VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT HI. Kiiyl in de Kamer. Voordracht Arthur BUYSSE Kluchtspelers en Schijnheiligen Rechterlijke Kronijk. Algemeene Tijdingen. 11 Maart 1005». Xr IO 79' .jaar. bericht. Sterfgeval. LIBERALE BURGERS- EN WERKIUANSKRING VEURNE. ANTWOORD van den lieer minister van ZONDAG 26 MAAKT 1905 zal de lieer Advokaat bij het Hof van Beroep en plaatsvervangende Volksvertegenwoordi ger van het arrondissement Gent, eene komen geven in de zaal van het Hotel DE RHETORICA, hij J. de Vallejo Cavereel. O ze dappere Volksvertegenwoordiger Mr BCJYL, zal op de vergadering aan wezig zijn en ook liet woord voeren. De toegang zal vrij zijn voor iedereen. HET BESTUUR. Vertrekuren van den Buurtspoorweg van I October. Langzamerhand maakt België zich ge reed om met ongemeenen luister de heug lijke vijfenzeventigste verjaring zijifer onafhankelijkheid te vieren. Wij hebben niet noodig te zeggen dat de liberalen eenparig mee de hand aan bet werk geslagen hebben om deze plech tigheid ZOO luisterrijk mogelijk te maken Hierin blijven zij volkomen hun verleden getrouw, want de liberale partij is de koningsgezinde en vaderlandslievende partij bij uitnemendheid. De klerikalen veinzen eveneens eene warme geestdrift bij hel naderen van den groolschen verjaritigsdag. Wij zeggm veinzen, want als men nadenkt hoe klein geestig en onvaderlandse!) onze tegen strevers zich in vroegere gelegenheden geloond hebben, kan men bezwaarlijk aannemen. dal hunne huidige declamatiën en gazelariikelen rechtzinnig hunne inner lijke gemoedsgesteltenis weergeven. Waren hel de klerikalen niet, destijds meester te Antwerpen, die weigerden eene plaats te verleenen voor het op richten van een standbeeld ter eere van Leopold I in de Scheldestad Waren het de klerikalen niet die in 1880, bij de vijftigste verjaring onzer onafhankelijk heid, weigerden mee te feesten, omdat ’s lands regeering toen liberaal was en zekere wetten hun niet bevielen Waren de klerikalen in 1879, bij de invoering der nieuwe schoolwet, niet de ergste belagers van het koningdom. Hoe is de toestand nu veranderd De klerikalen, die zich in 1880 onthielden, feesten mee in 1905. Waarom? Omdat het staatsroet in handen is van hunne aanhangers en omdat zij thans ons lande- ken kunnen uilzuigen en verdrukken naar huu welbehagen. Nu zijn het de socia- STAATSMINISTER. De eerbiedwaardige staatsman, baron Lambermont, is maandag morgend ten 10 1/2 ure te Brussel overleden in den ouderdom van 86 jaar. Zaterdag avond had een bloedopdraog hem getroffen, ter wijl hij zich in zijn werkkabinel bevond, in hel ministerie van buiieulandsclie zaken waar hij nagenoeg zijn leven doorgebracht heeft. Zondag nacht werd de toestand van den staatsman slechter en slechter, en maan dag voormiddag gaf baron Lambermont den geest, zonder hel bewustzijn her kregen te hebben. De overledene was Groot-Linl der Leopoldsorde De lijkplechtigheden ge schieden op Staats kosten. Terwijl baron Lambermont op sterven lag, begaf M. Kumps, neef van den over ledene, zich zondag naar Boschvoorde, ten einde Jufvrouw Lambermont, deeenig nog levende zuster van den staatsman, over den toestand in te lichten. Baron Lambermont had de gewoonte alle zonda gen zijne zuster te bezoeken. Alhoewel M. Kumps met alle mogelijke voorzichtigheid zijne droevige taak ver vulde, was hei nieuws een donderslag voor de oude jufvrouw. Zij begon te wee nen en kreeg plotselings eene geraaktheid. Dr Planquart werd omboden, doch alle geneeskundige hulp bleef vruchteloos. Maandag morgend, twee uren voor haar broeder, stierf jufvrouw Lambermont. Zij was 75jaar oud. listen hunne kleingeestigheid en lui) gebrek aan vaderlandsliefde verwijten. Heeft men ooit dergelijke kluchtspelers en schijnheiligen gezien? alsof eene daad kleingeestig of moedig wordt naar gelang deze of gene