VAN VEURNE s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i De Ceciliafeesten bij de Harmonie. '1 Een en Ander. >E GEMEENTERAAD VAN VEURNE. Zaterdag 28 November 1903. IV 48. ra Tl in INE. cr- a. h: f,6. I >en, Ier, gen dat b als n aan de verklaring onzer vrienden dan al de logenstraffingen van de Veurnaar. Het heilig bladje is hierover niet tevreden, en alhoewel hel ons verwijl dal wij slachten aan de vrouwen, die gelijk of ongelijk, het laatste woord willen hebben, loont het dal dit verwijt aan haai* zelve mag loegepast worden, want het herhaalt nogeens hare logenstraffing, doet belache lijke voorstellen, ja zoude geerne nog lang aan hetzelfde been knagen. Wij zullen de Veurnaar het laatste woord laten, en uit eerbied voor onze lezers, die deze pole miek reeds voor eene zagerij aanzagen, hel schrijven van de Veurnaar niet beant woorden. 'He als der, ind- ten, ten, ssc- air- ies, lan- liet- sen/ ten la 1- van aan ngt De Ceciliafeesten zijn, van dezen jare, bij onze Koninklijke Harmonie, met eenen bijzonderen luister, gevierd geweest. De gildekamer, gansch in nieuw her- schilderd, en menige harer decoraties her steld en versierd, was tol eene prachtige gaz- ider ken van aan ïun, fen, en. der er. I en lent, De Veurnaar bekent dat bet crediel voor de feestelijkheden in 1902, van 1654,13 fr. overschreden is geweest. De opsteller van de Veurnaar vindt dit zeer natuurlijk, wij niet, want wij noemen het eene dwaze handelwijze tenzij in buiten gewone omstandigheden, meer uit te geven dan in de begrooling voorzien is, daar dit meer op andere artikels van de begrooling moet genomen worden en er alzoo misschien menig nuttig werk ver waarloosd wordt. Op onze vraag hoeveel er aan liberale werklieden en neringdoeners betaald is geweest voor de openbare feesten, zegt de Veurnaar dal het eene moeielijke kwestie is om beantwoorden, daar hij de pretentie niet heefi de politieke gezind heid van al zijne medeburgers te kennen. Gij kent de politieke gezindheid van al uwe medeburgers niet, Veurnaar, maar onze stadhuisbazen, uwe vrienden, kennen ze zooveel te beter, want zij missen nooit de liberalen overal uil te sluiten, en wij mogen zonder vrees van tegenspraak zeggen, dal van de som van 2307,56 fr. die aan hel festival besteed is geworden, geen liberale werkman ót neringdoener eenen cent heeft getrokken. Vraag eens, Veurnaar, aan onze stad huisbazen indien wij de waarheid niet zeggen der leden, waarvan de dames, door hunne rijke en lieve toiletten, de werkende leden door hunne pronke militaire kleedij het vleiendste uitzicht aanboden. Zoo talrijk waren de leden en uitgenoo- digden opgekomen dat zij slechts met moeite in de nogtans zoo ruime zaal, plaats konden vinden. Het programma was ook zoodanig opge steld dat het de nieuwsgierigheid van alle ware muziekliefhebbers had aangeprik keld. Voor wal de Harmonie betreft, deze heeft zich laten hoogschatten door de talentvolle wijze waarop de verschillige stukken uilgevoerd zijn geweest. Hare voorname hoedanigheden, namelijk, een onberispelijke samenhang, eene stipte na volging der nuancen, heefi iedereen bewonderd. De kernachlige Marche van Precker, gevolgd door de indrukwekkende ouvei lure van Si j’étais roi, alsook de lieve en levens moeilijke fanlaisie over Mignon, werden meesterlijk vertolkt. De bekoor lijke Gavotte Espagnole met de mede slepende vals Üoux Rêve, verworven ook den meeslen bijval. Eene bijzondere en uitstekende melding moet worden gedaan, voor hel Grand air du Chateau de Kenil worth, voor trombon. De ervaren