VAN VEURNE M. Buyl in de Kamer. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Godsdienst en Grondwet Na twintig jaar Aan de Kiezers I Het Advertentieblad is verkrijgbaar aan 10 c-niiemeii het num- rnei iu het Hotel de Rhelorica,tiouauurkL Rechterlijke kronijk. ?\’r 8 Zaterdag Februari 1903. T9' jaar. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die Drukker-Uilgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Men schrijft in bij CAMILLE URLMIN, Sterfgeval. Veurne was aan den beroemden dichter de Geyter ook niet onbekend. In 1879 genoot hij hier de gastvrijheid van den lieer Hector De Prey, alsdan Arrondissements-Commissai is en Voor- repetitie dezes krings bij, terloops der- welke hij, bij toejuichingen, als eerelid der Maatschappij wierd uitgeroepen. Die gebeurtenis is volgender wijze in De klerikalen schrijven maar gedurig in hunne kiesblaadjes dal, als wanneer de liberalen aan het bewind van T land zullen komen, zij te werke zouden gaan gelijk het ministerie Combes in Frankrijk, en dan de priesters zouden vervolgd worden en de kloosterlingen gebannen Wat is er daarvan waar? Geen enkel woord, want zoo leeren de ketters, maar zij dolenDe Belgische Grondwet immers, heeft allemaal die zaken voorzien en, krachtens diezelfde Grondwet, kan nog mag. in ons vrij Belgie, den godsdienst met verontrust worden, noch de priesters, noch de kloosterlingen De Belgische Grondwet luidt als volgt Artikel 10. De woonst of domicilie is onschendbaar. Artikel 14. De vrijheid van godsdienst alsmede deze van hare openbare oefeningen zijn gewaarborgd Artikel 16. De Staat heeft niet het minste recht tusschen te komen in de be noemingen der geestelijken; hij mag hun ook niet verbieden zich in betrekking te stellen met hunne overheden, noch hunne daden veropenbaren. Artikel 17. Hel onderwijs is vrij Artikel 19. De Belgen hebben het recht in vereeniging of associatie te leven. En de Belgische Grondwet kan alleen lijk veranderd worden na eene om binding der Kamers en nadat alle partijen zich in de nieuwe Kamers daarover zullen T akkoord gesteld hebben De klerikalen liegen uil kiesbelang en zij bedriegen hel volk wetens en willens; zij weien overigens zeer goed, dal de liberale partij de partij is van vrij geweten en dal de liberalen niet alleen den groot ste» eerbied hebben voor de godsdiensten, maar dat zelfs minstens de negen tienden der liberalen godsdienstig leven In de groole steden zijn de klerikalen slechts katlioliek voor den vorm en de helft van hen zetten nooit den voet in de kerk I De klerikale partij is eene oneerlijke partij, en daarom is zij hel vertrouwen der natie onwaardig geworden JL’LILS DE GEYTER. Julius de G'yter, de beroemde vlaam sche dichter, overleed zaterdag lest te Antwerpen. Geboren te Lede bij Aalst op 25 Mei 1830. ging’hij zich vestigen te Antwerpen in 1848. Na eeuige jaren aan hel onder wijs ie hebben toegewijd, wierd hij hulp griffier benoemd bij de Rechtbank van eersten aanleg. Later verliet hij dit ambt en wierd Bestuurder van den Berg van Bermherligheid. In de Vlaamsche letterkunde is hij gekend als een rijkbegaatde dichter. In 1855 sticht hij met Hi remansDe Vlaamsche School. In 1861 verscheen het eerste boek der epische trilogie Drie menschen van in de wieg lot in het graf. In 1868; Hendrik en Rosa en kort daarop hel Geuzenlied waardoor Julius de Geyter de populairste onzer vrijzinnige dichters is geworden. Eene bijzondere melding is verschuldigd aan Reinaert de 1'os en Keizer Karei. Door zijne Cantaten De Wereld in, De Rhijn, Vlaanderens Kunstroem, enz. wierd bij de medewerker eu de boezemvriend van Peter Benoit. woordiger Buyl. Volgens ’i bladje verricht M' Buyl in de Kamers niets, doel slechts den mond open om ijdelijle