VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N. Buyl in de Kamer. 1904. Mengelingen. Zij hebben tocb iets gedaan. Het Advertentieblad Lessen over Melkerij. Jufvrouw Adrienne Defever, zal hare lessen over Melkerij in hel lokaal der landbouwcomice, de Rhetorica, te Veurne, voortzellen op de Woensdagen 25 Januari, 1 en 8 Februari aanslaande, telkens om 9 ure ’s morgens. In deze lessen zal zij handelen over het kaas maken, het verzuren van den room; keernen en behandelen der boter; de kaasgebreken, de lokalen der kaas en der melkerij. Een Schim men leger. Bloedwet en Menschenvleesch. j£«atei*<lng til Januari 1002$. 79' jaar. 3 Men schrijft in l)ij CAMILLE nRUAF.IA, Drukker-Uilgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. 64 Ja, bet jaar 1904 is voordeelig geweest voor de liberale partij, maar 1905 moet nog beter zijn, opdat wij in 19u6 de vruchten onzer pogingen mogen plukken. Aan 't werk dus, vrienden Onverpoosd aan T werk GEEF I Het wintert guur: doodsche sneeuw,barre koude, snijdende ijswind heerschen daar buiten op straat!.. Daar binnen is het warm, en ronkt het gloeiende vuurdaarbinnen staart de geu rende gedekte tafel, wachtend op de disch- genoolen. Hef eventjes het gordijn op, Mevrouw, en tracht te zien, door de sombere winternacht heen, naar dien muur schuins over uwe deur. Ontwaart gij ze, die twee kleine ge stalten, in lompen gehuld, ineengekrompen, klappertandend van koü? ’t Zijn kinderen, schamele kinderen met verkleunde handjes, en bleekblauwe wangen,en hongerige magen. Ze lijden koude, ze lijden honger. Ze zijn de armoede! Kent ge de armoede, Mevrouw, de bittere, schamele armoede, te beschaamd om te bede len, te eerlijk om te stelen? Hebt ge ze van nabij gezien, die huisjes met uitgedoof- den haard, die vaders zonder iverk, die hin ders zonder brood, die moeders.Mevrouw, gij ook zijl moeder, gij ook bemint uwe kleinen, en gaafl uw leven om 't hunne te verlengenZoudt ge eene moeder laten lijden in heure kinderen?... Zooeven, als uw levenlustige Fransje, als uw lieve Roosje met vader zullen binnen treden, en u teer omhelzen, gedenk dat ook zij hadden kunnen honger lijden, en koü! Verbeeld u ze, dicht samengehurkt, in 'nen hoek der straat, met gescheurde lompen om ‘l tengere lijf, met bevroren vingertjes, en duizelig hoofd, en snijdenden honger, en verglaasde, wanhopige oogjes die schreiend smeeken naar brood of naar den redden- den doodslaap!... Genoeg, MevrouwUw hart, uw moeder hart had ik reeds verwonnen zonder de fol tering van dit ijzingwekkend tafereelGeef, o geef mild en tijk! Help de schamele armen, troost hen, lenig hun nood, verschaf werk aan den vader, breng eten voor de kleinen, en de moeder zal u zegenen in uwe kinderen.... De zegen eener moeder weegt zwaar Daar boven Toen de liberalen in 1884 hel bewind verlieten, bedroeg de Staatsbegrooling 320 millioen. Vandaag bedraagt zij 549 millioen; dal maakt op 20 jaar tijds eene vermeerdering van 229 millioen of ieder jaar ongeveer 11 millioen 500 duizend frank. De Staatsschuld is binst die zelfde 20 jaar van 1309 millioen tol 4500 millioen geklommen. En wal hebben de klerikaleti daarvoor gedaan? Niets Ja, toch iels: zij hebben de boier, hel brood, hel vleeSCh, de margarine, de sui ker, de conserven, de alkool, de wijn, de kleersioffen, de haver en veel andere dagvlijksche benoódigheden belast. is verkrijgbaar aan 10 CHitiemen hel num mer in hei Hotel de Rhetorica, Houtmarkt. I Hel vervlogen jaar 1904 is uitmuntend geweest voor de liberale partij, en belooft veel, ja zeer veel voor