VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Brief uit De Panne. Een goed Antwoord. In den Werkmanskring. Priesters Daens en Fonteyne. Halfvastenfeest in de Panne. Xnter<lHg S> %pril 11)02». !\r 14Ê I'D' jaar. Men schrijft in hij CAMILLE ItRUNEIN, Drukker-üitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Bit Riad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Reki’iidmakingen 20 centiemen den drukregel. Be groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word1 verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Het is ruim 10 jaar geleden dal het eer ste gedacht der schuilhaven van de Panne werd vooruitgezet door den heer A. Buyl, onzen volksvertegenwoordiger, en sinds hij in het Parlement zetelt steeds door hem verdedigd. Zijn plan werd altijd bestreden door de klerikalen en zelfs onuitvoerbaar verklaard. Maar sedert Prins Albert naar de Panne gekomen is en er de noodzakelijkheid eener schuilhaven bestatigd heeft, zijn de klerikalen van gedacht veranderd en willen nu par force de schuilhaven. Zoo lezen wij in De Veurnaar van woensdag laatst een artikel over de schuil haven en over den onverpoosden ijver van den wakkeren en onvermoei bare!) M. Pil en den volksgeliefden M. d’Ai ippe. Is slechts aan beu te dan ken dat m n de schuilhave zal verkrijgen, zoo drukt De Veurnaar. HolaVeurnaar, de ontwerper, de ware verdediger der schuilhaven is en blijft M. Buyl.de liberaledépulé van Veurne. Bevissch'i s weten hel maar al te wel. ook is hel met vreugde dal webestatigd hebben dal er verandering komt in De Panne on der politiek oogpunt. Hebt ge bet niet ondervonden Zondag laatst in den scboo oen carnavalstoet? De lijd zal hel uitwijzen wie door de Pannenaren naar waarde wordt geschal. De heer Woeste is een slimme vos. een fijne speurhond. Als er in d<- politieke wereld heeft bij het gauw in den neus. Hij weet en hij gevoelt dan ook. dal het in 1906 amen en uil zal zijn met de over- heersching van zijne partij Ook lacht hij niet meer; ook spot hij niel meer; maar hij begint te dreigen Als de liberalen aan het bewind komen zei hij in de Kamer, zullen wij een nog schrikkelijkeren strijd voeren dan in 1879. Onze arm is niel korteide vuist onzer vrienden is niel zwakker ge worden Wal straaijestaal Hij ziel dal het rijk van dwang naai zijn einde gaal en niel meer kunnende regeeren, dreigt hij mei een vuistenwraak Volgens hem moeten alle Belgen hun deel van de lasten op brengen; maar er is maar eene soort, die aan T schoteltje mag zitten. En dat zou moeten zijn voor eeuwig en altijd Doch de heer Hymans, libt raai, zette den azijnzuren noodlottige!) man met kalmte en waardigheid op zijne plaats en zeide «Strijdend voor de onafhankelijkheid van den Staat en voor de vrijheid van geweten blijven wij getrouw aan onze beginselen en aan ons verleden. Be Stujd kwam steeds van uwe zijde in 1842 en in 1879, zooals in 1884. Gij moest in de school overheei'schen en dal is u door de macht van 't geld en den dwang der gees telijkheid gelukt Wij zullen u weldra die heerschappij ontnemen Gij zegt dal gij uwen tegenstand van 1879 en 1884 zult herbeginnen. Welnu, wij ook, vol kracht en moed, zullen wij u welen le weerstaan en legen u de zaak der vrijheid doen zege pralen. Wel gesproken Des avonds in den cirk was het onover- treffelijk. De grapjes met den telefoon, de paarden, den beer enz., vielen bijzon der in den smaak van T publiek. Jammer dal velen niets zagen door ’t openhouden der regenschermen. Voor T laatst nogmaals allen lof aan dc inrichters van T halfvastenfeest, wijl alles opperbest gelukte en naast het aangename ook bel doel niel werd vergelen, n. 1. ietwat voor den arme te zorgen. We bewonderen hel initiatief van Pop- Gout en Dem-I’ar. Leute, leute, en er was leute Zondag avond onder de leden van de Liberale Burgers- en Werkmanskring die met Half vasten, als naar gewoonte, hun jaarlijkse!) feest vierden. De prijsbolling voor de vrouwen liep zeer goed af. Vele hooge getallen werden gebold; men wedijverde om hel meest naar de schoone prijzen, die tentoonge steld waren. Het was ook wel