VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Voordracht Arthur BUYSSE BELANGRIJKE BESLISSING. Mengelingen. 1 Het Advertentieblad Niemand gedwongen soldaat ’t Leven in Frankrijk en in België. Te sterk gespannen. Xnter<l;«M 5JZ» Maart 11)02». IS 79' jaar. Drukker-Uitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Men schrijft in bij CAMILLK BIIUXEIX, UKKlICIl r. 73 is voor Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word' verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide V laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. LIBERALE BURGERS- EN WERKfflANSKRING VEURNE. Te Brussel maar 10 centiemen, maar 1 centiem. acht en veertig duizend, zevenhonderd een en zeventig frank, twee en twintig centiemen Dat maakt omtrent 12 millioen frank per jaar meer dan onder het liberaal ministerie. Gedurende de laatste twee jaren heeft is verkrijgbaar aan 10 centiemen het num mer iu hel Hotel de Rhelorica, Houtmarkt. Te Parijs kost Vanwaar dal verschil en welke gevolg trekking kan men daaruit afleiden? Ten eerste, te Parijs en in andere fran- sche steden beslaan nog de octrooi rechten, terwijl die rechten sinds lang afgeschaft wierden in België door hel liberaal ministerie van Frère-Orban. Ten tweede, België heeft nu reeds 75 jaren vrede beleefd, dank aan zijne onafhankelijkheid en zijne onzijdigheid, terwijl de fransche Republiek zich ver plicht gezien heeft vele rechten te leggen op verscheidene voorwerpen, om de kosten te betalen der oorlogen van het katholiek, achteruitkruipend keizerdom, vooral die van 1870. De katholieke gazetten, die deze verge lijking aanhalen, bewijzen aldus hoeveel goeds de Belgen aan de liberale minis- leriën van vroeger te danken hehben; ja, hoe wij de katholieke legerwetlen moeten bestrijden en met de liberalen den per soonlijken dienst vragen, om ons land nog lang van alle oorlogsgevaar te be vrijden. ZONDAG 26 MAAKT 1905 om 3 1/2 ure namiddag, zal de heer Advokaal bij bet Hof van Beroep en plaatsvervangende Volksvertegenwoordi ger van hel arrondissement Gent, eene komen geven in de zaal van hel Hotel DE RHETORICA, hij J. de Vallejo Cavereel. ONDERWERP: REVOLUTIONNAIRE TOESTANDEN. O ze dappere Volksvertegenwoordiger M' BLYL, zal op de vergadering aan wezig zijn en ook hel woord voeren. De toegang zal vrij zijn voor iedereen. HET BESTUUR. Me dunkt ik hoor nog die woorden van vóór 1884 in mijne ooren tuilen. Gansch hel land door schreven de klerikale bladen tegen de soldaterij. In de Kamers, in meetings donderden Woeste Cie legen den militairen vreter, die jaarlijks zoovele millioeiien opslikte en de jonge boeren in hunne beste jaren van den ploegstaart wegrukte. Sinds ze aan T potje vel zitten en diep in grootmoeders beurs scharrelen, zijn ze allen stom geworden als visschen. De arme duivel moet nog altijd voor zijn lol matcheeren. Geene klerikale slem schettert nog over die ongerechtigheid. De katholieken zelf hebben den lijd der inlijving verlengd en geen van hen beeft zich daartegen verzet. Geene klerikale stem leekent nog pro test aan legen de verhooging der begroo- liug van hel leger. Hel ontwerp der begrooting voor 1905 bedraagt De Afgevaardigden van al de liberale korpsen der Arron- dlsaementen Oostende-Veurne-Oixmude, in Algemeene Ver gadering vereenigd te Nieupoort op 18 Maart 1905, hebben, op voorstel van den heer Désiré Serruys-Jean, plaatsvervangend Senator van gezegde Arrondissementen, bij toejuiching, den heer buyl als eerste kandi daat uitgeroepen voor de wetgevende kiezing van 1906. De Afgevaardigden, zonder uitzondering, stemden eene verklaring waarin zij aan Mr Iluyl de verzekering vernieuwen van liun onwrikbaar vertrouwen en hulde brengen aan de onberispelijkheid, aan den ijver en aan de verkleefdheid waarvan hij «deed» bewijzen heeft gegeven in de uit oefening van zijn mandant. Verders zullen er stappen worden aangewend bij gezaghebbende liberalen der drie arrondissementen voor wat de andere kandidaten betreft. De kiesstrijd is hier dus geopend in de uitmuntendste voorwaarden. PUCK. Nadruk verboden tenzij met genoegzame bron-aanduiding. DRIE KWART EEUWS. Dat zal ’n pret geven met de 758tB verja ring onzer onafhankelijkheider zal machtig veel gebrabanponneerd worden, gehoeraad, gelevedekoningdAl wat maar eenigszins zich vastklampt aan 't oflicieele schoteltje, van af minister tot veldwachter, met inbegrip van burgemeesters en garde- civiek officieren zal zich heesch schreeuwen ter eere der helden van ’l jaar 30. Onze voorvaderen hebben met behulp der Franschen zes en half Hollanders stuk geslagen... bravo! hunne taal verloochend... bravissimoDit alles moet herinnerd, feestelijk herdachtmen spreekt van een middeleeuwsch tornooi te Brussel, 'n Schelde- sloet te Antwerpen, ’n apotheose in de Luiker Worlds fair. En het banket der burgemeesters dan O I dat