praat te ver tellen enz. enz., maar integendeel noemt het de klerikaleVoiksverlegenwoordigers. mannen uil een stuk, die, alhoewel zij in de Kamers niet spreken, veel werken in j T stille en veel verkrijgen De kiezers kunnen best zelf oordeelen over de parlementaire werkzaamheid onzerVolksverlegenwoordigers; ze hebben slechts de Annalen en hel Beknopt Verslag te lezen Dat is geen flan-flan zooals er te lezen staal in Kijkuit; dal is de echte waarheid. Nu dal Kijkuit verschenen is en dooi de verstandige lieden van Veurne-Ambacht naar echte waarde wordt geschal, zal hel waarschijnlijk zelfde lol ondergaan als een ander klerikaal vlugschrift, zaliger memorie, van Dixmude Voor de Kiezers die aan de klerikale zaak zooveel kwaad heeft berokkend. Edoch, boe meer er geschreven, gedrukt en uitgegeven wordt om Mr Buyl te be strijden, hoe beter; want hel is slechts aan de beste vruchten dal de wespen knagen. Neemt dus geen acht op papiertjes als Kijkuit Is de moeite niet waard. (Ingezonden). in hel beraadslagingsboek, de volgende verzen neer, waarin de dichter al het edele zijner gevoelens laai uitschijnen. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word' verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteckend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Alagdalenastraat, Brussel. De bestuurraad onzer Koninklijke Har monie heeft aan de familie van den be- ireurden afgestorvene eenen brief ge stuurd waarin de innige gevoelens van deelneming in den rouw, namens al de leden, worden uilgedrukl. Wij ook voegen onze slem bij deze van al de vlaamsche vrijzinnigen, die van Julius de Geyter hel kostbaarste aanden ken zullen bewaren. Vraag van de heeren Buyl en Termoie, over het toepassen van de wel van 21 Mei 1819, op muziekale, letterkundige en andere maatschappijen lol uitspanning. Antwoord. Ik zal mij inlichtin- gen doen verschaffen over de wijze, waai op de b-palingen betreffende het patentrecht der besloten kringen of ver gaderingen lot vermaak in West-Vlaande- ren worden toegepast. Bij voorkomend geval, zullen de verkeerde toepassings- wijzen terecht gewezen worden. Correctionele Rechtbank van Veurne. Hei gevangenhuis is een noodzakelijk kwaad; maar wanneer de klerikale beer Diion in volle Kamer uitroept: Hel ge vang van Charleroi is viermaal te klein en dal we weten, dal ook elders de gevan genissen met veroordeelden opgepropt zitten, dan moet men toegeven dat hel zedelijk peil bij onze bevolking vreeselijk laag gedaald is. Bij elke bespreking van hel budget van Justicie, klaagt de klerikale heer Hubert, van Dinant, over de onzede lijkheid dor landelijke bevolking, en over de onveiligheid welke op den buiten heerscht; telkens ook besluit hij zijne jeremiade met de aanvraageeniger nieuwe gendarmerie-brigaden, tot beteugeling van het steeds aangroeiend getal mis daden. En wie heeft nog de woorden onthou den van Papa Tack, die nauwelijks een jaar geleden, van den zedelijken toestand in zijn arrondissement Kortrijk, het vol gend tafereel ophing: Men dringt in de buizen van rijke in- gezetenen en steelt er de brandkassen. welke men in hel veld gaat openbreken. De boosdoeners, wanneer ze betrapt worden, verweren zich met revolver en pistool Evenals ten tijde der voelbran- ders, bindt men de vrouwen, duwt hun eene prop in de mond en, met den revol- ver op de borst mikkend, dwingt men hun to zeggen, waar het spaargeld weg- gestoken zit, in de matras of in een pol. En oin het te bemachtigen, snijdt men de matras open of slaat men den pol aan stukken. De slotsom van die klachten was een hulp- en smeekgebed; «Geef ons gendar men, o Heer! Nochtans is, volgens onze klerikalen, hel klerikalism alleen in staat het volk te verzedelijken. En de