verdiend, want de p, ijzen waren dees jaar bijzonder prachtig, dank aan de milde giften die het bestuur van de heeren A. Verbeke, onzen Senator. Serruys-Jean, onzen plaatsver vangende!) Senator, A. Buyl, onzen dap peren Volksvertegenwoordiger en van vele andere liberale leiders had ontvangen. Al de mededingsters waren hierover zeer gevleid. Hel bal, dat op de boiling volgde, was uiterst levendig en vroolijkhet orkest wist door zijn aangename muziek, de aan wezigen op te heffen en zoo danste en sprong men tol 2 ure van den morgen. Verheugd van den goeden avond, die men had doorgebrachi, was niemand haastig hel eerst den afscheidsgroet le wagen en hel was met een waar gevoel dal men dit op ieders gezicht bemerkte; doch het uur Over veilige dagen stuurde de Kardinaal- Secretaris M'i i y del Val aan den Aarishis Schop van MeC'n len, ei'ih'ii bl ief waardoor hij verklaarde, dal de l’.ms de hand, (wijze der Priesters Daens en Fonteyne veroor deelde. Deze brief werd door alle katholieke bladen opgenomeii en Zondag laatst in alle kerken van België afgvlezeu. Wij laten hier het antwoord volgen der heereti Daens en Fonteyne. .4 IN ZIJNE EMINENTIE DEN Kardinaal GOOSSENS, Aartsbisschop van Mechelen. Iloggsteei waarde Eminentie, En nu Veurnaars, onverschilligen, hebt ge gezien hoe liet volk de stad verliet en naar de Panne trok? De herbergiers en anderen hebben er schade door geleden. Hebben zij zich hier over le beklagen Is het hunne schuld niel Zij wilden geene liberalen in den ge meenteraad. O Neen. De katholieken zijn tegen feesten en vermaak; zij verbieden aan de Veurnaars op halfvasten feest te vieren; zij verbieden hen op andere dagen ’n feest of iets dergelijks in te richten om de vreemdelingen naar onze stad te lokken. Zulks alles tot schade onzer neringdoeners. Maar met de aanslaande kiezing in 1906 zuilen de Veurnaars wel kunnen toonen hoe ze handelen met zulke mannen. In 1906 zal gansch Veurne als één man stemmen tegen de klerikalen die hen, om allerlei dwaze vooroordeelen, gedurig schade aanbrengen en voor de liberalen doppen, omdat de liberalen mannen zijn die immer en altijd toonen dal ze iets, ja veel doen in T voordeel van armen, burgers en neringdoeners. Een Pannenaar. Kom naar de Panne, kom naar de Panne, kom... We gingen naarde Panne, gansch Veurne ging naar de Panne. Van aan den Oosthoek lol aan zee was T al vul volk. Hei wcêr was goed en iedereen, groot en klein, wilde naar de Panne. Hel Halfvastenfeest is dan ook opper best gelukt, ’o Heel piachtigen stoel, waarvan de inrichters allen lol verdienen, Coortrok de straten. Moet ik u nu de ver schillende groepen beschrijven die er van deelmaaklen Allen waren toch zóó mooi. Langs voren liepen dansende 6 tn. lange Reuzen, Zeiiobie en Alois, geloof ik. Ge had! er dan op T) wagen ’n gansche hofstede met knechten en meiden, met de nodige paarden, zwijnen en kiekens, tot zelfs de boerin dit op bet werkvolk schold, als ’t mei rap genoeg werkte ge hadl er de Panne schuilhaven en T ware te wenschen dat die er kwam dank aan M' Buyl gevolgd van den wielrfjders- club, allerprachtigst uitgedoscht, en van ’n Japaansche vloot met ’n Admiraal en z’n manschappen, ’k Zag de Veurnsche Koeropalkine er met ’n schalkse!) oog naar opkijken. Wal verder hadt ge dan de plakkers, de bakkers met koningsgisi van Vei (Heulen, 'n olifant, ’u balein die T stof blusschle, enz. enz., met aan einde 'n ingespannen rijtuig ma Isenbeighsctie muzikanten en ’ti bevallige viquwcJijkc koetsier van de Panne. I Vertrekuren vnn «len Buurtspoorweg vnn 1 October. ADVERTENTIE-BLAD Terminus 6,46 12,10 19,38 StESKE. 19,10 19,16 18,12 'a avonds. 18,17 Vertrekuren vim den IJzerenweg tot 30 April. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 9,50 11,55 'a morgens. 15,53 18,03's avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkei ke 9,49 's morgens. 