VAN VEURNE De Verlossing nailed NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 Briefdragers. TOONEELVERTOONiNG Na een Zonnedroom De Zoon van den Metserdiener Zij mag niet trouwen Gewestelijke Prijskampen Mengelingen. Rechterlijke Kronijk. Het Monsterverbond. te Dixmude van 12 April 1905. Zaterdag *2*2 April 1S)O£». Xr 16 TO jam*. Goedendag. 76 volmondig. Visschen die spreken kunnen PUCK. verbond en dadelijk brengt hel roode spook aan T dansen om eenige vreesach tige kiezers den schrik op T lijf te jagen. Maar nu hooien wij diezelfde klerikale pers noch piepen noch kwekken over hel monsterverbond, dal zich in de Kamer heeft voorgedaan, len einde T klerikaal ministerie uit eene groote moeilijkheid te redden en eene wet met eenen klerikalen stempel te doen doorgaan. De kiezers zullen wel doen deze gebeur- lenis kloek in bun gehenrgen aan te lee- kenen om de klerikale pers met haar mon sterverbond den mond te sloppen, wan neer de liberalen het bewind in handen zullen hebben. 200 fr. 200 fr. 150 fr. 150 fr. 400 fr. 400 fr. 300 Ir. 300 fr. 200 fr. 150 fr. 150 fr. 100 fr. 100 fr. 150 fr. 100 fr. 75 fr. voor de liberalen te stemmen, ten einde het achteruilki uip uid klerikaal ministerie omver te werpen. Sprekers Mr PERSOONS. Vo'ksvcrtegenwoordiger van Sl Nicolaas; Mr BUYL, onze Volksvertegenwoordiger. bel maar in schijn, lusschen liberalen en socialisten ontstaat om eene rechtvaardige hervorming te eischen, gelijk bijvoorbeeld hel verplichtend onderwijs of den persoon lijken dienstplicht, wordt door de kleri kale pers aangeklaagd als een monster- De briefdragers zagen in deze laatste 20 jaar hun werk vervierdubbelen, terwijl de verantwoordelijkheid, vroeger zeer ge ring, tegenwoordig al te groot gewor den is voor deze nederige Staatsbedien den. Hel zijn tegenwoordig geene eenvou dige brievendiagers meer; zij vervullen nevens de bestelling der brieven, menige andere bediening, welke eerder liet werk zoude moeten wezen van bedienden, die niet min dan 2000 fi. ’s jaars jaarwedde genieten. Het gebeui l niet zelden, bijzond. i lijk in de steden, dal deze nederige en wei nig betaalde bedienden sommen te ver handelen en te bezorgen hebben van 5 tot 10, ja zelfs van 12 duizend hank el) meer. Dikwijls hebben wij gezegden wij herhalen hel hier dal de briefdragers, die eene zoo nuttige rol vervullen in de samenleving, beier zouden moeten betaald worden. T Schijnt dal er tegenwoordig een on derzoek gedaan wordt over den toestand der briefdragers. Maar, er wordt hun vooral gevraagd, welke bijwinsten zij zien kunnen verscnaflen mei konijnen en kie kens Is kweekei), enz. hetgeen doel ver onderstellen dal hel Ministerie eerder naar een voorwendsel zoekt, otn vooi taan elke gevraagde v< rmeeruering te kunnen weigeren, niettegenstaande elke vermeer dering van T werk der briefdragers eene vei meerdering van inkomsten of ontvang" sien verzekert aan oen Staal. Wij zijn hoe langer hoe meer overtuigd dal de briefdragers niets meer te ver wacnien hebben van T katholiek Ministerie dal niet meer weel van welk hout pijlen maken. SCHOUWBURG VAN VEURNE Maandag April te geven door den Brugschen Tooneelkring Rreydel’s zonen, met de medewerking der Juffers R. en T. Coppillers van Gent. Tooneelspel in 3 bedr. door Van Assche. door Jan Pan Heers. Blijspel in een bedrijf door K. Van Ryn. Prijzen der plaatsenVoorbehouden (Galerij) 2 fr.Niet voorbehouden (Galerij) 1,50 fr.; Parket (voorbehouden) 1,50 fr. Parket 1 fr.Parterre 0,50 c. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word' verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het 'Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE DRUNEIN, Drukker-Uitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Leert ’n visch telefoneeren, dal is 't eigenlijk delikate der kwestie, dit beken ik TELEFOON-VISCHVANGST. .Viefs is ónmogelijk voor onze moderne uitvinders, ook dat nietvisch vangen per telefoon. Ge lacht?... Ik las zooeven in ’n ernstige technische Revue dat ’n Duitsch ingenieur 'n toestel heeft uitgevonden ’n soort telefoon dat in zee gezakt wordt o)) verscheidene diepten, de geluiden op vangt der onderzeesche sferen, en ze over brengt aan ’t oor van ’n telefonist in de sloep. Is hel toestel midden 'n trek visschen, zoo kan de bemanning bij middel van ile waargenomen geluiden duidelijke inlichtin gen inwinnen nopens de ligging, de sterkte, de richting, der bende visschen. De netten worden volgens die gegevens uitgeworpen, en propvol uitgehaald, 'n Repetitie van de mirakuleuze vischvangst uit het Nieuwe Testament I Is dat niel eenvoudig Als onze uitvinders zoo voortgaan, komt er geen einde aan. Ik geef hierbij ’n ongebreveteerde verbe tering aan hoogeigemelde uitvinding zet de sloep in telefonische verbinding met ’n visehhandelaar uil Brussel, leert ’n visch telefoneerenen zet hem op wachtpost aan de onderzeesche telefoon de Bi usselsche koop man commandeert rechtstreeks aan z’n onderzeesche correspondent zóóveel kilo tong, zóóveel stuk turbot naar gelang z’n Correctionele Rechtbank van Veurne. Toen over eenige dagen, M. Woeste in de Kamer, hel land met eenen nog sclirik- kelijker oorlog bedreigde dan deze van 1879, indien de liberalen weer aan hel bewind komen, zegde de heer Hymans De oorlog is altijd van den katholieken kant gekomen; het is zóó geweest na de overeenkomst van 1842, gelijk in 1879. Gij wildet de opperheerschappij hebben in de scholen en gij h< bi die eindelijk veroverd. En zóó is het: De schooloorlog was hel politiek werk der katholieken. Die oorlog was nutteloos onder godsdienstig oogpunt aangezien de katholieken zelven in hunne wet van 1884 hel artikel 4 der wel van 1879 behouden hebben, hel eenige dal hun lot voorwendsel diende om den school- oorlog te voeren tegen de getneenlesc''O len, ten einde de katholieken weer aan T hoofd des lands te krijgen. De liberalen, indien zij weer aan het hoofd komen, zullen de rechten, de denk wijze en de gewetensvrijheid van iedereen eerbiedigen en doen eerbiedigen. Gelijk M. Hymans hel zeer wel zegde: De libe rale partij is bereid om te strijden voor 's lands onafhankelijkheid en voor de vrij heid van geweten aller Belgen. De liberale partij zal niet ophouden te vragen dat men aan al de kinders een vol doend onderwijs bezorge door ze bijl ijds naar eene school te zenden, welke alle huisvaders in volle vrijheid zullen mogen verkiezen. Wat meer is, volgens de bepa lingen der Grondwet zelve, blijft de huis vader vrij zijne kinders naar school te zenden waar hij wil niemand kan noch mag hem dit recht betwisten, zelfs niet bij middel eener nieuwe wel. M. Woeste, de ongeluksvogel van ons land, heelt gezegd dat zijn arm niet ver kort is. Wij wisten hei; maar, de leng te zijner aimen zal de liberalen niet belet ten hunnen gang te gaan en in 1906 aan het bewind te geraken, om het land ein delijk van den klerikalen dwang en de klerikale slavernij te verlossen. M. Woeste weel dal zelf geheel wel; daarom kondigt hij nu reeds aan wal hij in de tegenpartij zal doen, wanneer de liberalen weer aan hel hoofd zijn. De klerikalen zijn dus zelven reeds zeker van hunnen val. Dal alles