VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT W" Visietkaarlen in gewonen druk en in steendruk, Ten bureele van dit blad. Moederhert *r s>o. Aan de Veurnaar. Zorgt intijds voor Onvermijdbaar Rechterlijke Kronijk. TOONEELVERTOONING WIT EN ZWART Blijspel met zang door Van Peene. ’s Lands uitgaven. Zaterdag lïï December 1903. 77' jaar. SCHOUWBURG VAN VEURNE S De buitengewone fr. 169,303,296 De buitengewone Te zamen Ook de begrooting van Binnenlandsche zaken is in vermeerdering. De gewone uitgaven bedragen fr. 30,659,495 fr. 1,587,274 Luitenant Vandeveide. Onze stadsgenoot Luitenant Vandeveide js met den stoomer Philippeville uil Congo teruggekeerd. Hij was het die tijdens eene expeditie door een volksstam van de Lo- mami werd gevangen genomen. Zijne dertig soldaten werden gedood htj alleen werd als gijzelaar gehouden en door zijn kommandant gered. In het gevecht heeft LuitenanlVandevelde een kogel in het been gekregen. De gezondheidstoestand van den jeug digen officier is voldoende. Gij schijnt door uw stilzwijgen deze handelwijze goed te keuren, wij zeggen dat tenzij in buitengewone omstandig heden zij nooit door een wijs en voor zichtig bestuur gebezigd wordt. Sterfgeval. Men meldt ons het overlijden van den heer Henri SAPELIER, oud-bestuurder der Gasfabriek van Veurne, schielijk over leden te Cannes, in den ouderdom van 55 jaar. Wij hebben in ons laatste nummer ge schreven, dat de 485,07 fr. welke de Veurnaar beweert aq.n liberale werklieden en neringdoeners betaald te zijn geworden voor de openbare feesten, slechts beslaan in de inbeelding van den schrijver van de Veurnaar en niet in de zakken der libe ralen. Dit schrijven bevalt natuurlijk niet aan den opsteller van den Monileur van het Stadhuis, want hij daagt ons uit te bewijzen dat zijne cijfers niet echt zijn. Gij neemt daar eene rol aan, Confrater, die zeer gemakkelijk is; gij schrijft eerst dal de liberale werklieden en nering doeners, voor de openbare feesten, 485,07 fr. ontvangen hebben, wij loochenen dit, en in plaats van uwe gezegden door bewijzen te staven, daagt gij ons uil te bewijzen dat uwe cijfers niet echt zijn, 't Is wal al te gemakkelijk. Of denkt gij misschien, confrater, dat wanneer gij iets schrijft iedereen het gelooft alsof het Evangelie ware? Verre van daar. Wij wachten dus uwe bewijzen, maar inlusschenlijd om aan onze lezers een nieuw bewijs te geven van de onpartijdig heid onzer klerikale meesters, bestatigen wij dal de inschrijvingen en de prijsuit reikingen voor de volksspelen, tijdens de kermis, bijna uitsluitelijk bij klerikale herbergiers gedaan zijn. Indien er soms een gematigde liberaal deze gunst geniet dan is hel eene zeer zeldzame uitzonde ring. Zulks heeft iedereen, en bijzonder lijk de herbergiers, sedert vele jaren kunnen bestatigen. De uitleg dien gij geeft over hel ge bruik der overblijvende 3313,55 fr. voldoet I ons ten volle, maar wij kunnen nogtans dit artikel niet sluiten zonder nog eens de houck Marie, te Veurne, de 1« 3 weken en de 2° Dat men hel wilde of niet, pas was hel Parlement weer vergaderd of de kies- kweslie kwam nogmaals op het tapijt. Is hel niet hel bewijs dat de openbare aan dacht er op gevestigd blijft en dat einde lijk aan ’s lands eischen zal moeten vol doening gegeven worden De heer Woeste blijft alleen om den wcnsch van het Belgisch volk naar een beter kiesregiem te loochenen. Hij blijft aldus getrouw aan zijne reaclionnaire rol. Wat