14,40 18,05 22,07 *s avonds. Kamer, geliefde het Uwe Eminentie hem op I zekeren dag te zeggen: Ik zegen U als Ver tegenwoordiger der Christene Democratie. Dat gebeurde te Brussel, ter Dekenij van iets op handen is Sde-Goedele na eene gekende Meeting die hy met de Christene Democraten van Brussel in een zaal der Fabriekstraat gegeven had. Om getuigenis der Waarheid te geven, moet ik voor God verklaren dat ik sindsdien in niets veranderd ben. Wij verdedigen hetzelfde democratisch pro gramma; wij hebben te strijden tegen dezelfde tegenstrevers, en wij betrachten hetzelfde doel de stoffelijke en zedelyke verheffing van ons Vlaamsche Volk. Hoe is toch de zegening van destijds, vandaag in veroordeel ing veranderd t Op die vraag is dit antwoord alleen mogelijk Onze vijanden zjjn alvermogend, en drukken ons ter neder onder het gewicht van hunne lasteringen, van hunnen haat en van hun geld; ik versta door vyanden zekere Belgische Be waarders. Wij zouden dus om drie redenen veroordeeld zijn. En eerstens, wij zouden ongehoorzaam zijn en weorspannigen. Hoe dikwijls nog zullen wij de eerlijke ver klaring moeten herhalen, die wy al zoo dikwijls en zoo uitdrukkelijk gedaan hebben I Wij zijn van harte aan onze Geestelijke Over heden onderworpen in alles wat den Godsdienst aangaat. Wat wil men meert Of berooft ons misschien onze hoedanigheid van Christenen of zelfs van Priesters, van onze rechten als Burgers, rechten welke <]e Apostel St. Paulus zoo kloekmoediglijk voorde Romein- sche Rechtbanken vereischte, wanneer hij uit riep Civis Romanos sum, ik ben Burger van Rome. Men verwijt ons ten tweede dat wy tusschen de Geloovigen tweedrach' zaaien. Ziedaar eene lastering zoo dwaas als hatelijk. Wij verkondigen aan wi het hooien wil, ons Democratisch Programma. Dat men in dit programma ons een enkel punt aanwijze, dat niet Overeenkomstig is met do rechtvaardigheid. Men zal het niet kunnen. 't Is dus voor de rechtvaardigheid dat wij strijden, on voorde rechtvaardigheid strijdende, verre van tweedracht te zaden, werken wij aan de herstelling van den zoo diep geschokten maatschap elijken vrede. Ziedaar dan, de twee eerste grieven tot niet gebracht. Men voert er eene derde aan, en naar het schijnt niet de minst gewichtige. Wij zouden dus, in den strijd voor onze Volkspartij, ten onrechte het Oppergezag van den Heiligen Stoel hebben ingeroepen. Wjj zullen het zondor omwegen bekennen wy d ichten dat do Maatschappelyke Wereld- brief van Leo XIII Rerum Novarum, gemeen zaam gned geworden was, om zoo te zeggen erfgoed aller Christenen en dat het toegelaten was, aan ons ook, dit gezag in te roepen bij de verdediging van ons Maatschappelijk Pro gramma. Maar vermits de Kardinaal Staatssecretaris van Rome het ons ten verwyto maakt, in zake de Onderrichtingen en de Wereldbrieveu van den Heiligen Stoel te hebben ingeroepen, zullen wij vooriaan, uit eerbied vo r zynen wil, afzien van dit gezaghebbende betoog. Wy zullen van de Wereldbrieven niet meer spreken, ons voortaan nog alleen wapenende met de bewijsvoeringen ontleend aan de Recht vaardigheid, de Waarheid en 's Volkswelzijn. Zoodoende zal men ons niets meer ts verwijten hebben. Daarenboven, wij hebben het natuurlijk en hot goddelijk recht ons te noemen en te blijven, Katholieke Christenen, van harte gehecht aan de Goddelijke Kerk van Christus, wat ons niet beletten kan vrije Burgers te wezen. Van Uwe Eminentie do zeer ootmoedige en zeer onderdanige Dienaren, A. DAENS, Priester. Fl. FONTEYNE, Priester. Aalst, 2 April 1905. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9.55 10,26" 's morg. 13,00 16,02 Voorstad 4.39 7,48 10,00 10,11 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 11,44 14,20 16,06 11,50 11,26 16,12 Good gevonden hebbende ons by middel der Drukpers den brief te laten kennen van den Kar- Jiuaal-Sekretaris Merry del Val zal Uwe Em - nemiehetons niet ten kwade duiden, zoo wy van hetzelfde middel gebruikmaken voor het recht van antwoord dat aan eiken beschuldigde toekomt. Over eeuige jareu, S?X- mil. i 4,40 6,49 7,43 1 Vertrek v«n VEURNE naar N1EUP00RT en OOSTENDE: Statie 5 05 6, 6 10,00 morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 's av. Groote Markt 5,10 7,02 Pannest. 8,57 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 Panneatraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1