VAN VEURNE W8 Visielkaarlen in gewonen druk en in steendruk, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Nationale Kaas. ns In de Kamer. Les jeunes Carabi uiers. GEMEENTERAAD VAN VEURNE. Aan de Veurnaar. Het Legerkontingent voor 1904. IJ' jaar. klopping te Spiekende over de inschrijvingen en de prijsuitreikingen voor de volksspelen tijdens de kermis, zegt de Veurnaar, dat wij weeral mis zijn en dat de klerikale herbergiers klagen dat de profijten dezer feesten bijna uilsluitelijk aan liberale herbergiers gejond zijn. Dit is een leugen tje om beters wille, confrater, ook zijn wij verzekerd dat de herbergiers die stelselmatig uitgesloten zijn, ons gedacht zullen deelen. Bij het sluiten van zijn artikel vraagt de Veurnaar dat wij deze polemiek zouden staken, wij willen aan onzen confrater deze voldoening geven want ons doel is bereikt. Wij hebben door deze polemiek eens te meer de partijdigheid onzer stad- buisbazen doen uitschijnen, en doen zien dat onze meesters, die zich als feniksen willen doen doorgaan, dwaasheden begaan die op vele buitengemeenten zorgvuldig vermeden worden. Tot later dan, Confrater. Zondag laatst heeft in deze jonge kring, in het koffijhuis L’Espérance, eene gezel lige vergadering plaats gehad, ter gelegen heid der koning- en prijsscbietingen en de herkiezing van bel bestuur. In de eerste prijsschieting, waaraan enkel deelnamen de leden, die in den loop van jaar aan een zeker getal vergaderin gen tegenwoordig geweest waren, is de prijs geschoten geworden door M. Daniël ellenlang artikel op, niet om de bewijzen te leveren welke wij hem gevraagd hadden, maar om het deuntje te herbalen dat hij sedert drie weken zingt van de liberale werklieden en neringdoeners hebben voor de openbare feesten van 1902, 485,07 fr. getrokken, onze cijfers zijn echt, wederleg onze cijfers, Advertentie-blad, geef er andere op om te doen zien dat de onze niet echt zijn. Welhoe, wij hebben reeds twee maal geschreven dat de som van 485,07 fr. slechts bestaat in de inbeelding van den schrijver van de Veurnaar en niet in de zakken der liberalen, die geenen cent getrokken hebben, en gij noodigl ons nog uit om andere cijfers op te geven om te doen zien dat de uwe niet echt zijn, ’t Is waarlijk al te sterk. Zitting van 23 December 1903. Volgens den Patriote, ontbreekt er aan ons lief vaderland eene glorie: wij bezit ten geen nationalen kaas. Wij bebben, wel is waar, den Herve- kaas, maar zijn... geur is zoo afschuwlijk dat men er waaraclitig niet fier kan over zijn. Holland, Frankrijk, Zwitserland, Italië zelf hebben kaas die de wereld door beroemd is. Wij niet! En de Patriote toont zich erg treurig omdat wij dien roem missen. Dal de godvruchtige gazel zich troosle. De nationale kaas bestaal en men verwondert zich waarachlig dal een kleri kaal blad hel niet kenne. Die kaas, is... Belgisch bestuur. Sedert 20 jaar, is hel aantal der plaats- kens van allen aard met een derde ver meerderd en de publieke uitgaven zijn gestegen van 320 lol 526 millioen. De kaas is er dus en ’t is een vellen. De klerikalen weten het wel. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CA.MIL1CÈ BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, Vertrekuren vnn den IJzerenvveg tot a Januari 1904. De kompanies van bel zevende bestonden onlangs nog uit vijftien man; en bij de gidsen bad elke ruiter vijf paarden te ver zorgen daar er hoogstens vijf-en-twinlig manschappen in eene compagnie stonden Om den hertog van Ursel een fatsoenlijke teraardebestelling te kunnen bezorgen, is de militaire overheid gedwongen geweest, de pas binnengekomen schachten als volleerde soldaten in den stoet te doen figureeren Wanneer de rekruten niet in de rangen slaan, dan zijn er 15 oversten voor 25 sol daten! Ja zie, als de miljoenen welke de Regeering op die manier uitspaart nu nog maar tot