partij ze bedrijft. ’l Is waar, de katholieke kamerleden hebben bij monde van M. Beernaeri be proeft hun gedrag te verrechtvaardigen Hel was de geestelijkheid, die zich oni- hi' ld in 1880, niel de katholieke partij Alsof er lusschen tie klerikale partij en tie geesit lijkheid eenig verschil beslaat. Is de geestelijkheid bij onze tegenstrevers niet oppermachtig? Zijn de geestelijken de kiesmakelaars der klerikalen niet? Zijn het de geestelijken niet, die bij middel hunner sleepdragers Woeste en C'e aan de klerikale mandaatdragers hun ordewoord en hunne bevelen opdringen. Beernaeri of Woeste, de Smet de Naeyer of Verhaegen, Hellepulte of Canon de Wiarl, regelen zij niet allen hunne daden naar de wenken die zij van Rome ont vangen De klerikalen zijn dus kluchtspelers en schijnheiligen als zij beweren dal niet zij, maar de geestelijken zich bij de jubel- viering van 1880 onthouden hebhen. Hel zijn nogmaals kluchtspelers en schijn heiligen, als zij de socialisten laken wegens hunne onthouding bij de vaderlandsche feesten van 1905. Hel zijn Januussen, mannen met twee gezichten, die weder- keerig koningsgezind of republikein, grondwellelijk of grondwethatend zijn volgens den politieker) toestand van hel oogenbiik. Gausch anders is de houding der liberale partij. De liberaler, hebben niet eene grief, maar honderde grieven tegen de klerikale regeering te doen gelden en konden dus met wal meer gegronde ledens dan de katholieken hunne medewerking aan de feesten van 1905 ontzeggen- Doch, zooals wij booger zegden, hel liberalism is innig aan Vorst en Troon gehecht en heeft immer onze grondwetlelijke vrij heden hoog in eere gehouden. Het baal niel te morren, omdat de klerikalen mis bruik maken van hunne macht en onze grondwetlelijke viijheden verkrachten zooveel en zoo dikwijls als het hun moge lijk is. Het is de verovering dier vrijheden en de heilzame gevolgen, welke zij ople verden, die wij willen herdenken. Ziedaar de eeuige, de ware beteekenis der jubel feesten van 1905. Hel weldenkende Belgische kiezerskorps zal ten gepasten tijde een behoorlijk oude scheid welen te maken tusschen de belanglooze liberale vaderlanders en de klerikale schijnheiligaards. Correctionele Rechtbank van Veurne. Karnaval. De woelige dagen van karnaval zijn voorbij en ieder is weer lol zijne bezigheden en het ernstige des levens teruggekeerd. Builen verwachting is hel weder tamelijk goed gebleven, wat tol gevolg heeft gehad dat de beweging gedurende deze dagen alhier zeer groot is geweest. Zoo als ha gewoonte, is de Veurnsche karnaval zeer vroolijk afgeloopen, zoo wel bij dage als bij avond. In de Harmonie is hel dansfeest zooals gewoonlijk goed gevierd geweest, alhoe wel hel getal gemaskerden veel minder was dan vorige jaren. Veel puike koslu- men hebben we te zien gekregen; onder andere verdienen den meesten lof de bevallige franscht visscherinnen, alsook de prachtige tooisels, verbeeldende de Roos, de Zonnebloem, de Sl Jansbloem enz. In een woord, schoon feest, en hopen we dat er toekomende jaar maatregelen zullen genomen worden om het feest nog meer en meer aantrekkelijk te maken. Ook de verschillige andere bals werden druk bezocht en hebben allen opperbest gelukt. In een woord, wij mogen met recht zeggen dal de karnaval van 1905 schitte rend is geweest en dal eenieder tevreden is over den uitslag. Biscuits ANTWERPEN. PROEFT PETIT BELRRE. Vreeselijke kwelling van alle nachten. De ondervinding van eenen inwoner van Brugge. Hoevele slapelooze nachten heeft het prikkelend, grievend en liet om zinneloos wordend speen U doen doorbrengen. Welken doodstrijd veroorzaakt hel U gedurende den dag T Is nutteloos, dal gij eene menigte vermeende middelen gebruikt hebt. En nochtans er beslaat een zeker middel. L-esi wal ei een van uwe geburen van Brugge over zegt Mme R. De Groote, 18, Bollaerdstraat te Brugge, zegt ons; Sedert drie jaren 'Vertrekuren vnn den IJzorenweg tot 30 April. D,i Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. In.