VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I I Boerengeschenk. In den Stadsschouwburg. v.l Liberale Propaganda voor de Wetgevende Verkiezingen van 1906. Groote OPENBARE VOORDRACHT gegeven worden, in hel lokaal DE RHETORIKA, bij J de Vallejo Cavereel. lZ>e lieer Jules Feest in de Boldersmaatschappij VOORUIT Maskers af! 33 ESS U Zckterdnfj *£1> April 19OB. Ar IT T9 jaar. schoone feest dat geweest. I Als algemeene opmerking moet gelden Beuling) wal flauw was. Voor ’t laatst ’n woordje lof aan den De wel op de werkongevallen is hel schoonste boerengeschenk waarmede de klerikalen hunne politieke vrienden kon den begiftigen. Wal snoode ondankbaar heid. De boeren hebben sedert 20 jaar gedwee het hoofd gebukt voor de dom pers. Zij hebben op T bevel der politieke geestelijkheid en der kasteelheeren, als slaven gestemd voor de scboolverwoes- ters. En nu als belooning, krijgen zij de wet - - Maandag II. gaven de Breydel's Zonen verandert. Zij beginnen met alle slach van maatregelen te nemen; doei) zij stemmen niets dan parade-wellen, terwijl zij in zake van ondetlingen bijstand, spaar- en lijlrentkas, enz. enz, niets anders doen dan hel werk der liberalen voortzetlen. In tegenstelling met wal de liberalen deden, de katholieken laten zich alleen bewegen door kiesbelang. Terwijl de katholieken langs de eene zijde hier en daar een schijn van voldoe ning geven aan den werkman, langs eenen anderen kant deden zij niets dan lasten leggen op eetwaren, kleeding, drank, tabak en zooveel andere dingen, waardoor de werkman vooral getroffen wordt. Dit zal ook weeral onrechtstreeks het geval zijn met de werkersverzekeringen, mits hel ministerie daarin niet lusschenkotnl. De volksliefde der katholieken of kleri kalen is geveinsd, terwijl deze der libe ralen altijd rechtzinnig was. Hel volk heeft zich een oogenhlik door die katholieke veinzerij laten misleiden; maar, thans gaan de oogen open eiken dag zien de verstandige menschen klaar der dal de katholieken een gevaarlijk en dubbelzinnig spel spelen en daarom wordt zelfs door veel katholieken den val ge- wenschl van het katholiek Ministerie. Dal allen, die hun land en hun volk lief hebben, met ons medewerken en een han dje toesteken en in Mei 1906 zal de zege praal aan ons zijn. Dezen, welke aan dien plicht zouden te kort blijven, zouden eene zware verant woordelijkheid op zich nemen. ZONDAG T MEI aanslaande, om 3 ure namiddag, zal eene Advokaal, Volksvertegenwoordiger en Schepene der stad Gent, zal er hel woord voeren. Vrijzinnigen van stad en van den buiten, allen naar de voordracht, die als de opening van den strijd moet zijn. Maandag was er feest in de Bolders- maalschappij Vooruit men vierde er immers den twiuiigslen verjaardag van den heer K. Decroos, als Voorzitter. Rond 11 ure Irok het gild naar de woning van den gevierde. Hier nam de heer Onder-voorzilter A. Vandevelde hel woord, wenschte den heer Decroos geluk, herinnerde de diensten welke hij aan de Maatschappij bewezen had en bood hem, als een blijk van erkentelijkheid, eene prachtige schouwgarniluur ten geschenke aan. Het dochtertje van Confrater Saison overhandigde hierna aan Mev. Decroos eenen schoonen ruiker en las, op gevoel volle wijze, een lief gelegenheidsge dichtje af. Diep ontroerd bedankte de heer Voor zitter zijne Confraters over hunne geluk- wenschingen en over het kostbaar ge schenk dal zij hem aangeboden hadden, tevens de verzekering gevende dal hij voortdurend al zou doen wal in zijne macht was voorden bloei der maatschappij. Deze woorden werden met een warm handgeklap en met den roep van Leve de Voorzitter begroet. Na het ledigen van een lekker glasje wijn werd de heer Voorzitter naar liet lokaal der Maatschappij geleid, In de gildezaal, sierlijk opgetooid met bloem kransen, jaarschriften en gelegenheids gedichten, weid de held van hel feest verwelkomd en gelukgewenscht door Confrater A. Vaudewoude. Om 1 ure plaatsten zich de feestvierders aan eene schoone met bloemen versierde tafel, en wij behoeven niet te zeggen dat zij eer deden aar. hel lekker maal dat hun werd opgediend, want indien de leden van Vooruit liefhebbers zijn van bollen, zij zijn niet min liefhebbers van goede spijzen en eenen lekkeren beker. Gedurende hel noenmaal stelde de Onder-Voorzilter Vandevelde een heil dronk voor aan den held van hel feest en maakte levens een geschiedkundig over zicht van hel twintigjarig beslaan der Maatschappij. Deze heildronk, alsmede hel antwoord van den heer Voorzitter, werden met een langdurig handgeklap begroet. De grootste geestdrift, de warm ste broederlijkheid heerschlen gedurende wegloopende figuranten, gansch hel feestmaal. De feestelijkheden eindigden met eene dal in beide stukken, de verliefde (Paul en prijsbolling. Om 9 uren scheidden de vrienden van Vooruit en trokken welge- zind naar huis, hoogst voldaan over het ‘heer Dobbelaere, dien we reeds als goed ter vereering van en was Ziende dal hunne meerderheid gevaar loopt in 1906 in duigen te vallen, indien de drie tegenpartijen hunnen plicht doen, de klerikalen houden niet meer op te roe pen en te schreeuwen dat zij met hunne wel op de Zondagrusl alleen hel stoffelijk welzijn des workmans voor doel