VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT in Rusland II. Buyl in de Kamer. I Mengelingen. L Xntei*<lng *28 Januari 1002$. I'S' jaar. Men schrijft in bij CAM11XE MftUIvrrcirv. Drukker-Uilgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. 65 Posterijen en roerlingen de telegraaflijn; zij bouwen barrikaden en wapenen zich met sabels en allerlei werktuigen. Hevig verbitterd is de menigte in liet centrum tegen de officieren. Men rukt hun de epauletten af, slaat hen en roept Moor denaars. Vraag door den heer Buyl aan den heer RUSSISCHE TOESTANDEN. Er woedt revolutie in Rusland hel bloed stroomt in de Peterburgsche straten-, werk lieden, studenten, tot zelfs vrouwen en kinderen worden door Kozakken als wilde dieren neergeschoten, omdat ze vrijheid vragen, en werk en brood. We zijn niet van diegenen, die blinde lings ’n omwenteling goedkeuren en altijd onbezonnen medelijden hebben met de slacht offers vanstraat-opstootjes. Maar in Rusland staan de zaken zoo, dat ieder eerlijk man de Russische oproerlingen goedkeurt en toe juicht. Gelukt de opstand, wordt Rusland al zij het met gruwel en geweld be vrijd van het hatelijke autocralie-juk meg z’n zieldoodend fonctionnarisme, des te beter voor het Russische volk, voor de heele wereldbeschavingWordt integendeel de zucht naar vrijheid in bloed gesmoord, des te erger voor den Czaar en z’n gewelenlooze volgelingen. Een onoverkoombare afgrond zal zich teekenen tusschen den despoot en z’n volk; z’n naam zal gevloekt worden tot in de minste hut van den armsten boer; de moeders zullen hunne kleinen voeden met den haat legenden autocraat uit het Winter paleis, en de dag waarop de millioenen slachtoffers der Kozakkerij zullen opstaan en voor goed hunne ketens zullen breken zal 'n stond zijn van onnoemelijke wraak, 'n bloedbad zonder weerga in de geschiede nis der volkstempeesten, ’n onmeedoogende wurgerij. tiet is nog tijd misschien dit alles te voorkomen. Maar hoog tijd is het. Nog éene weifeling van den Czaar, en het Russische volk staat op, reuzig, verwilderd, troon en altaar verpletterend onder zijnen hiel, zich zat drinkend aan ’t bloed zijner tirannen. God geve dal die dag aan het menschdom gespaard blijve MEA CULPA! Kamerzitting van 24 Januari. Vraag van den heer Ruyl aan den heer minister van Rinneulundsche Zaken en Openbaar Onderwijs Mei het oog op «ie tentoonstelling van Luik, zijn de gemeenteonderwijzers, op bevel van den heer minister, belast met het maken, voor 1 Maart, van eene reeks belangrijke werken, die hel bijna niet mogelijk is, zelfs met dag en nacht te arbeiden, op hel bepaalde tijdstip klaar te hebben. Ik ben zoo vrij diesaangaande de volgende vragen te stellen 1* Waarom zijn die werken verplich tend voor gemeenteonderwijzers en oudei- wijzeressen, terwijl de leden van hel onderwijzend personeel der gemeenten, waar geene gemeenteschool bestaal, enkel verzocht worden die werken ook te willen maken? V Krachtens welk recht, geven school opzieners, zonder zich te bekommeren om de gemeentevrijheid, de toelating de regeling der werkzaamheden in de klassen te wijzigen 3* Deukt de heer minister niet dat hel billijk ware de onderwijzers voor dal buitengewoon en afmattend werk eene behoorlijke vergoeding toe te kennen, of ze ten minste eene zekere som te gunnen voor den aankoop der noodige grond- Stoff 'II 4» Is de heer minister niet van meriting dal de voorgeschreven werken, waarvan naar alle waaischijnlijkln id, bij gebrek aan plaats, maar hel tiende deel zal benuttigd worden, betreurenswaardige gevolgen zullen hebben voor den vooruit gang der leerlingen, «les te meer, daar verleden jaar reeds veel kostelijke tijd werd verlor<’n door de voorbereiding der voorwerpen bestemd voor de tentoon stelling van Saint Louis? Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar.’ 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. I worden tusschen onze kust en hel fransch Noorderdepartement - Revolutie Te Petersburg. Wal reeds sedert eenige dagen te voor zien was. is Zondag laatst geschied. De slakende werklieden, verbitterd door den onwil der Russische overheid, die doof bleef voor de gegronde vischen, zijn Zon dag met de soldaten in botsing gekomen. Dr leiders der manifestanten, waaronder priester Gapponi. deden een beroep op de soldaten, hen smeekeud met op hun broe ders te schieten. De infanterie lei de wapen* neer, maar de ublanen en kozakken gehoorzaamden aan bet bevel en verdreven hel volk, gebruik makend van hun sabels. Er zijn talrijke dooden en gekwetsten. De toegangen tot het Keizerlijk Paleis zijn afgesloten. De Tsaar is gevlucht naar Tsarkoe Si lo. Oproer. Op de brug Ti oitski waar de voornaam ste weg den stoom oversteekt, heeft de ruiterij met den blanken sabi-1 gechar geerd. Een schadron chargeerde de werksta kers van de fabriek Poelilof en dreef ze terug. De menigte wilde alsdan de rangen der troepen verbreken. De soldaten scho len eerst met losse poeder, daarna met kogels. Tuchtig; iiianlfentiiiiteii worden gedood of gekwetst. Hei volk en de soldaten kwamen ook handgemeen in den omtrek van bet paleis. De troepen gaan voort met schieten. De menigte antwoordt met hoerageroep. W'reede slachting?» Op de Admiraliteitsplaats chargeert eene aldeeling voetvolk de menigte. 