solist, de heer Edmond Van Eygen heeft zich voortreffelijk onderscheiden door de on- gemeene macht alsook de zuivere juistheid zijner toonen. Zoo in de recitalif als in het gezang, heeft hij zich als een meester in vak laten waardeeren. Wij bieden aan den beproefden kunstenaar onze hartelijk ste gelukwenschen en drukken denwensch uit, dat zijn voorbeeld door andere ver dienstvolle leden worde nagevolgd. Verders was hel concert gegeven met de medewerking van Mme Fichefel, canta- trice der Concerten van het Conservatori um van Brussel, van Mej. Germaine Cor- nélis en Mr Fichefel. In den loop der verleden zomer vonden wij de gelegenheid M“e Fichefel in het Kursaal te Óostende te aanhooren zij is eene volmaakte zangeres, die voor geene moeilijkheden achteruitdeinst. Hare uilge- strekte stem weet ze te geleiden lot op de hoogste toonen die hel orgaan kan berei ken en dit met eene juistheid en eene l zekerheid die baar rijk begaafd talent door de algemeenheid der toehoorders met geestdrift deed bewonderen. Mejuffer Germaine Cornélis trad op als harpiste, eerste prijs met de grootste I van pen, pen, I van Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annonce» voor Belgie. uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die ihet Buitenland worden ontvangen door den Office de Pübluuté, Magdalenaslraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUWEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Van de onbeduidende feesten die met kermis gegeven worden en veel geld kosten, rept de Veurnaar geen woord, immers zwijgen is onverbeterlijk denkt onze confrater. Zitting van 25 November 1903. jaar. onderscheiding, van het Conservatorium van Brussel. Wij gedenken ons niet ooit i dergelijk instrument, als de harp, in de concerten der Harmonie te hebben zien voordragen. Voorzeker was dit nummer de aantrekkelijkheid van hel muziekfeest. Met welke minnelijkheid waren de snaren I bespeeld, met welke gevoelens spraken de I uitgelokkelde noten aan hel hart! Onder staken, maar dat wij onze gezegden staande instelling verspreidde glinsterende licht- eene godvruchtige stille, waren de uilge- hielden, omdat wij meer geloof hechten stralen op de tegeneengedrukte menigte j kozene stukken met gretigheidafgeluisierd De personen welke een abonne ment nemen op het Advertentieblad, W( voor 1904, ontvangen hetzelve van i nu af KOSTELOOS tot Nieuwjaar, j 4 NI In ons laatste nummer hebben wij ver klaard, dat wij de polemiek aangaande de schimpbelooging en' de doodkist zouden - feestzaal herschapen. De verbeterde de tegeneengedrukte menigte j 0°^"^ ADVERTENTIEBLAD Do zitting wordt geheven. van aan 9,50 9,56 19,10 19,16 van bed- srdo lor- Ten. rap- foor 1W- fils, en, air. 'erk ige- >ak- Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44’smorg. 14,20 16,26 Pannestraat 6,28 9,56 11,50’smorg. 14,26 16,32 i. ten. 18,12 's avonds. 18,17 UITGAVEN Do jaarwedde van den Gemeente-ontvanger ■ordt op zijne aanvraag van 100 Ir, verhoogd. Do jaarwedde van den Gemeente-bediende Theodoor Leper wordt van 200 franks verhoogd. Doch to rekenen van heden zullen de boeken van - i den burgerstand en de bevolkingsregisters door zijne zorgen onderhouden worden. De jaarwedde van den politie-kommissaris wsrdt van 200 fr. verminderd en gebracht op 2000 fr. Eene vraag van verhooging van jaarwedde van de agenten der plaatselijke politie wordt met 6 stemmen tegen 4 verworpen; hunne jaarwedde blijft vastgesteld op 1900 fr. of elk 950 fr. Eene toolaag van 25 fr. wordt in de begrooting gebracht ten voordeele der