-chrij*.ngsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den duikt egel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word' verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middas vrij en omlerteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De \nnoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUXEIN. Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. listen, die zich onthouden. Kleingeestig heid Doch het merkwaardigste in de zaak is „UV1 ,ail dat de klerikalen hedendaags aan de socia- spoorwegen op de vraag van den heer Buyl. over de maatregelen, te nemen om I vertraging van treinen te vermijden op de lijnen Deinze Duinkerke en Dixmude- Nieu «poort. De locomotieven moeten water nemen aan den Yser, zoo er te Cortemarck gebrek aan water is, wat des Zomers meermaals voorkomt. Om dien toestand te verhelpen heb ik onlangs eene aanbesteding uilge- schreven om te Cortemarck eene kom te maken, waarin men des Zomers een voor raad van nagenoeg 40.000 kubiek meters water zou hebben. Rakende liet verdubbelen van de lijnen, kan ik enkeljverwijzen naar mijn antwoord van 4 Mei 1904. -U ADVERTENTIEBLAD Terminus 6,46 19,38 19,10 19,16 4,40 7,43 Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,‘6 10,00 's morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04’s av. Groot® Markt 5,10 7,02 Pannest. 8,57 19,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 vernieling van afsluitingen. BAHON LAMBERMONT. Coppillie Camiel en Vanmasaenhove Jules, werklieden, Dos duinkerke, de eerste 200 tr. voor jachtdelikt en 50 fr. voor slagen; de tweede voorw. 200 fr. voor jachtdelikt. Blomme Karei, metserdiener, Middelkerke, 30 fr. voor slagen, 15 fr. voor vernieling van meubels en 13 fr. voor meubels. Vanquakobeke Arthur, werkman, V urne, 8 dagen voor slagen en 8 dagen en 26 fr. voor Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 's morg. 13,00 16,02 18,12 ’s avonds. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 18,17 Blondó Jules, werkman, Ilouthem, 26 fr. voor bedreigingen van aanslag, 15 fr. voor lichte gewelddaden en 15 fr. voor beleedigingen. Legein Karei, koopman, Adinkerke. 15 dagen en 50 fr. voor slagen en 15 fr. voor dronkenschap. Aneca Hector, voerman, Brugge, 8 dagen voor slagen en 2 maal 20 fr. voor beleedigingen. Depoorter Euphrasie, echtg. A. Verplancke, Oostduinkerke, voorw. 8 dagen en 26 fr. voor bedreigingen van aanslag en 3 maanden voor opstand. Dewitte Emiel, visscher en Gonzales Victorine, beide te Adinkerke, de eerste 100 fr. voor slagen en 15 fr. voor dronkenschap en de tweede 15 fr. voor drank gegeven te hebben aan een bedron- kene; beiden voorw. Sackeup'é Arthur, plafonneerde:-, Veurne, 26 fr. vcior beleedigingen en 15 fr. voor dronken schap. Legein Louis, visscher, Oostduinkerke, voorw. 50 fr. voor jachtdelikt. Maes Louis, smid, geb. te Leuven, 9 maanden en 26 fr. voor woonstschennis. Duquesne Etienne, handelsreiziger, Gent en D’hennezel Gaston, zonder beroep, geb. te Escaudceuvre, elk 15 dagen en 26 Ir. voor ver nieling van afsluitingen en 15 fr. voor nachtge- rucht: de eerste nog 8 dagen en 26 fr. voor be leedigingen. Diericx Emiel, koopman, Dixmude, 1 maand en 15 dagen voor enkele banbreuk. Denblyden ArthurwerkmanWoumen 6 weken en 26 fr. voor huisdiefle. Vancraeynest Camiel en Lutse Desideer, met sers, Middelkerke, elk 3 maanden voor gekwa- lifleerde diefte. •’*~w Vertrek uit Veurne naar het Binpenland 6,49 9,50 11,55'a morgens. 15,53 18,03's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 9,49 ’s morgens. 14,40 18,05 22,07 ’s avonds. Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrok uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1