klerikalen zijn nu baas sedert twintig jaar! de jaarboeken van het gild aangestipl De bestuurraad der Koninklijke Maat- schappij S‘e Cecilia, bij dringendheid bijeengeroepen om het voorstel van den heei Voorzitter te aanliooren, strekken- de om aan den heer de Geyter, den beroemden Anlwerpschen Dichter, aan de wekelijksebe oefening van heden tegenwoordig, den vereerenden titel van lid der Maatschappij, uil achting, op te dragen, wordt dit voorstel met eenparige stemmen aangenomen. Onmiddelijk geeft de heer Voorzitter kennis der genomene beslissing aan de werkende leden, die dezelve met alge- meeneen warme toejuichingen bekrach- ligen. De heer de Geyter, antwoordende op het voorstel van den heer De Prey, en diep getroffen over den blijk yan ach- n ting en eerbied welke men hem aan- biedt, verklaart het eervol aanbod hem zoo gulhartig gejond, te aanvaarden waaraf hij, met den heer Voorzitter en Geheimschrijver, den legenwoordigen aki van aanvaarding heeft onderteekend. Gedaan teVeurne, den 27 October 1879. (geteekeudj J. de Geyter, H. De Prey, L. Vauden Kerckhove.» ’s Anderendaags schreef Julius de Geyter, De kiezingen van 1906, zijn nog tame lijk ver verwijderd en reeds beginnen er kiesbladjes voor den dag te komen. Deze week ontvingen we zoo ren dier deftige papiertjes, gedrukt in Nieuporl, en getiteld KIJKUIT. Dal voddebladje is door onze bevolking met schouderophalen en met minachting onthaald geworden. Gansch hel bladje, zoo groot als het is, is eene verzameling verwijtsels, grove leugens, scheld w oorden en uitvallen aan bet adres van onzen acht- zitter dej Koninklijke Hai mooie SteCi Ciha. baren en werkxamen volksvertegeu-I Op 27 October woonde hij de gewone ADVERTENTIEBLAD 19,38 Terminus 6,46 19,10 19,16 11,41 11,50 Neen, neen, zij ie geen tranendal, deze aarde Waarboven God zijn sterreumantel strekt. Mij is Natuur, hoe ze immer baart en baarde, Een jonge vrouw die levenslusten wekt. Wjj dolen rond in ’t donker, ja, mijn vrinden; Maar ieder brein schiet in dien nacht zjjn licht. Denkt door, denkt doorGij zult de waarheid [vinden, En hem die weet, straalt vreugde van ’t gezicht. Spreekt niet zooveel van haten en verfoeien Wie mensch is faalt;ik reik hem hand en zoen. Laat onzen haat alleen voor zulken gloeien Die liegen, liegen, wetend wat zij doen 1 28 October 1879. Vertrekuren van den IJz.erenweg lot S Jniiuari Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 9,50 11,55morgens. 15,53 18,03's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 9,49 'a morgens. 14,40 18,05 22,07 's avonds. Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg van 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: c.-.i- 05 6 6 10,00 imorg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04’s av. Oroote Markt 5,10 7,02 Pannest. 8,57 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 - (get.) J. de Geyter. ZITTING VAN 9 FEBRUARI. Schockaert August, visscher, Adiukerke, 15 <1. eu 2 fr. voor bedriegelijke ontvreemding. Maleveys Pharahde, echt. Desodt, Alveiin- ghem,7 maanden voor gekwalitieerde en 1 maand I en 26 fr. voor enkele diefte. i Eiorine Hector, werkman, Veurne, 15 dagen i en 26 fr. voor slagen. Feryn Eugenie, echtg. Ch. Denys, Leyselo, voorw. 15 dagen en 26 fr. voor slagen. Di usaert Jules, Dieusaert Eduard, Dieusaert Achiel, Vermeesch Cyriel, Coutereel Heuri, werklieden te Aiveriughem, de eerste voorw. 26 fr.; de tweede 30 fr.; de derde 3 weken en 2o fr.; de vierde voorw. 15 dagen en 26 fr. en de vijfde 30 fr. voor slagen. 4,40 6,49 7,43 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26' ’s merg. 13,00 16,02 18,12 ’s avonds. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,41 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1