kas van voorzorg en onderhoud ten bate der slachtoffers van arbeids ongevallen. De heer Barbier vraagt eene verhooging van 50 fr. toelage ten voordeele der Koninklijke Maatschappij van Rhetorika; maar om reden deze Maatschappij geene schriftelijke aanvraag tot dies toegestuurd heeft wordt deze vraag niet aanneemlijk verklaard. De onvoorziene uitgaven voorloopiglijk aange wezen ter som van fr. 2365,24 c. worden gebracht tor «om van fr. 1965,24 c. Het buitengewoon creuiet voer gezondhoids- werken is verhoogd van 1000 fr. en gebracht van 3000 tot 4000 fr. Eon buitengewoon crediet van 1000 fr. is ge stemd om to voorzien in de onkosten voor de deelneming onzer stad in do tentoonstelling van S‘ Louis, (Vereenigdo Staten, Amerika). Een crediot van 00 fr. is gestemd om te dienen tot vergoeding voor het jaar 1904 aan vrouw Marie Prignot, woduwe van den heer Karel- Lodewijk Decherf,overleden Politiekommissaris. Do heer Vanmassonhove dringt aan bij den heer Burgmeestcr-Voorzitter, opdat er zoo spoe dig mogelijk overgegaan worde tot do benoeming van eenen bekwamen werkman, tot bewaker der wegenis en boomplantingen, verklarende dat verschoidono onzer schoone zandstraten bij ge breke aan zorgvuldig onderhoud binst dit tijdstip van het jaar bijna onbruikbaar geworden zijn. De heeren Burgemeester en Schepen de Spot beweren dat dit voortkomt door het slecht weder in dit seizoen van vervoer van mest en beetrapen. De heer Vanmassenhove verklaart van hun gevoelen te zijn maar dringt aan opdat men ze herstello. 10* Punt. Verwisseling en wijziging van wegenis. De heer Voorzitter vraagt dat bij dringend heid dit punt op het dagorde zou gebracht worden. Do dringendheid wordt mot een parigheid aangenomen en do bespreking van dit punt onmiddelijk aangovangeu. Het Bestuur van bruggen en wegen, ten einde de gomeenschapBwogen gaande van Yper naar Veurne, en van Vourne naar Nieupoort recht streeks te kunnen verbinden, zou den weg over nemen loopende langs de Loo- en Nieupoortvaart, tusschen de Rozebrug en de Nieupoortbrug ei) er groote verbeteringen aan toebrengen. Dio weg is thans, voor wat het onderhoud betreft, ten laste van de stad Veurne. In vergelding zou de stad moeten ten haren laste nemen het onder houd van het doel Zuidburgweg tusschen de Rozebrug en de Statleplaats. Van eenen andoren kant, om do onderbreking weg te nemen wolke bestaat in de groote wegenis op de Groote Markt onzer stad, tusschen de Zuidstraat ’t eenor zijde en de Oost- en Noordstraton 't ander zijde, zou de Staat oen deel der Groote Markt in de grootte wegenis willen brengen. De Raad, na do uitleggende verklaringen van den hoer Burgemeester te hebben gehoord, on het verslag der onderhandelingen welko het Schepencollegie met den heer Hoofd-Ingenieur Watteeuw heeft gehad en kennis genomen hebbende van hot voorgelegd plan, beslist een- pariglijk de voorstellen van verwisseling bij te treden, on de twee eerste perken ter West- en Noordzijde van de Markt aan do grooto wegenis over te laten, met last van allo onderhoud en verbetering ten koste van den Staat. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. 14,20 14,26 Vertrekuren van den IJzerenvveg tot Januari 1904. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 9,50 11,55 ’s morgens. 15,53 18,03 's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,43 9,49 ’s morgens. 