de heer de Trooz betreft hij weigert de discussie aan te nemen, en houdt zich, zegt hij, aan zijne voorgaande verklaringen. Dewelke? Niemand heeft vergeten dat de heer de Trooz zich onlangs verklaarde ten voordeele eener vereenvoudiging van ons kiesstelselzijne voorgaande taal kan ons dus niet inlichten nopens de juiste be- teekenis van zijn flauw antwoord. De waarheid is dat de heer de Trooz op loer is om te welen van waar dal de wind zal komen. Niemand zou op voorhand kunnen zeggen wat er zal gebeuren wanneer het wetsontwerp van priester Daens voor de Kamer zal komen. Dat wetsontwerp heeft voor doel.zooals men weel, ten minste de al te grove onge rijmdheden van onze kieswetten te doen verdwijnen; voortaan zou men niet meer een stelsel hebben voor de Kamers, een ander voor de Provincie, een ander nog voor de Gemeente, de 4de stem zou ver dwijnen, en, voor Gemeente als voor Kamers, zou een verblijf van 4 jaar vol doende wezen. Wat priester Daens met ons vraagt, is zoo redelijk, zoo rechtvaardig, Correctionele Rechtbank van Veurne. - -- handelwijze onzer stadhuisbazen te be- knibbelen die 1654,13 fr. meer uitgeven dan in de begrooting voorzien was, vooral omdat, zoo als wij het vroeger reeds zegden, dit meer op andere artikels der begrooting moet genomen worden, en er alzoo misschien menig nuttig werk ver waarloosd werd. Te zamen fr. 32,246,769 Er is op de militie, de burgerwacht, het middenbestuur, enz. eene vermeerdering van uitgaven van fr. 1,074,185. Die twee begroetingen vergen dus een grooter uitgave van 41/s millioen fr. Waar haalt hel Ministerie die vandaan? Zou hel toch waar zijn dal er een ver gunningsrecht voor tabakwinkels komen zal 't Schijnt dat de Smet de Naeyer voor een tekort slaat van maar 20 millioen D. B. De spaarmaalschappij Hoop doel leven, gevestigd bij de Wed. Seraflen Reynaert, Hotel du Nord, in deze stad, einde nemen de met 1 Januari aanstaande, hebben eenige leden beslist eene gelijke spaarmaatschap- pij in te richten, in hetzelfde lokaal, en volgens gelijke standregels, haar getal bepalende lol honderd leden. Deze die begeeren deel te maken van deze nieuwe spaarmaalschappij worden verzocht zich te laten inschrijven, vóór den 1 Januari aanslaande, bij MM. Joseph Cailliau, brouwer en Theodoor Zoete, rentenier te Veurne. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ VAN RHETORICA Zondag 13 December 1003, met de medewerking derlooneelspeelsters Mevr. Hebbelynck-Vergult van Antwerpen, en Jufvr. Rachel Thery van Gent, en van de Symphonieafdeeling der Koninklijke Harmonie Sle Cecilia, onder het bestuur van den beer Vanderlinden. Drama in 4 bedrijven door N. De Tière. Gevolgd door: Prijzen der plaatsen als gewoonte. Bureel 4 4/2 ure. Begin om 5 ure. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. - Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, MagdalenastraatBrussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. dat men mag verhopen, niet alleen dat de gansche linkerzijde ’t akkoord zal wezen, maar ook dat er zelfs van de rechterzijde hulp zal komen. Wij vragen ons inderdaad af hoe het Goevernement het aan boord zou leggen om onzen legenwoordigen kieshutspol te verrechtvaardigen; de heer Woeste zelf zou aan dat mengelmoes geen treffelijk uitzicht kunnen geven. Hel is dus zeer verstaanbaar dal de heer de Trooz tracht er van onder te trekken. Alle voorwendsels zijn hem goed om de terecht gevreesde bespreking op de lange