraak is van uitsluiting, dal er daar enkelijk gevraagd wordt dat partijgenooten, bij voorkeur hunne vrien den zouden bevoordeeligen. Wij willen de rechtzinnigheid van de Veurnaar eens onderzoeken en herhalen de aanhaling die wij in ons vorig nummer opgenomen hebben ’t Is ten anderen geheel onpolitiek van uw geld te dragen bij lieden die het maar zullen gebruiken om uwe politieke gedachten te bestrijden en uwe politieke vijan den aan het bewind te brengen. Ehwel, Veurnaar, wilt dat niet in andere woorden zeggen, wij raden u aan bij de liberalen niet te gaan om uwe aankoopen en bestellingen te doen. Indien wij nog de beteekenis der woorden verstaan dan is dit eene ophit sing lot broodroof en uitsluiting. Wal denkt gij er van, Veurnaar 2 Van de hand van Priester Daens, in De Volkseeuw verscheen volgend arti kel, getiteld De Leerplicht. België zal eerlang het eenigste land der wereld zijn, waar aan de ouders de ramp zalige macht wordt gegeven hunne kinde- Dd Blad verschijnt den 'Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht allo hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevarende, worden niet opgenomen. De Annoneen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die door het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij U.UIILI.E BRÜIÏEIX, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De personen welke een abonne- ren te laten opgroeien in onwetendheid ment nemen op het Advertentieblad, j en zedelijke wanorde. van Voor hel lichaam hunner kinderen, zijn de ouders, krachtens het Wetboek, ver- -----J Pl‘chl le zorgen; zij moeten bun voedsel Het berucht vrijwilligersleger zoo duur baar aan onze klerikalen ligt in de patatten. Zoodanig kolossaal is de fiasco welke het Ministerie in de aanwerving van vrij willigers ontmoet, dal het nu, ten einde raad zijnen toevlucht neemt lol echte Bar- numsche-reklamen. En zod geven sedert een drietal weken, op hunne eerste bladzijde, al de vrome gazellen de spijskaart der sol daten voor al de dagen der week van liet winterseizoen. Deze spijskaart is zoo aantrekkelijk, dal hel Ministerie hier dacht het ware middel gevonden lu hebben om de vrijwilligers in massa naar hel aangevingsburecl te zien slroomeu, om er blijmoedig geweer en ransel op te nemen. Maar de jonge Belgen, die over het al gemeen zulke gezonde maag en zoo graag een lekker stuk ossenvleesch ouder hunne landen hebben, willen van geene liefde weien. Zelfs de kerels die voor niets goed zijn, de habitués van alle mogelijke en on mogelijke luie hoeken, verroeren geen vin. ’t Is ongehoord I Ziende dal de soldalenmenu’s nog niet lekker genoeg zijn om het noodig getal hongerlijders naar de katernen le lokken, neemt het Ministerie nu zijn toevlucht tot het genre van réklaam dal gemeenlijk de bevorderaars der onsterfelijkheid aanwen den om hun tot pillekens gerolde kwak zalf aan den man te brengen. Dcregcering heeft dus aan dc gemeentebesturen dui- zende boekjes gezonden, om uil te deelen onder dc arbeidende bevolking’en vooral aan dc jongelingen die zich voor de loting laten inschrijven, en waarin al de genoe gens van hel soldatenleven worden afge schilderd. Zoodal nu de Gemeentebesturen de rol van wervingsageot, van makelaar in kanonnenvleesch zullen moeten spelen. Hoeveel sporten nog zal ons Gouverne ment de ladder der waardigheid moeten afdalen, eer het, het echte middel gevon den hebbe.om zijne aartsezelachtige leger- wel voor ’t failliet le redden? SKaterilaji 541 November 1903. en kleeding verschaffen; maar de ziel van hun kind, hun verstand en rede mogen de ouders verwaarloozen. Is dat niet afstootelijk en barbaarsch? Strijdt zulke rampzalige vrijheid niet regelrecht tegen de wet der natuur En nochtans de zoogezegde katholieke bewaarders, die sedert zoo lange jaren ons land besturen, doen niets om die wandrochtelijkheid te doen verdwijnen; zij doen niets om de ouders te verplichten aan hunne kinderen het voedsel der ziel te verschaffen. Al de andere politieke partijen vragen de leerplicht, hel verplichtend onderwijs; dc katholieken alleen zijn er te^en, en verdienen om hunne snoode handelwijze den naam van dompers en volksver- prossers. En nochtans, het woord van ’t evangelie blijft eeuwig bestaanOnderwijst alle Volkeren... onderwijst, verlicht door alle nuttige en heilzame kennissen. De Kerk van Christus heelt geen stoffe lijke macht om de leerplicht in te voeren; maar haren wensch, haar streven moet toch zijn dal al de ouders bunnen plicht vervullen en hunne kinderen niet laten opgroeieh in de onwetendheid, de bron van alle zedelijke en