banket speelt me in den kop. Daar is ’t, dat de Belgen zullen bewijzen wat een vrij volk vermag... te verorberen aan lekkere spijzen en capi- leuze wijnen Daar zal getoast worden, betoast, hertoast. Gevulde buikjes, hoog- roode gezichten, ijzerslaande tongen, en leve de Koning’s en leve Belgie's Daar is 't, in de gekende chaleur commu nicative, dof l’Ame Beige waarvan Picard sprak zal geboren worden na vijf-en-zeven- tigja>ig zwangerschap 'I Is enkel afgunst die me zoo spreken doet, pure afgunst omdat ik geen burge meester ben, en op het banket niet zal uit- genoodigd worden. Alwie m’n verzotheid kent op fijne oesters en champagne mousseux zal me begrijpen en vergeven... Eén voordeel heb ik daarbij, evenals u allen want burgemeesters lezen me niet we zullen geen koppijn hebben den volgenden morgen, geen gueula lignea, zooals men zegt in la Dame de chez Maxim eene soort van klei ikalen Hel gerecht is iu handen van éene partij gevallen. Twintig jaar duurt hel reeds, dut al degenen, die eene vrijzinnige opinie duiven belijden, stelselmatig achteruit geplaatst of buitengesloten worden. Ziel men welk gevaar daarin gelegen onzen vrijen landaard De ware burger lijke rechtzinnigheid moet wijken voor schijnheiligheid en huichelarij, die aller- wege aangetnoedigd worden. Wat zullen er maskers afvallen, eens dat er andere regeering aan T bewind zal wezen Het onderwijs wordt meer en meer acht'Tuiigeslagen. Gendarmen, die de menschen op den slechten weg moeten tegenhouden, worden beter betaald dan de verongelijkte onderwijzers, wier edele zending het is de menschen op goeden weg te houden. Scholen worden afgeschaft, gevange nissen worden bijgebouwd. Het leger is ontredderd; de soldaten krijgen vei lof op verlof... uil spaarzaam heid, om ze gedurende den verloftijd niet te moeten voeden en betalen. Het vrij willigersstelsel is bankroet en de comieke garde-civiek moet het tekort in ons leger aanvullen. Waar beeft men het toch ge droomd De toestand der Staatskas Ellendig! De geldklopperijen van den Staat zijn geklommen van 291 millioen tot 501 mil lioen frank; de onlleeningen van 1 1/2 mil liard tot 3 milliard; in de provincie West- Vlaanderen zijn de belastingen en ont- leeningen verdubbeld; in de Vlaaffische gemeenten zijn de lasten overal zeer veel gestngen. Kan dat blijven duren En als men bij de vrienden van ons gouvernement op de veront rus'ende staats schuld en op den aangroei der belastingen wijst, meenen zij dat alles gezegd is, wanneer zij verklaren, dat zij toch zoo’n krislelijk, braaf bestuur hebben. Ja, zeer kristelijk misschien; maar ver duiveld duur Een Parijzer blad gaf onlangs het ver schil op tusschen hel leven te Parijs en het leven te Brussel. Ziehier dit staaltje j de nieuwe militaire wet reeds 5 millioen frank gekost, ’t Is nog maar een begin, krijschen de klerikalen zelf. Hel toppunt der spotternij is nochtans dat het stelsel van een leger vrijwilligen een ellendige fiasco is. (Zie de klerikale Bien Public enz.) Beul u maar heel uw leven lang af, werkman. Ge hebt eenen troostge zijl zeker dat uwe kinderen tot in het achtste nageslacht zullen moeten zwoegen en zweeten gelijk gij, ter oorzake der tegen woordige klerikale ongehoorde geldver- kwistingen. De klerikale regeeiing heelt stellig haar langsleii lijd beleefd. Met den toestand, dien zij verwekt heeft, is hel juist gelijk met een boog, die men in T jaar 84 aan T spannen is gegaan. Men kromt den boog meer en meer; men diukt er op met al zijn gewicht, om hem met de korte koord der nooit voldane klerikalisalie te kunnen bespannende boog zal eindigen m< t te breken. Voor de openbare ambten worden uit sluitend klerikalen aaugesleld. Er is maar volk, dat moet leven De 11 ADVERTEHTIE-BLAD Terminus 6,46 19,38 t 19,10 19,16 1 1P er peterolie 50 c. 1 doosje solferstekjes 10 cenriemen. 1,000 kilos kolen 50 fr. Een kwittancietimber 10 cen'iemen. Et o pond koffie 3 fr. Een pond tabak 12 fr. maar 20 frank. (bestaat niet in Belgie) maar fr. 1,50. maar fr. 1,50. ui—1< MH— 3J»,348,^71,ft» frank, zegge vijf en vijftig millioen, driehonderd Vertrekuren van den IJzerenweg tot 30 April. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,40 6,49 9,50 11,55 ’a morgens. 15,53 18,03 ’s avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,43 9,49 morgens. 14,40 18,05 22,07 ’s avonds. Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg vnn October. Vertrek van VEURNE naar N1EUP00RTen OOSTENDE: Statie 5 05 6 6 10,00 ’s morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04’s av. Groot» Markt 5,’10 7,02 Pannest. 8,57 19,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 - Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26’ ’s morg. 13,00 16,02 18,12 's avonds. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,05 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1