1*»Oper sonen worden gedood of ge kwetst. H' l nieuws van deze botsing gaal van mond lot mond, en verbittert de menigte. liet volk spnnt ijzerdraad in de straten. Het volk draagt wapens en bereidt zich lol verzet. Ijzerdraad wordt gespannen in de stralen ten einde hel chargeeren der ruiterij onmogelijk te maken. Voor de menigte die van de fabriek Poelilof kwam lii p priester Gapponi. een kruis in de hand. Naast hem een boer met een door- sch 'ten portret van dm Tsaar. In Wassiljefski Osuof vernielden de op- minister van Spoorwegen, Telegrafen Acbi de heer minister niet dal het noodig zijn zou, de lijn Oostende- Armentières te verdubbelen Mits geringe kosten zou zij voor den Staal eene recht- streeksche internationale lijn kunnen Gedurende de be- Toen op den Schlusselburger straatweg hel eerste losse schot viel, begon de menigte met kracht vooruit te dringen. De kozakken sloegen er in den beginne met de zweepen en met liet plat van den sabel op los, wai verscheidene verwondingen veroorzaakte. Hierop zonken de vooraan slaande werklieden op de knieën en smeekten den kozakken hen naar den Tsaar te laten gaan. Zij riepen: Wij zijn niet legen den Tsaar, wij willen hem zelven de volle waarheid zeggen, zijl genadig, laat ons door, naai den Tsaar. Maar hun smeeken was vruch teloos. Toen drong de menigte opnieuw vooruit en driemaal werd er op haar ge vuurd. Hel gerucht loopt dal de werklieden der wijk Vassily-Oslroff de dynamielfabriek hebben overrompeld. Uil Kolpino, rukken er tusschen 30.000 ii 40.000 mannen vooruit tegen S‘ Peters burg. De stakers barrikadeeren de straten met balken en wagens. De menigte wierp de ruilen siuk van hel paleis van den groot hertog Alexis, met sleenen en alle voor werpen die hun onder de handen vielen. De slachtoffers». Hel is ónmogelijk hel juiste getal ge- dooden en gewonden te kennen. Er moe ien 2000 dooden en 400(1 ge kwetsten zijn, *241 kinderen die speelden in hel Airxander-park werden gedood. Op verscheidene plaatsen scholen de troepen zonder voorafgaandelijke waar schuwing. Groote brnnd. De groote militaire depot van Sebasto pol is in asch gelegd tengevolge eener revolulionnaire beweging van matrozen der keizerlijke vloot. In de provinciesteden neemt de oproer sterk in omvang. Te Moscou zijn de diuk- kerijen en fabrieken gesloten. Er zijn 10.000 werkstakers. Van verscheidene zijden rukken met bommen gewapende afdeelingen oproer lingen op St. Petersburg aan Hei plan is de hoofdslad van de buitenweield af le zonderen en in brand le sieken. Hel 14e regiment mariniers is wegens muiterij in de kazerne opgesloten. Het heldhaftig optreden van het volk baart onrust. Men vreest voor grootere onlusten. Die bloedige betoogingen zullen veel tegenstanders der bi weging doen over gaan lot partijgangers der volksbeweging en lol oproerigen. Vraag door den heer Buyl, om le weten of het niet raadzaam ware een ontwerp van wet over te leggen, waarbij de voor- deelen der ongevallenwet worden uiige- strekl tot visschers en zeelieden. handeling der wel van 24 December 1903, heb ik aan de Kamer mijne inzichten be trekkelijk de visschers en zeelieden te kennen gegeven. De hervorming van stelsel ligt ter studie. het beslaande ADVERTENTIEBLAD Terminus 6.46 19,38 MUNSTER. 19,10 19,16 18,12 ’s avonds. 18,17 Kam> r/iil' vin 25 Januari. r.T.- “i Vertrekuren van den Buurtspoorweg van I October. Vertrok van VEURNE naar N1EUP00RTen OOSTENDE: Statie 5 05 6. 6 10,00 morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 's av. Groote Markt 5,10 7,02 Pannest. 8,57 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Aan A. Lis. Ik heb m’n haar laten groeien horresco, Besten en draag voortaan 'n wijde, fluweelen broek, en 'n platte faux-col en ’n lange, zwarte halsstrik: op straat wandel ik met waterachtig- -zwemmend-fatale oogen, on staar naar de wolken of op den grondik zie niemand en niotsl M’n vrouw dacht aan zinsverbijstering, en wilde den dokter halen. De onnoozele! Het schaap leest van ’t Adocrtcntie-blad niets dan den Burgerstand en de koopdagen I Ik ben dichter bekroond op de 2» bladzijde, eerste kolom van t A.dvertentie-blad van zater dag laatst. Dichter, versta-je, poëet! A nous, Rostand, Goethe, Homerus en tutti quantiik behoor tot de Pegasus-corporatieDiynus es intrare O, A. Lis 1 Wie ge ook zijn moget, man of vrouw, blondharig of kaal, verificateur van maten en gewichten of modiste, gezegend zij uw pseudoniem, heb dank voor uw woord Gij hebt m’n hart begrepen, gij zijt m’n broeder of zuster ziel! Gij hebt het vlammend stekje ge- j worpen in het brandhout van m’n genie, dat Vcrtrekuren van den Ijzeren weg tot SS Januari Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,40 6,49 9,50 11,55's morgens. 15,53 18,03’s avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 's morgens. 14,40 18,05 22,07 ’s avonds. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10, 1 - 1.1,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 11,44 14,20 16.06 11,50 14,26 16,12 Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 Zweepslagen. Antwoord.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1