nuttige doeleinden werden aange wend, of indien deze bezuiniging een ver mindering van lasten voor gevolg kon heb ben, dan zouden we ons misschien wel over het gemis van een puik leger kunnen troosten, zoolang, natuurlijk als geen on- middelijk gevaar ons dreigt. Maar lasten betalen dat het ons groen en geel voor de oogen wordt en dan moe ten zien dat het Goevernement de schoone miljoenen, die hel eischl voor den onder houd van landverdedigers, in den grabbel - gooit aan zijne politieke vriendjes... neen, voor den drommel, dal is te sterk. '01 -t mocht dus wel met - -i dat dit getal van 1800 vrij nooit bereikt zal worden; en, hel konlingenl niet wordt ver- l Gouvernement bijgevolg het lègerniel kompleet zal krijgen. Maar dal en in de Postkantoren des Rijks. Zaterdag 26 December 1903. Wij hadden in ons voorgaande nummer gezegd dat de Veurnaar zich verslikt had, daar hij niets meer wist te antwoorden op hetgeen wij schreven causa de open bare feesten van 1902. Wij bebben ons deerlijk bedrogen, de Veurnaar is vol gezondheid en discht aan zijne lezers een Bij de bespreking der wel op hel leger kontingent voor 1904 werd er door den Brusselschen Liberalen afgevaardigde Huysmans, eene redevoering gehouden, die weerklank in hel land zal hebben. Al wal in den laatsten lijd door de dagbladen bekend gemaakt werd omtrent den schandelijken toestand waarin zich hel Belgisch leger bevindt beeft thans, in volle Kamer, de heer Huysmans herhaald en aangevuld met eeu groot aantal nieuwe en ruim zoo erge onthullingen nog. Vooreerst loonde de wakkere liberale volksvertegenwoordiger aan, boe deerlijk hel Gouvernement den bal missloeg toen het, vóór twee jaar, op genoeg vrijwilli gers meende te mogen rekenen om de vergrooting van hel effectief te kunnen weigeren die de militaire onderkommissie als volstrekt noodzakelijk had aangeraden. In stede van de 1800 vrijwilligers die hel verwachtte, hebben er zich dit jaar, op en al 969 aangeboden En dit, niet tegenstaande in vele gemeenten des lands de geestelijken zelf hel stieltje van aan werver uitoefenen De heer Huysmans recht zeggen t_. willig01'8 zoolang hoogd, het dal alles beteekeul nu nog niemen- vergeleken bij hetgeen do heer Huysmans verder vertelde over de kunst benen die het Ministerie van Oorlog toe- nast om, elk jaar, op hel budjel van oorlog ettelijke miljoenen te pooteren. Wii hebben reeds gesproken over den omzendbrief waarin Minister Cousebant allen korpsoversten letterlijk beveelt, de behoeftige soldaten vcfoi verscheidene maanden de straal op te ‘ellen om bun evenveel keeren die ai me dertig fiank vergoeding te kunnen aftrekken Be minister dwingt de soldaten in verlof te gaan, zonder zich in hel minst er om te bekommeren waar zij meestal bme drommels - inmiddels kost en JGeen «onder dus dat ons leger er op dit oogenblik al weinig beter uilziel da dal van Napoleon, na zijn "a! deregimenle» liggen lolaal in duigen^ Xadiers kwamen «“‘“S’ ';°°r dC" wee bataljons, bevallende samen drie honderd manschappen, korporaals inbegrepen. ADVERTENTIE-BLAD 1 19,10 19,16 Ten bureele van dit, blad. Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44’smorg. 14,20 16,26 Pannestraat 6,28 9,56 11,50’smorg. 14,26 16,32 9,50 9,56 Het Advertentie-ldad is ver krijgbaar in liet koTTijliuis «L’ERpëranee» aan IO centie men *t nummer. Om de bestuurlijke dwaasheid te ver- rechlveerdigen door onze sladhuisbazen begaan, bij de overschreding van hel crediet voor openbare feesten, antwoordt de Veurnaar dal indien de uitgaven de voorziene som der begrooting overtreffen het dood eenvoudig is omdat er niet genoeg voorzien wasDie reden is niet ernstig,zij isgeeneverontschuldiging, maar eene bekentenis van de dwaasheid door onze meesters begaan. 