VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Voordracht M. iluyl in de Kamer. Arthur BUYSSE Nooit goed. Mengelingen. Oorlog tusschen Busland en Japan. Wij zijn de Bazen! Rechterlijke Kronijk. iZnt er<lj»q 18 Maart 1002». 19' jaar. Men schrijft in hij CAMILIJ<] URIJIVEIIV, bericht. 72 LIBERALE BURGERS- EN WERKIflANSKRING VEURNE. ZONDAG 26 MAART 190a om 3 4/J ure namiddag, zal de heer Advokaat bij het Hof van Beroep en plaatsvervangende Volksvertegenwoordi ger van hel arrondissement Gent, eene komen geven in de. zaal van hel Hotel DE RHETORICA, bij J. de Vallejo Cavereel. O ze dappere Volksvertegenwoordiger Mr BUYL, zal op de vergadering aan wezig zijn en ook het woord voeren. De toegang zal vrij zijn voor iedereen. HET BESTUUR. Zitting van 10 Maart. Vraag aan den heer minister van finan ciën en openbare werken. Waarom wacht het bestuur van brug gen en wegen om gevolg te geven aan het ontwerp voor hel vervormen of herkasseien der baan van Veurne op Dixmude? Hel baanvak tusschen Veurne en Pervyse is volstrekt onbruikbaar geworden. Antwoord. De baan van Veurne op Dixmude bestaal uit twee deelen hel eerste loopt van Veurne op Pervyse, hel tweede van Pervyse op Dixmude. Wal betreft de herstelling van het eerste deel, houdt de dienst zich met hel opma ken van hei lastenboek onledig. Van hel tweede deel zijn de herstellingswerken voltooid. Gaat ergens een liberaal naar de kerk voor de Japanners aanzagen. Velen vielen niet, omdat bij er altijd uitgescholden wordt in den preekstoel, hij deugt niet Gaat een liberaal naar de kerk en kwijt hij stipt en rechtzinnig zijne christene plichten, zij schreeuwen dat het een huichelaar is en dal hij ook niet deugt Wal moet men dan doen? Zijne goesting doen en er zich niet verder om bekreunen volgens de ken spreuk Doe wel en zie niet om I Als iemand iels legen den godsdienst en de priesters zegt, roepen de klerikale gazellen ziedaar de slechtei ikken, de goddeloozenweg met zulke mannen, stampl ze van u weg Als iemand zegl dat hij niet tegen den godsdienst is en de brave en deugdzame priesters eerbiedigt, dan roepen die kleri kale bladen ziedaar de liberalen, de slechterikkei). de huichelaars; zij omhel zen in schijn den godsdienst, om hem des te beter te kunnen verwurgen; zij zijn de knechten der vrijmetselarij, liet zijn geuzen... En als men dat hoort vraagt menigeen zich af wal men moe*, doen, om die mannen te bevredigen? Is men tegen den godsdienst, T deugt niel Is men er vóór, T deugt ook niet I Haal men de priesters, T deugt niet Eerbiedigt men ze, ’t deugt ook niel I Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word1 verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De .1 nuoncen voor Belgie. uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Het was vooral die ontwaking van den buiten die hun een steek in ’t harte was. Altijd, immers, hadden zij gehoopt dal onze buitenbevolking blindelings voor tien zou blijveu stemmen. Zij meenden dal zij daar eene macht hadden waarop zij altijd konden rekenen, vooral in lijden van gevaar. Maar nu hadden de laatste kiezingen 1 zonneklaar bewezen dal die verouder- stelling valsch was, dal de buiten eindelijk i hel juk wilde afschudden waaronder hij i sinds jaren gebukt ging, dal hij. einde lijk. ook eens wilde loonen dal hij nog iels wilde le zeggen hebben in hel bestuur van bel land. Dal hebben de klerikalen ook gezien en gevoeld, en zij waren, een tijdje lang, als van de hand Gods geslagen. Maar dan zijn zij beginnen gewaar le worden dal zoo