hadden. Hel blijkt integendeel, gelijk Minister de Smet de Naeyer en M. Heytten, twee katholieke hoofdmannen, hel zelve bekend hebben, dal daar niets van waar is. Vol- gensM. Heynen is hel eene godsdienstwet; volgens M. de Smet de Naeyer is die wel nutteloos en zonder uitwerksel. Het is weeral eene parade-wet, die moet dienen om zand itt de oogen te werpen. Sedert dal de werkman kiezer gewor den is zijn de katholieken zijne beste vrienden... in den schijn. Nu vleien zij den werkman, terwijl zij vroeger de libe ralen van socialisme beschuldigden, tel kens dal onze vt iettden eene nuttige werk- manshervormmg tol stand brachten. Toen de liberalen de vrijheid van samen spanning of van werkstaking uitliepen; wanneer zij bel verplicht weikboekje af schutten wanneer zij de wel op de erf- rechlen in rechte lijn deden stemmen; wanneer zij de octrooirechten op de eet waren afschutten, de spaar- en lijlrentkas inslelden, de maatschappijen van ouder lingen bijstand invoerden, enz,; wanneer zij al die volkslieveilde maatregels namen, welke M. Vaudervelde zelf het gulden boek van hel liberalisme noemt, toen schreeuw den de katholieken uil al hunne macht daartegen en zij bestreden die hervormin gen. En ten dieu tijde kon men de liberalen niet beschuldigen die werkerswellen te stemmen met een politiek doel, uit hooide van kiesbelang, aangezien de werkman alsdan nog geen kiezer was. Dit loont eens te meer dal de liberalen lett allen tijde ware, oprechte volksvrienden wat en, terwijl de katholieken alles tegenwich ten, wal 's wei kman§ toestand kon ver beteren. Nauwelijks is de werkman in 1894 kiezer geworden, of de houding der katholieken op de werkongevallen. Men kon niet beter hunne geldbeurs plunderen. Boeren, ziet hunnen geliefden Voorzitter gegev toch eens goed uil uwe oogen en houdt nota van die snoode ondankbaarheid uwer vrienden, als gij u in 1906 voor de stembus bevindt. I i van Brugge, op uilnoodiging eener Vlaam- I sche maatschappij van stad, ’n prachtige verlooning. Werden opgevoerd NA EEN ZONNEDROOM (drama) en ZIJ MAG NIET TROUWEN (blijspel). Zeggen we eerst dal de opvoering over T algemeen zeer wel was. Vlindertje (R. Coppillcrs) en Dokter Halm (Steinman) muntten vooral uil in T drama. Welk scherpgeteekend karakter kregen we te aanschouwen in Vlindertje, dal als ’n eenzaam stil meisje T ongeluk had door ’n rijk jongeling bemind te worden; Vlindertje als ’n soort natuur- maagd, levend dal innige, poëtische ziele- leven en smachtend naar bloemenpracht, vogelengekweel en vrije natuurherop- bloeiïng; Vlindertje, verleid en verlaten, slepend ’n doodend, alles omberend be slaan, in lompen gehuld en gedwongen, ’n enkele maal slechts, T genadebrood te vragen, immer denkend aan kind, Paul’s kind, dal stierf, helaas en ten laatste, Vlindertje, toen ze, teruggekeerd bij haar vriend Halm, naar hart en ziel gebroken, lijdend aan de onverbiddelijke lering, haar l’aul terugziet, hem omarmend wijl reeds de dood haar omknelt, herinnerend aan ’l vroegere liefdegeluk en haar droom ’n zonnedroom eens Paul’s vrouw te worden, verhaalt en eindelijk langzaam in haars geliefden armen bezwijkt. Opgemerkl als heel goed weergegeven de scène waar Vlindertje haar lijden aan Paul's moeder verhaalt en spreekt van rijke lieden die NIET ljuwen uit liefde maar uil baatzucht, van jongelingen die al te gaarne goochelen met de eer van ’n meisje en waar dokter Halm er op drukt dat er geen vereenigingen voor verleidde meisjes noodig zijn, maar er integendeel 'n stuk wel hoefde om derge lijke vrouwen te beschermen en de ver leiders te straften. T Besluit van T stuk wasGevallen meisjes dienen niet bespot en beschimpt te worden, maar wel geëerbiedigd, daar ze ’n dubbelen plicht te vervullen hebben als geliefde en vóóral als moeder. T Blijspel deed de lachspieren werken, Werd allerbest opgevoerd zoowel onder opzicht van rolkennis als van mimiek enz. Vriend Franck, ge waart echt typiek als vader Rozenboom, evenals Spelenbrink en Madame Titer. Op T achterplan evenwel, wal in den Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere weck. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie. uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor I,et Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMIEEE BBI NEIV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ADVERTEN Terminus 6,46 19,38 19,10 19,16 18,12 avonds. 18,17 I Vertrekuren vnn <len Buurtspoorweg tot 31 Mei. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Stati» 5,05 6, 6 10,00 inorg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 's av. Groot» Markt 5,10 7,02 Pann»»t. 8,57 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 nu mi i in» ii i H I>e toegang is vrij voor iedereen. Vertrekuren vnn den IJzerenweg van I tot 31 Mei. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 9,50 11,55morgen». 15,53 18,03 'b avond». V»rtrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,43 9,49 morgen». 14,40 18,05 22,07 avond». Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26' morg. 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 O Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 -----m„,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1