baan te schuiven. Welnu, dat juist is liet klaar bewijs van de verlegenheid waarin ouzo meesters verkeeren. Den strijd hebben zij nogmaals gevlucht. Het zij zoo. Maar toch zal hij zich op dringen. Hij is onvermijdbaar En op voorhand doel hel ons genoegen wanneer wij denken hoe ferm de laatste verdedigers van ons uitzinnig stelsel in nesten zullen zitten wanneer eindelijk de groote bespreking zal beginnen. Er zijn van die onrechtvaardigheden die soms zeer lang, als bij mirakel, blijven rechtstaan, maar die zoodanig rot zijn dat zij omver kantelen zoodra men er aan raakt. H. L. ’t Is algemeen gekend dat hel klerikale Ministerie, dat ons regeert, door zijn uit zinnige verkwistingen ons land regelrecht naar den afgrond leidt, ’t Was nog niet genoeg dal de klerikalen onze openbare schuld verdubbelden, de uitgaven voor ’s lands beheer met honderd millioen ver meerderden Alle jaren nog stijgen de uitgaven, terwijl de inkomsten afnemen, tengevolge van wanbeheer. Daar hebben we bij voorbeeld onze ijzerenwegen, die naar het schijnt geen voordeel meer af werpen. Wij moeten hel gelooven, want anders moest het ministerie toch geen leening aangaan van honderd millioen, om het materieel ietwat op de hoogte der nood wendigheden te brengen. Welnu, het budget voor 1904 geeft alwaar eene vermeerdering van uitgaven aan van 4 millioen 145,445 fr. 1 De gewone uitgaven beloopen fr. 167,883,295 fr. 1,420,000 ADVERTENBE-BLAD I 1 I 9,50 9,56 14,20 14,26 19,10 19,16 Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44'smorg. 14,20 16,26 Pannestraat 6,28 9,56 11,50'smorg. 14,26 16,32 Ghys Benjamin,"visscher te Adinkerke, 8 dagen en 26 fr. voor eerroof. Vanhove Isidoor, visscher te Adinkerke, voorw. 8 dagen en 26 fr. voor zedenschennis en 15 fr. voor dronkenschap. Viaene Virginie, te Middelkerke, 16 dagen voor bedriegelijke ontvreemding. Blanckaert Pieter, Labyt Jules en Labyt Karei, werklieden te Veurne, de 1* 2 maal 15 fr., de 2e 1 maand en 26 fr. en de 3° 8 dagen en 26 fr. voor slagen. Voorw. voor de 2 eersten. ZITTING VAN 3 DECEMBER. Dcwildo Cyriol, werkman te Keyem, 8 dagen en 26 fr. voor vernieling van voorworpen. Beyen August, visscher te Adinkerke, 1 maand en 26 fr. voor slagen. Verminck Jules, werkman to Veurne, voorw. 1 maand en 50 fr. voor slagen en 15 fr. voor dronkenschap. Maeleveys Pharailde, werkster to Alverin- ghem, 3 maanden 26 fr. voor verheling. Vermeersch Henri, Decae Engel en Couteroel Kamiel, werklieden te Alveringhem, do voorw. 8 dagen en 26 fr., de 2° 30 fr. en de 3’ 8 dagen en 26 fr. voor slagen. ZITTING VAN 4 DECEMBER. Rivièro Raymond, dienstknecht te Beerst, voorw. 100 fr. voor jachtdclikt en 100 fr. voor zijn wapen niet af te geven. Vanquakeboke Arthur, werkman te Veurne, 15 fr. voor slagen. Pittellion Alois, landbouwer te Avecappello, 6 maal 16 dagen voor bedriegelijke ontvreemding. Amey Karei, werkman, en zij no vrouw Lo- Vertrekuren van den IJzerenweg tot Januari 1904. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 9,50 11,55's morgens. 15,53 18,03 's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 's morgens. 14,38 18,05 22,07 's avonds. Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 8,52 10,00 ‘s morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 's av. öroote Markt 5,10 7,62 8,57 10,05 - 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 's morg. 13,00 16,02 18,12 's avonds. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1