de toekomst. T Is in den loop van 1904 dal de ontwaking van hel belgisch lib- ralism zich op eene uitstekende manier heeft gekenschetst, en dal onze partij benevens hare kiesmacht, hel gezag dal een twintigjarig klerikaal dwangbestuur ontnomen had, heroverd heeft. De kiezingen van Mei, met negen nieuwe lib' rale afgevaardigden naar de Kamer l sturen, hebben bewezen welk ongelijk onze klerikale tegenstrevers hadden mei maar gestadig te herhalen dat de liberale partij dood was en er nooit meer moest aan denken aan T bewind te geraken. Gezien dezen uitslag waren de klerikaleti gedwongen den liberalen vooruitgang le bekennen, maar zij getroostten zich met le beweren dat men dezen vooruitgang aan een stroovuur kon vergelijken, dal de pogingen niet zouden blijven ondersteund, dal wij in den strijd den noodigen moed zouden missen die onontbeerlijk is lot een volledige zegepraal. Op dit gebied hebben onze tegenstrevers zich nogmaals bedro gen; de beraadslaging over den toestand van T leger, len gevolge van den brief des Rollings aan den minister van oorlog, de kririieken over ’s lauds geldelijken toestand, de grootsche liberale betooging die daags voor de opening der Kamers 40,000 liberalen in de stralen der hoofd stad bijeenbracht,dit alles bewijst ten over vloede de leefbaarheid der liberale partij, bij zoo verre dal men er loe gekomen is de mogelijkheid in te zien in 1906 een liberaal ministerie tol stand te brengen. Wij zijn len uiterste overtuigd dat die hoop zich ten volle zal verwezentlyken, niettegenstaande al hel geweld dal d> kleiikalen in Twerk stellen om het af schuwelijke le doen inzien eener samen werking van liberalen en socialisten. Hetgeen inderdaad monsieraolitig zou zijn dal ware de klerikale partij aan het bewind le laten, de partij der geestelijken die altijd gereed is gedwee len dienste le slaan van allen achteruitgang, en de anti klerikalen le zien aan moed en hunnen plicht te kori komen met niel door alle middels den val vandii halelijk gouverne ment te verhaasten. De laak der liberale partij, zoo gelukkig voorbereid in 1904, is zeer eenvoudig, duidelijk, en allen die hel goed meenen zullen er heel logisch de verwezentlijking van bewetken gedurende hel jaar 1905. De liberale propaganda moei kracht dadig en onmiddelijk zijn; zij moet van heden af aangevangen, eiken dag, elk uur, worden voorlgezel; zij moei in die middens doordi ingeii waar w ft voorheen niet anders dan vijanden lelden; wij moeien voorna- m- lijk de vestingen bestormen waar wij in Mei II. eene bres hebben gescholen. Vertrekuren van den Buurtspoorweg vim I October. Ons leger kost nu 12 miljoen frank per jaar meer dan len tijde der liberalen. De klerikaleti riepen nochtans vóór 1884 van alle daken: «Geen soldaat, geen geweer, geen knop meer voor T leger. Hier is hel spreekwoord van toepassing Veel beloven en weinig geven doel de zollen in vreugde leven. 12 miljoen frank per jaar meerWeel ge wat dal per dag meer voorstek 33 duizend frank. Hadden we waar voor ons geld, de pil zou zoo schrikkelijk bitter niel zijn; maar vele soldaten van ons leger zijn soldaten op T papier, zij b< slaan in werkelijkheid niel, gedurende de oefeningen worden ze door koorden vervangen. Onlangs namens al de troepen van Bi ussel deel aan een garnizoen-manoeuvre, onder de leiding van Generaal Beline. Het regiment der grenadiers lelde 33 man; hel 9* regiment le voet een veertigtal en de karabiniers ook zooveel. Meer dan een kommandanl mei drie officieren onder zijn order voerde bevel over een.... tros- vaaudrager (fanion). T Was grooie parade, maar klein garni zoen. Voor dal schimmenleger, eene schepping der klerikaleti, betalen de Belgen de kolossale som van 54 miljoen frank per jaar ofwel 150 duizend frank per dag. T Is waarlijk gepeperd De soldatenlolerij, of de loting in men- schenvleesch, zal nogmaals in de hoofd plaats der militiekantons in gansch onze provincie op denzelfden dag, 8 Februari 1905. plaats grijpen. De bloedwel vergt nog altijd dal de arme drommel alleen voor zijn lol opirek- ke, alleen den eigendom der rijken en der kloosters verdi dige, en alleen als kanon- vleesch diene, wanneer T Vaderland in gevaar is. Van den burgerlijken plicht goed en bloed veil le hebben voor België cii België’s vrijheid, koopen edelman en rijkaard zich vrij voor geld, voor 1600 fr. De Slaat speelt voort de verachtelijke rol van zielhond en een besluit van den klerikaleti krijgsminisler bepaalt voor 1905 den prijs van 19 jarig mannelijk levend menschenvleesch, aan de plaatsvervan- gei s-soldeniers uil le betalen Kuilers en bereden artillerie, 1700 fr.; veldschullet ij en trein 1600 fr.; beheerbalaljon 1550 fr.; bijzondere korpsen der schutterij en genie 1525 fr.; voetvolk 1500 fr. Min dan 25 fr. per kilo! biner- weinig, als men gord nadenkt dal hel een mensch geldt, bestaande uil een volwassen sterk lichaam en eene rijkbegaafde ziel! En men toonl zich verontwaardigd, toen men hoort dal slavenhandelaars soms nog menschee verkoopen in Afrika!!! Op de vraag van den heer Buyl over het toekennen van eene vergoeding voor de schade welke de boeren in T Veurner Am bacht hebben geleden door liet aftappen der wateringen, heeft de minister van finanliën geantwoord: De aftappingen waarover M. Buyl klaagt waren noodzakelijk om overstroo mingen le vermijden. Hel Veurner-Am- bachl bevat twee omschrijvingen voor het beheer der wateringen. In beide is men hel niel eens geweest over hel dalen der watervlakte, en dientengevolge werd waarschijnlijk de schade aangericht waar voor hel departement van finanliën niel verantwoordelijk kan gemaakt worden. Kamerziltiiig van 17 Januari 1905. Fraaj tot den heer Minister van Nijver heid en Arbeid. eVisschers en zeelieden genieten niel de voordeelen van de wel op de arbeids ongevallen. Vindt de heer minister niel dal hel bil lijk ware een wetsontwerp over te leggen om in die leemte le voorzien en bij het opstellen van die wel uil le gaan van de beginselen, welke lot richtsnoer dienden van de stellers van hei ontwerp, dal on langs bij hel Nederlandsch Parlement werd ingediend Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word' verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor tiet Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Nadruk verboden tenzij met genoegzame bron-aanduiding. jr ADVERTEOIE-BLAD Terminus 6,46 19,38 11,44 11,50 19,10 19,16 Vertrek van VEURNE naar N1EUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,6 10,00 's morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04’s av. Oroote Markt 5,10 7,02 Pannest. 8,57 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrekuren vim den IJzerenweg tot Juiiuuri Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,40 6,49 9,50 11,55 ’s morgens. 15,53 18,03's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,43 9,49 's morgens. 14,40 18,05 22,07 ’s avonds. - —r-rxatwi PUCK. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26' ’s morg. 13,00 16,02 18,12 ’s avonds. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Oroote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1