14,20 14,26 Tegenwoordig: De hecren De Haene, Burge meester, Pil, schepen, Verraes, De Tremerio, Vandergtraete, Vanmassenhove, Barbier en Moonaert, leden. Afwezig: Do heeren deSpot schepen, Demeester en Donck, leden. Do lieer Burgemeester opent de zitting en aan zoekt den heer Sekretaris lezing te geven van het proces-verbaal der vorige zitting, dat na lezing, zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. De heer Barbier.Mijnheer de Burgemeester als wanneer de punten van het dagorde zullen uitgeput zijn, vraag ik het woord in motie-orde. Het dagorde wortlt aangevangen. 1* Punt. Bouwlijn langs den steenweg op Adinkerke-dorpplaats.. Beze bouwlijn wordt eonpariglijk aanveerd en goedgekeurd zonder opmerkingen. 2* Punt. Verpachting rechten op granen en zaden. Goedkeuring. Gustaaf Dawyndt te Veurne, als pachter aan genomen door het Kollegio van Burgemeester en Schepenen, mits den jaarlijkschen pachtprijs van vijf franks, wordt dezo verpachting eenpariglijk goedgekeurd. 3e Pnnt. Verpachting rechten der keuring op den visch. Goedkeuring. Dezo rechten zijn verpacht aan Aniand Rycke- waert te Veurne, mits veertig franks ’s jaars. Dezo verpachting is ook met eenparige stem men goedgekeurd. 4' Punt. Nijverheidsschool. Begrooting voor 1904. De beer Pil, namens de kommissie van geld wezen, doet verslag. Deze begrooting bedraagt in ontvangsten en uitgaven de som van fr. 3074,19 en in buitengewone ontvangsten en uitgaven de som van 950 franks. Dezo buitengewone ont vangsten on uitgaven zijn beschikt tot het aankoo- pen van nieuwe modellen voor de klas van bouw kunde. De Staat zal tusschenkomen tot bedrag der helft van deze laatste som van 950 franks. 5a Punt. Kerkfabriek S' Walburga. Begroo ting voor 1904. Deze begrooting beloopt in ontvangsten en uitgaven ter som van fr. 124.519,25 c. De Raad geeft met eenstemmigheid een voordeelig advies voor derzelver goedkeuring. 6° Punt Verslag over do gemeentezaken 1902-1903. Goedkeuring. Dit verslag ter inzage der leden van den Raad zich in het Stadssekretariaat bevonden hebbende sedert de laatste zitting, wordt zonder opmer kingen goedgekeurd. Mr de Burgemeester. Het woord is aan Mijnheer de Raadsheer Barbier voor zijne orde- motie. De heer Barbier. In mijne hoedanigheid van gemeenteraadslid, en vooraleer hier afscheid te moeten nemen van mijnen besten vriend heer Edmond Vanderstraete, meenik.de tolkte mogen wezen van ons allen, mijnen vriend Edmond vriendelijk en hartelijk te bedanken voor de menigvuldige diensten, welk hij als gemeente raadslid heeft bewezen Deelmakende der sektie van openbare werken heeft hij gedurig op de bres geweest, alle zijne krachten ingespannen om te werken, buiten alle politiek, voor de verbeteringen van wegen en straten, en herstellingen onzer openbare ge bouwen in een woord, gestreden voor het welzijn het welvaren, het geluk, het heil van Veurne, zijne geboortestad. De heer Burgemeester. Mijnheer de Sekre taris zal akte nemen van deze motie orde. Ik ben geenszins van gevoelen dat het Schopencollegie de tolk moet wezen van dezo motie ordeal het geen wij te doen hebben, is er akte van te nemen, hetgeen wij doen. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 9,50 11,55 ’s morgens. 15,53 18,03 ’s avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 ’s morgens. 14,38 18,05 22,07 ’s avonds. Vertrekuren van den Buiirlepoorweg met 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 8,52 10,00 ’s morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04's av. roote Markt 540 7,02 8,57 10,05 - 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 - Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 18,12 's avonds. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. enkel j3ar tijdS’ niel minder dan VIJF MILJOEN kunnen ^He't'gemiddeld aantal verlofdagen in elk regiment is 50,000 bij het voetvolk, 31,000 hii de ruiterij en hel geschut

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1