is aanmoedigend voor de libe ralen I Op dan, vrienden! het uur der verlos sing is nakend De propaganda kan noch mag hel werk niet zijn van eenigendage lijks moeien al onze vrienden hunne ken nissen trachten te overtuigen om in 1906 Men heeft verleden week in de Kamer hel hartroerend schouwspel kunnen bijwonen van eene bi ouderlijke samen werking lusschen socialisten en katholie ken om eene wet el stemmen, welke on- betwisibaar van een klerikaal uliramon- taansch middeneeuwsch reukje doordron gen is. Monaterverbonil zouden de katholieke gazellen uilroepen iudien zoo klanten vragen, cn de rest... is kinderspel. iels zich lusschen een liberaal ministeiie en eene socialistische minderheid moest voordoen. i De minste toenadering welke, al ware als menschen, zijn, bij m’n weten, nog niel ---1.-i geVonden. Maar ónmogelijk is de zaak niet, volstrekt nietWaarom zouden er geen visschen zijn die spreken kunnen als. STIEREN. Bewaringspremiën. Vei earner Pieter, Steenkerke. Dügardeyn Karei, Loo. Dewulf Ambi oos, Leke. Portier Emiel, S' Joris. STIEREN. Nollet Hector, Sleenkerke. Vanexem Henri. Merckem. Creviis Louis, Woumen. Syndicaal, Sleenkerke. VAARZEN met 2 landen. 150 fr. Dügardeyn Karei, Loo. 150 fr. Nollel Hector, Sleenkerke. 75 fr. Opsomer Emiel, Moëres. VAARZEN met 4 en 6 tanden. Cornille Honoré, Coxyde. Verstraele Henri, Ramscappelle. Vandermeersch J. Boiishoucke. KOEIEN. Vandevi Ide Charles. S‘ Joris. Opsomer Henri, Alveringhem. Hosten, kinders Eessen. Nollet Hector, Sleenkerke. Dügardeyn Karei, Loo. ’n député. daar er dépulés zijn die zwijgen kunnen als.... ’n visch. I ”umü2 J811t!oor- è'»- ADVERTENTIE-BLAD Terminus 6,46 12,10 19,38 in ijn uviiniiiv vn«< j 19,10 19,16 4,40 7,43 Vertrekuren vnn <len Buurtspoorweg vnn 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,05 6, 6 10,00 'a morg. 12,22 15,32 15,16 18,04 20,04 ’s av. Groot» Markt 5,10 7,02 Panu»»t. 8,57 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Op Zondng T Mei IOO;ï, Voordracht te Dixmude PROGRAMMA rwvs-irairi imauanmi »ih himmw Vertrekuren vnn den Ijzerenweg tot 30 April. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 6,49 9,50 11,55morgen». 15,53 18,03avond». Vertrek uit Veurne naar Duinket ke 9,49 morgen». 14,40 18,05 22,07 avond». Zoete Karei, visscher, Adinkerkn, Devey Michel, ld., Nieuport en Vaubleu Desiré, id., Duinkerke, de twee eersten voorw. elk 100 fr’ en de derde 8 dagen en 26 fr. voor jachtdelikt. Fraeye Bruno, vischkoopman, Lombartzyde, 15 fr. voor boleedigingen en 10 fr. voor dronken schap. Dctnay Florimond, dienstknecht, Brussel, 7 maanden en 100 fr. voor verhellng. Vandenbroucke Karet, daglooner, Yper, 3 maanden en 50 fr. voor verheling en 1 maand en 26 fr. om een valsch bankbiljet te willen uit geven. Demoen Ernest, werkman, Eessen, voorw. 100 fr. voor jachtdelikt. Godderis Leon, beenhouwersgast, Dixmude en Rivière René, werkman, Beerst, de eerste 9 ma .nden en i 00 fr. voor slagen, onbekwaam heid tot werken veroorzaakt hebbende on de tweede 8 dagen en 26 fr. voor slagen. Dumon Isidoor, werkman, Breedene en De- Oostende, elk 7 maanden en 100 fr. voor bedriegelijke ontvreemding. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26" 's morg. 13,00 16,02 18,12 avonds. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 1:5,05 16,07 18,17 f) Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 11,41 14,20 16,06 11,50 14,26 16,12 Statie 6,22 9,50 11,41 14,20 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 I rudder Camille, jd., I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1