iels hun le veel schade deed. In de laatste vergadering van de Katho lieke Associatie van Brussel, is de heer Renkin, als echte kwakzalver, komen verklaren De katholieken zijn onbetwistbaar de sterksten in ons land, en hunne eenige bezorgdheid moet zijn van hunne macht gebruik te maken. Verslaat gij wel wal dit wil zeggen Hel is nogmaals de herhaling van wal de heer Nolhomb destijds zei Wij zijn de bazen, en gij, gij moei buigen Wal een onbeschaamde boffer Maar al die prietpraat kan toch lol niets helpen. Hel land is de klerikale heerschappij beu en wil niet langer al die kwakzalverij verdragen. De toekomende kiezingen zullen bet wel bewijzen. op de knieën, maakten groote kruis- teekens en begonnen bitter te weenen. Maandag avond werd te S‘ Petersburg een belangrijke krijgsraad gehouden. Er zou besloten zijn 400,000 man naar Mand- chourie te zenden. DE NEDERIGE DORPSPASTOOR. Ontzaglijk verlies der Russen. 200,000 man buiten gevecht. Vijfhonderd kanonnen en 20 Vaandels. Gedurende de tweede week vechlens is de slag van Moukden voor de Russen in eenen aftocht, of beter in eenen vlucht veranderd. Zij hebben Moukden moeten ontruimen, die door de Japanners bezet weid. Hier bleek goed dal de Russische soldaat beneden de Japanner moet gesteld worden. De nederlaag der Russen heeft weder als reden hunne onkunde over de posities en getalsterkte der Japanners, welke «leze met hunne gewone slimheid hebben weten te verbergen, bij zoover dat, na de inne ming van Moukden, de Japanners nog versche troepen genoeg hadden, om den vijand te achtervolgen en verscheidene afdeelingen te omsingelen. De verliezen der Japanners worden geschal op 41,000 manschappen en deze der Russen volgens een telegram uil S‘ Petersburg op 200.000 man, gevallen of krijgsgevangen genomen, vijfhonderd kanonnen en twintig vaandels. Generaal Koeropatkiné heeft om ontslag verzocht. Hij is vermoeid, overwerkt, kortom hij moet totaal op zijn. In de laatste gevechten zijn verscheide- n Russische soldaten, door de geledene oiilbeeringen uilgepul, zinneloos gewor den; zij legden op hunne eigene wapen makkers aan, of stormden met gevelde I bajonnet op de boomen los, welke zij Het is al een tijdje geleden dat de kleri kale Staatsminister Nolhomb eens uitl iep «Wij zijn de meesters en gij zult buigen.» Dal was natuurlijk aan T adres van de liberalen en ten tijde toen de klerikalen zich oppermachtig waanden en voor eeuwig aan T bewind. En waarlijk, gedurende zoovele jaren hebben de klerikalen ons laten gevoelen dal zij de meesters waren. Hel geld werd door deuren en vensters geworpen, en als de liberalen daartegen protesteerden dan zeiden zij Wij zijn de meesters Wanneer de liberalen, uil al de krachten eener eerlijke overtuiging, liet ministerie waarschuwden dal hel slecht regeerde en het land naar hel bankroet bracht, dan antwoordden onze meesters weer Al de vette posijes waren voor de kozijntjes en voor vrienden, al de goede plaatsen voor de overloopers. de kazak- keerder's en dwaze pilaarbijters. En als de eerlijke menschel) daarvan zeiden dat zoo iels een schandalig onrecht was, dan zeiden wi êr de klerikalen Wij zijn de bazen Maar in de laatste tijden zongen zij eenige noten lager. Zij begonnen gewaar le worden dal de grond, onder hunne voelen, langzamerhand begon le wijken. Zij verloren een beetje van hun pretentie en ook een beetje van hunne - schaamdheid. Want, door de laatste kiezingen ge voelden zij dal het land eindelijk hun gekoukelfoes beu werd. Ten allen kante, en vooral op den builen, loonden de kiezei s dal hel spelleken nu lang genoeg geduurd had en dat hel hoog lijd was dat daaraan een einde kwam. Correctionele Rechtbank van Veurne. Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. hunne onbe- ADVERTENTIEBLAD Terminus 6,46 12,10 19,38 19,10 19,16 Ala ik door mijn dorpken wandel, Och, wat zoet geluk ik smaak, Als ik op ieders trekken leze De vreugd, de liefde, ’t blij vermaak. Toch in dit heil gevoel ik smarte, Men zegt, en dat mij verdriet, Ziedaar ten minste een goede pastor, Waarom zijn ze allemaal zoo niet 1 NEMO. Zeer liberaal is mijn notaris En toch drukt hy my gul de hand, En zie den oom van mijnen koster Stel ik een beetje aan don kant; Want do notaris peist op d armen, En komt hij naar de kerk wat min, Hij is toch braaf, hij is liefdadig, Hij is een kristen naar myn zin. - n »iiiii - Wanneer het kiezing is dan vraagt men Wien of men ’t beste kiezen kan; Zij komen naar mijn huis geloopen En spreken mij daar vriendelyk van. Ik geef hun raad on als opinies Hé, dat en raakt my niemendal, Eu ’k kies met mijn parochianen, Ik kies den besten uit en al. Als ik sermoenen doe, men luistert; Want ’t politiek is nooit mijn werk. *t Gewoel der strijdende partijen Sterft aan den drempel van mijn kerk. Ik volg de wetten van mijn meester En ’k zeg tot al de bravo liên Mijn kind’ren wij zijn allen broeders, Gij moet uw’ naasten geern zien. Al dio naar mijnen biechtstoel komen, Hebben zij maar hot hart op d’hand. Wat geeft het mij wat of zij peinzen Over zaken van het land. Ik geef hun zachtjes een vermaning En daarmede is hun biecht gedaan. Ik kwetste niemand, ’k laat zo allen Getroost en brave henen gaan. Vertrekuren vnn den IJzerenweg tot JJO April. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 9,50 11,55’s morgens. 15,53 18,03’s avonds. Vertrek uit Vourne naar Duinkerker 9,49 ’s morgens. 14,40 18,05 22,07 ’s avonds. Ik ben de herder van mijn dorpken En mijne kudde mint mij veel, Ik word om mijn gedrag geprezen Van hoeve en hut tot op ’t kasteel. Als d’andre pastoors oorlog blazen, Toon ik mij vriend van rust en vreê. Ik wijd mij aan mijn heil’ge zending En daar alleen moei Ik mij meê. f) Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 11,44 14,20 16,06 11,50 14,26 16,12 Wij zijn de bazen Laurens Karet, schoenmaker, Oostende en Biebuyck Céline, rentenierster, Schaerbeek, elk 7 maanden voor valschen eed. Vauoverberghe Romain, Steen Rorni, werk lieden, Woumen, Clauw Alexis, id., Clercken en Maurisse Richard, id., Woumen, de eerste en derde elk 15 dagen en 50 fr. en de tweede en vierde voorw. 8 dagen en 26 fr. voor beleedi- gingen. Dufour Pieter, Dufour August, Dufour Joseph en Deburchgraeve Alois, leurders te Vsurne, de eerste 2 maal 30 fr., de tweede 30 fr. en de derde en vierde elk 26 fr. voor slagen. Voorw. voor den vierde. Fiorine Hector, werkman, Veurne, 15 dagen en 26 fr. voor slagen. Sackenpré Arthur, plafonnserder, Veurne, voorw. 26 fr. voor beleedigingen en 15 fr. voor dronkenschap. Vuylsteke Alois, werkman, Pollinchove, voorw. 8 dagen eu 26 £r. voor huisdiefte. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26' *s morg. 13,00 16,02 18,12 *s avonds. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 18,17 4,40 6,49 7,43 Vertrekuren van den Buurtspoorweg vnn 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,‘6 10,00 's morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 ’s av. Groote Markt 5,10 7,02 Pannest. 8,57 19,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1