14,38 18,05 22,07 ’s avonds. Vertrekuren van den Buurtspoorweg met I October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 8,52 10,00 's morg. 12,22 13732 15,16 18,04 20,04 ’s av. Groote Markt 5,10 7,02 8,57 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 MMIII M—l"--ll - L-,l..L1 lma» Tegenwoordig al do leden behalve den heer Demeester, belet door ziekte. De heer Burgemeester-Voorzitter aanzoekt den heer sekretaris lezing te geven van het proces-verbaal der vorige zitting, dat zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. Het dagordo wordt aangevangen. Punt. Godshuizenbestuur. Jaarlijk- sche vernieuwing. De heeren Dambre, uit tredend lid on Therssen zijn de eenigc kandi daten voorgesteld door het Godshuizenbestuur on door het Schepencollegie. Bij geheime stemming bekomt de heer Dambre 8 stemmen; er waren twee witte briefjes. 2* Punt. Armbestuur. Jaarlijkscbe ver nieuwing. De heerenVanderhayde, uittiedend lid, en Donck zijn do eonigo kandidate» voorge- eteld door het Armbestuur en door het Sctiepeu- collegie. Bij geheime stemming bekomt do heer Vander- heyde 6 stemmen en M. Donck 1 stem; er waren 3 witte briefjes. 3’ Punt. Armbestuur. Benoeming nieuw lid. De heeren Lucien Zoeto, brouwer en Gustaaf Vandamme, rijksveearts, zijn de oenige kandidaten voorgesteld door het Armbestuur en door het Schepencollegie. De heer Lucien Zoete bekomt bij geheime stemming zeven stemmen, M. GustaafVandamme twee, er was een wit briefje. 4* Punt. Armbestuur. Onteigening van grond. Er is bonoodigd voor het loggen van don buurtspoorweg Veurne-Poperingho, 14 aren 76 centiaren land gelegen in de gemeente Buls- catnp, in vorscheidono porceolen. Do gezament- lijke offer bedraagt do som van 1764 fr. Do raad is eenparig van gevoelen een gunstig advies aan deze overeenkomst te geven. 5» Punt. Staats Middelbare school. Be grooting voor 1904. Op uitlegging gegeven door den heer Burge- meester-Voorzitter, wordt doze begrooting goed gekeurd. Zij bedraagt in ontvangsten en uitgaven do som van 22570 fr. Het Stadsbestuur komt tusschen voor eene som van 3959,99 fr. 6* Punt. Tookenschool. Rekening 1902- 1903. De heer Vanmassenhove namens de commissie van geldwezen doet verslag, en op voorstol dezer commissie wordt deze rekening goedgekeurd. Do ontvangsten beloopen tot fr. 1996,55 Do uitgaven 1973,27 Batig slot 23,28 7* Punt. Gemeente-ontvanger. Kantooruren. Op aanvraag van den heer Gouverneur dezer provintio, de kantooruren van don Gemeente ontvanger door den Gemeenteraad op voorstel van den Ontvanger vast te stellen, worden de zelve met algemeenheid van stemmen bepaald Op den Maandag, Woendag en Vrijdag van elke week, van 9 tot 12 ure ’s voormiddags. 8* Punt. Verslag over den toestand der gemeentezaken. De Raad beslist dat dit verslag ter inzage der leden van den Raad zal bermtende zijn lot de naaste zitting, tijdstip op hetwelk er over deszelfs goedkeuring zal beslist worden. 9“ Punt. Stadsbegrooting voor 't jaar 1904. Dit punt is met eenparigheid goedgekeurd sluit in ontvangsten ter somme van fr. 136,219,85 en in uitgaven ter somme van fr. 136,219,85 En wierd in haar ontwerp gewijzigd en be sproken op de volgende artikels. ONTVANGSTEN Buitengewone ontvangsten. Toelagen van Staat en Provintie, voor werken van gezondma- I king wordt van 1000 op 1200 franks gebracht. Opbrengst van het afstaan van gronden voort komende van de wegenis wordt van 100 op 125 fr. gebracht. De onvoorziene ontvangsten worden verhoogd van 1000 fr. en gebracht op 3000 fr. Voor*deelneming aan de tentoonstelling van gt Louis (Vereenigde Staten) Amerika, wordt een hulpgeld van het Ministerie van Schoone Kunsten ingeschreven van 800 franks. A

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1