stoffelijke ellende. Wij hooren het antwoord van onze katholieke bewaarders; zij zeggenIaat de vrijheid maar voortwerken; met de vrijheid alleen zal hel onderwijs algemeen worden en binnen weinige jaren zal men geen enkel volkskind meer vinden dat ter school niet gaat. Schoone, maar ijdele en holklinkende woorden Ziehier welk de toestand is volgens het laatste officieel verslag van 1902. Het getal kinderen in België die in de schooljaren zijn, van 6 lot 14 jaren beloopt tot meer dan één millioen twee honderd duizend; en T getal scholieren in al de scholen te samen, gemeentescholen, aangenomene en private, beloopt tot acht honderd duizend. Dus, volgens het officieel verslag, zijn er vier honderd duizend kinderen die naar de school niet gaan, die zelfs op geene school zijn ingeschreven. Dus, volgens ’t officieel verslag blijft een derde belgische kinderen gedompeld in dc diepste onwetendheid bijna 400,000 Is dat niet schandelijk en afgrijselijk Nu, al de kinderen der rijke en burger lijke klasse gaan ter scholc, ontvangen onderwijs; bijgevolg, ’t zijn al volkskinde ren die onwetend blijven, en zonder over drijving mag men besluiten dat de helft onzer volkskinderen opgroeit in onwetend heid 1 Isdatgeen doodelijke ramp voor België? En moeten er eindelijk geen krachtige maatregels genomen worden om die ramp le bestrijden Nu, de ondervinding heeft geleerd en de bisschop van Luik betuigt het ten krachtigste er is slechts één enkel doel matig middel om de volksonwetendheid le bestrijden, te welen de leerplicht, het verplicht onderwijs. Zekerlijk, de aangehaalde cijfers gaan betwist worden en men zal zeggen dat, volgens de statistiek, liet getal ongeletterde Belgen jaarlijks vermindert; dat hel op 10 jaren - van 1890 tot 1900 7 p. h. gedaald is van 30 tol 23 p. h.maar men moet niet veel geloof hechten aan de statistieken, zij zijn zoo elastiek en onbe paald. Hetgeen wij eischen voor al de Belgen, en voornamelijk voor de volkskinderen, de kinderen der werklieden, dat is een degelijk lager onderwijs, niet alleen een weinig kunnen lezen en schrijven, met zulke geleerdheid doet men weinig in de wereld, maar een volledig lager onderwijs en bijgevolg dat hel kind ter school ga lol zijn 14 jaar. Aldus heeft men het begrepen in T duilsch keizerrijk, waar de onwetend heid uil bel volk is gebannen en de voor uitgang op gebied van werk en nijverheid reusachtig is. In België, hoeveel volkskinderen zijn er die tot hun 14 jaar naar de school gaan Bijna allen blijven onderweg, en verlaten de school op hun lle of 12* jaar. Zulk een onderwijs is volstrekt onvol doende en levert geene vruchten op voor de rest van het leven. Als die volkskinderen 20 jaren oud zijn geworden, hebben zij reeds bijna alles vergeten wat zij in hunne eerste jaren geleerd hebben. Het baal dus weinig of bijna niets tol het elfde jaar ter school gegaan te zijn. Zulk een onderwijs kan in geenerwijze helpen om de arbeidsklas te verheffen; een grondig en volledig lager onderwijs wordt daartoe vereischt. Allen dus die bel volk beminnen en willen medewerken tot zijne opbeuring en lotsverbetering, zullen verdedigers worden van de leerplicht, in ’t volledig lager volksonderwijs, dal zich moet uit strekken, zooals in Duitschland, Zwitser land en andere landen, tot hel 14e levens jaar van het kind. Zoolang die doeltreffende maatregel niet genomen wordt, zijn al de volkswetten nuttelooze lapzalf, en blijft alle sociale hervorming onmogelijk. Priester Daens. 18,17 liet A.<lvei*Lentie-l»l:i<I is ver krijgbaar in liet koiTijlluis iI.’Espérance;: aan 8 0 centie men ’t nummer. 14,20 14,26 19,10 19,16 9,50 9,56 Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44’smorg. 14,20 16,26 Pannestraat 6,28 9,56 11,50’smorg. 14,26 16,32 ADVERTENTIE-BLAD X WR Ml..',-!-. .W.U. -Lj I, - ■M’ -ui ■nausea» oon «riaa—- Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 18,12 ’s avonds. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrekuren van den l.Iz.ereuweg tot S .Januari 190-4. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 9,50 11,55 ’s morgens. 15,53 18,03 's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 's morgens. J4,38 18,05 22,07 ’s avonds. Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 October. Vertrek van VEURNE naar N1EUPOORTon OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 8,52 10,00 ’s morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 ’s av. Groote Markt 5,10 7,02 8,57 10,05 - 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 --- - ■■■■..«T.. H

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1